Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 28-12-09, 00:00
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά μιλάς, αλλά για διαφορετικό αυτοκίνητο.. Ετσι δεν είναι?
Πχ, για τους τριγμούς στα παράθυρα, έχεις εντελώς άλλη σχεδίαση, και άλλη υλοποίηση.
Ομοίως και για τα θέματα του κινητήρα. Αλλο μοτέρ το ένα, άλλο το άλλο, εκτός και αν κάνω λάθος.
Ο συμπλέκτης σου δεν είναι πλαστικος? δεν παίζει περα δώθε?
Κενά δεξιά αριστερά δεν έχει ο επιλογέας σου? Εχω δεί πάνω απο 10, όλα είχαν.
Δεν ξέρω αν τρίζει το κάθισμα σου, αλλά 4 Ε46 τετράπορτα που είδα, όταν βάζεις το κάθισμα τέρμα κάτω, τρίζουν.
Οι ιδιοκτήτες το είχαν σε άλλη θέση και δεν έτριζε..
Μακάρι να μη σου βγάλει κανένα θέμα το αυτοκίνητο σου..
Ισως και εγώ με το προηγούμενο να είχα πέσει σε μοναδική περίπτωση οχήματος που έτυχε να μη χαλάσει..
Τι να πώ? Αν πώ οτι οι δρόμοι πρίν 20 χρόνια καταπονούσαν 90% περισσότερο τα αυτοκίνητα θα με πείτε και τρελό στο τέλος...
Και εγώ τέρμα κάτω το έχω το κάθισμα.
Το πεντάλ του συμπλέκτη δεν τρίζει μέν...αλλά και η αίσθηση του δεν είναι ότι καλύτερο (αυτό είναι αλήθεια...αλλά ίσως είναι αλήθεια για όλα τα αυτοκίνητα πλέον με υδραυλικό συμπλέκτη)
Τα παλαιότερα αυτοκίνητα είχαν μεγαλύτερη ανοχή/αντοχή σε λακούβες, ανέβασμα πεζοδρομίων κλπ. Αυτό μάλλον έχει σχέση με την προσπάθεια βελτίωσης ποιότητας κύλισης σε συνδυασμό με καλύτερη άνεση ΚΑΙ κράτημα...Οι σύνδεσμοι δεν είναι όπως στα παλιά...Οι δρόμοι οι ελληνικοί...καταπονούσαν και συνεχίζουν να καταπονούν τα αυτοκίνητα.
Τα καινούρια έχουν μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε αυτό το θέμα.

Αλλά τραγικά δεν είναι σε καμιά περίπτωση, ούτε χάρτινα να διαλύονται σαν παιχνίδια.
Για το κάθισμα που δε βολεύεσαι, εάν έχεις το σπορ κάθισμα με τις πολλές ρυθμίσεις (tilt κλπ...) πρέπει απλά να αφιερώσεις χρόνο να καταλάβεις πώς σε βολεύει.
Οι πολλές ρυθμίσει παράλληλα με αυτές του τιμονιού δίνουν πάρα πολλές παρόμοιες παραλλαγές στον ίδιο σωματότυπο.
Με το χρόνο (και τις ώρες οδήγησης) θα δείς ότι μπορείς να πετύχεις σχεδόν την ίδια θέση (με μικροαλλαγές που να σε απαλύνουν από τους πόνους) με εντελώς διαφορετική προσέγγιση (πιο κοντά η βάση με μεγαλύτερο τιλτ και πιο μπροστά την πλάτη, ή το ανάστροφο).

Όσο για το κράτημα νομίζω ότι καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις. Αν είναι αυτό που νομίζω όταν το συνηθίσεις, θα δείς ότι σίγουρα το Ε46 στρίβει πολύ καλύτερα από ένα πλαίσιο 20 ετών παλαιότερο. Είναι πολύ δύσκολο στην ανάλυση από το πληκτρολόγιο, ωραία θα ήταν να τα συζητούσαμε και σε καμμιά συνάντηση (εάν είναι εφικτό ποτέ).
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 28-12-09, 00:06
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά μιλάς, αλλά για διαφορετικό αυτοκίνητο.. Ετσι δεν είναι?
Πχ, για τους τριγμούς στα παράθυρα, έχεις εντελώς άλλη σχεδίαση, και άλλη υλοποίηση.
Ομοίως και για τα θέματα του κινητήρα. Αλλο μοτέρ το ένα, άλλο το άλλο, εκτός και αν κάνω λάθος.
Ο συμπλέκτης σου δεν είναι πλαστικος? δεν παίζει περα δώθε?
Κενά δεξιά αριστερά δεν έχει ο επιλογέας σου? Εχω δεί πάνω απο 10, όλα είχαν.
Δεν ξέρω αν τρίζει το κάθισμα σου, αλλά 4 Ε46 τετράπορτα που είδα, όταν βάζεις το κάθισμα τέρμα κάτω, τρίζουν.
Οι ιδιοκτήτες το είχαν σε άλλη θέση και δεν έτριζε..
Μακάρι να μη σου βγάλει κανένα θέμα το αυτοκίνητο σου..
Ισως και εγώ με το προηγούμενο να είχα πέσει σε μοναδική περίπτωση οχήματος που έτυχε να μη χαλάσει..
Τι να πώ? Αν πώ οτι οι δρόμοι πρίν 20 χρόνια καταπονούσαν 90% περισσότερο τα αυτοκίνητα θα με πείτε και τρελό στο τέλος...
Ο συμπλέκτης ΔΕΝ παιζει πέρα δώθε.
Δεν έχει κενά ο επιλογέας, το αντίθετο είναι πολύ σφιχτός
Δεν τρίζει το κάθισμα του οδηγού, ούτε κανένα άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 28-12-09, 14:19
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα και βλάβες.Το θέμα είναι να μην σε αφήσουν στο δρόμο.Η μαζική παραγωγή οχημάτων και η πολυπλοκότητα των ηλεκτρονικών συστημάτων των αυτοκινήτων έχει αυτές τις συνέπειες.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 28-12-09, 15:50
Το avatar του χρήστη Ευλογητός
Ευλογητός Ο χρήστης Ευλογητός δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 124
Ευλογητός is on a distinguished road
Το thread είναι μια μεγάλη υπερβολή.

To E46 είναι ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής που έχουν κατασκευαστεί.Αυτό έγραψε η ιστορία.
__________________
BMW E46 318ci Cabrio
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 28-12-09, 17:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευλογητός Εμφάνιση μηνυμάτων
Το thread είναι μια μεγάλη υπερβολή.

To E46 είναι ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής που έχουν κατασκευαστεί.Αυτό έγραψε η ιστορία.
Δεχομαι αβίαστα την αποψη σου για το ένα απο τα καλυτερα αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής.
Αλλο λεω εξ αρχης...
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 28-12-09, 17:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ τέρμα κάτω το έχω το κάθισμα.
Το πεντάλ του συμπλέκτη δεν τρίζει μέν...αλλά και η αίσθηση του δεν είναι ότι καλύτερο (αυτό είναι αλήθεια...αλλά ίσως είναι αλήθεια για όλα τα αυτοκίνητα πλέον με υδραυλικό συμπλέκτη)
Τα παλαιότερα αυτοκίνητα είχαν μεγαλύτερη ανοχή/αντοχή σε λακούβες, ανέβασμα πεζοδρομίων κλπ. Αυτό μάλλον έχει σχέση με την προσπάθεια βελτίωσης ποιότητας κύλισης σε συνδυασμό με καλύτερη άνεση ΚΑΙ κράτημα...Οι σύνδεσμοι δεν είναι όπως στα παλιά...Οι δρόμοι οι ελληνικοί...καταπονούσαν και συνεχίζουν να καταπονούν τα αυτοκίνητα.
Τα καινούρια έχουν μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε αυτό το θέμα.

Αλλά τραγικά δεν είναι σε καμιά περίπτωση, ούτε χάρτινα να διαλύονται σαν παιχνίδια.
Για το κάθισμα που δε βολεύεσαι, εάν έχεις το σπορ κάθισμα με τις πολλές ρυθμίσεις (tilt κλπ...) πρέπει απλά να αφιερώσεις χρόνο να καταλάβεις πώς σε βολεύει.
Οι πολλές ρυθμίσει παράλληλα με αυτές του τιμονιού δίνουν πάρα πολλές παρόμοιες παραλλαγές στον ίδιο σωματότυπο.
Με το χρόνο (και τις ώρες οδήγησης) θα δείς ότι μπορείς να πετύχεις σχεδόν την ίδια θέση (με μικροαλλαγές που να σε απαλύνουν από τους πόνους) με εντελώς διαφορετική προσέγγιση (πιο κοντά η βάση με μεγαλύτερο τιλτ και πιο μπροστά την πλάτη, ή το ανάστροφο).

Όσο για το κράτημα νομίζω ότι καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις. Αν είναι αυτό που νομίζω όταν το συνηθίσεις, θα δείς ότι σίγουρα το Ε46 στρίβει πολύ καλύτερα από ένα πλαίσιο 20 ετών παλαιότερο. Είναι πολύ δύσκολο στην ανάλυση από το πληκτρολόγιο, ωραία θα ήταν να τα συζητούσαμε και σε καμμιά συνάντηση (εάν είναι εφικτό ποτέ).
Κατεβαίνω αυριο στην αθηνα για 10 μερες. Ν ιωνια θα ειμαι.. εισαι για καφε?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 28-12-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να το πουλήσω ρε φίλε? για να μη λέω τα προβλήματα που έχει??
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ...
Το αυτοκίνητο είναι προβληματικό και κακοσχεδιασμένο και κακοκατασκευασμένο.
Οχι το δικο μου, όλη η σειρά Ε46 είναι..
Εδω και δέκα μέρες, ψάχνω και ρωτάω ακόμα και άσχετους στο δρόμο..
Σε πληροφορώ, ολα μα όλα έχουν τα ίδια θέματα.
Μην προσποιείστε λοιπόν οτι δεν υπάρχουν..
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για αυτά τα προβλήματα σε ένα BMW.
Απο το να προτείνεις να πουλήσω, έχω να σου προτείνω να ανοίξεις τα μάτια σου.
Για να δείς και εσύ τα ΑΙΣΧΗ...
Αν υποθεσουμε πως ο σκοπος σου ειναι να μου/μας ανοιξεις τα ματια για το ποσο αχρηστο ειναι το Ε46 σαν αμαξι, μαλλον δε μας πειθεις...
Αυτο που δεν καταλαβα και ρωτησα και ειναι ευλογη απορια ηταν - ΓΙΑΤΙ να κρατας ενα αμαξι που δε σου αρεσει, ειναι προβληματικο, το θαβεις και σε ταλαιπωρει καθημερινα ενω μπορεις να το πουλησεις?
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 28-12-09, 19:03
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Μήπως πέτυχες κανά ρετάλι με πολλαπλάσια "γυρισμένα" χλμ.
Μου κάνει εντύπωση το πόσα θέματα λες ότι έχεις.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 28-12-09, 19:08
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Θα δούμε μήπως καταφέρουμε αυτές τις 10 μέρες να κάνουμε καμμιά επιπλέον, έκτακτη συνάντηση με θέμα τα Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 28-12-09, 23:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Οχι ρε παιδια, καινούριο το αγόρασε ο αδερφός απο τη γερμανια..
212000χλμ έχει τώρα. Ολα έξω απο πόλη. Ατρακάριστο και αγρατσούνιστο είναι..
(όμορφο είναι-γεροδεμένο είναι-βολικό είναι-καιει ελάχιστο καυσιμο-είναι κλάσεις ανώτερο απο τον ανταγωνισμό. Για αυτό δεν το πουλάω, για αυτό το αγόρασα, για αυτό δεν το πουλάω..)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.