Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-09-14, 07:43
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
η γνωμη σας ποια ειναι; αξιζει τον κοπο ή οχι να δωσω ενα αξιοπιστο αποδεδειγμενα αμαξι και να κανω το κεφι μου παιρνοντας ενα μινι που οπως λετε εχει τα θεματακια του; εσεις τι θα κανατε; το θεμα με την καταναλωση λαδιου την γνωριζω(εχω ακουσει και διαβαζει περιπτωσεις σε φορουμ ξενα για καταναλωση λαδιου εως και 1λιτρο στα 1000χλμ, και κινητηρες να κολλανε επειδη οι ιδιοκτητες τους δεν ελεγχαν το λαδι του κινητηρα). ειναι κατι που χαλαει γιατι με το merc το μονο που κανω ειναι να το οδηγω και να το πηγαινω μονο για βενζινη και τα τακτικα του σερβις. δε μου εχει ζητησει το παραμικρο. το θεμα ειναι να κανω αυτο που λεει η καρδια μου και να παρω το μινι ή θα το μετανοιωσω επειδη βγαζει προβληματα;εχω ακουσει για αντλια βενζινης, κλωτσηματα απο το κιβωτιο κτλ. αλλα επειδη ο καθενας λεει οτι θελει πολλες φορες και επειδη πολλοι απλα αναμασαμε αυτα που ακουμε και με μια δοση υπερβολης για αυτο ρωταω εδω στο φορουμ που υπαρχουν κατοχοι αυτοκινητων μινι και αρκετοι ειναι μαρτυρες συζητησεων στα διαφορα tread για το μινι εδω. επισης το γεγονος οτο εχει 90000χλμ ειναι κατι αρνητικ; το αμαξι εχει συντηρηθει ολοσωστα βασει βιβλιου σερβις με αλλαγες λαδιου στην ωρα τους και μεγαλων σερβις. επισης φαινεται οτι ο ιδιοκτητης ασχολουνταν γιατι εχει αλλαξει και λαστιχα και το τελευταιο σερβις ηταν 2/9/2014. θεωρητικα αφου το πουλαει θα μπορουσε να μην εχει αλλαξει ουτε λαστιχα, οπως πολλοι τωρα τελευταια εφαρμοζουν πριν την πωληση. Τι να πω. δεν ξερω ρε παιδια. Μου αρεσει σαν αυτοκινητο και θα ηθελα ενα πιο φρεσκο μοντελο σχεδιαστικα. Η merc αρχιζει και δειχνει την ηλικια της σχδεδιαστικα. Τα νεα μοντελα δεν εχουν καμια σχεση σχεδιαστικα με το δικο μου. μπροστα τους φαινεται η ηλικια του.βεβαια ειναι χαρτι που λεμε και ανετα με βγαζει πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα. αλλα ελα ντε που εχω ερωτα με το μινι... οπως ειπα απο περυσι τρωγομαι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drmdtsap : 11-09-14 στις 07:48
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-14, 08:27
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κανονική οδήγηση και πάντα φορτωμένο, εχω κατανάλωση 8.4 lt/100 χλμ στα τελευταία. ...8-9000χλμ σε w211 των 1650 κιλών άδειο. ...(μετρημένη με τα γεμισματα και όχι στο BC που δείχνει ακόμα πιο κάτω- λογικό αφού κλέβουν οι βενζιναδες)
φιλε Dim77 εγω με το cl203 με 1560 κιλα και με μονο επιβατη εμενα κατω απο 10,8-11,5lt/100km μεση καταναλωση απο το computer board σε πολη δεν εχω δει και οδηγοντας με συνεση. εκτος πολης με συνεση παλι κατω απο 8,6-8,8lt/100km δεν εχω δει επισης. γενικα το c230 Kompressor με τα 193 hp καιει αρκετα. επισης αν σκεφτεις οτι εχω και αυτοματο κιβωτιο το οποιο απο σταση ξεκιναει με 2η ταχυτητα στη ρυθμιση C καταλαβες οτι τσιμπαει λιγο ακομη. Δεν ειναι και το τελευταιο 7αρι αυτοματο σειριακο που βαζει τωρα η merc...
επισης το προβλημα μου εμενα δεν ειναι η καταναλωση. στη χειροτερη το μινι να καιει οσο το δικο μου. το θεμα μου ειναι μην γινω κολλητος του μαστορα... βασικα bmw ειναι, ποσο μη αξιοπιστο να ειναι;δε μπορει, σκεφτομαι εγω τωρα με την ψυχολογια του "δωσε θαρρος στον αρρωστο"... το θεμα μου ειναι αν μετα τα 90000χλμ θα αρχιζει να γινεται ενα "καρκινωμα" που στα 110000,120000,130000,140000χλμ ο κινητηρας παραδωσει πνευμα... απο την αλλη γνωστος μου με mini cooper s r53 εκανε 200000χλμ χωρις προβληματα ουτε καν στο κιβωτιο και το πουλησε πριν απο 6 μηνες 6000 ευρω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-14, 09:43
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Turbo είναι το Mini Cooper S R56 και καίει...
Επίσης από πλευράς αξιοπιστίαςμ, ναι μεν είναι καλυτερο από R53 αλλά έχει και αυτό τα θεματάκια του...
Για το Merc ελεγα Στεφανε. Οταν μιλαμε για καταναλωση πρεπει να μιλαμε με τις αναλογιες που εχουμε μπροστα μας. Το Mini καιει λιγοτερο απο το Merc που εχει το παιδι.


Στην τελικη μετα απο την συντηρηση που κανει ο καθενας ειναι θεμα τυχης. Μπορει να σου βγει ενα vag καλο και ενα Toyota χρεπι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 11-09-14 στις 09:47
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-14, 08:40
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
καλημερα. βρηκα ενα αψογο mini cooper s r56 γαλαχιο με λευκη οροφη καθρεπτες το οποιο ειναι αψογο. το μονο μειον ειναι οτι δεν εχει xenon και 17αρες. αλλα ειναι σε κατασταση καινουριου, μ ολα τα σερβις σε επισημο bmw συνεργειο με προσφατο μεγαλο σερβις και αλλαγες σε αναλωσιμα που κοστιζουν, πρωτο χερι και φυλλαγμενο σε παρκινγκ. εχω βρει και ενα chili με πανοραμα, xenon, 17αρια, αλλα ειναι μαυρο-μπλε δευτερο χερι και εκτος παρκινγκ που οπως ειναι κατανοητο το χρωμα εχει την "αραχνιτσα" του και ολο και καποιο σημαδακι. ο ιδιοκτητης καπνιστης-κατι που με χαλαει απιστευτα γιατι οσο και να το κανεις το αμαξι εχει μια εσανς τσιγαρου... στα χρηματα ειναι ιδια και τα δυο οπως και στα χιλιομετρα.





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 16-09-14 στις 09:08
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-14, 09:05
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
το γαλαζιο ειναι του 2008 ενω το blue black του 2007
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-14, 19:19
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
παιδια τελικα καποιος με r56 cooper s δεν μου απαντησε. ειναι οντως τοσο προβληματικα? αν τα προσεχεις παρα ταυτα παλι βγαζουν τοσα προβληματα? εχω βρει με πλξρες ιστορικο και σερβις μεσα στο σπανο και με αλλαγη δισκο πλατο πριν απο 2 μηνες. τα αλλα δυο που ειδα δεν αξιζαν τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-14, 20:24
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Νομιζω οτι δεν υπαρχει ενεργο μελος με R56. Σιγουρα ειναι λιγοτερο προβληματικο απο το πρωτο κομπρεσσορατο και απο κανα δυο γνωστους που εχω οι οποιοι το προσεχουν δεν εχουν αναφερει κανενα προβλημα. Σαν τουρμπατο που ειναι παιζει πολυ ρολο αν ο προηγουμενος που το ειχε το ζεστανε σωστα αλλα απο εκει και περα ενα προσεγμενο αμαξι μονο απο κακοτυχια μπορει να βγει προβληματικο. Αν η τιμη του Σπανου ειναι λογικη παρτο, θα εχει και καποια εγγυηση νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-14, 21:45
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-14, 01:45
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Οσο και να το προσεχεις το μοτερ αυτο χανει το χρονισμο ανα 50.000χλμ και θελει καθαρισμο βαλβιδων γιατι αυτες πιανουν μουργα οπως συμβαινει και σε πολλα μοτερ μεταβλητου χρονισμου και αμεσου ψεκασμου.
Επισης, αν δεν εχει χρησιμοποιηθει το σωστο λαδι (αυστηρα τοταλ η καστρολ edge 0 30) κατα κανονα θα εχει και υψηλη καταναλωση.

Παντως και ο χρονισμος και το θεμα των βαλβιδων λυνονται, χωρις τρελο κοστος, οποτε γενικα δεν θα σου'λεγα να απορριψεις το μοντελο αυτο.
Απλα θελει σχολαστικη συντηρηση οπως καταλαβαινεις και τακτικο ελεγχο σε καποια πραγματα για να μην εχεις σοβαροτερα θεματα.
Κατα τ'αλλα ειναι πολυ καλο μοτερ κι αν το προσεξεις θα σε ανταμειψει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-14, 16:08
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο και να το προσεχεις το μοτερ αυτο χανει το χρονισμο ανα 50.000χλμ και θελει καθαρισμο βαλβιδων γιατι αυτες πιανουν μουργα οπως συμβαινει και σε πολλα μοτερ μεταβλητου χρονισμου και αμεσου ψεκασμου.
Επισης, αν δεν εχει χρησιμοποιηθει το σωστο λαδι (αυστηρα τοταλ η καστρολ edge 0 30) κατα κανονα θα εχει και υψηλη καταναλωση.

Παντως και ο χρονισμος και το θεμα των βαλβιδων λυνονται, χωρις τρελο κοστος, οποτε γενικα δεν θα σου'λεγα να απορριψεις το μοντελο αυτο.
Απλα θελει σχολαστικη συντηρηση οπως καταλαβαινεις και τακτικο ελεγχο σε καποια πραγματα για να μην εχεις σοβαροτερα θεματα.
Κατα τ'αλλα ειναι πολυ καλο μοτερ κι αν το προσεξεις θα σε ανταμειψει.

Μούργα πιάνουν όλα τα άμεσου ψεκασμού. Μπορεις να ζητησεις απο το μηχανικο που θα στο ελεγξει να λυσει την πολλαπλη εισαγωγης. Αν εχει πιασει, βγαζει το καπακι και την καθαριζει και το κοστος μπορειτε να το επωμιστειτε δια του 2, ή εξ' ολοκληρου ο παλιος ιδιοκτητης ή ο,τι σας βολευει.
Αυτό με το λάδι δεν ισχύει. Πολλοί έλεγαν τέτοιες π1πες και ήταν υπέρμαχοι της 60αρας εξάτμισης για μαξιμουμ αποδοση, αλλα αποδειχθηκε οτι ειχαν λαθος. Εγω και αλλοι φιλοι χρησιμοποιουμε 5-30 στα 207 και ειναι μια χαρα.
Δυστυχως τα πρωτα (07-08) ειχαν θεμα με υπερβολικη καταναλωση λαδιου. (ακομα και 1λτ/1000χλμ)
Με απλες, αλλα λιγο προσεκτικες λυσεις θα εχεις ενα πολυ γρηγορο και οικονομικο αυτοκινητο. Εξετασε το προσεκτικα και αν σου αρεσει και σου ταιριαζει χτυπα το.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.