Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-10-04, 18:22
Το avatar του χρήστη cmos_ioan
cmos_ioan Ο χρήστης cmos_ioan δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 60
cmos_ioan is on a distinguished road
κανονικά δεν έπρεπε να ανάψει η προειδοποιητική λυχνία του run flat στο εσωτερικό? έχω την αίσθηση ότι το σύστημα δεν μετράει μπάρ στο ελαστικό αλλά έχει έναν αισθητήρα που μετράει τις στροφές της ρόδας ανα λεπτό. Το καρουμπαλο δεν επηρεάζει αυτές τις στροφές ?
__________________
Reffering To 4 Doors - Sometimes Less IS MUCH MORE
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-04, 23:20
BMWER Ο χρήστης BMWER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-07-2004
Μηνύματα: 21
BMWER is on a distinguished road
Καλοί φίλοι.Τα ελαστικά αυτά παρέχουν προστασία όταν υπάρχει κλατάρισμα
ξαφνικό και εκει πρέπει να μείνει ζανταρισμένο το ελαστικό μετα το πρόβλημα.
Στο λάστιχο αυτο υπάρχει μια αιτία η οποία δεν είναι βέβαιο οτι σε εκτακτη ανάγκη θα αντιδράσει με το προσδοκομενο τρόπο.Η ενίσχυση του υπάρχει
στο σημείο που τελειωνει το προφίλ ξαι αρχίζει το πέλμα,στο συγκεκριμένο λάστιχο το πρόβλημα υπάρχει ποιό ψηλά πρ'αγμα που το κάνει επικινδυνο.
Εγώ θα έλεγα ότι πρέπει να αντικατασταθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-11-04, 08:33
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
συμπερασμα

Μετα απο τις συμβουλές όλων περι ασφαλειας αλλα και της συμβουλης του Panoz περι καλυτερης ποιοτητας κυλησης, τα run-flat του Z4 πηραν δρομο και τη θεση τους πηρε ενα σετ απο Pirelli PZero Rosso.

Ομολογω πως περιμενα περισσοτερη αλλαγη στην αισθηση του αυτοκινητου χωρις τα run-flat τα οποια υποτιθεται πως χαλαν τη ποιοτητα κυλησης αλλα τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχω δει κατι φοβερο. Ισως το αυτοκινητο να κραταει καλυτερα, αλλα και παλι αυτο ειναι λογικο μια και τα PZero ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα Bridgestone που φοραγε πριν (ανεξαρτητως run-flat).

Φτανω λοιπον στο συμπερασμα οτι η διαφορα run-flat και κανονικων ελαστικων οσο αφορα στη ποιοτητα κυλησης εξαρταται ΠΟΛΥ απο το μεγεθος του ελαστικου. Πιστευω πως η διαφορα ειναι εντονοτερη σε 17" ζαντες που το προφιλ ειναι μεγαλυτερο και σχεδον ανεπαισθητη στις 18" ζαντες που το προφιλ ειναι πολυ μικρο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-11-04, 08:45
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis
Μετα απο τις συμβουλές όλων περι ασφαλειας αλλα και της συμβουλης του Panoz περι καλυτερης ποιοτητας κυλησης, τα run-flat του Z4 πηραν δρομο και τη θεση τους πηρε ενα σετ απο Pirelli PZero Rosso.

Ομολογω πως περιμενα περισσοτερη αλλαγη στην αισθηση του αυτοκινητου χωρις τα run-flat τα οποια υποτιθεται πως χαλαν τη ποιοτητα κυλησης αλλα τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχω δει κατι φοβερο. Ισως το αυτοκινητο να κραταει καλυτερα, αλλα και παλι αυτο ειναι λογικο μια και τα PZero ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα Bridgestone που φοραγε πριν (ανεξαρτητως run-flat).

Φτανω λοιπον στο συμπερασμα οτι η διαφορα run-flat και κανονικων ελαστικων οσο αφορα στη ποιοτητα κυλησης εξαρταται ΠΟΛΥ απο το μεγεθος του ελαστικου. Πιστευω πως η διαφορα ειναι εντονοτερη σε 17" ζαντες που το προφιλ ειναι μεγαλυτερο και σχεδον ανεπαισθητη στις 18" ζαντες που το προφιλ ειναι πολυ μικρο.
ΕΊναι λογικό στις 18ρες η αλλαγή ποιότητας κύλισης να είναι μικρότερη. Θαύματα δε γίνονται μια και καθόμαστε σχεδόν στο πίσω άξονα...απλά αυτό που παρατήρησα εγώ ήταν ότι το αυτοκίνητο δεν είναι πια τόσο ξερό στις αντιδράσεις του...η σκληρότητα δεν άλλαξε και πολύ...απλά δε κοπανάει ενοχλητικά.
Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι ότι το λάστιχο που έβαλες είναι μακράν καλύτερο απο αυτό που είχες...τη μεγάλη διαφορά θα τη δείς όταν πιέσεις το αυτοκίνητο (μετά τα πρώτα 400χλμ βέβαια). Στο βρεγμένο ειδικά, ή διαφορά είναι μεγάλη....
Καλές βόλτες!!!

Υ.Γ. Να σου πώ τι θα έκανα εγώ? Λίγο extreme βέβαια αλλά θα το πώ!!....Θα κρατούσα το σέτ με τις 18ρες για πίστα και θα χρησιμοποιούσα ένα σετ 17ρες για το δρόμο....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-11-04, 09:13
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
αναρωτιέμαι αν το μέγεθος της διαφοράς έχει να κάνει και με τις αναρτήσεις. αν δηλαδη φοράει τις σπορ ο πανος και για αυτο είδε μεγάλη διαφορά (για την ακριβεια το ελπίζω για να δω και εγω).
εχω μπεί και εγω στην διαδικασία της αλλαγής τους, και μάλλον καταλήγω στην ίδια λύση με εσάς για τα πιρέλι.
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-11-04, 09:26
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aVog
αναρωτιέμαι αν το μέγεθος της διαφοράς έχει να κάνει και με τις αναρτήσεις. αν δηλαδη φοράει τις σπορ ο πανος και για αυτο είδε μεγάλη διαφορά (για την ακριβεια το ελπίζω για να δω και εγω).
εχω μπεί και εγω στην διαδικασία της αλλαγής τους, και μάλλον καταλήγω στην ίδια λύση με εσάς για τα πιρέλι.
Καλημέρα Αντώνη! Δε φοράω τη sport ανάρτηση (ευτυχώς!)....πάντως το ποσοστό της διαφοράς πιστεύω ότι θα είναι αναλογικά το ίδιο είτε με τη μία είτε με την άλλη ανάρτηση....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-11-04, 09:59
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Οι θεωρίες είναι υπέροχες και συναρπαστικές. Το καλυτερότερο όμως είναι ότι στο μεταξύ ο φίλος μας ο Mpikounis άλλαξε λάστοιχα και τώρα μπορούμε να συνεχίσουμε τις θεωρίες πάνω σε ασφαλή βάση.

Α και πούσε φίλε Mpikouni. Πρέπει να ξοδέψεις λίγα λεφτάκια παραπάνω τώρα. Χρειάζεσε τουλάχιστον 2 μεγάλα fast από κανα βενζινάδικο ή τουλάχιστον μια αντλία μαμακίσια (αν έχει χώρο να τη σταθεροποιήσεις στο πόρτ μπαγκάζ.
Εγώ (που επίσης δεν έχω ρεζέρβα αλλά έχω αντλία μαμακίσια, (σκέπτομαι να αγοράσω και ένα κιτ επισκευής για δύσκολες ώρες. Αυτό με το λαστιχένιο κορδόνι και τη σακοράφα. Μέχρι να το κάνω όμως, έχω πάντα μια βίδα μαζί μου ώστε σε περίπτωση ανάγκης να βιδώσω τη βίδα βαθειά στο λάστοιχο και να φουσκώσω.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-11-04, 10:18
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
Οι θεωρίες είναι υπέροχες και συναρπαστικές. Το καλυτερότερο όμως είναι ότι στο μεταξύ ο φίλος μας ο Mpikounis άλλαξε λάστοιχα και τώρα μπορούμε να συνεχίσουμε τις θεωρίες πάνω σε ασφαλή βάση.

Α και πούσε φίλε Mpikouni. Πρέπει να ξοδέψεις λίγα λεφτάκια παραπάνω τώρα. Χρειάζεσε τουλάχιστον 2 μεγάλα fast από κανα βενζινάδικο ή τουλάχιστον μια αντλία μαμακίσια (αν έχει χώρο να τη σταθεροποιήσεις στο πόρτ μπαγκάζ.
Εγώ (που επίσης δεν έχω ρεζέρβα αλλά έχω αντλία μαμακίσια, (σκέπτομαι να αγοράσω και ένα κιτ επισκευής για δύσκολες ώρες. Αυτό με το λαστιχένιο κορδόνι και τη σακοράφα. Μέχρι να το κάνω όμως, έχω πάντα μια βίδα μαζί μου ώστε σε περίπτωση ανάγκης να βιδώσω τη βίδα βαθειά στο λάστοιχο και να φουσκώσω.
Το μαμακίσιο κομπρεσεράκι με τον αφρό κάνει €230....στην Autoplus βρήκα ένα γερμανικό κιτ επιδιόρθωσης με κομπρεσεράκι και υγρό στα €50....Ο νοών νοείτω....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-11-04, 13:48
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz
Καλημέρα Αντώνη! Δε φοράω τη sport ανάρτηση (ευτυχώς!)........
Γιατί Πάνο αναφέρεις πως (ευτυχώς) δεν φοράς την σπορ ανάρτηση?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-11-04, 14:41
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef
Γιατί Πάνο αναφέρεις πως (ευτυχώς) δεν φοράς την σπορ ανάρτηση?
Διότι η σπορ ανάρτηση είναι πολύ σκληρή για τους ελληνικούς δρόμους και για το Ζ4 που κάθεσαι σχεδόν στο πίσω άξονα....καταλαβαίνεις τα πάντα (σε υπερβολικό βαθμό)...εδώ με τη νορμάλ ανάρτηση και το αυτοκίνητο χοροπηδάει.....δεν είμαστε βλεπεις στη γερμανία!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.