Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-07-11, 04:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=8150&page=58

Εχει και πιο πριν προιστορια το προβλημα με τον δικο μου εγκεφαλο, αλλα απ τη σελιδα 58 και μετα εχει ζουμι η υποθεση. Διαβασε προσεκτικα τη 'δυναστεια' μου και θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει για εγκεφαλο που τελικα δεν πρεπει να ηταν εγκεφαλος και σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις...
Για οτι αλλη απορια σχετικα εδω ειμαστε...Πιστευω οτι πλεον εχω αποκτησει μετα απο ολα αυτα αρκετη εμπειρια τουλαχιστον να βοηθησω εναν συνανθρωπο να μη την πατησει οπως την πατησα οικτρα εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-11, 00:22
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=8150&page=58

Εχει και πιο πριν προιστορια το προβλημα με τον δικο μου εγκεφαλο, αλλα απ τη σελιδα 58 και μετα εχει ζουμι η υποθεση. Διαβασε προσεκτικα τη 'δυναστεια' μου και θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει για εγκεφαλο που τελικα δεν πρεπει να ηταν εγκεφαλος και σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις...
Για οτι αλλη απορια σχετικα εδω ειμαστε...Πιστευω οτι πλεον εχω αποκτησει μετα απο ολα αυτα αρκετη εμπειρια τουλαχιστον να βοηθησω εναν συνανθρωπο να μη την πατησει οπως την πατησα οικτρα εγω...

Γιάννη μου, έχεις καταλάβει τι μπορεί να ήταν τελικά?
Ποια θα ήταν δηλαδή η αλλαγή που έπρεπε να είχε γίνει στο αυτοκίνητό σου από την αρχή για να μην είχες μπλέξει σε αυτό τον "γολγοθά" ?
(μήπως είχε κάποια σχέση με το sprint booster που είχες βάλει στο παρελθόν? -> συγχώρεσέ με αν δεν θυμάμαι καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-11, 20:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ακομη δεν εχουμε καταληξει σε σαφη συμπερασματα καθως μετα την αφαιρεση του σπριντ μπουστερ το ξανακανε αλλα μονο μια φορα ενω πριν το εκανε σχεδον μια με δυο φορες το μηνα. Ισως να ειναι συνδυασμος πολλων λογων κανεις δεν εχει πει με ακριβεια ακομη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-11, 23:48
Το avatar του χρήστη AvRiLtedy
AvRiLtedy Ο χρήστης AvRiLtedy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2009
Μηνύματα: 47
AvRiLtedy is on a distinguished road
Αυτός μου είπε ότι ήμουν "κωλόφαρδος" και ότι το λαμπάκι έσβησε από μόνο του και μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε. Ότι να είναι

3 φορές πήγα εκεί το αμαξί. Συμπεριφέρεται σαν να βαριέται να το κοιτάξει και επίσης του είπα να μου χαλαρώσει το χειρόφρενο και ούτε που το πείραξε. Τέλος πάντων σε 20 μέρες θα το ξαναπάω, θα ξαναγράψω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-07-11, 00:49
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AvRiLtedy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός μου είπε ότι ήμουν "κωλόφαρδος" και ότι το λαμπάκι έσβησε από μόνο του και μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε. Ότι να είναι

3 φορές πήγα εκεί το αμαξί. Συμπεριφέρεται σαν να βαριέται να το κοιτάξει και επίσης του είπα να μου χαλαρώσει το χειρόφρενο και ούτε που το πείραξε. Τέλος πάντων σε 20 μέρες θα το ξαναπάω, θα ξαναγράψω.

... εννοείς θα ξαναπάς σε αυτόν??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-11, 22:08
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Έχετε παρεξηγησει κάτι.Ο εγκέφαλος δεν μπορούμε να πούμε οτι χάλασε μόνο όταν το αμάξι δεν παίρνει μπροστά.Εκτός απο εγκέφαλος λέγεται και μονάδα ελέγχου που αυτό σημαίνει ότι μπορεί και κανει ελέγχους σε αρκετά εξαρτήματα του κινητήρα να δέχεται σήματα απο πολλούς αισθητήρες , να στέλνει εντολές σε ενεργοποιητές-βαλβίδες κτλ.Η μονάδα έχει έναν κεντρικό επεξεργαστή αλλά όχι μόνον αυτόν για να πούμε οτι εάν είναι σωστός αυτός λειτουργούν και όλα τέλεια.
Τη θέλω να πώ και έκανα αυτόν τον πρόλογο.(Κάποιοι απο εσάς τα ξέρετε.)
π.χ Μπορεί να έχει χαλάσει μία αντίσταση-ένας κρύσταλος κ.α. που εκεί συνδέεται ο αισθητήρας λ'άμδα για να δώσει τις τιμές στον εγκέφαλο , εμείς όμως πάνω στον εγκέφαλο έχουμε χαλασμένη την αντίσταση , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί ο εγκέφαλος να δεί τις τιμές του λάμδα επειδή έχει χαλάση κάτι απο αυτόν(ένα μικρό εξάρτημα) τα υπόλοιπα όμως που περνάνε απο άλλες αντιστάσεις και είναι καλές δουλέυουν κανονικά και το αμάξι μας δουλέυει απλά βγάζει καυσαέρια ή και έχει δυσλειτουργία. Στην παραπάνω περίπτωση που είπα δέν θα πούμε οτι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος????

Θα πουμε αποκλείεται να βγάζει καυσαέρια και να θέλει εγκέφαλο και αυτός που στο είπε είναι απατεώνας???

Απλά λέω και την άλλη άποψη χωρίς να αποκλείω οτι αυτός που το είπε μπορεί να το κανει για τους λόγους που είπατε.

Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-11, 22:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwfan Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ Μπορεί να έχει χαλάσει μία αντίσταση-ένας κρύσταλος κ.α. που εκεί συνδέεται ο αισθητήρας λ'άμδα για να δώσει τις τιμές στον εγκέφαλο , εμείς όμως πάνω στον εγκέφαλο έχουμε χαλασμένη την αντίσταση , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί ο εγκέφαλος να δεί τις τιμές του λάμδα επειδή έχει χαλάση κάτι απο αυτόν(ένα μικρό εξάρτημα) τα υπόλοιπα όμως που περνάνε απο άλλες αντιστάσεις και είναι καλές δουλέυουν κανονικά και το αμάξι μας δουλέυει απλά βγάζει καυσαέρια ή και έχει δυσλειτουργία. Στην παραπάνω περίπτωση που είπα δέν θα πούμε οτι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος????

Θα πουμε αποκλείεται να βγάζει καυσαέρια και να θέλει εγκέφαλο και αυτός που στο είπε είναι απατεώνας???
Ναι. Αυτό γιατί ακόμα και αν θεωρήσουμε πως χάλασε ένα μικροεξάρτημα ακόμα και αν αυτό είναι απίθανο για την γενικότερη λειτουργία του εγκεφάλου, ο εγκέφαλος θα καταγράψει και θα δείχνει βλάβη στον αισθητήρα που δεν μπορεί να διαβάσει. Επίσης, εάν δεις ακόμα και 20 ετών εγκεφάλους, θα δεις πως δεν έχουν πολλά μικρο-εξαρτήματα παρά κυρίως αντιστασούλες (που δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα) και ολοκληρωμένα, αλλά και όταν υπάρχουν πυκνωτάκια κατά 99% είναι στερεού τύπου (που ακόμα και σήμερα οι περισσότεροι ηλεκτρονικοί υπολογιστές δεν χρησιμοποιούν) τα οποία επίσης δεν παθαίνουν τίποτα - αλλά και σήμα αισθητήρα μέσω αντιστάσεων δεν έχω δει εώς σήμερα εγκέφαλο να περνάει. Εάν χαλάσει ολόκληρο ένα ολοκληρωμένο, απίθανο να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο. Και τέλος ο εγκέφαλος αυτό-ελέγχεται, υπάρχουν τουλάχιστον 2 κωδικοί σφαλμάτων που αφορούν τον ίδιο τον εγκέφαλο ακόμα και στα πρώτα συστήματα της Bosch...

Τέλος, στο άκυρο σχόλιο της υπόθεσης, σε καμία περίπτωση ο εγκέφαλος δεν χαλάει "επειδή τον άφησες καιρό έτσι". Μπορεί να μην είναι απατεώνας κάποιος επειδή σίγουρα δεν είναι αδύνατον να χαλάσει ένας εγκέφαλος, αλλά σίγουρα δεν είναι άγιος όταν δουλεύει τον κόσμο έτσι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 02-08-11 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-11, 09:57
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. Αυτό γιατί ακόμα και αν θεωρήσουμε πως χάλασε ένα μικροεξάρτημα ακόμα και αν αυτό είναι απίθανο για την γενικότερη λειτουργία του εγκεφάλου, ...
Απίθανο !!!!!δέν νομίζω ,έχω δεί αρκετές περιπτώσεις αλλά θα πρέπει να γράφω μέχρι αύριο.-πολύ σπάνιο ναι..θα συμφωνούσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
ο εγκέφαλος θα καταγράψει και θα δείχνει βλάβη στον αισθητήρα που δεν μπορεί να διαβάσει. ...
Δέν διαφωνώ σε αυτό ούτε είπα κάτι τέτοιο. Ότι δεν θα υπάρχει βλάβη καταγεγραμμένη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
- αλλά και σήμα αισθητήρα μέσω αντιστάσεων δεν έχω δει εώς σήμερα εγκέφαλο να περνάει....
Μάλλον δεν έχεις δεί πολλούς.
Αυτό που είπα ήταν ένα παράδειγμα και τυχαία ,είπα αμέσως ένα εξάρτημα που έχει σίγουρα ένας εγκέφαλος- Εάν πώ τρανσίστορ-θυρίστορ κ.α. είμαστε εντάξει??
Αλλά παρόλα αυτά για δες την φωτό για να δείς την αντίσταση.
[IMG][/IMG]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν χαλάσει ολόκληρο ένα ολοκληρωμένο, απίθανο να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο.....
Συμφωνώ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, στο άκυρο σχόλιο της υπόθεσης, σε καμία περίπτωση ο εγκέφαλος δεν χαλάει "επειδή τον άφησες καιρό έτσι". Μπορεί να μην είναι απατεώνας κάποιος επειδή σίγουρα δεν είναι αδύνατον να χαλάσει ένας εγκέφαλος, αλλά σίγουρα δεν είναι άγιος όταν δουλεύει τον κόσμο έτσι...
Συμφωνώ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-11, 11:01
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwfan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν έχεις δεί πολλούς.
Αυτό που είπα ήταν ένα παράδειγμα και τυχαία ,είπα αμέσως ένα εξάρτημα που έχει σίγουρα ένας εγκέφαλος- Εάν πώ τρανσίστορ-θυρίστορ κ.α. είμαστε εντάξει??
Αλλά παρόλα αυτά για δες την φωτό για να δείς την αντίσταση.
Έχω δει αρκετούς, ευτυχώς...

Φυσικά και αν πεις τσανσίστορ είμαστε εντάξει. Αυτό στην φωτογραφία υποδεικνύει την αντίσταση του καλωδίου Rc από τον συλλέκτη του transistor ως και τον αισθητήρα και όχι "φυσική" αντίσταση, πάντα έτσι και στις δύο μεριές με "ορθογώνια" την αντίσταση καλωδίου/επαφών βάζεις. Αλλά όπως και να'χει, άλλο αντίσταση στον συλλέκτη ενός τρανσίστορ και άλλο να περνάς το σήμα μέσα από αντίσταση...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-11, 14:37
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δει αρκετούς, ευτυχώς...

...

Ωραίος.

και δεν σου έχει τύχει ποτέ να υπολειτουργεί ένας εγκέφαλος???? δλδ να έχει σφάλμα μόνο σε ένα εξάρτημα απο αυτόν, ώστε να μην μπορεί να κάνει μία λειτουργία απο τις πολλές που κάνει????

Μ.Φ.Χ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.