Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-15, 23:13
alexandros_drmr Ο χρήστης alexandros_drmr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2015
Μηνύματα: 21
alexandros_drmr is on a distinguished road
Unhappy ΖΑΝΤΕΣ ΓΙΑ Ε36

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΒΜWΔΑΚΙΑΣ....ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ Ε36 318IS.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ... ΚΛΑΣΙΚΑ ΟΙ ΖΑΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ OFFSET.
ΟΠΟΤΕ ΛΕΥΤΑ ΝΑΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ...
ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ Μ3 Ε36...ΓΙΑ 17" ΜΙΛΑΩ.
ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 7,5 ΜΠΡΟΣΤΑ 8,5 ΠΙΣΩ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ ???
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΓΚΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-15, 08:32
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καλημέρα, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλορίζικο το αυτοκίνητο σου.

Αρχικά. Απαγορεύεται να γράφεις μόνο με κεφαλαία στο φόρουμ, όπως συμφώνησες με τους κανονισμούς κατά την εγγραφή σου. Επειδή δεν τους διάβασες προφανώς, μπορείς ξανά εδώ.

Τι εννοείς είναι χάλια οι ζάντες και έχουν λάθος offset?

Είναι της BMW? Είναι replica? Είναι aftermarket? Και είναι π.χ. για σειρά 5?

Γιατί σε άφησε ο λαστιχάς ενώ είναι λάθος οι ζάντες να αλλάξεις πρώτα λάστιχα και μετά να χρειαστείς ζάντες?

Το μόνο σωστό που μπορείς να κάνεις, είναι να βρείς μεταχειρισμένες ζάντες γνήσιες BMW και να τις βάλεις. Πλέον πρέπει να είναι και πολύ φτηνές.

Είτε 15-16-17 ίντσες, με λάστιχα 205-60-15, 205-55-16, ή 225-45-17 αντίστοιχα.

Αν βρείς 17άρες 7.5 εμπρός, 8.5 πίσω, θα πρέπει να βάλεις 245-40-17 πίσω. (μπορείς και 225-45-17, αλλά έτσι έβαζε η BMW για να κάνει πιο ουδέτερο-υποστροφικό το αυτοκίνητο).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-15, 17:04
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
πουλαω εγω τις δικες μου μαζι με λαστιχα

http://www.car.gr/parts/view/6394422/
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-15, 19:52
alexandros_drmr Ο χρήστης alexandros_drmr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2015
Μηνύματα: 21
alexandros_drmr is on a distinguished road
συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-15, 21:33
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandros_drmr Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;
βάλτες.Θα κόψει μεν με αλλά δεν έχει ανάγκη.Εδώ τις φοράμε εμείς με 100 άλογα,το is θα ενοχλήσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-15, 01:05
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandros_drmr Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;
Κατα πασα πιθανοτητα εχουν το ιδιο οφσετ με τις Μ3 ζαντες(41 δλδ) οποτε παλι θα βρισκουν μεσα!!Ολα τα Ε36 οταν βαζουν 17αρες με οφσετ μεγαλυτερο του 35,βρισκουν μεσα στο τερμα του τιμονιου τους και χρειαζονται δακτυλιους στην κρεμαγιερα(οπως εχει το Μ3) για να στριβει λιγοτερο και να μην βρισκει.....Οποτε τσεκαρε το οφσετ σου πρωτα και μην μπαινεις σε ακοπα εξοδα...Στην χειροτερη το προβλημα λυνεται με 0.5 εως 1.5cm αποστατες+μπουλονια.....100 ευρω ζημια δλδ.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-15, 22:00
alexandros_drmr Ο χρήστης alexandros_drmr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2015
Μηνύματα: 21
alexandros_drmr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα πασα πιθανοτητα εχουν το ιδιο οφσετ με τις Μ3 ζαντες(41 δλδ) οποτε παλι θα βρισκουν μεσα!!Ολα τα Ε36 οταν βαζουν 17αρες με οφσετ μεγαλυτερο του 35,βρισκουν μεσα στο τερμα του τιμονιου τους και χρειαζονται δακτυλιους στην κρεμαγιερα(οπως εχει το Μ3) για να στριβει λιγοτερο και να μην βρισκει.....Οποτε τσεκαρε το οφσετ σου πρωτα και μην μπαινεις σε ακοπα εξοδα...Στην χειροτερη το προβλημα λυνεται με 0.5 εως 1.5cm αποστατες+μπουλονια.....100 ευρω ζημια δλδ.....
Ευχαριστώ φιλαράκο !!!
θα το ψάξω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-15, 04:56
Το avatar του χρήστη cosarg7
cosarg7 Ο χρήστης cosarg7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-12-2008
Μηνύματα: 58
cosarg7 is on a distinguished road
Σχεδόν σίγουρο είναι ότι οι replica ζάντες θα είναι πιο βαριές.Είχα look M3 και όταν τις άλλαξα με γνήσιες Μ3 διαπίστωσα ότι ήταν απλά ασήκωτες!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.