Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-11, 08:12
tziale Ο χρήστης tziale δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Μηνύματα: 2
tziale is on a distinguished road
Προσφορές BMW σειρά 3

Καλημέρα,

Γράφω για πρώτη φορά στο forum και μάλιστα όχι ως ιδιοκτήτης αλλά ως υποψήφιος αγοραστής BMW. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την προσφορά που πρόσφατα ανακοίνωσε η BMW για τα μοντέλα της σειράς 1 και 3.
Πιο συγκεκριμένα κατά την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία με ενημέρωσαν ότι η προσφορά δεν ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα αλλά για αυτοκίνητα με συγκεκριμένο κωδικό παραγωγής. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για την 316 ή ίσως για την 320. Η προσφορά όμως ισχύει μόνο για συγκεκριμένες παρτίδες αυτοκινήτων.
Με αλλά λόγια υπάρχουν 316 για τις οποίες η τιμή είναι 22.900 με απόσυρση και 316 με κανονική τιμή τιμοκαταλόγου καθώς, σύμφωνα με τον πωλητή πάντα, είναι καινούριες παραλαβές και κατά συνέπεια εκτός προσφοράς.
Εσείς που γνωρίζεται καλύτερα τι παίζει με την BMW βλέπετε να έχει κάποιο λάκκο η φάβα; Πρόκειται απλώς για προσπάθεια της εταιρείας να “διώξει” τα παλαιότερης παραγωγής μοντέλα ή υπάρχουν ουσιαστικές αναβαθμίσεις και διαφορές στα πιο πρόσφατα μοντέλα;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-11, 08:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
δεν ξέρω για την προσφορά αλλά τόσο μεγάλη διαφορά με κάνει να σκεφτώ ότι έχουν μοντέλα προ facelift ακόμα αδιάθετα.

Αν μπορείς πήγαινε σε facelift που είναι πολύ πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο γρήγορο. Η facelift 316 έχει 122 άλογα απο 115 και η 320 170 απο 150 αν και ίσως υπάρχουν και pro facelift 320 με 170 αν δεν κάνω λάθος
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-11, 09:39
tziale Ο χρήστης tziale δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Μηνύματα: 2
tziale is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω για την προσφορά αλλά τόσο μεγάλη διαφορά με κάνει να σκεφτώ ότι έχουν μοντέλα προ facelift ακόμα αδιάθετα.

Αν μπορείς πήγαινε σε facelift που είναι πολύ πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο γρήγορο. Η facelift 316 έχει 122 άλογα απο 115 και η 320 170 απο 150 αν και ίσως υπάρχουν και pro facelift 320 με 170 αν δεν κάνω λάθος
Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι σε κάθε περίπτωση μιλάμε για αυτοκίνητα με facelift και κινητήρα 122 ίππων.

Μία διαφορά που εγώ πρόσεξα είναι ότι τα αυτοκίνητα εκτός προσφοράς φορούσαν λάστιχα Continental ενώ τα αυτοκίνητα με έκπτωση κάτι άλλο (μάλλον ήταν Bridgestone αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...).

Επέμεινα πολύ για να πάρω σαφείς διευκρινήσεις γιατί κάποια μοντέλα είναι εκτός προσφοράς και ποιες οι διαφορές τους αλλά ο ευγενέστατος κατά τα άλλα πωλητής δεν είχε κάτι να μου πει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-11, 12:38
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Είναι νομίζω προφανές ότι σκοπός της συγκεκριμένης προωθητικής ενέργειας της BMW Hellas είναι να πωλήσει όσα αυτοκίνητα έχει στοκαρισμένα.
Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει για την ακριβή ημερομηνία παραγωγής του αυτοκινήτου για το οποίο ενδιαφέρεσαι, στοιχείο το οποίο μπορείς κι εσύ να εξακριβώσεις τόσο από τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου όσο και από το "κρυφό μενού" στον υπολογιστή ταξιδίου (βλ. σχετικό θέμα).
Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). Πρόσεξε επίσης μήπως πρόκειται για ήδη ταξινομημένα ("πινακιδωμένα") αυτοκίνητα, οπότε ενδεχομένως να έχεις θέματα με τη 2ετη εγγύηση (θα αρχίζει από την ταξινόμηση ή από την αγορά.
Σε κάθε περίπτωση, μη δώσεις καμία προκαταβολή πριν δεις και ελέγξεις ιδίοις όμμασι το αυτοκίνητο.
Επίσης έχε υπόψη σου ότι η BMW, ανεξαρτήτως προωθητικών ενεργειών, πάντοτε κάνει εκπτώσεις στις τιμές καταλόγου. Την τελευταία τριετία αγόρασα δύο αυτοκίνητα με συγκεκριμένη παραγγελία δική μου (όχι stock ή εκθεσιακά) και τις δύο φορές μου έκαναν πολύ καλές εκπτώσεις.
Γνώμη μου είναι, είτε να βρεις κάποιο πιο φρέσκο αυτοκίνητο για το οποίο, όπως σου είπαν, δήθεν δεν κάνουν έκπτωση και να τους πιέσεις για έκπτωση, είτε, εάν δεν βιάζεσαι, να κάνεις παραγγελία για καινούριο αυτοκίνητο με τον εξοπλισμό της αρεσκείας σου, πιέζοντάς τους πάλι για έκπτωση και βέβαια κατοχυρώνοντας την τελική τιμή κατά την παραγγελία.
Ψάξε το αρκετά σε διάφορες αντιπροσωπείες. Εγώ μέσα σε μία ημέρα επισκέφτηκα 4 διαφορετικές αντιπροσωπείες και πήρα 4 διαφορετικές τιμές με πολύ μεγάλες διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-11, 10:08
mimis Ο χρήστης mimis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Μηνύματα: 55
mimis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
...."Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). "....
Απο προσωπική εμπειρία, αναφέρω ότι τον 5/2009 αγόρασα το δικό μου 92άρι (320). Το αυτοκίνητο είχε ημερομηνία παραγωγής 4/2008. Όπως αντιλαμβάνεστε, ήταν σε Stock και έτσι κέρδισα περι τα 10 χιλιαρικα!! Ναι, συμβιβάστηκα σε κάποια θέματα εξοπλισμού αλλά το οικονομικό όφελος είναι μεγάλο. Λίγο πριν συμπληρώσω 2 χρονάκια και έχωντας 25,000χλμ. εξακολουθώ και το χαίρομαι όπως την πρωτη μέρα
Επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα (ρεταρισματα κτλ...)

Κατα την γνώμη μου απο την στιγμή που το οικονομικό όφελος (εκπτωση) είναι αξιοόλογη αξίζει να πέρνουμε και ενα μικρό ρίσκο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-11, 11:01
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). Πρόσεξε επίσης μήπως πρόκειται για ήδη ταξινομημένα ("πινακιδωμένα") αυτοκίνητα, οπότε ενδεχομένως να έχεις θέματα με τη 2ετη εγγύηση (θα αρχίζει από την ταξινόμηση ή από την αγορά.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι γενικώς σε αυτοκίνητα τα οποία είναι ακινητοποιημένα για αρκετό χρονικό διάστημα (μεταχειρισμένα ή καινούργια) η πρώτη εργασία πριν από την αγορά ή την πρώτη μετακίνηση μετά από 7-8 μήνες πρέπει να είναι η αλλαγή λαδιών και φίλτρου.

αντιγραφή από το νήμα
"Motor Oil Articles by Dr. Ali E. Haas - διαβάστε με προσοχή παρακαλώ" στην ενότητα "Συντήρηση" http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27206
Παράθεση:
Garage Queens
Why are there low mileage sports cars that have ruined engines? Why do they have electrical problems?


Ferrari automobiles are perhaps the most problematic. But Why? It seems that most of those who purchase a Ferrari do not often drive them, and when they do they abuse them. Let me explain.

Each morning the lawn is wet with dew. This is because as the temperature drops the dew point is reached and the moisture in the air condenses. This happens in your engine as well. There is air and moisture in the engine. As it sits over night the moisture condenses. It is a repeating cycle. It is actually worse than the outside air. After driving the engine is very hot so as it cools it sucks in a lot of moist outside air.

Remember the products of combustion are water and CO2. The water condenses in the engine during start up and even steam blows by the piston rings for another source of water.

There are additives that help the oil absorb water but if the engine is not started then the water that condensed in all parts of the motor keep it wet. If the car lives near water or worse, salty water, then the situation is compounded. Another thing that makes things worse is mildew and fungal growth, yes it can even grow in oil!

Water is bad but there is another source of corrosion, acids. These result from byproducts of combustion that slip past the piston rings and from fuel dilution of the oil. Again, the oil has additives to neutralize these acids but work only when the oil is splashed around the inside of the engine.

Corrosive products and water in the atmosphere also take their toll on electrical components. Electrical switches are problematic. These are helped by using the switches. When you get in the car and role down the windows and click all the switches they scrape some of the thin corrosion off the contacts. Again, use of the car helps whereas sitting around is detrimental.

Fan and timing belts age at accelerated rates when static and in cold climates. Cold is also bad for plastic, leather and all rubber like parts. Winters are tough on cars. Up north it is cold and the cars get little use. And down south it is moist all the time. Moisture is an independent factor increasing engine wear. Engine tests are usually performed in controlled humidity environments.

People think that taking the car out for a 10 or 15 minute spin will keep it in good shape. Well that is better than nothing because at least everything is splashed down with oil in the engine and some switches are activated that helps remove corrosion. But to burn off excess fuel and water from the oil it must be brought up to full operating temperature. This takes 20 or 30 minutes. Your coolant heats up in as little as 2 – 3 minutes but oil takes up to half an hour to get up to full operating temperature. You should drive the car for another half hour or more after the oil is up to temperature.

People do not realize that “severe” driving conditions that require more frequent oil changes include stop and go city driving of only 20 minute drives or less. This is a severe condition because the oil never gets hot and never burns off the extra fuel or water. For this reason the oil must be changed more often.

Now for my favorite topic, cavitation. This is what accounts for the greatest wear in minimally used engines (in my thinking). Cavitation occurs in fluids when they cannot be moved fast enough. In the bearing the oil is thick at start up (75 F) and yet the parts are moving fast. Vacuum bubbles result. When they collapse there is a huge force that pulls chunks of bearing material from the lining. The chunks may include the full thickness of the bearing. Sometimes pits are seen on bearings and blamed on corrosion or improper lubrication but the culprit is more likely to be cavitation.

People start up their cars and rev up the engines. They impress their friends with the Vroom, Vroom, Vroom over and over again. Then they take the car out for a spin and rev up the RPM. They do this immediately, while the oil is well below operating temperature and relatively thick. I know of engines ruined in this very manor.

The moral of the story is drive your cars often and do not rev them up until the OIL is fully warmed up. Using an oil that is not as thick during the start up period should minimize the effects of cavitaion. This is why I advocate the 0W-XX oils, they are less thick at start up.
Ήταν ευκαιρία να παραθέσω εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι που γράφει για τη φθορά του χρόνου στο λάδι και γενικότερα στα μηχανικά μέρη σε ακινητοποιημένα αυτοκίνητα - στο σύνολό του το άρθρο είναι πολύ εκτενές και μάλλον δεν θα διαβαστεί από τους περισσότερους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 02-02-11 στις 13:29 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-11, 11:12
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Συμφωνα με τα λεγομενα ενος φιλου μου που εγινε τροπετο η 120 καμπριο που ειχε, του εκαναν προσφορα για ολοκαινουρια (0 χλμ) 320 καμπριο φουλ εξτρα στα 39.000. Δυσκολευομαι να το πιστεψω ομως.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-11, 11:56
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει για την ακριβή ημερομηνία παραγωγής του αυτοκινήτου για το οποίο ενδιαφέρεσαι, στοιχείο το οποίο μπορείς κι εσύ να εξακριβώσεις τόσο από τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου όσο και από το "κρυφό μενού" στον υπολογιστή ταξιδίου (βλ. σχετικό θέμα).
μπορείς να με κατατοπίσεις πως θα δω την ημερομηνία που κατασκευάστηκε το αμάξι μου διότι κι εγώ το χα πάρει με προσφορα τον 3/2009. να υποθεσω οτι αφου μου βγαζει ενδειξη για αλλαγή υγρου φρένων τον 11/2010, αυτή είναι 2 χρονια απο την κατασκευή, δηλ κατασκευάστηκε τον 10/2008 ? και αλλη μια ερώτηση. η εγγύηση των 2 ετών ξεκινά απο την ημερομηνια πρώτης αδειας ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-11, 13:44
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να με κατατοπίσεις πως θα δω την ημερομηνία που κατασκευάστηκε το αμάξι μου διότι κι εγώ το χα πάρει με προσφορα τον 3/2009. να υποθεσω οτι αφου μου βγαζει ενδειξη για αλλαγή υγρου φρένων τον 11/2010, αυτή είναι 2 χρονια απο την κατασκευή, δηλ κατασκευάστηκε τον 10/2008 ? και αλλη μια ερώτηση. η εγγύηση των 2 ετών ξεκινά απο την ημερομηνια πρώτης αδειας ?
Βάλε το VIN σου (τους τελευταίους 7 αλφαριθμητικούς χαρακτήρες του αριθμού πλαισίου σου) εδώ και θα σου βγάλει τα στοιχεία που ζητάς και πολλά ακόμα.
Η εγγύηση τυπικά αφορά την ημερομηνία κατασκευής. Πολλοί dealers όμως είναι ευέλικτοι σε αυτό το θέμα ΑΝ παραμείνεις πελάτης τους στη συντήρηση του μετά την αγορά του αυτοκινήτου.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-11, 14:37
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να με κατατοπίσεις πως θα δω την ημερομηνία που κατασκευάστηκε το αμάξι μου διότι κι εγώ το χα πάρει με προσφορα τον 3/2009. να υποθεσω οτι αφου μου βγαζει ενδειξη για αλλαγή υγρου φρένων τον 11/2010, αυτή είναι 2 χρονια απο την κατασκευή, δηλ κατασκευάστηκε τον 10/2008 ? και αλλη μια ερώτηση. η εγγύηση των 2 ετών ξεκινά απο την ημερομηνια πρώτης αδειας ?
Όπως προανέφερα, η ημερομηνία κατασκευής ανευρίσκεται σε κάποια από τα υπομενού του κρυφού μενού του υπολογιστή ταξιδίου. Έτσι όπως το θέτεις, δεδομένου ότι η αλλαγή του υγρού φρένων προγραμματίζεται να γίνεται κάθε δύο χρόνια, θεωρητικά το αυτοκίνητό σου κατασκευάστηκε γύρω στον 10΄ή 11ο μήνα του 2008.
Για να είσαι πάντως σίγουρος, εάν δεν βρεις άκρη με το κρυφό μενού, σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία, αν τους δώσεις τον αριθμό πλαισίου θα μπορέσουν να σου πουν την ημερομηνία κατασκευής.
Επίσης, μπορείς να το καταλάβεις εμμέσως και από διάφορες λεπτομέρειες του αυτοκινήτου, όπου είναι κτυπημενοι οι κωδικοί των ανταλλακτικών και οι ημερομηνίες παραγωγής τους (π.χ. στα δισκόφρενα, στα ελατήρια κλπ.)
Τέλος, όσον αφορά την εγγύηση, καταρχήν είναι θέμα συμφωνίας των μερών (πωλητή-αγοραστή). Λογικά αρχίζει από τη στιγμή που έρχεται το αυτοκίνητο στην κατοχή σου, οπότε και στο βιβλίο service αναγράφεται η αντίστοιχη ημερομηνία επιθεώρησης και παράδοσης του αυτοκινήτου. Από εκεί και πέρα, όμως, ενδεχομένως να έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό. Και πάλι μία ερώτηση στην αντιπροσωπεία, με βάση τον αριθμό πλαισίου σου, όπου θα βρουν την καρτέλα του αυτοκινήτου σου με όλες τις λεπτομέρειες, θα σε διαφωτίσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.