Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-13, 21:55
Το avatar του χρήστη Nikos_e92
Nikos_e92 Ο χρήστης Nikos_e92 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Μηνύματα: 103
Nikos_e92 is on a distinguished road
Αναρτήσεις

Καλησπέρα ύστερα από πολύ πολύ καιρο κοντά 2 χρόνια

Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες σχετικά με τις αναρτήσεις που με απασχολουν
τώρα τελευταία
Το bmw κάνει διάφορα ψαρέματα, δηλαδή μετατοπίζεται το σκάφος δεξιά
αριστερά την ώρα που ροπιάζει, με τα αντισπιν να δουλευουν συνεχώς
Βέβαια στην Εγνατία δεν έχει κανένα θέμα ....

Ξέρω πως στη χώρα που ζούμε οι δρόμοι είναι τσουλήθρες ειδικά στη Θεσσαλονίκη
αλλά θέλω να βρω μια λύση για το ψάρεμα αυτό


Υ.Γ Αυτους που περιμένω να με θυμούνται είναι οι κύριοι Dim ( με τον WUSHU MASTER για avatar ) και τον κύριο Mako, όταν έκανα τα μεγάλα threads για τις εμπειρίες μου
με κάτι κόντρες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-13, 23:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
O Pai Mei δεν είναι wushu master...μπορεί να σου κάνει το Dim Mak (touch of death) και να το μετανιώσεις

Άντε όρεξη έχω πάλι.

Τι να σου πώ για το ψάρεμα.
Αν θυμάμαι είχες ένα Ε93 320i και κάποια στιγμή ρώταγες για ένα Ε92 330Xi.

Ποιό ψαρεύει, το 320 ή το Xi?

Λάστιχα που τελείωσαν (ίσως να μην έχουν και σωστή πίεση), αμορτισέρ τελειωμένα, ευθυγράμμιση που έχει αλλοιωθεί ή και όλα μαζί.

Σε ολισθηρό δρόμο γίνεται πιο εμφανές. Και στη Θεσ/νίκη οι δρόμοι είναι αρκετά γλιστεροί (πλην Εγνατίας).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-13, 01:55
Το avatar του χρήστη Nikos_e92
Nikos_e92 Ο χρήστης Nikos_e92 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Μηνύματα: 103
Nikos_e92 is on a distinguished road
Ξέρω ποιος ειναι, από το kill bill, θα θελα να χω τέτοιο δάσκαλο αλλά δεν ήξερα ποια τέχνη ξέρει :P

Όσον αφορά το θέμα μας, είμαι κάτοχος ενός 335i e92 με πρόγραμμα στα 370-380 άλογα

Δοκίμασα αρχικα τα continental, μετά πήγα στο θηρίο το pilot cup, αλλά το πρόβλημα παραμένει
Από ευθυγράμμιση δεν έχω θέμα το χω διπλοτσεκάρει
Τα αμορτισέρ που τα βαλα στη μέτρηση βγάλαν αν θυμάμαι καλά 85 πίσω και κάτι λιγότερο μπροστά
σαν καινούρια δηλαδη

Αυτο που με απασχολεί ειναι ότι μήπως τα μαμάτα αμορτισέρ δεν επαρκούν να απορροφούν
τους κραδασμούς από την αύξηση ροπής, γι αυτό και ρωτάω τη γνώμη σας, σαν πιο έμπειροι
να κοιτάξω κάτι καλύτερο για το στήσιμο του 335

Εκτιμώ που με θυμηθηκες DIMARA
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-13, 07:50
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
370ps και 450-500+++ Nm ροπής στη Θεσ/νίκη....είναι πολλά.

Εδώ το 318Ci μου με 150ps-210Nm.... και το ένιωθα σαν 3λιτρο όταν ανέβαινα επάνω στους πιο πολλούς δρόμους.

Πρέπει να καταλάβεις ότι με πίσω κίνηση και τεράστια ισχύ....θα τα έχεις αυτά.
Υποτίθεται είναι ''ευχάριστο'' πρόβλημα.

Μπορεί με άλλη ανάρτηση να είναι λίιιιιιιγο καλύτερα (ή και λίγο πιο απότομο το ξεκόλλημα).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-13, 08:15
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Τα μαμα αμορτισερ σε κανενα αυτοκινητο δεν επαρκουν,εκτος και αν μιλαμε για συνθηκες
παω για ψωνια και Σουπερ Μαρκετ.

Οταν με το καλο αποφασισεις βαλε μια ρυθμιζομενη και θα δεις διαφορα και το κυριοτερο ασφαλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-13, 13:50
Το avatar του χρήστη Nikos_e92
Nikos_e92 Ο χρήστης Nikos_e92 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Μηνύματα: 103
Nikos_e92 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
370ps και 450-500+++ Nm ροπής στη Θεσ/νίκη....είναι πολλά.

Εδώ το 318Ci μου με 150ps-210Nm.... και το ένιωθα σαν 3λιτρο όταν ανέβαινα επάνω στους πιο πολλούς δρόμους.

Πρέπει να καταλάβεις ότι με πίσω κίνηση και τεράστια ισχύ....θα τα έχεις αυτά.
Υποτίθεται είναι ''ευχάριστο'' πρόβλημα.

Μπορεί με άλλη ανάρτηση να είναι λίιιιιιιγο καλύτερα (ή και λίγο πιο απότομο το ξεκόλλημα).
A ρε Dimara όταν απαντάς σε ότι γράφω με γυρνάς 2-3 χρόνια πίσω

Ξέρω πως με τόση δύναμη και ροπή στη πίσω κίνηση, δεν μπορώ να περιμένω
να ροπιάζω δευτέρα τρίτη και να πηγαίνει ευθεία ( πλην εγνατία )

Απλά προσπαθώ να το μετριάσω λίγο, γιατί ναι μεν είναι ευχάριστο αλλά όταν
είσαι στα 160 και το αμάξι πάει πέρα δώθε σαν βάρκα σε κύμμα, κουράζεσαι :/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blitz Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μαμα αμορτισερ σε κανενα αυτοκινητο δεν επαρκουν,εκτος και αν μιλαμε για συνθηκες
παω για ψωνια και Σουπερ Μαρκετ.

Οταν με το καλο αποφασισεις βαλε μια ρυθμιζομενη και θα δεις διαφορα και το κυριοτερο ασφαλεια.
Συμφωνώ αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από αναρτήσεις εταιρείες, ρυθμίσεις κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-13, 14:32
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν είσαι στα 160 και το αμάξι πάει πέρα δώθε σαν βάρκα σε κύμμα, κουράζεσαι :/
δώστο λίγο σε εμάς που είμαστε ξεκούραστοι
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-13, 14:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Δεν είναι θέμα αναρτήσεων. Είναι καθαρά θέμα φυσικής. Όχημα άνω του 1.5 τόνου όταν έχει δυνάμεις 50+ κιλών στον άξονα, είναι απλά αδύνατον να διατηρήσει πλήρη πρόσφυση και ακαμψία, πόσο μάλλον σε κακό οδόστρωμα.

Μπορείς να το μετριάσεις λιγάκι με χαμήλωμα και σπορ αναρτήσεις, αλλά θα δώσεις υπέρογκα ποσά, θα βασανίζεις το πλαίσιο και όλα μέρη της ανάρτησης, ενώ ξεχνάς καθέτως την λέξη "άνεση". Με λίγα λόγια θα πληρώσεις για να μην σου "ψαρεύει" σε μία γκαζιά στα 160 και θα σου βγάζει τα συκώτια σε κάθε λακούβα. Η μαμά ανάρτηση δεν είναι ό,τι καλύτερο στο κράτημα και μόνο, αλλά από μεριά συνδυασμού άνεσης, κρατήματος και αξιοπιστίας, δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με τίποτα. Δεν είναι τυχαίο πως έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αμορτισέρ και ελατήρια που φόρεσε ποτέ το αυτοκίνητό μου και στο τέλος κατέληξα στα μαμά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-13, 14:57
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
Μπλοκε .- βαλε πρωτα αυτο

με τετοια ροπη στο ρελαντι και στους σαπουνοδρομους εκει πανω, το μπλοκε ειναι παραπανω

απο απαραιτητο....και μετα μια αναρτηση . οχι υπερβολες ομως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι θέμα αναρτήσεων. Είναι καθαρά θέμα φυσικής. Όχημα άνω του 1.5 τόνου όταν έχει δυνάμεις 50+ κιλών στον άξονα, είναι απλά αδύνατον να διατηρήσει πλήρη πρόσφυση και ακαμψία, πόσο μάλλον σε κακό οδόστρωμα.

Μπορείς να το μετριάσεις λιγάκι με χαμήλωμα και σπορ αναρτήσεις, αλλά θα δώσεις υπέρογκα ποσά, θα βασανίζεις το πλαίσιο και όλα μέρη της ανάρτησης, ενώ ξεχνάς καθέτως την λέξη "άνεση". Με λίγα λόγια θα πληρώσεις για να μην σου "ψαρεύει" σε μία γκαζιά στα 160 και θα σου βγάζει τα συκώτια σε κάθε λακούβα. Η μαμά ανάρτηση δεν είναι ό,τι καλύτερο στο κράτημα και μόνο, αλλά από μεριά συνδυασμού άνεσης, κρατήματος και αξιοπιστίας, δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με τίποτα. Δεν είναι τυχαίο πως έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αμορτισέρ και ελατήρια που φόρεσε ποτέ το αυτοκίνητό μου και στο τέλος κατέληξα στα μαμά.

+1 ακριβως.
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 06-08-13 στις 15:15
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-08-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Συμφωνω με τα περισσοτερα γραφωμενα αλλα να πω οτι μια καλη ρυθμιζομενη οπως PSS9 για παραδειγμα
αν ρυθμιστει στις αναγκες που θελει ο φιλος πιστευω οτι θα δει διαφορα προς το καλυτερο σε αυτο που ψαχνει,βεβαια οταν κανουμε τετοιες αλλαγες χανουμε σε ανεση.

Aνεφερα την συγκεκριμενη μαρκα σαν παραδειγμα,απο κει και περα
αμορτισερ για Bmw υπαρχουν πολλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.