Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-17, 06:53
nuclear__ Ο χρήστης nuclear__ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 41
nuclear__ is on a distinguished road
Αλλαγή τσιμουχάκια βαλβίδων N42B20

Καλημέρα. Έχω ένα 318 του 2002 (Ν42Β20) με 200κ χλμ. Το αυτοκίνητο κάνει πολλά χιλιόμετρα ,κυρίως αττική οδό ,οπότε έχω αποφασίσει ότι θα μπει υγραέριο.
Είπα να μαζέψω λίγο το αμάξι πριν την εγκατάσταση, και δεδομένου ότι χάνει και ενδεχομένος καίει και λίγο λάδι (1λτ/2000 και παραπάνω), μου πρότειναν αλλαγή σε τσιμουχάκια βαλβίδων και επιδιόρθωση αντλίας κενού (όπου εξακριβωμένα χάνει).
Το έχω χωνέψει το κόστος και έλεγα να πάω. Ωστόσο μήπως δεδομένης της εγκατάστασης υγραερίου ,είναι καλό να περνάει λίγο λάδι στις βαλβίδες?(αν περνάει). Πέρα από το κόστος , μήπως το λαδάκι τις προστατεύει τελικά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-17, 22:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το λάδι προσφέρει λίπανση σε κινούμενα μέρη που εφάπτονται μεταξύ τους κατά την κίνηση τους.
Εχω 200.000 χλμ με το αέριο, δεν έχουν πρόβλημα οι βαλβίδες...
Τα μέταλα τους είναι εξαιτερικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-17, 06:08
nuclear__ Ο χρήστης nuclear__ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 41
nuclear__ is on a distinguished road
Εκτος θεματος αλλα τι εχεις βαλει; πρινσ κοιταζα αλλα μου πρωτειναν και lpg tech με 500 ευρω λιγοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-17, 07:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nuclear__ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος θεματος αλλα τι εχεις βαλει; πρινσ κοιταζα αλλα μου πρωτειναν και lpg tech με 500 ευρω λιγοτερα
Lovato..
Νομίζω επαρκεί, και έχει μηδέν έξοδα βλαβών 6 χρόνια τώρα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-17, 12:10
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Τι κόστος σου είπαν για τα τσιμουχάκια; Είναι σίγουρα τα τσιμουχάκια; Τα άλλαξα πριν από 10 ημέρες και εγώ μαζί με κάτι άλλα ο-ρινγκ. Για το αέριο ξέρω ότι έχει δική του λαδούσα, δεν χρειάζεται να καίει λάδι από την μηχανή...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-17, 12:24
nuclear__ Ο χρήστης nuclear__ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 41
nuclear__ is on a distinguished road
500 τα τσιμουχάκια + κιτ επισκευής αντλίας υποπίεσης. Λογικά τα ίδια που άλλαξες και εσύ. λαδιέρα μου είπαν όλοι οι εγκαταστάτες ότι δεν χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-17, 13:35
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nuclear__ Εμφάνιση μηνυμάτων
500 τα τσιμουχάκια + κιτ επισκευής αντλίας υποπίεσης. Λογικά τα ίδια που άλλαξες και εσύ. λαδιέρα μου είπαν όλοι οι εγκαταστάτες ότι δεν χρειάζεται.
Δες εδώ... τα επισκεύασα από "πάνω" με τα μισά και λιγότερο απ όσα αναφέρεις..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-17, 16:52
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nuclear__ Εμφάνιση μηνυμάτων
500 τα τσιμουχάκια + κιτ επισκευής αντλίας υποπίεσης. Λογικά τα ίδια που άλλαξες και εσύ. λαδιέρα μου είπαν όλοι οι εγκαταστάτες ότι δεν χρειάζεται.
με 250ε αλλαξα τσιμουχακια στην πατρα μαζι με αλλαγη λαδιων, φιλτρο και φλαντζα ψευτοκαπακου , αντλια υποπιεσης γερμανικια εβαλα με 190ε(αγορα) καινουρια. Για τα τσιμουχακια σιγουρα σου ειπαν πολλα ειδικα αν στα αλλαξουν χωρις να βγαλουν το καπακι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukesiotis : 19-02-17 στις 16:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-17, 23:38
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Λοιπόν με αλλαγή τσιμουχάκια, φλάντζα επάνω καπακιού, ορινγκ του βάνος κ.λ.π συν εργασία όλα μαζί 200 €. Επειδή έχω φάει τα χρόνια μου με τα αυτοκίνητα τα τσιμουχάκια αλλάζουν χωρίς να κατέβει το καπάκι και να χρειάζεται πλάνισμα, βαλβίδες και τα λοιπά. Για να κατέβει το καπάκι και να γίνουν όλα αυτά, τα οποία πρέπει να γίνουν όταν καίει λάδια το αμάξι και είναι από τα ελατήρια. Πήγα σε τρεις αντιπροσωπείες BMW και οι τρεις μου είπαν για τα τσιμουχάκια πρέπει να κατέβει το καπάκι κ.λ.π. ήθελαν δε 400 € και όλα αυτά γιατί το έχουν στάνταρ να κλέβουν τα λεφτά του κόσμου και φυσικά όσοι δεν ξέρουν πότε είναι από τσιμουχάκια και πότε από ελατήρια η κατανάλωση λαδιού τα δίνουν και εκείνοι απλά αλλάζουν τα ανάλογα. Για κάτι τέτοια οι αντιπροσωπίες BMW, AUDI, MERCEDES έχουν μπει στο κόκκινο στις τελευταίες θέσεις του πίνακα με τις χειρότερες υπηρεσίες προς τους πελάτες τους από ψηφοφορία που έγινε. Τα συμπεράσματα δικά σας...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-17, 09:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εσύ Παναγιώτη που τα άλλαξες?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.