Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 09-06-14, 14:18
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ετσι ειναι δημητρη! αλλα να εισαι σε φορουμ με ιδιοκτητες που τους ανηκουν οχηματα σαν το δικο σου ή τελοσπαντων παρομοια και να μην μιλας για τις βλαβες σου και να μην ζητας τυχον γνωμες αλλων ειναι καπως...
τωρα σε παρεακι με διαφορες κινεζοκορεατιες και αλλα γερμανικα, εκει μπορει και να κρυβεσαι
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-06-14, 20:04
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να μην σου φθασει οσο πουλαγανε το αντιστοιχο εδω στην Κηφισσια το οποιο ητανε σχεδον καινουργιο.Βεβαια και να σου φθασει θα εχεις ενα τελειο αμαξι στο τελος, η λογικη παντως λεει οτι μαλλον θα σου φθασει δυστυχως, το εχουμε διαπιστωσει με τα αμαξια μας ολοι μας.
Το αμάξι του Λευτέρη είναι το καλύτερο Μ5 στην Ελλάδα...Με το χέρι στο ευαγγέλιο και χωρίς να το έχω δει κοντά. Ξέρω τον Λευτέρη εδώ και χρόνια και ξέρω τι αμάξια κυκλοφορεί-πουλάει...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-06-14, 20:51
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αμάξι του Λευτέρη είναι το καλύτερο Μ5 στην Ελλάδα...Με το χέρι στο ευαγγέλιο και χωρίς να το έχω δει κοντά. Ξέρω τον Λευτέρη εδώ και χρόνια και ξέρω τι αμάξια κυκλοφορεί-πουλάει...
Και εγω το ξερω το αμάξι του Λευτέρη οπως και τον ιδιο απο το 2001.
Άριστος χαρακτήρας , άριστο παιδί , και πάντα προσέχει τα αυτοκινητα του . Τα εχει σε εξαιρετική κατασταση .
Οταν το Δεκέμβριο του προσέφερα 15000 ευρω το σκεφτόταν , και δε με πήρε πισω .
Οταν πηρα αυτο που εχω τώρα , συνέπεσε με το κατέβασμα της τιμής απο το Λευτέρη .
Μπορει να ηταν λάθος timing .
Αν ηταν να κράτησω αυτοκινητο για χρόνια , θα επαιρνα του Λευτέρη .
Ετσι ψώνισα και το Μ3 αλλα τελικα ... Το έδωσα και αυτο.

Γενικά αλλάζω συχνά αυτιοκινητα , και πλέον προσπαθώ να χάνω όσα χρηματα μπορω λιγότερα . Το χόμπι ειναι ακριβό , και οι καιροί δύσκολοι , οποτε πλέον κάνουνε και συμβιβασμούς σε αυτα που επιλέγουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-06-14, 20:52
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να μην σου φθασει οσο πουλαγανε το αντιστοιχο εδω στην Κηφισσια το οποιο ητανε σχεδον καινουργιο.Βεβαια και να σου φθασει θα εχεις ενα τελειο αμαξι στο τελος, η λογικη παντως λεει οτι μαλλον θα σου φθασει δυστυχως, το εχουμε διαπιστωσει με τα αμαξια μας ολοι μας.
Όσο καλα συντηρήμενο και να ειναι ενα αυτοκινητο δεν παύει μετα απο 10-15 χρόνια να βγάζει διαφορα προβλήματα που ειναι άσχετα με τη συντήρηση του .
Και εγω ελπίζω να μη μου φτάσει όσο αυτο της κηφξσιας ... Δλδ του Λευτέρη .
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-06-14, 20:59
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά μπράβο που δεν έχεις το κόμπλεξ του δεν μιλάω για τις βλάβες του αυτοκινήτου μου.

Υπάρχει η λογική αγοράζω φθηνά και το φτιάχνω σιγά σιγά και η λογική αγοράζω το καλύτερο δυνατό και ας είναι ακριβό, για να χρειαστεί λιγότερες επισκευές. Παλιό αυτοκίνητο και πόσο μάλλον ακινητοποιημένο, σίγουρα κάτι θα χρειαστεί.
Τι κόμπλεξ να εχω .
Μακάρι να ειχα περισσότερες τεχνικές γνώσεις να αναλύω περισσότερο τις βλάβες κ τις λύσεις τους .
Το προηγούμενο Μ3 που πηρα, ηταν άριστα συντηρήμενο , αλλα κ πάλι ειχα καποια προβλήματα στο ρελαντί μετα απο το εξάμηνο , έκανα συντήρηση όσο καλύτερα μπορούσα , ψάξαμε τα πάντα κ στο τελος πηρα κ προγραμμα evolve , για να λύσουμε ολα τα θέματα .
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 10-06-14, 00:08
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μην μασας μπορει τα γυρο γυρο πότε πότε να υπολειτουργουνε λογο κακης χρησης αλλα γενικώς τα λιφτινγκ ειναι σκυλιά δεν βγαζουν απο το πουθενα θεματακια όπως τα μ3

εδω κατι 316 και ακομα μπουζια πολαπλασιαστες και μπεκ αλλαζουν για πλακα
τα σερβις κανετου σωστα με τα σωστα λαδακια και δεν θα σε προδώσει ποτέ

κατι θερμοστατες μονο εχουν ενα θεματακι και κοντα στα 150 χιλ καλο ειναι προληπτικα να
αλλαζονται να σοληνακια υψηλης του βανος για να μην σε αφηση στο δρομο
και αυτα τα θελουν ολα τα μ5
του Λευτερη του Μητσου του Αποστολη κ,τ,λ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 10-06-14, 08:53
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην μασας μπορει τα γυρο γυρο πότε πότε να υπολειτουργουνε λογο κακης χρησης αλλα γενικώς τα λιφτινγκ ειναι σκυλιά δεν βγαζουν απο το πουθενα θεματακια όπως τα μ3

εδω κατι 316 και ακομα μπουζια πολαπλασιαστες και μπεκ αλλαζουν για πλακα
τα σερβις κανετου σωστα με τα σωστα λαδακια και δεν θα σε προδώσει ποτέ

κατι θερμοστατες μονο εχουν ενα θεματακι και κοντα στα 150 χιλ καλο ειναι προληπτικα να
αλλαζονται να σοληνακια υψηλης του βανος για να μην σε αφηση στο δρομο
και αυτα τα θελουν ολα τα μ5
του Λευτερη του Μητσου του Αποστολη κ,τ,λ
THANKS....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-09-14, 13:38
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Ενημέρωση κ απο εμένα ...
Καταναλωση 16,7 . Το αυτοκινητο κάνει καθημερινά μια ορεινή διαδρομη με στροφές περίπου 10 χιλιομέτρων κ επιστροφή το απόγευμα ( δουλεια - σπίτι ) , όπου κ με αποζημιώνει με τη συμπεριφορά του .
Άνετο, ήρεμο, αλλα κ πολυ παιχνιδιάρικο παντού.
Τα λάστιχα κρατάνε πολυ καλα, αλλα αρκεί μια 2α ή μια τριτη για να γυρίσει πολυ όμορφα.

Χρήζει επισκευής το κάθισμα του δήμου και του συνοδηγού μιας και οταν πατάω να τα ρύθμιση εκτελούν αλλες εντολές, στριφογυριζουν , σαν να ειναι καπου μαγκωμένα ή να μη λειτουργούν καποια ηλεκτρομοτερ ( twisted seats το λένε έξω το πρόβλημα κ ειναι γνωστό , αλλα εγω χρειάζομαι μάστορα να το φτιάξει ) .

Δεν ξερω ποσο καιρο θα το κράτησω μιας και με πιάνουν τα ψυχολογικά μου ( λογω εξόδων ) , αλλα για τα χιλιόμετρα που κάνω ειναι λίγα και προσπαθώ να με πείσω να το κράτησω .
Το πρόβλημα ειναι οτι αν το κράτησω θα κάνω καποια έξοδα ...
Α) αλλαγη χρώματος σαλόνι
Β) εξατμίση
Γ) διαφορικο απο Μ5 E60
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-09-14, 13:56
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
καλα τα πρωτα δυο γουστα ειναι αυτα
το διαφορικο τι κανει του ε60?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-09-14, 15:40
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Α) το μαύρο γκρι σαλόνι , μου φαινεται πολυ μουντο ( γούστα ειναι οπως λες )
Β) το αυτοκινητο ειναι πολυ ήσυχο . Αυτο εχει τα καλα του στην καθημερινή μετακίνηση. Δεν ξερω πως θα μπορούσα να εχω λιγο παραπάνω απο το γουργουρητο του V8 χαμηλά , χωρίς να γίνει ενοχλητικό .
Γ) το ποσοστό εμπλοκής ειναι 25% στο E39. Το Ε60 ( αλλα κ τα E63, E92, E46) , έχουν ποσοστό εμπλοκής απο 0% εως 100% . Το 0% ειναι καλο ώστε να μη βγάζει στην είσοδο υπέρ στροφή , κ φυσικα το οτι μεταβάλλεται μέχρι 100% βοηθάει στο παιχνίδι ακομα περισσότερο . Θυμάμαι στο 46αρι οτι όσο πατουσα , ηταν σαν νέα ενέπλεκε περισσότερο .

Καμια απο τις παραπάνω αλλαγές δεν ειναι απαραίτητη .
Γούστα ειναι , αλλα επειδη κοστίζουν .... Δεν το παίρνω εύκολα αποφαση .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.