Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 02-01-11, 02:03
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emar Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχεια....

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι αν ήταν καμένος ο πολλαπλασιαστής την πρώτη φορά γιατι εμφάνιζε το πρόβλημα περιοδικά; αν κάτι είναι καμένο είναι καμένο και το αμάξι δεν κινείται! ... Τι λέτε;
καμενος ειναι δικια τους ορολογια για να δωσουν να καταλαβει ο πελατης οτι εχει βλαβη...ο πολλαπλασιαστης ειναι ενα εξαρτημα που δεχεται χαμηλη ταση και την πολλαπλασιαζει...πχ δεχεται 12βολτ και σου δινει καποιες χιλιαδες βολτ...με τον ορο καμενο ισως μπορει να εκανε καποιο βραχυκυκλωματακι η να μην αποδιδει την ταση εξοδου που πρεπει...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 03-01-11, 13:18
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , να σημειώσω ότι έχω 50000 χμλ.
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 04-01-11, 10:01
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Σήμερα το έχω συνεργείο μου είπαν θα μου αλλ΄'αξουν όλους τους πολ/στες και θα βάλουν νέο software...
Θα δούμε,,
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 04-01-11, 10:06
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες και τραβηξε το οσο παει και για τα μπεκ...ελενχο δεν μπορει να γινει καποιος αλλος πλην του τυπικου που κανουν και βλεπουν το ιστορικο...δυστηχως τα αμαξια αυτα εχουν ΘΕΜΑ...και μολις βγεις απο την εγγυηση η μπε εμ βε θα κανει την παπια...ειμαι παθων
Θα μου αλλάξουν τους πολ/στες και τους είπα και τα μπουζί. Τα μπουζί όμως είναι εκτός εγγύησης.(Λογικό μου φαίνεται νομίζω είναι στα αναλώσιμα) ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 04-01-11, 10:23
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
πες τους να σου βγάλουν και κάρτα καυσαερίων. να είσαι παρών όταν μετράνε και να ξέρεις ότι αν στο ρελαντί εκπέμπεις πάνω απο 15-20ppm άκαυστους Η/C να μην το πάρεις. να κάτσεις εκεί μέχρι να σου βρουνε λύση.( αυτοί θα σου λένε πως μέχρι 120 περναέι κτεο, και εσύ θα τους λες ότι είναι φτωχού μίγματος και τόσο θα έπρεπε να βγάζει και όχι 120.( ασε που αν το αφήσεις να δουλεύει μπορέι να ξεπεράσει τα 160και 200 ppm.
καλή τύχη φίλε
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 04-01-11, 10:53
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 05-01-11, 17:58
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Τέλος;

Λοιπόν

πήγα σήμερα και το πήρα. Παραθέτω φωτογραφίες από μπουζί(μου είπε ότι είναι βραχυκλωμένα) και πολλαπλασιαστές.(αν προσέξετε φαίνονται κάτι άσπρες γραμμές)
Τον ρώτησα γιατί η bmw δεν το βάζει στο πρόγραμμα για αλλαγή σε όλα τα αυτοκίνητα και μου είπε ότι γίνεται Ελλάδα και Πορτογαλία και ευθύνονται οι βενζίνες. Άρα δεν φταίει η BMW. Και επιμένω οτι ακόμα και έτσι καλό θα ήταν να το ξέρουμε για να το ελέγχουμε.
Με συμβούλεψε να μην ακολουθώ τις υποδείξεις αλλαγής ταχυτήτων και να δουλεύω τη μηχανή 2500-3500 rpm γιατί χαμηλά δεν κάνει καλή καύση. Μέτρησαμε τα καυσαέρια 18 ppm Η/C.(ρελαντί)
Ελπίζω να τελείωσε εδώ το ζήτημα. Μου είπε επίσης ότι οι πολλαπλασιαστές που
μου έβαλε είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους. Τα μπουζί ίδια(NGK R5 BMW, Japan, ZKBR7AP-HTU). Με συμβούλεψε τέλος στο μεγάλο service να αλλάξω φίλτρο βενζίνης.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι φίλοι από το forum!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0189.jpg (211,0 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0191.jpg (251,8 KB, 84 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα0190.jpg (206,6 KB, 68 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 05-01-11, 18:00
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω
είναι bosch και μου είπαν ότι το τελευταίο ψηφίο είναι κάτι σαν έκδοση. Φόραγα 01 και μου έβαλαν 05.
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 05-01-11, 18:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω
Όχι. Τα μοντέλα που παρουσιάζουν θέμα στους πολλαπλασιαστές είναι κατά κανόνα τα Ε9Χ με τον efficient dynamics κινητήρα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 05-01-11, 20:03
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Τα μοντέλα που παρουσιάζουν θέμα στους πολλαπλασιαστές είναι κατά κανόνα τα Ε9Χ με τον efficient dynamics κινητήρα.
νομίζω πως και τα προηγούμενα με τον κινητήρα των 150 ίππων παρουσίαζαν τα ίδια έφταιγε μία δίοδος του εγκεφάλου και τελικά έγινε σιωπηρή αντικατάσταση των εγκεφάλων, σε όσους είχαν πρόβλημα.
τώρα στα δικά μας, ακόμη αλλάζουν πολλαπλασιαστές μπουζί, και ότι αλλο προλάβει να σκάσει( λ sensors nox sensors κτλ) αντί να μας αλλάξουν και εμάς εγκεφάλους να τελειώνουμε.
δεν είναι τυχάιο ότι όταν πας εκέι περιγράφοντας το πρόβλημα χωρίς λάμπες,σου μιλούν για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου, όταν πας εκέι με κίτρινο λαμπάκι αναμένο τότε κάτι πρέπει να βρουν να σου αλλάξουν, και σου αλλάζουν ότι δείχνει καταπονημένο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.