Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-07, 10:40
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Exclamation Μετατροπών το ανάγνωσμα Νο 2

Μετατροπών το ανάγνωσμα Νο2.

Ολοι κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε αναζητήσει λίγη παραπάνω δύναμη.
Καθώς οι BMW φημίζονται για την δυνατότητα που έχουν στο να δέχονται διάφορους κινητήρες και διάφορα ανταλλακτικά απο μεγαλύτερα μοντέλα και καθώς τα διάφορα κοφτήρια όπως η εφορία παλιότερα αλλά και η αγορά της Ελλάδας απαγορεύουν σε πολλούς την αγορά του πολυπόθητου αυτοκινήτου, έτσι καταλήγουμε στην ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ...

Τι κάνει όμως μια καλή μετατροπή?
Ο καλός μάστορας?
Η γνώση του αντικειμένου?
Η τύχη?
Όλα τα παραπάνω?

Μιας και έχω φάει στη μάπα διάφορους κιμάδες, είπα να βάλω κάτω το κ@λαράκι μου και να μοιραστώ μαζί με το φόρουμ τα παθήματά μου και όσοι θέλουν ακούνε, όσοι δεν θέλουν επιλέγουν τον δικό τους δρόμο.

Κατ αρχήν για μια σωστή μετατροπή, βρίσκουμε έναν σωστό μάστορα.
Σωστός είναι ο μάστορας που τουλάχιστον 3 διαφορετικοί άνθρωποι έχουν εμπιστευθεί και τουλάχιστον οι 2 λένε πολύ καλά λόγια για αυτόν. Ο ένας που περισεύει πρέπει να λέει καλά λόγια αντε και προς το μέτριο.
Σωστός μάστορας επίσης είναι αυτός που θα σου πεί οτι κάτι δεν γίνεται.
Οχι όμως οτι δεν γίνεται να βάλεις φρένα απο Μ3 σε 316, αλλά δεν γίνεται να βάλεις 12κύλινδρο σε σειρά 1.
Εκτός και αν αυτός ο μάστορας λέγεται Hartge.
Η αν φημίζεται για τις παράξενες μετατροπές του τέλος πάντων, οι οποίες λειτουργούν για τουλάχιστον 2 χρόνια. (επειδή υπάρχει κάποιος που έχει βάλει Μ5 σε Χ5 δεν θίγω ανθρώπους, για να μην αρχίσουν τα σχόλια, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ φέρνω εντάξει? Ένας το κάνει δεν πάει να πεί οτι το κάνει και ο Μάστρο Μήτσος στο Καρπενήσι που το μεγαλύτερο BMW που έχει δεί είναι το 316 Ε21 που είχε περάσει απο εκεί το 1980)

Ερευνούμε το χώρο που θα γίνει η δουλειά σε τουλάχιστον 2 διαφορετικές επισκέψεις.
Εχει δουλειά? Τι αυτοκίνητα βόσκουνε στο μαγαζί?
Κακό παράδειγμα ένα λυμένο 316 Ε36 το οποιο είναι εκεί για δύο βδομάδες περιμένοντας ιμάντα ή φίλτρο βενζίνης.
Πολύ καλό παράδειγμα 5 αυτοκίνητα τη μια μέρα και 5 διαφορετικά την επόμενη.
Αισχρό παράδειγμα το αμάξι του μάστορα στη ράμπα και να μην ξέρει τι έχει πάθει.

Επίσης σημείο έρευνας πρέπει να είναι τα εργαλεία που υπάρχουν στο μαγαζί.
Τουλάχιστον ένα modic και ένα ρυθμιστήρι πρέπει να φαίνονται κάπου καθώς και μερικά ακόμα γνήσια BMW εργαλεία.

Καταστάσεις του στυλ, εγώ τα δουλεύω όλα με αυτό το κατσαβίδι, δεν παίζουν πλέον στα BMW, καθώς η εποχή των 2002 με ρύθμιση με το αυτί, έχει περάσει εδώ και χρόνια.

Ερωτήσεις του αν υπάρχει προγραμματιστικό εργαλείο, αν υπάρχει GT1 ή κάτι ανάλογο (ναι αμέ πως) ή τυχαίες ερωτήσεις κατα τη διάρκεια της κουβέντας για εγκεφάλους και βελτιώσεις, δίνουν ένα στίγμα για την δουλειά του μηχανικού, αλλά όχι απαραίτητα και λύνουν θέματα καθώς πολύ απλά ο μάστορας μπορεί να μην ασχολείται με τρελλές μοντίφες.

Στάδιο δεύτερο είναι το τι θα μπάξει ο μετρ επάνω.
Εχει έτοιμο τροπέτο η θα βγεί στην αγορά για κομμάτια?
Αν το τροπέτο είναι έτοιμο, θα κάνει απλή τοποθέτηση ή θα αλλάξει και κομμάτια?
Δεν δικιαολογείται μετατροπή που θα ανεβάσει στο αμάξι σας τα παλιά φρένα του τροπέτου, ή τους ιμάντες των 120.000 χιλιομέτρων.
Τι αλλάζει και τι μένει?
Συνήθως φρένα, τακάκια, ιμάντες, μπουζί και υγρά είναι τα ουκ ανευ. Σε μερικές συμφωνίες αλλάζουν και φλάτζες για τον φόβο των Ιουδαίων.
Σημαντικό είναι επίσης να ΔΕΙΤΕ το τροπέτο, ή τα ανταλλακτικά που θα μπουν επάνω.
Είναι σε καλή κατάσταση? Είναι ένα αμάξι που κόπηκε απο τρακάρισμα ή έχει πάρει φωτιά ολόκληρο?
Τα φρένα του είναι δουλεμένα?
Δίσκοι τσιγαρόχαρτα σε κινητήρα που λέει 20.000 χιλιόμετρα να σας υποψιάσουν.

Επόμενο βήμα να είστε κάθε μέρα στον μηχανικό και να κουνάτε ότι και αν προσπαθεί να βάλει επάνω.
Μια εξάτμιση με σπασμένα διαφράγματα αλλάχτηκε την τελευταία στιγμή επειδή ο τυχερός αγοραστής την πήρε στο χέρι για να την κοιτάξει και παραξενεμένος ρώτησε τι είναι αυτό το γκλαν γκλα που κάνει όταν την κουνάει...

Ακρα και φρένα πρέπει να είναι απο την μετατροπή. Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλετε 3 χιλιάδες κυβικά στο αμάξι και να φρενάρει με τα δισκάκια του 316 και μάλιστα φαγωμένα.

Μια καλή λύση είναι να δείτε στο REALOEM για όσους δεν έχουν TIS τα κομμάτια που θα μπούν επάνω και να τα τσεκάρετε.

Επίσης προσοχή θέλει το διαφορικό με τους άξονές του.
Συνήθως κρατάνε το δικό σας – για να έχει καλύτερο μπαμ- όπως λένε με αποτέλεσμα να πηγαίνετε στην εθνική και το διαφορικάκι που είναι φτιαγμένο για 120 άλογα να γράφει υπερωρίες με βήμα 3.45 μέχρι να αφήσει την τελευταία του πνοή.
Πακέτο με το διαφορικό πάνε και οι άξονες όπως και τα μπράτσα οπότε καταλαβαίνετε πως είναι σημαντική χρηματική διαφορά αν μπούν τα σωστά επάνω.
Αλλαγές διαφορικού αλλά απο παρόμοιο μοντέλλο παίζουν προσοχή όμως καθώς τα διαφορικά της ΒΜW χωρίζονται σε μικρά και μεγάλα – και μόνο τα μεγάλα μπορούν να γίνουν μπλοκέ αργότερα.
Προσοχή επίσης θέλει το βήμα, γιατί μπορεί να οδηγήσει σε απίστευτες ταλαιπωρίες.
Ενα διαφορικό πχ με βήμα 2.93 σε μια Μ3 θα δίνει μια θεωρητική τελική κοντά στα 350 χιλιόμετρα αλλά θα κάνει το αμάξι ψοφίμι, ενώ αντίθετα ένα 3.60 διαφορικό σε ένα 330 θα δινει με το ζόρι 200 χιλιόμετρα τελικής.

Τέλος είναι η δοκιμή του αυτοκινήτου και η επιθεώρησή του απο άλλο μηχανικό για να δοθεί το ΟΚ πως όλα έγιναν σωστά.
Καλό είναι να το δεί και ένας φίλος με ίδιο αμάξι για να επιθεωρήσει τυχόν δικές του παρατηρήσεις που έχει βγάλει το δικό του με τον καιρό.

ΤΟΤΕ και μόνο τότε ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ.

Και έχετε το κεφαλάκι σας ήσυχο. (περίπου).

Για το τέλος άφησα τον κινητήρα.
Αυτό είναι ένα σκοτεινό σημείο που όλοι πρέπει να ξέρουν.
Εχει αριθμό?
Αν έχει ΟΚ.
Αν δεν έχει ΜΑΚΡΥΑ.
Αν έχει αριθμό λέει πολλά για την ημερομηνία κατασκευής του άρα και τα χιλιόμετρα του.
Αν δεν έχει αριθμό λέει πολλά για την προέλευσή του άρα και το πόση φυλάκα θα φάτε αν σας τσιμπήσουν.
Πως όμως θα καταλάβετε αν ο κινητήρας είναι ΟΚ?
Μια λύση είναι να τον μυρίσετε.
Ανοίξετε την τάπα του λαδιού και μυρίστε την. Πρέπει να μυρίζει λάδι και μηχανή. Μια βαριά γλυκιά μυρωδιά. Αν μυρίζει τηγάνι ή αν μυρίζει ταγκίλα τότε έχει θέμα.
Αλλη λύση είναι να είστε μπροστά όταν θα πάρει μπρος για πρώτη φορά.
Δειτε τι λάδι θα βγάλουν απο μέσα...
Αν είναι μισό λίτρο και μαύρα.... τότε....
Και μην ακούτε σαχλαμάρες οτι αδειάζουν το λάδι αποτα τροπέτα.
Πρέπει να έχει μέσα όσο λάδι πρέπει.
Εκτός και αν απο τη στούκα έσκασε κανα κάρτερ που και αυτό πάλι πρέπει να σας υποψιάζει...

Πιστευώ να βοήθησα όσο μπόρεσα και παρακαλώ αν ξέχασα κάτι όσοι έχουν διάθεση να το συμπληρώσουν.

Επίσης θα ήθελα να προειδοποιήσω πως ακόμα και τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ μηχανικό να έχουμε, δεν πάυει να είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ άρα κοιτάει το κέρδος του.

Γράφουμε σε ένα χαρτάκι ότι μας λέει, γράφουμε και τις δικές μας επιθυμιες συμφωνούμε και τσεκάρουμε οτι όλα γίνονται σωστά.
Βάζουμε και μια υπογραφούλα απο κάτω και τέλοςςςςςς.
Αν δεν θέλει να υπογράψει, δεν πειράζει, έχει και άλλους που το κάνουν.
Αν πάλι δεν υπογράφει γιατί δεν κόβει τιμολόγια για ότι κάνει, πως θα αποδείξετε μετά εσείς οτι φταίει?
Αρα έστω και ένα τιμολογιάκι του χιλιάρικου, καλό είναι να ΄βρίσκεται, θα το χρειαστείτε και για την δήλωση του κινητήρα σας αργότερα...

Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-07, 12:03
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλημερα
Εγω εχω κανει μετατροπη το δικο μου τον 4/2003 σε 328 απο 320(6κλνδρο)στεπτρονικ Ε46 κουπε μοντελο 2000.Εγινε με φουλ τροπετο δηλαδη μηχανη,σασμαν στεπτρονικ παλι,διαφορικο,κεντρικο, και δισκοφρενα μαζι με τις δαγκανες και φυσικα το προγραμμα της 328 στον μαμισιο ομως εγκεφαλο.
Η αλλαγη στα ηλεκτρονικα ηταν πλαγκ εντ πλει.Πολυ ευκολη απο μπριζα σε μπριζα.Βαλαμε και λιγο πιο κοντο διαφορικο 3,07.Μεχρι τωρα δεν ειχε κανενα προβλημα εκτος απο το προγραμμα που ηταν αντιγραφη της αντιγραφης αλλα ταυτοχρονα μου ειχε χαλασει και το απ-ρομ.Το αντικαταστησαμε με ενα απο 2ο χερι οριτζιναλ ομως απο 328 με κοστος τοτε 350 ευρω και ολα πλεον ειναι καλα.Η μηχανη οσον αφορα τα χιλιομετρα δεν νομιζω οτι μπορει να ελεγχθει και εγγειται στην ευσυνηδησια του πωλουντος αν σου λεει αληθεια η ψεμματα.Η δικια μου οπως μου ειπαν ειχε περι τα 40-50000 χιλιομετρα(ημαμισια ειχε ηδη 68000 χιλιομετρα).Απο τοτε και μετα απο 90000 χιλιομετρα χρηση εντος κυριως και εκτος πολης αναλογια 70-30 θα ελεγα δεν εχω κανενα προβλημα,δεν καιει σταγωνα λαδι και υπ'οψιν το πλακωνω αρκετα συχνα το αυτοκινητο.Ειχα παει να αλλαξω μπουζι στο πρωτο σερβις μετα την μετατροπη και μου ειπαν οτι ειναι καλα και δεν χρειαζονται αλλαγη.Τα αλλαξα μετα απο 40000 χιλιομετρα.
Εν κατακλειδει τα παντα εξαρτωνται απο την ευσυνηδησια του πωλουντος οπως ειπα και πιο πανω.Γιαυτο προσεχουμε που παμε και απο ποιον αγοραζουμε και κυριως να ρωταμε και αλλους που εχουν κανει την ιδια δουλεια και ξερουν κατι παραπανω απο εμας.
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-07, 12:04
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετατροπών το ανάγνωσμα Νο2.


Γράφουμε σε ένα χαρτάκι ότι μας λέει, γράφουμε και τις δικές μας επιθυμιες συμφωνούμε και τσεκάρουμε οτι όλα γίνονται σωστά.
Βάζουμε και μια υπογραφούλα απο κάτω και τέλοςςςςςς.
Αν δεν θέλει να υπογράψει, δεν πειράζει, έχει και άλλους που το κάνουν.
Αν πάλι δεν υπογράφει γιατί δεν κόβει τιμολόγια για ότι κάνει, πως θα αποδείξετε μετά εσείς οτι φταίει?
Αρα έστω και ένα τιμολογιάκι του χιλιάρικου, καλό είναι να ΄βρίσκεται, θα το χρειαστείτε και για την δήλωση του κινητήρα σας αργότερα...
Σταματη, εγω μενω σε αυτο το τελευταιο που εγραψες, μιας και νομιζω οτι ειναι το σημαντικοτερο στοιχειο μιας συμφωνιας , οχι μεταξυ κυριων οπως συχνα αποδικνυεται.
Δυστηχως ο ελληνας εμπορος / μηχανικος / επισκευαστης, εχοντας μεγαλωσει και γαλουχηθει σε ενα καθεστως πληρους αναρχιας και νομικου κικεωνος , θεωρει οτι ο πελατης θυμα ειναι ανημπορος μπροστα στην μη τηρηση της συμφωνιας, μιας και αφενος πρεπει να κινηθει νομικα το οποιο συνεπαγεται χρονια στα δικαστηρια με αγνωστο αποτελεσμα και αφετερου οτι παρουσιαζοντας στο υποψηφιο θυμα το γνωστο προβλημα του ΦΠΑ (ο οποιος ως δια μαγειας εμφανιζεται ως μη περιλαμβανομενος στην αρχικη τιμη) οποτε αναγκαζει το υποψηφιο θυμα να μη ζητησει νομιμη αποδειξη η οποια θα αποτελουσε και ενα σοβαρο χαρτι σε περιπτωση αντιδικιας.
Και ειναι εντελως απαραδεκτο να ερωτουμε για μια τιμη και ποτε μα ποτε να μην περιλαμβανει ΦΠΑ.
Ολοι θα επρεπε να υποχρωθουν να εχουν τιμοκαταλογους για τις υπηρεσιες / εργασιες / σετ ανταλλακτικων (μετατροπων) που προσφερουν.
Και ολοι μας θα πρεπει πριν κανουμε την οποιαδηποτε συμφωνια να τα βαζουμε ΟΛΑ στο χαρτι.
Και οπως ειπε ο Παντας οποιος δε δεχεται μαλλον κρυβει κατι "καλο και υποπτο" για το τελος.
Πολλα "κολλητηλικια" με τον υποτηθεμενο "καλυτερο μαστορα / μετατροπεα" κατεληξαν σε απειλες με μπραβους η σε δικαστηρια απο αθετηση προφορικων συμφωνιων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos M5 : 29-05-07 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Νίκο, προφανώς έχεις κάνει μετατροπή στην Ελλάδα... Τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις... έως χειρότερα...
Στην μπίζνα των ανταλλακτικών αυτοκινήτου κύριοι, τίποτα δεν πετιέται... σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεται, κάπου θα μπει/κουμπώσει στο μέλλον...

Παντιάρη άντρα, σου εύχομαι αυτή η μετατροπή να είναι η καλή...
Πάντως η τάπα καλά μύριζε...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-07, 12:42
Το avatar του χρήστη autodream
autodream Ο χρήστης autodream δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-04-2006
Μηνύματα: 235
autodream is an unknown quantity at this point
καταρχην επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μου και εχουν ακουσει πολλα τα αυτια μου και επειδη κυκλοφορει δυστυχως πολυ κλεμμενο στην αγορα ,οσον αφορα την αγορα ενος κινητηρα ενας σωστος επαγγελματιας τη στιγμη που εχει ενα κινητηρα στο μαγαζι του πρεπει να εχει τιμολογια αγορας του συγκεκριμενου με αριθμο κινητηρα οποτε και οταν θα τον πουλησει θα πρεπει να κοψει τιμολογιο γιατι αν του γινει ενας ελεγχος τοτε αντε γεια .Οταν λοιπον δεν σας κοβουν τιμολογιο αγορας τοτε η υποθεση βρωμαει και βρωμαει πολυ .Αν σας το τοποθετει σαφως και θα σας κοψει και τιμολογιο παροχης υπηρεσιων γιατι με αυτα τα δυο το δηλωνετε η αν δεν θελετε να το δηλωσετε τουλαχιστον δεν φαινεται κλεμμενο.Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και εσυ αλλα και αυτος που θα σου βαλει το μοτερ και θα στο πουλησει το ιδανικοτερο ειναι να σου κατεβασει απο Γερμανια ολοκληρο αμαξι το οποιο μολις ερθει θα το κανεις και βολτα να δεις το μοτερ πως παει και απο κει και περα γδυνει το ενα και ριχνει ολα τα πραγματα στο δικο σου και στο δινει κατοπιν συμφωνιας σερβαρισμενο και οτι αλλο ζητας .Σου δινει το αμαξακι σου κομπλε με τα τιμολογια σου και εισαι οκ.Πιστευω πως ειναι η καλυτερη λυση και σε βγαζει απο πολλες περιπετειες και εσενα αλλα και αυτον που θελει να λεγεται επαγγελματιας.Προσοχη λοιπον στους αετονυχηδες και λυπαμαι που το λεω για ανθρωπους του χωρου μου αλλα ο καθενας που φτιαχνει το αυτοκινητο του στερειται για να το φτιαξει και πιστευω πως πρεπει το αποτελεσμα να τον ικανοποιει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-07, 13:21
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
επισης πρεπει να ελεγξει αν υπαρχουν ολα τα πραγματα που χρειαζονται για να δουλεψει το αυτοκινητο οπως τρομπα βενζινης,εξατμιση,οργανα,ακρα,ημιαξονια, γιατι δεν νομιζω η βενζινη που στελνει η τρομπα απο το 1600 να χορτασει ενα μεγαλο εξακυλινδρο και ουτε να ειναι φτηνη η διπλη εξατμιση με τους δυο μεταλικους να την αγορασεις και τα ρουλεμαν που εχουν τα ακρα απο τα μεγαλυτερα μοντελα ειναι διαφορετικα,απο 316 το ρουλεμαν ειναι μισο απο το 28αρι το διαπιστωσα οταν πηγα να το αλλαξω και ο μηχανικος ειχε παραγγειλει για 1600 νομιζοντας πως ειναι ιδια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agrotis328 : 29-05-07 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, προφανώς έχεις κάνει μετατροπή στην Ελλάδα... Τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις... έως χειρότερα...
Στην μπίζνα των ανταλλακτικών αυτοκινήτου κύριοι, τίποτα δεν πετιέται... σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεται, κάπου θα μπει/κουμπώσει στο μέλλον...

C U out there
Εκανα πριν απο πολλα χρονια ('80s) σε ενα Golf Gti 16v και πηρα καλα το μαθημα μου στο τι θα πει "το μαστορι το καλο".......και να φανταστεις οτι τοτε ηταν και ο δηθεν καλυτερος στο ειδος του.
Το προβλημα ηταν οτι ειμουν λιγο πιο κολλητος μαζι του απ οτι αλλοι και κοιταξε να το εκμεταλευθει (αλλη πρωτοτυπια made in greece only, να πηδαμε τους φιλους). Τελικα πηρα οτι πληρωσα μετα απο καιρο και μετα απο την παρεμβαση καποιων "μπουμπουκιων" φιλων μου .......οχι οτι καλυτερο.
Ετσι για την ιστορια να αναφερω οτι πασιγνωστο ονομα του αυτοκινητου ακομα και σημερα με φοβερες εγκαταστασεις και μοστρα και εφε κλπ κλπ.....ειχε πουλησει στο παρελθον (μεταξυ 1989 και 1991) 3 φορες το ιδιο τροπετο golf gti 16v σε τρεις διαφορετικους ανθρωπους οι οποιοι το εκλεγαν λιγες ημερες μετα την τοποθετηση / παραλλαβη.....(πολυ γνωστη ιστορια με εμπλοκη αστυνομιας , εισαγγελεως, κλπ).
Και να ηταν ο μονος.........α ρε Ελλαδαρα με τα μαστορια σου..........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-07, 16:23
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
O λόγος που σταμάτησα και το χειμωνιάτικο πρότζεκτ και το τούρμπισμα ήταν ο μηχανικός μου.
Αυθεντία στο είδος του, όλοι οι άλλοι μπροστά του ήταν για τα μπάζα. Ο καλύτερος. Δυστυχώς, μόνο όταν είχε όρεξη να δουλέψει, πράγμα σπάνιο.
Κάποια στιγμή αφου είχε απαξιώσει ότι είχα κάνει στο παρελθόν και ότι είχα φτιάξει ή αγοράσει, αποφάσισα να τον εμπιστευτώ να μου φτιάξει ενα μοτεράκι 1600 για κάθε μέρα.
Έκανε τις ροικές του, στο ρεκτιφιέ του γιατί τα άλλα ήτανε ΓΤΠ, το πλήρωσα εγω 3 φορές παραπάνω, έβαλε τα διπλά, τα ρύθμισε, το πήγε στον ηλεκτρολόγο του, έφτιαξε τα ρεύματα και εγώ ξαναπλήρωσα.
Αποτέλεσμα, ενα αυτοκίνητο πληρωμένο πανάκριβα, με ένα μοτέρ 105 και βάλε άλογα (έτσι έλεγε), και το άσπρο με μαμά μοτέρ και άστρωτο να είναι παντού μακράν γρηγορότερο. Λίγο πριν κλάψω το μοτέρ μου μου έκοψε να βγάλω τα διπλά για να διαπιστώσω ότι είχε αφήσει τους αυλούς στο καπάκι στα 38 χιλ. την στιγμή που η εισαγωγές ήταν 44 χιλ. Σε κάθε γκαζιά τα weber έφτυναν βενζίνη, και εντω μεταξύ επειδή βαριόταν να περιμένει 10 λεπτά να του φέρω την γκαζιέρα από το σπίτι, αυτοσχεδίασε με ντίζες χειροφρένου και έφτιαξε ένα καρναβάλι.
Οταν άλλαξα διαφορικό, λίγο καιρό πριν, έβγαλε το 75% και έβαλε αυτό που φοράω τώρα και το έκανε και μια βολτούλα κανα μισάωρο σχεδόν άδειο από βαλβολίνες για να δεί αν αποδίδει. Και άλλα πολλά. Το χειρότερο απ όλα όμως ήταν ότι τον θεωρούσα φίλο μου, αλλά φαίνεται πως όταν μπαίνεις σε συνεργείο πρέπει ν αφήνεις απ έξω φιλίες κτλ.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-07, 17:29
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Όπως ακριβώς τα λες padapanta!

Ο ίδιος μηχανικός έκανε εξαιρετική δουλειά στην δική μου μετατροπή (που ήμουνα από πάω επτά μερες) και εντελώς απαράδεκτη σε ενός φίλου (που έλειπε στο εξωτερικό και την τελείωσε σε ένα Σ/Κ!!!!).

Μια ερώτηση.
Λες ότι από τον αριθμό του κινητήρα μπορείς να βρεις ημερομηνία κατασκευής!
Μπορείς να μου υποδείξεις πως? Εψαχνα (και ψάχνω) αλλά δεν μπορώ να βρω τέτοιο site!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-07, 20:48
Το avatar του χρήστη kostsour
kostsour Ο χρήστης kostsour δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Μηνύματα: 421
kostsour is on a distinguished road
Δες εδώ φίλε kouk
http://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html
Βάλε τα 7 τελευταία νούμερα.

Άντε χρόνια μου πολλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.