Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-04, 23:58
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
κουμπακι "POWER" στη νεα BMW M5!!!!

μετα απο προτροπη του geo 2 2003 να διαβασουμε το αρθρο για την νεα BMW M5 στο τελευταιο τευχος του DRIVE που κυκλοφορει,εκατσα και το διαβασα με προσοχη και αυτο που μου εκανε τοσο πολυ εντυπωση ηταν στο οτι στη νεα BMW M5:υπαρχει ενα κουμπακι αριστερα απο το μοχλο των ταχυτητων που γραφει την λεξη "POWER" και που ενεργοποιει κατα τα λεγομενα του περιοδικου την "αγρια" χαρτογραφηση του εγκεφαλου και η οποια "σηκωνει" 507 αλογα!!!!!!.....αλλιως το αυτοκινητο δουλευει με την "ηπια" χαρτογραφηση(με 400 αλογα αυτη τη φορα)!!!!!καλα....ειναι δυνατον με μια αναχαρτογραφηση στον εγκεφαλο να μπορεις ειτε να "χανεις" ειτε να "κερδιζεις" 107 αλογα????και ειδικα σε ενα ατμοσφαιρικο συνολο?????!!!!!!να ηταν turbo το μοτερ...να .....το "ψιλοπιστευα",αφου μπορεις και αυξομειωνεις τα bar(πιεση του turbo),αλλα και παλι δυσκολο για τοσα αλογα....ποσο μαλλον για ατμοσφαιρικο μοτερ(και μαλιστα "νορμαλ" αυτοκινητο ευρειας παραγωγης και οχι κανενα "φτιαγμενο")!!!!?????κατι μου "βρωμαει" εδω!!!!!ακουω γνωμες.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-04, 00:13
Το avatar του χρήστη Octane
Octane Ο χρήστης Octane δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Μηνύματα: 933
Octane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura about
Το "DRIVE" διαβαζες 'η το "POWER"???
Γιατι αν ηταν το δευτερο,ολο + καποιο αυτοκολλητο θα επεσε στο αυτοκινητο,οποτε...!!
Για να'μαι ειλικρινης,δεν εχω ψαξει ακομα το θεμα Μ5 παρα πολυ,οποτε δεν εχω καποια αποψη στη συγκεκριμενη ερωτηση!
Απιθανο παντως δεν το θεωρω,αφου τα 507 αλογα ο V10 σιγουρα τα βγαζει γιατι να μη μπορουν να τον κανουν να δουλευει με λιγοτερα?Τωρα αν αυτο ωφειλεται σε διαφορετικη χαρτογραφηση 'η στο γεγονος οτι δουλευουν εκεινη τη στιγμη οι εξι απο τους δεκα κυλινδρους 'η σε τιποτ'αλλο,δεν ειμαι σε θεση να το προσδιορισω!Οχι ακομα τουλαχιστον!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-04, 00:20
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Tο να πάρεις 107 άλογα είναι δύσκολο! Το να τα κόψεις δεν είναι καθόλου δύσκολο!! Ο εγκέφαλος μπορεί να μην ανοίγει πλήρως τις πεταλούδες να αλλάζει τον χρονισμό των βαλβίδων και των εκκεντροφόρων, να μην πληρώνει πλήρως τους κυλίνδρους και άλλα πολλά!!! Δεν ξέρω με ποιο τρόπο το κάνει το Μ5 αλλά δεν είναι δύσκολο να του κόψει άλογα.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-04, 08:01
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Mystery Solved

Light up that power button and it feels as if the Bimmer has indeed grown two extra cylinders, though, in fact, what it does is let the M5's 10 individual throttle butterflies completely open (the reduced power mode restricts them to about 90 percent). That mile-long straight where the M5 previously just managed to top out at 161 mph? Well, in full 507-hp mode, it tops 167 mph with almost a half a mile to spare before that aforementioned braking zone.
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-04, 08:49
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
ένα μόνο;;;

Ααα παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς... αλλά εγώ θα βάλω 2-3 τέτοια κουμπάκια....!! :p :p
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-04, 09:53
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Το πιο ΄πιθανό είναι να κατεβάζει τον κόφτη στροφών(κάτι αντίστοιχο γίνεται και στην F1 όταν ένας κινητήρας έχει πρόβλημα για να τον κρατήσουν μέχρι το τέλος).¨Ετσι τον περιορίζουν αρκετά αλλά σίγουρα και σε συνδιασμό με άλλη χαρτογράφηση.
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-04, 09:54
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ks50:50
Το πιο ΄πιθανό είναι να κατεβάζει τον κόφτη στροφών(κάτι αντίστοιχο γίνεται και στην F1 όταν ένας κινητήρας έχει πρόβλημα για να τον κρατήσουν μέχρι το τέλος).¨Ετσι τον περιορίζουν αρκετά αλλά σίγουρα και σε συνδιασμό με άλλη χαρτογράφηση.
Πιο πάνω έβαλα την μέθοδο που χρησιμοποιεί ο κινητήρας...

what it does is let the M5's 10 individual throttle butterflies completely open (the reduced power mode restricts them to about 90 percent)
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-04, 10:26
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Μ5

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30
μετα απο προτροπη του geo 2 2003 να διαβασουμε το αρθρο για την νεα BMW M5 στο τελευταιο τευχος του DRIVE που κυκλοφορει,εκατσα και το διαβασα με προσοχη και αυτο που μου εκανε τοσο πολυ εντυπωση ηταν στο οτι στη νεα BMW M5:υπαρχει ενα κουμπακι αριστερα απο το μοχλο των ταχυτητων που γραφει την λεξη "POWER" και που ενεργοποιει κατα τα λεγομενα του περιοδικου την "αγρια" χαρτογραφηση του εγκεφαλου και η οποια "σηκωνει" 507 αλογα!!!!!!.....αλλιως το αυτοκινητο δουλευει με την "ηπια" χαρτογραφηση(με 400 αλογα αυτη τη φορα)!!!!!καλα....ειναι δυνατον με μια αναχαρτογραφηση στον εγκεφαλο να μπορεις ειτε να "χανεις" ειτε να "κερδιζεις" 107 αλογα????και ειδικα σε ενα ατμοσφαιρικο συνολο?????!!!!!!να ηταν turbo το μοτερ...να .....το "ψιλοπιστευα",αφου μπορεις και αυξομειωνεις τα bar(πιεση του turbo),αλλα και παλι δυσκολο για τοσα αλογα....ποσο μαλλον για ατμοσφαιρικο μοτερ(και μαλιστα "νορμαλ" αυτοκινητο ευρειας παραγωγης και οχι κανενα "φτιαγμενο")!!!!?????κατι μου "βρωμαει" εδω!!!!!ακουω γνωμες.....

Φίλε μου η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απίθανο γιατί το management εγκεφάλου ενός τέτοιου αυτοκινήτου με τόσο κυβισμό μπορεί να κάνει παπάδες !
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-04, 14:41
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παιδία είναι ξεκάθαρος ο τρόπος! Δεν ανοίγει τέρμα τις πεταλούδες. Θυμηθείτε ότι μιλάμε πλέον για ηλεκτρονικό γκάζι. Δεν πατάμε πλέον γκάζι και τραβιέται το συρματόσχοινο που ανοίγει την ή τις πεταλούδες! Πατάμε ένα ποτενσιόμετρο και ο εγκέφαλος αποφασίζει πόσο ακριβώς θα ανοίξει τις πεταλούδες. Ουσιαστικά, όταν έχει απενργοποιηθεί το παραπάνω κουμπάκι είναι σαν να μην πατιέται τέρμα το γκάζι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-04, 15:20
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Angry Προς κρανιο μερια

[QUOTE=tasosbmwe30]μετα απο προτροπη του geo 2 2003 να διαβασουμε το αρθρο για την νεα BMW M5 στο τελευταιο τευχος του DRIVE που κυκλοφορειQUOTE]
Πιστευω να μην το μετοιανωσες που το πηρες.Δεν εκανα διαφημηση του περιοδικου απλως ειδα Μ5 και το ειπα.Ασε που αν περιμενα να το διαβασω πρωτα,πολυ πιθανον να μην ελεγα και τιποτα γιατι παρ'ολο που εγραφε για Μ5,Χ3 και Σειρα 1 συγκριτικο,ειχε και ενα αρκετα μεγαλο αφιερωμα στις ΜΒ και ψιλοξενερωσα.Και ειδικα οταν διαβασα τα σχολια για την C55 AMG που ερχεται λεει να εκθρονισει την Μ3.

Ναι μη φατε,εχουμε γλαροσουπα.Ρε δε σφαξανε.......

Εμενα μπορειτε να μου πειτε με ποιο σκεπτικο κανανε την συγκριση της C55 AMG με την Μ3.Μονο τα αλογα εχουν παραπλησια(και αυτο με την CSL) και οτι και οι 2 κινητηρες ειναι ατμοσφαιρικοι.Κατα τα αλλα ειναι 2 τελειως διαφορετικοι κινητηρες με αποκορυφωμα οτι εχουν 2.300 κυβικα και 2 κυλινδρους διαφορα.Και καλα οι 2 κυλινδροι,την τοση διαφορα κυβικων που την πανε?Να ηταν το S4 να πω ενταξει που εχει 2 κυλινδρους παραπανω αλλα μονο 1000 κυβικα περισσοτερα.Μηπως θα επρεπε να περιμεναν να βγει η καινουργια Μ3 και μετα να κανουν την συγκριση?Ασε που το Motorsport department εδειξε τι μπορει να κανει σε κινητηρες τετοιου κυβισμου(βλ. Μ5).Τι να μας πει τωρα η AMG?Μονο με κανα biturbo μπορουν να κανουν δουλεια.Ετσι λοιπον για να μπω και γω στο ματι των Μερσεντακιδων που εσπευσαν βιαστικα να χαρουν για την "επικρατηση" τους επι της Μ3,να πω οτι εχω παλιο περιοδικο (νομιζω το AUTOCAR) με συγκριση Μ3 Ε46-C32 AMG.Αυτο το περιοδικο το εχω για βιβλο αφου δειχνει ποσο "ξυλο" μπορει να φαει μια ΜΒ.Λεω εγω τωρα.....
P.S. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ,αλλα ειμαι εξω φρενων
P.S.1-Αυτα επρεπε να τα λενε οι κατοχοι Μ3 και οχι εγω με το 316.Μαλλον θα σας αφησω μεταξετασταιους για αυτο το σοβαρο "ολισθημα" σας!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.