Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-06-16, 11:33
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Συντομα ειμαι για αλλαγη δισκων μπρος και μαλλον και πισω. Μπροστα φοραει το Ζ αεροζιμενους 286mm και πισω μη αεριζομενους 280mm (η αληθεια ειναι οτι δεν εχει βαρος πισω οποτε ισως γι αυτο) . Δεν μπορω να πω οτι εχω προβλημα με την δυναμη του φρεναρισματος, βεβαια μολις πιεστουν πεφτει αρκετα η αποδοση

Οι επιλογες που εχω:

- Μενω μαμα οπως ειμαι και βαζω καινουριους δισκους τακακια
- Στο μεγαλυτερα 3,0 και 3,0si μπροστα φορανε 300αριδες η 325 δισκους αντιστοιχα σαν του 330 Ε46 και πισω 294mm με δαγκανα που φορανε ολα τα 46αρια μεχρι και το 328. Το προβλημα πισω ειναι οτι εχω διαβασει οτι αμα παρω απο το 46αρι θα εχω προβλημα με το φρενο του χειροφρενου(κατι τετοιο). Αμα εβαζα μονο τα μπροστινα του 330 και εμενα στα πισω μαμα θα ηταν προβλημα που χαλαει η εργοστασιακη αναλογια μπρος πισω?? ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 11-06-16 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-06-16, 13:50
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Δες τα πιστονια αρχικα τι διαμετρο εχουν . Αν ειναι τα ιδια δεν θα εχεις διαφορα .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-06-16, 18:52
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τα πιστονια αρχικα τι διαμετρο εχουν . Αν ειναι τα ιδια δεν θα εχεις διαφορα .
Που μπορω να βρω την διαμετρο των πιστονιων; Διαφορα σε φρεναρισμα δεν θα εχω με μεγαλυτερους δισκους; Αυτο που μπορω να βρω ειναι οτι την ιδια δαγκανα φοραει και το 3λιτρο με 300mm δισκους απλα θελω αλλο carrier. Οι 325mm δισκοι ειναι πιο χοντροι οποτε θελω και αλλη δαγκανα. Βεβαια στα μετεχειρα carrier σκετο δεν πουλαει κανεις οποτε ειτε κρατησω τις δαγκανες (για 330mm) ειτε παρω πακετο δαγκανες-carrier για 325mm το ιδιο θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-16, 23:11
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Αν οι 300mm εχουν ιδιο παχος με τα δικα σου , δεν αξιζει τον καπο . Για εμενα καλυτερα να παρεις τους 325mm καθως το παχος ειναι που κανει τι διαφορα στην αντοχη των φρενων . Αν εβαζες και πισω εκει θα ειχες αλλο αμαξι μιας και τα πισωκινητα φρεναρουν και με τα πισω φρενα . ( Δεν λεω οτι τα αλλα δε φρεναρουν αλλα οτι εχουνμεγαλυτερη κατανομη στον πισω αξονα )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-16, 00:55
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οι 300mm εχουν ιδιο παχος με τα δικα σου , δεν αξιζει τον καπο . Για εμενα καλυτερα να παρεις τους 325mm καθως το παχος ειναι που κανει τι διαφορα στην αντοχη των φρενων . Αν εβαζες και πισω εκει θα ειχες αλλο αμαξι μιας και τα πισωκινητα φρεναρουν και με τα πισω φρενα . ( Δεν λεω οτι τα αλλα δε φρεναρουν αλλα οτι εχουνμεγαλυτερη κατανομη στον πισω αξονα )

Στην συγκριση μεγαλυτερα φρενα vs τρυπιτους δισκους ποια ειναι η αποψη σου;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-16, 01:13
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Η δικιά μου, αν μετράει για σένα, είναι μεγαλύτερα φρένα. Τους τρυπητούς τους αποφεύγω.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-16, 02:05
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά μου, αν μετράει για σένα, είναι μεγαλύτερα φρένα. Τους τρυπητούς τους αποφεύγω.
Εννοειται Πετρο, γι αυτο ρωταω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια στις διαφορες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-16, 03:41
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Για εμενα οι τρυπητοι ειναι marketing . Μια δυο φορες να τους αναψεις ειναι πολυ πιθανο να ραγισουν λογω ελλειψης υλικου . Οι δισκοι πρεπει να ειναι μονο χαρακτοι για να καθαριζουν το τακακι απο τη σκονη που βγαζει . Αν ηταν καλυτεροι οι τρυπητοι θα τους χρησιμοποιουσαν και στα αγωνιστικα ( εννοω επιπεδο WRC ) αλλα δεν ειναι . Παλιοτερα καποιες εταιρειες ειχαν βγαλει αγωνιστικους τρυπιτους ( εγω εχω ενα σετ AP racing το οποιο ηταν δωρο ) ομως για να τους σταματησαν θα διαπιστωσαν υστερηση σε συγκρηση με τους χαρακτους που χρησιμοποιουν πλεον .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-16, 09:48
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια δυο φορες να τους αναψεις ειναι πολυ πιθανο να ραγισουν λογω ελλειψης υλικου . Οι δισκοι πρεπει να ειναι μονο χαρακτοι για να καθαριζουν το τακακι απο τη σκονη που βγαζει
Το αυτό.

Άχρηστοι χαρακτήρες για να γεμίσει το μήνυμα και να μπορέσω να ποστάρω.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-06-16, 18:52
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Οκ νομιζω βρηκα λυση για 325 μπροστα και 294 πισω. Για δισκους και τακακια τι προτεινετε απο αποψη κοστους και ποιοτητας? Να πληρωσω ΟΕΜ BMW η να κοιταξω στο εμποριο για brembo, ate? Τα κεραμικα τακακια αξιζουν??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.