Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-07-11, 23:31
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το 134 που δημιουργεί το πρόβλημα στα τσιμουχάκια, το Pag oil είναι..
Αν δε βάλει πράσινα σιλικονούχα, σε 6 μήνες δε θα έχει ίχνος ψυκτικού μέσα..
Αυτό που ακούγεται είναι φυσιολογικό, είναι η εξάτμιση του υγρού.
Το κύκλωμα σταματάει, όταν η βαλβίδα/θερμοστάτης πάνω στην εβαπορέτα, πάει στους 0.
Φράσει, ανεβαίνει η πίεση στο κύκλωμα, και σταματάει μέσω βαλβίδας υψηλής πίεσης κυκλώματος το σώμα στο ρελέ, και κατ'επέκταση το σώμα στο κομπρεσσέρ
του a/c
.
Η θερμοκρασία στην έξοδο του αεραγωγού πρέπει να είναι μεταξύ 3 και 3,5 βαθμών κελσίου
για να αποδίδει σωστά το σύστημα.
στο μονο σημειο αυτη τη στιγμη που εβαλα κατι πρασινα τσιμουχακια τα οποια μου τα δωσανε σαν ιδανικα για a/c ειναι σε καθε ενωση σωληνα.ο κομπρεσορας ακομα ειναι μαμα κ οσο αντεξει.μολις υποπτευθω κατι τοτε το κοιταω.
αυτη η διαδικασια ειναι λογικο να γινεται καθε 10-15 δευτερολεπτα???
τοσο γρηγορα ανεβοκατεβαινουν οι βαθμοι???
μπορει κ να εχετε δικιο αλλα για καλο κ για κακο εχω το νου μου λιγο παραπανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-11, 23:36
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου χαίρομαι για σένα να το χαρείς όσο δεν πάει και κάνε ένα ευχέλαιο άναψε και μία λαμπάδα στο μήκος του 30άρι σου για να μη στο ματιάσουν! Είσαι σε καλό δρόμο μην ανησυχείς!
Τα προβλήματα σε εμένα δεν λένε να τελειώσουν με έχει τσακίσει και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει ………. (ειρωνικά το λέω , πολλά υποψιάζομαι)
ας του δωσουμε λιγο χρονο κ τοτε θα ειμαστε 100% σιγουροι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-11, 19:24
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
να προσθεσω επισης κατι που το εμαθα σημερα πως,η ποσοτητα φρεον που μου εχουν βαλει ειναι 400 με 450 γρ.?!?!?!?!?!?!?
υπαρχει περιπτωση να μην επαρκει να κανει κυκλωμα κ γι' αυτο να κοβει κ να περνει τοσο τακτικα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-11, 20:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω επισης κατι που το εμαθα σημερα πως,η ποσοτητα φρεον που μου εχουν βαλει ειναι 400 με 450 γρ.?!?!?!?!?!?!?
υπαρχει περιπτωση να μην επαρκει να κανει κυκλωμα κ γι' αυτο να κοβει κ να περνει τοσο τακτικα???
τσουκου..
με μικρότερη ποσότητα, δεν λειτουργεί καθόλου
ή λειτουργεί με μειωμένη απόδοση στις δύσκολες συνθήκες..
Εξαρτάται πόσο μικρότερη είναι από το προβλεπόμενο η ποσότητα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-11, 21:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω επισης κατι που το εμαθα σημερα πως,η ποσοτητα φρεον που μου εχουν βαλει ειναι 400 με 450 γρ.?!?!?!?!?!?!?
υπαρχει περιπτωση να μην επαρκει να κανει κυκλωμα κ γι' αυτο να κοβει κ να περνει τοσο τακτικα???
Για να κόψει το δικό σου πρέπει να μείνουν λιγότερα από 150γρ μέσα.

Βρε συ, αφού σου λέω ότι είναι φυσιολογικό. Χαλάρωσε. Και το δικό μου ακριβώς έτσι δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-11, 17:48
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να κόψει το δικό σου πρέπει να μείνουν λιγότερα από 150γρ μέσα.

Βρε συ, αφού σου λέω ότι είναι φυσιολογικό. Χαλάρωσε. Και το δικό μου ακριβώς έτσι δουλεύει.
οκ.απλα με τοσα που ακουω ειμαι επιφυλακτικος με ολα.
σημερα μου εκανε τα πρωτα νερα...παταω το κουμπακι για να ανοιξει το a/c κ η δεν περνει καθολου η περνει για λιγο,βγαζει απλα δροσερο αερα κ μετα απο λιγο σταματαει να δουλευει κ αυτο φαινεται απο τις στροφες του κινητηρα.ο μηχανικος που το τοποθετησε απο το τηλ ειπε πως μαλλον ειναι η βαλβιδα εκτονωσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-11, 18:11
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Σου το πα άναψε λαμπάδα ……. εάν έχει μέσα φρέον τότε πολύ πιθανόν να φταίει η βαλβίδα εκτόνωσης φτηνά την γλιτώνεις , δεν έχει και ιδιαίτερα ξηλώματα , αλλά από το τηλέφωνο πως έκανε διάγνωση χωρίς να το δει αν έχει φρέον;
Διαρροή να μην έχει δες τι γίνεται σήμερα με τα a/c!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-11, 22:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον ειναι η βαλβιδα εκτονωσεις.
Χλωμό, θα κόμπλαρε αλλά δεν θα είχες απόδοση.

Μάλλον κάποιος αισθητήρας είναι, ή ο ασφαλείας του κομπρέσσορα ή της πίεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-08-11, 22:56
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
καλησπερα...το a/c δουλευει κ παλι αλλα η απορεια μου κ προβληματακι ειναι αλλο αυτη την φορα.θελω να βγαλω την φτερωτη του αυτοκινητου κ αναρωτιεμαι?
το βεντιλατερ του a/c μπορει να δουλευει κ ανεξαρτητα απ'το a/c για να ψυχει τη μηχανη???κ στις δυο σκαλες του???διοτι...πρωτον μου ανεβαζει πολυ θερμοκρασια (τρια τεταρτα) κ μετα περνει η πρωτη σκαλα κ σαφως δεν περιμενω για το που θα παρει η δευτερη,,,δευτερον αφου παρει η πρωτη παιρνει κ a/c μπροστα χωρις να του δωσω εγω την εντολη.βαλβιδα δευτερης σκαλας εχω βαλει καινουργια κ το βεντιλατερ ητανε τεσταρισμενο οτι δουλευε κανονικα πριν μπει επανω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-08-11, 23:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα...το a/c δουλευει κ παλι αλλα η απορεια μου κ προβληματακι ειναι αλλο αυτη την φορα.θελω να βγαλω την φτερωτη του αυτοκινητου κ αναρωτιεμαι?
το βεντιλατερ του a/c μπορει να δουλευει κ ανεξαρτητα απ'το a/c για να ψυχει τη μηχανη???κ στις δυο σκαλες του???διοτι...πρωτον μου ανεβαζει πολυ θερμοκρασια (τρια τεταρτα) κ μετα περνει η πρωτη σκαλα κ σαφως δεν περιμενω για το που θα παρει η δευτερη,,,δευτερον αφου παρει η πρωτη παιρνει κ a/c μπροστα χωρις να του δωσω εγω την εντολη.βαλβιδα δευτερης σκαλας εχω βαλει καινουργια κ το βεντιλατερ ητανε τεσταρισμενο οτι δουλευε κανονικα πριν μπει επανω
Ναι το βεντιλατέρ του κλιματισμού ανάβει κανονικά και χωρίς κλιματισμό,
αλλά μόνο στην δευτερη σκάλα..
Μόλις ανάψεις τον κλιματισμό, ανάβει και το βεντιλατέρ του κλιματισμού στην πρώτη σκάλα
μόνιμα, και δεν σταματάει ποτέ, εκτός αν κλείσεις τον κλιματισμό..
Αν σου τσιμπάει θερμοκρασία, λυπάμαι, αλλά θές ψυγείο κλιματισμού..
Με 140 ευρώ τελειώνεις...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.