Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-02-13, 10:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι στο ίδιο αυτοκίνητο με 220.000 χλμ δεν έχω κάνει τίποτα από όλα αυτά, εκτός από τα σέρβις στην ώρα τους και είναι μια χαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αλλάξεις πράγματα τα οποία δεν έχουν πρόβλημα. Προληπτικά; Τότε άλλαξε και μοτέρ γιατί κάποια στιγμή μπορεί κάτι να σου βγάλει.
Κράτησε φίλε μου τα χρήματά σου. Μην τα δίνεις στα συνεργεία, δώστα στην οικογένειά σου ή κοίτα να τα χαρείς εσύ.
συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, ναι είναι καλό αυτοκίνητο, αλλά δεν μπορεί με 220.000km να μην έχεις αλλάξει ψαλίδια εμπρός, σινεμπλόκ (μπρος & πίσω), τοπ μαουντ, αναρτήσεις, δίσκο - πλατό, δισκόπλακες και διάφορα άλλα...
ή το έχεις παραμελήσει και το όχημα σου είναι σε κακή κατάσταση ή τα έχεις αλλάξει και δεν το αναφέρεις...
Καλά τα λες, η εποχή είναι δύσκολη και φυσικά προέχει ο φίλος Dermatis να χαρεί τα χρήματά του ή να τα δώσει στην οικογένειά του, αλλά και η "μπέμπα" θέλει τη φροντίδα της για να είναι μπέμπα... φυσικά αλλάζοντας ότι χρειάζεται και επιβάλλεται και όχι το μισό αμάξι χωρίς λόγο... πιθανώς η μπέμπα του φίλου Dermatis να μην χρειάζεται τα περισσότερα από αυτά που ανέφερα, μιας και θεωρώ πολύ λίγα τα χιλιόμετρα του....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 10-02-13 στις 10:20
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-13, 10:54
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, ναι είναι καλό αυτοκίνητο, αλλά δεν μπορεί με 220.000km να μην έχεις αλλάξει ψαλίδια εμπρός, σινεμπλόκ (μπρος & πίσω), τοπ μαουντ, αναρτήσεις, δίσκο - πλατό, δισκόπλακες και διάφορα άλλα...
ή το έχεις παραμελήσει και το όχημα σου είναι σε κακή κατάσταση ή τα έχεις αλλάξει και δεν το αναφέρεις...
Καλά τα λες, η εποχή είναι δύσκολη και φυσικά προέχει ο φίλος Dermatis να χαρεί τα χρήματά του ή να τα δώσει στην οικογένειά του, αλλά και η "μπέμπα" θέλει τη φροντίδα της για να είναι μπέμπα... φυσικά αλλάζοντας ότι χρειάζεται και επιβάλλεται και όχι το μισό αμάξι χωρίς λόγο... πιθανώς η μπέμπα του φίλου Dermatis να μην χρειάζεται τα περισσότερα από αυτά που ανέφερα, μιας και θεωρώ πολύ λίγα τα χιλιόμετρα του....
Καλημέρα συνήθως γύρω στις 100000 θέλει πραγματάκια το αυτοκίνητο.Εγώ πχ σε 46άρι άλλαξα στις 93000 (γιατί χρειαζόταν),αμορτισέρ,σινεμπλόκ,top mount,δισκοπλακες,τακάκια,μπουζί,λάδια,φίλτρο βενζίνης,λαδιού,αέρος,καμπίνας και στις 120000 θερμοστάτη(είχε διαρροή),την διακλάδωση πίσω από τον κινητήρα που είναι λίγο ευαίσθητη και τώρα θέλει ένα σετάκι φλάντζες στο καπάκι των βαλβίδων γιατί βλέπω υγρασία.Λάστιχα άλλαξα πριν 2 μήνες.
Το δικό μου είναι μοντέλο 99 με 133000.Πραγματικά απροβλημάτιστο αυτοκίνητο,χαίρομαι που το έχω,μου αρέσει ακόμα οπτικά και εν κατακλείδι,δεν σκοπεύω να το αλλάξω.Τέτοια αυτοκίνητα δε ξαναβγαίνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-13, 11:26
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα συνήθως γύρω στις 100000 θέλει πραγματάκια το αυτοκίνητο.Εγώ πχ σε 46άρι άλλαξα στις 93000 (γιατί χρειαζόταν),αμορτισέρ,σινεμπλόκ,top mount,δισκοπλακες,τακάκια,μπουζί,λάδια,φίλτρο βενζίνης,λαδιού,αέρος,καμπίνας και στις 120000 θερμοστάτη(είχε διαρροή),την διακλάδωση πίσω από τον κινητήρα που είναι λίγο ευαίσθητη και τώρα θέλει ένα σετάκι φλάντζες στο καπάκι των βαλβίδων γιατί βλέπω υγρασία.Λάστιχα άλλαξα πριν 2 μήνες.
Το δικό μου είναι μοντέλο 99 με 133000.Πραγματικά απροβλημάτιστο αυτοκίνητο,χαίρομαι που το έχω,μου αρέσει ακόμα οπτικά και εν κατακλείδι,δεν σκοπεύω να το αλλάξω.Τέτοια αυτοκίνητα δε ξαναβγαίνουν...
εγώ αυτή τη στιγμή έχω σχεδόν 190.000km... και τα περισσότερα από τα άνω που αναφέρεις τα έχω αλλάξει σχεδόν δεύτερη φορά... Σίγουρα πρέπει να αλλάξει αρκετά πραγματάκια ο φίλτατος Dermatis, αλλά με μέτρο και ότι χρειάζεται... σ'ένα καλό συνεργείο θα του πουν τί θέλει η μπέμπα του...
Νομίζω με καλή συντήρηση τα 46-άρια κρατιούνται σε άριστη κατάσταση και ας έχουν στην "πλάτη" πολλά χιλιόμετρα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-13, 11:46
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Καταρχην ευχαριστω ολους σας! Ανοιξα αυτο το θεμα για να ενημερωθω για το τι πρεπει να κανω τωρα ή στο μελλον για να το κρατησω οσο τον δυνατον περισσοτεα χρονια! Ναι μπορω να το κρατησω και αλλα 20 χωρις να κανω ολα αυτα αλλα δεν θα ειναι αξιοπρεπες μη σου πω και καταλληλο για να βγει στο δρομο! Και με αφορμη αυτο θεμα εμαθα πχ για την τρομπα τιμονιου: Χαλασμενη ειναι λεω πρεπει να τη φτιαξω μην με αφησει πουθενα ........γιατι εχω μηνει απο τιμονι σε αλλο αμαξι της οικογενειας και τα πληρωσα στην μεταφορα στο συνεργειο! Να ομως που εμαθα πως ειναι κατι "φυσιολογικο" για τα 46αρια και δεν θελει αλλαγη προς το παρον και μπορει και στο μελλον αν δεν μεγαλωσει τραγικα η διαρροη!
Εγω εκανα την λιστα μου και με την πρωτη ευκαιρια θα τα φτιαξω:

1.Μπουζι
2.Σινεμπλοκ διαφορικου
3.Φιλτρα
4.Δισκοπλακες
5.Τακακια
6.Υγρα
7.Λαδια
8.Δισκο-Πλατο
Και γενικα οτι αλλο χρηζει για ενα σερβις
Λαστιχα απαραιτητως & Αμορτισερ / Ελατηρια εν καιρω γιατι τωρα δεν δυναμαι

Σινεμπλοκ και ψαλιδια αλλαχτηκαν πριν 10.000 χλμ γιατι με τρακαραν οποτε απο την ασφαλεια εβαλα οτι καλυτερο υπηρχε!
Αν μπορειτε θα βοηθουσε να μου πειτε καποια ενδεικτικη τιμη για αυτα που θελω να κανω ( αυτα της λιστας) για να εχω στο μυαλο μου τι θα χρειαστω!
Τελος να πω πως οντας 20 χρονων φοιτητης σιγουρα προτεραιτητα μου δεν ειναι το αυτοκινητο αλλα εφοσον δουλευω για να προσφερω στην οικογενεια και εγω και ειναι και υταο κατι που με ευχαριστει προσπαθω να το συντηρω με την βοηθεια βεβαια και του πατερα μου που την χαιρεται και αυτος ....... αλλωστε δικη του ειναι στα χαρτια ασχετα αν εγω την χρησιμοποιω ως επι το πλειστον και την συντηρω!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-13, 12:06
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εκανα την λιστα μου και με την πρωτη ευκαιρια θα τα φτιαξω:

1.Μπουζι
2.Σινεμπλοκ διαφορικου
3.Φιλτρα
4.Δισκοπλακες
5.Τακακια
6.Υγρα
7.Λαδια
8.Δισκο-Πλατο
Και γενικα οτι αλλο χρηζει για ενα σερβις
Λαστιχα απαραιτητως & Αμορτισερ / Ελατηρια εν καιρω γιατι τωρα δεν δυναμαι

Σινεμπλοκ και ψαλιδια αλλαχτηκαν πριν 10.000 χλμ γιατι με τρακαραν οποτε απο την ασφαλεια εβαλα οτι καλυτερο υπηρχε!
Αν μπορειτε θα βοηθουσε να μου πειτε καποια ενδεικτικη τιμη για αυτα που θελω να κανω ( αυτα της λιστας) για να εχω στο μυαλο μου τι θα χρειαστω!
Μπουζί αλλάζονται κανονικά κάθε 2ο inspection (περίπου 90.000χλμ) αλλά και κάθε inspection (45000χλμ) δεν κάνει κακό.
Φίλτρα καμπίνας και αέρα κάθε oilservice (22-25000χλμ)
Φίλτρο βενζίνης κάθε 2ο ispection (κανονικά ΝΟΜΙΖΩ κρατάει περισσότερο αλλά δεν βλάπτει στα 900000χλμ να το αλλάξεις).
Δίσκοι-Τακάκια όταν χρειάζονται...αρκεί οπτικός έλεγχος.
Υγρα: Φρένων κάθε 2 χρόνια
Σασμάν-Διαφορικού κανονικά δεν θέλουν, κάποιοι μυστήριοι τα αλλάζουμε κάθε 40-50.000χλμ.
Λάδια: Κάθε 25000χλμ κατά BMW, κάθε 12000χλμ καλά είναι αν τα κάνεις μέσα σε ένα χρόνο, αλλά και 7500χλμ αν κάνεις πολλές μικρές αποστάσεις (<5χλμ) ή αν φτάνεις πάνω από χρόνο με τόσα χλμ. (και φίλτρο λαδιού εννοείται αν όχι κάθε φορά κάθε 25000χλμ)

Λάστιχα να αλλάζεις είναι ΠΙΟ σημαντικά από τα υγρά σασμάν και διαφορικού.
Αμορτισέρ επίσης.
Ελατήρια ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξεις. ΔΕΝ χαλάνε (πριν το 1.000.000χλμ) και αν δεν διαπιστωθεί ότι έχουν πρόβλημα.
Τα ελατήρια χαλάνε μέσα σε μια στιγμή αν καταφέρεις να το τεντώσεις (ή να συμπιέσεις αλλά είναι πιο σπάνιο) περισσότερο από συγκεκριμένο σημείο που λέγεται elastic limit ή πιο σωστά Ultimate tensile strength (όριο διαρροής στα Ελληνικά).
Αν παίξεις λίγο με ένα ελαφρύ ελατήριο πχ. από στυλό θα καταλάβεις.

Μη σας τρώνε άδικα τα χρήματα με τα ελατήρια....το έχω διαβάσει ξανά και ξανά. Ελατήρια θα αλλάξεις επειδή θέλεις εσύ, όχι επειδή έχεις κάνει 800.000χλμ δουλεύοντας σωστά.
Ισως αν φορτώσεις το όχημα με 1.5 τόνο φορτίο, να χαλάσουν.

Τιμές δεν σου γράφω. Μπορείς να ρωτήσεις στο συνεργείο σου, για να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-13, 13:19
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπουζί αλλάζονται κανονικά κάθε 2ο inspection (περίπου 90.000χλμ) αλλά και κάθε inspection (45000χλμ) δεν κάνει κακό.
Φίλτρα καμπίνας και αέρα κάθε oilservice (22-25000χλμ)
Φίλτρο βενζίνης κάθε 2ο ispection (κανονικά ΝΟΜΙΖΩ κρατάει περισσότερο αλλά δεν βλάπτει στα 900000χλμ να το αλλάξεις).
Δίσκοι-Τακάκια όταν χρειάζονται...αρκεί οπτικός έλεγχος.
Υγρα: Φρένων κάθε 2 χρόνια
Σασμάν-Διαφορικού κανονικά δεν θέλουν, κάποιοι μυστήριοι τα αλλάζουμε κάθε 40-50.000χλμ.
Λάδια: Κάθε 25000χλμ κατά BMW, κάθε 12000χλμ καλά είναι αν τα κάνεις μέσα σε ένα χρόνο, αλλά και 7500χλμ αν κάνεις πολλές μικρές αποστάσεις (<5χλμ) ή αν φτάνεις πάνω από χρόνο με τόσα χλμ. (και φίλτρο λαδιού εννοείται αν όχι κάθε φορά κάθε 25000χλμ)

Λάστιχα να αλλάζεις είναι ΠΙΟ σημαντικά από τα υγρά σασμάν και διαφορικού.
Αμορτισέρ επίσης.
Ελατήρια ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξεις. ΔΕΝ χαλάνε (πριν το 1.000.000χλμ) και αν δεν διαπιστωθεί ότι έχουν πρόβλημα.
Τα ελατήρια χαλάνε μέσα σε μια στιγμή αν καταφέρεις να το τεντώσεις (ή να συμπιέσεις αλλά είναι πιο σπάνιο) περισσότερο από συγκεκριμένο σημείο που λέγεται elastic limit ή πιο σωστά Ultimate tensile strength (όριο διαρροής στα Ελληνικά).
Αν παίξεις λίγο με ένα ελαφρύ ελατήριο πχ. από στυλό θα καταλάβεις.

Μη σας τρώνε άδικα τα χρήματα με τα ελατήρια....το έχω διαβάσει ξανά και ξανά. Ελατήρια θα αλλάξεις επειδή θέλεις εσύ, όχι επειδή έχεις κάνει 800.000χλμ δουλεύοντας σωστά.
Ισως αν φορτώσεις το όχημα με 1.5 τόνο φορτίο, να χαλάσουν.

Τιμές δεν σου γράφω. Μπορείς να ρωτήσεις στο συνεργείο σου, για να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.
Τα περισσοτερ απο τα παραπανω εννοειτε πως εχουν ξανα-αλλαχτει!
Τωρα λαδια αλλαζω στα 8000 χλμ με φιλτρο λαδιου αλλωστε ειναι μικρο το κοστος!
Τα σερβις του γινονται οπως ειπα κανονικα!
Τα λαστιχα εννοειται γιατι τα εχω 3 παρα κατι χρονια και ειναι καταπονημενα !
Σινεμπλοκ διαφορικου λεω να αλλαξω γιατι εχει αρχισει το γκουπ ........
Τωρα οσον αφορα ελατηρια αναρτησεις ....... επειδη σπουδαζω φυσικη και ασχολουμε ιδιαιτερα με τις ταλαντωσεις και τις αποσβεσεις εχω ερθει σε επαφη με πολλα εργαστηριακα αμορτισερομετρα και μετρητες hooke............. τα ελατηρια τα αλλαζω καταρχην γιατι θελω να αλλαξω λιγο την συμπεριφορα του αυτοκιντου! Αλλα με την χρηση σιγουρα υπαρχουν μεταβολες στην σταθερα του ελατηριου οχι βεβαια μεγαλες πραγμα που μπορει να μην εχει εφαρμογη σε ελατηρια τετοιου μηκους και σταθερας αλλα στα "μικρα" που εμεις πειραματιζομαστε υπαρχουν διαφορες αξιοπροσεχτες με την θερμοκρασια την χρηση και αλλους παραγοντες! Σε πιθανη αλλαγη θα παω σε mpack που εχεις ενας φιλος και του ειναι αχρειαστα.......οποτε γιατι οχι!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-13, 13:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εσύ ξέρεις καλύτερα να εξηγήσεις τότε γιατί δεν φθείρεται ένα ελατήριο μεγέθους αυτοκινήτου και γιατί δεν το έχουν στον κατάλογο αναλώσιμων ανταλλακτικών όπως το 99% των μερών του αυτοκινήτου.

Τα mpack αξίζουν εφόσον τα βρήκες και είναι mpack.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ ξέρεις καλύτερα να εξηγήσεις τότε γιατί δεν φθείρεται ένα ελατήριο μεγέθους αυτοκινήτου και γιατί δεν το έχουν στον κατάλογο αναλώσιμων ανταλλακτικών όπως το 99% των μερών του αυτοκινήτου.

Τα mpack αξίζουν εφόσον τα βρήκες και είναι mpack.
Ωραια το βλεπω λοιπον σαν προκληση.....μετα το περας της εξεταστικης θα δουλεψω πανω σε ελατηρια αυτοκινητων μαζι με εναν συμφοιτητη μου με την ιδια τρελα !
Για να βγαλουμε συμπερασμα πρεπει να αναλυσουμε πολους παραγοντες δυναμεις ροπες και σιγουρα περα απο θεωρια θα πρεπει να κανουμε και κανα πειραμα!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-13, 13:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια το βλεπω λοιπον σαν προκληση.....μετα το περας της εξεταστικης θα δουλεψω πανω σε ελατηρια αυτοκινητων μαζι με εναν συμφοιτητη μου με την ιδια τρελα !
Για να βγαλουμε συμπερασμα πρεπει να αναλυσουμε πολους παραγοντες δυναμεις ροπες και σιγουρα περα απο θεωρια θα πρεπει να κανουμε και κανα πειραμα!
Και εκτός αυτού και την περιορισμένη διαδρομή πριν το ελαστικό όριο (λόγω bump stop και έκτασης καλαμιού).

Θα το διασκεδάσετε πάντως. Εργασία και χαρά

Για το αμάξι μην αγχώνεσαι πάντως.

Αν τα κάνεις όλα περίπου με αυτές τις συχνότητες, είναι σαν καινούριο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-13, 13:41
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εκτός αυτού και την περιορισμένη διαδρομή πριν το ελαστικό όριο (λόγω bump stop και έκτασης καλαμιού).

Θα το διασκεδάσετε πάντως. Εργασία και χαρά

Για το αμάξι μην αγχώνεσαι πάντως.

Αν τα κάνεις όλα περίπου με αυτές τις συχνότητες, είναι σαν καινούριο.
Σιγουρα ...... και επειδη εχουμε μια συσκευη προσομοιωσης στο πανεπιστημιο θα ζητησουμε να την χρησιμοποιησουμε .........και αν εχω αλλαξει ελατηρια μεχρι τοτε θα βαλω ενα δικο μου ......και αν βρουμε θα κανουμε και συγκριση με καινουρια ......ωστε να βγαλουμε κανα βιντεακι .......Παντως εγω που εχω δουλεψει πανω στην μηχανη αυτη οι καταγραφες του Logger Pro στον υπολογιστη δινουν παρα πολυ χρησιμα αποτελεσματα και γραφικες ......πχ δυναμεις και θεση του ελατηριου ωτσε να εχουμε μεγιστη προσφυση!
Πορωθηκα τωρα σιγουρα θα το κανω..........Ελπιζω να πετυχουμε τουλαχιστον θεωρητικα μια καλη προσσεγγιση και θα φτιαξω ενα καλο θεματακι εδω να το χαρουμε ολοι!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.