Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-01-17, 12:24
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Έχω τον CTEK MXS 5.0 πάνω από 4 χρόνια και έχω κουμπωμένο κάθε βδομάδα (5 μέρες συνεχόμενες) το αμάξι της υπογραφής, μιας και κυρίως το οδηγώ Σαβ/κα.

Κανένα πρόβλημα έως τώρα, μια χαρά φορτιστής είναι και μάλιστα ίδιος με αυτόν της BMW χωρίς τη σφραγίδα της.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-17, 12:33
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αλήθεια συγγνώμη.
Φεύγω 23 μερες με ολισμενο συναγερμό.
Γυρνάω και στο αεροδρόμιο εχει -7 και το αμαξι ειναι κατω απο 15 ποντους χιονι..
Κανω μιση μιζια και αρπαζει αμεσως..
Εχω το αστρα 6 μηνες δεν το εβαλα μπρος, βαζω τον αρνητικο και παιρνει αμεσως..
Αλήθεια δεν τα καταλαβαίνω ολα αυτα..
Ουτε μπορω και να τα κανω γιατι εχω πυλωτη και οχι πάρκινγκ..
Αμαξι χωρις πινακίδες που δεν το κυκλοφορεις και δεν εισαι εξαρτημενος αν θα παρει μπρος δεν βλεπω το νοημα να το κρατας στην πριζα..
Για τις φωτιές ψαξτε λιγο αν θελετε..
Όταν βάλεις καινούρια μπαταρια και κανεις το ίδιο μπες εδώ και ξαναγραψε. Με την παλιά μου μπαταρια που κράτησε 10 χρονια δεν είχα ποτε θέμα. Μόλις μπήκε η καινούρια επειδή δεν την φόρτισα ποτε καλα στην αρχή είχα θέματα. Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα. Την πήγα την μετρησαν και τα ελεγξαν όλα και μου είπαν άμα το αμάξι κάθεται συνεχεια και όταν το πας βόλτα κάνεις 10-15 χιλιομετρα δεν προλαβαίνει να φορτίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-17, 12:41
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
και εγώ έχω τον MXS 5.0 και φορτίζω την μπαταρία του 39, συνήθως την βγάζω και την αφήνω 1 24ωρο και γεμίζει, γιατί δεν έχω δική μου θέση στάθμευσης κλειστή με ρεύμα. το πήρα από ebay γερμανίας σε καλή τιμή και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-17, 17:19
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν βάλεις καινούρια μπαταρια και κανεις το ίδιο μπες εδώ και ξαναγραψε. Με την παλιά μου μπαταρια που κράτησε 10 χρονια δεν είχα ποτε θέμα. Μόλις μπήκε η καινούρια επειδή δεν την φόρτισα ποτε καλα στην αρχή είχα θέματα. Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα. Την πήγα την μετρησαν και τα ελεγξαν όλα και μου είπαν άμα το αμάξι κάθεται συνεχεια και όταν το πας βόλτα κάνεις 10-15 χιλιομετρα δεν προλαβαίνει να φορτίσει.
Η γνώμη μου είναι να κάνεις έναν έλεγχο ότι το αυτοκίνητο δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη φόρτιση...Δε δικαιολογείται με καινούρια μπαταρία να έχει θέματα...Το δικό μου αυτοκίνητο ουσιαστικά κάθεται από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη.Δεν έχω φορτιστή μπαταρίας,κάποιες φορές το αφήνω μέχρι και 2-3 μήνες μέχρι να το βάλω μπροστά και δεν έχω πρόβλημα κανένα.
Πρόπερσι που δεν πήρε,δεν φόρτιζε...Εκανα ένα rebuild στο δυναμό και είναι πάλι όπως πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-17, 17:35
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι να κάνεις έναν έλεγχο ότι το αυτοκίνητο δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη φόρτιση...Δε δικαιολογείται με καινούρια μπαταρία να έχει θέματα...Το δικό μου αυτοκίνητο ουσιαστικά κάθεται από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη.Δεν έχω φορτιστή μπαταρίας,κάποιες φορές το αφήνω μέχρι και 2-3 μήνες μέχρι να το βάλω μπροστά και δεν έχω πρόβλημα κανένα.
Πρόπερσι που δεν πήρε,δεν φόρτιζε...Εκανα ένα rebuild στο δυναμό και είναι πάλι όπως πριν.
Έγινε έλεγχος. Δεν βρήκαν κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-17, 17:44
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Δε νομίζω ότι είναι σωστό να μένει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ένα αυτοκίνητο χωρίς να πάρει μπροστά.
Εγώ βάζω τον πατέρα και βάζει μπρος το E30 τουλάχιστον 1 φορά το μήνα, μέχρι να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-17, 17:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι να κάνεις έναν έλεγχο ότι το αυτοκίνητο δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη φόρτιση...Δε δικαιολογείται με καινούρια μπαταρία να έχει θέματα...Το δικό μου αυτοκίνητο ουσιαστικά κάθεται από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη.Δεν έχω φορτιστή μπαταρίας,κάποιες φορές το αφήνω μέχρι και 2-3 μήνες μέχρι να το βάλω μπροστά και δεν έχω πρόβλημα κανένα.
Πρόπερσι που δεν πήρε,δεν φόρτιζε...Εκανα ένα rebuild στο δυναμό και είναι πάλι όπως πριν.
Και εγώ το ίδιο, και όχι μόνο σε ένα αυτοκίνητο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-17, 18:42
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
80 CTEK & 125 η BMW
Προτείνω ανεπιφύλακτα CTEK και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Φίλος το χρησιμοποιεί μόνιμα σε Μ5 Ε60 εδώ και 4 χρόνια, όλες οι σκανδιναβικές χώρες έχουν κουμπωμένους CTEK σε supercars και δεν παθαίνουν τίποτα.
Οι προδιαγραφές του Σκανδιναβού δεν είναι παίξε γέλασε
Είναι απίστευτο μηχανάκι και μάλιστα έχει και επιλογη για συντήρηση μπαταρίας AGM ξεχωριστά.
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 27-01-17 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-17, 19:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν βάλεις καινούρια μπαταρια και κανεις το ίδιο μπες εδώ και ξαναγραψε. Με την παλιά μου μπαταρια που κράτησε 10 χρονια δεν είχα ποτε θέμα. Μόλις μπήκε η καινούρια επειδή δεν την φόρτισα ποτε καλα στην αρχή είχα θέματα. Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα. Την πήγα την μετρησαν και τα ελεγξαν όλα και μου είπαν άμα το αμάξι κάθεται συνεχεια και όταν το πας βόλτα κάνεις 10-15 χιλιομετρα δεν προλαβαίνει να φορτίσει.
Καινουρια ειναι η μπαταρια μου βρε...
Δεν τις κρατάω 10 χρονια τις μπαταρίες....
Εχω 2 ενισχυτές...
Αν η μπαταρία δεν εχει φορτιστει σωστά πριν την τοποθετήσεις ναι θα συμφωνήσω.
Αν ομως εχει φορτιστει θα διαφωνήσω.
Το αστρα το εχουμε απο το 2013 παρατημενο...
4 χρόνια βαζωβγαζω πολο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-17, 20:50
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω τον CTEK MXS 5.0 πάνω από 4 χρόνια και έχω κουμπωμένο κάθε βδομάδα (5 μέρες συνεχόμενες) το αμάξι της υπογραφής, μιας και κυρίως το οδηγώ Σαβ/κα.

Κανένα πρόβλημα έως τώρα, μια χαρά φορτιστής είναι και μάλιστα ίδιος με αυτόν της BMW χωρίς τη σφραγίδα της.
Αν καταλαβαινω καλα...ο συγκεκριμενος φορτιστης πρεπει να ειναι μονιμα....συνδεδεμενος πανω στη μπαταρια?
η μπορω να το συνδεσω σε μια πεθαμενη μπαταρια...να το αφησω μια μερα (ενδεικτικος χρονος δεν ξερω) να φορτισει φουλ τη μπαταρια και μετα θα ειναι σαν καινουρια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.