Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-03-05, 10:12
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλημερα
Δεν την εχω διαβασει εγω για να ειμαι ειλικρινης.Μου το ειπαν.Παντως πολυ συντομα θα παω στο Εθνικο Τυπογραφειο να παρω το ΦΕΚ 519 Β 12/8/92 στο οποιο εχει δημοσιευθει η εν λογω αποφαση.Αυτα ολα βεβαια με την προυποθεση οτι δηλωνεις κατοικος επαρχιας το οποιο γινεται με μια απλη υπευθυνη δηλωση απ'οτι ξερω.Παντως η εν λογω παραβαση δεν αναφαιρεται στον Κ.Ο.Κ.
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-05, 10:59
Το avatar του χρήστη Elen
Elen Ο χρήστης Elen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-10-2004
Μηνύματα: 20
Elen is on a distinguished road
Τελικά μπορεί να μου πει κανείς τι στο καλό παίζει και τη κρύβεται πίσω από την απαγόρευση των κινητήρων Diesel ?...έχω ακούσει για να μη μολύνεται το περιβάλον αλλά αυτό είναι καθαρά ψέμα...πλέον δε πιστεύω να υπάρχει κανείς που να μη γνωρίζει ότι είναι πολύ 'καθαρότεροι' από τους βενζινοκηνητήρες... Φυσικά λόγοι συμφερόντων αλλά τι συμφέρον??? Γιατί μόνο στις δύο πιο σημαντικές πόλεις???
__________________
Life is 2fast 2furious!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-05, 14:01
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elen
Τελικά μπορεί να μου πει κανείς τι στο καλό παίζει και τη κρύβεται πίσω από την απαγόρευση των κινητήρων Diesel ?...έχω ακούσει για να μη μολύνεται το περιβάλον αλλά αυτό είναι καθαρά ψέμα...πλέον δε πιστεύω να υπάρχει κανείς που να μη γνωρίζει ότι είναι πολύ 'καθαρότεροι' από τους βενζινοκηνητήρες... Φυσικά λόγοι συμφερόντων αλλά τι συμφέρον??? Γιατί μόνο στις δύο πιο σημαντικές πόλεις???
Διάβασε αυτό ίσως λύσει την απορία σου
http://www.greenpeace.gr/shown.asp?id=283#

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysis : 02-03-05 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-05, 15:18
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Αυτα ειναι μλκιες της Greenpeace...Αρτηριοσκληρωτικοι βλακες που στον (σωστο) αγωνα για το περιβαλλον, δεν κοιτανε να μαθουν και τελικα δεν ξερουν τι λενε και πετανε οτι παπαρια τους κατεβει. Αυτα που γραφουν τα αντιστοιχω προσωπικα με τις μλκιες περι αυτοκινητων-βομβων για οσα εχουν νιτρο...

Ως μηχανολογος δηλωνω οτι μοντερνοι (εντος 5ετιας) κινητηρες diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες και δεν υπαρχει κανενας λογος για την απαγορευση. Ουδεμια σχεση εχουν αυτα τα μοτερ με τα ντουμανια που βγαζουν ταξι και λεωφορεια 20ετιας. Ασε που τα ντουμανια αυτα δεν ειναι και απαραιτητα πιο επικινδυνα απο το δικο μου βενζινοκινητο 20ετιας. Απλα επειδη τα καυσαερια των diesel ειναι ορατα (μαυριλα λογω σωματιδιων καπνου), δημιουργειται η εντυπωση οτι ειναι χειροτερα. Και φυσικα μοντερνα μοτερ δεν βγαζουν μαυριλα γιατι εχουν παγιδες για τα σωματιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-05, 15:30
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey
Ως μηχανολογος δηλωνω οτι μοντερνοι (εντος 5ετιας) κινητηρες diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες και δεν υπαρχει κανενας λογος για την απαγορευση.
Κι εγω μηχανολογος ειμαι και θελω να πω οτι τα δυο ειδη μολυνουν διαφορετικα. Τα καυσαερια απο ενα diesel κινητηρα ειναι πιο καρκινογονα αφου περιεχουν μεγαλυτερα σωματιδια ενω τα αυτοκινητα που λειτουργουν με βενζινη εκπεμπουν περισσοτερα καυσαερια που επιδεινωνουν το φαινομενο του θερμοκηπιου... Δεν μπορουμε λοιπον να πουμε οτι τα diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες..... Αυτα που λεει η Grea\enpeace ειναι σωστα.
__________________
Ε34 525i
________
Δημήτρης

I'll be watching you!

http://www.wow-europe.com/en/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-05, 19:02
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Αμα συνυπολογισεις οτι τα diesel καινε την μιση ποσοτητα πανω κατω καυσιμου ανα 100χλμ, και το οτι τα σωματιδια (καπνου υποθετω) ποτε δεν φτανουν στην ατμοσφαιρα επειδη ολα τα μοντερνα μοτερ εχουν φιλτρα κλπ, τοτε δεν νομιζω οτι στεκει αυτο που λες. Και στην τελικη, μλκες ειναι σε ολη την ευρωπη που τα diesel εχουν φτασει η και ξεπερασει τα βενζινοκινητα (αναλογα με την χωρα) και δεν εχουν προβλημα? Αν ειναι δυνατον...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-05, 20:18
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Στην αυστρία 70% των αυτοκινήτων ειναι πετρελαιοκίνητα και στην υπόλοιπη ευρώπη 50%
Αν σταματήσει η νοθία στο πετρέλαιο και μειωθεί η κίνηση στο κέντρο Αθήνας -
Θεσ/νίκης θα γίνει άρση της απαγόρευσης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-05, 20:26
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Και μιας και πέσαμε όλοι οι μηχανολόγοι, σας λέω και εγώ από επίσημες έρευνες που έχουμε κάνει στο Πολυτεχνείο Πάτρας (που είναι πολύ ευαισθητοποιημένο σε θέματα όπως αυτοκίνητο και περιβάλλον) τα πετρελαιοκίνητα οχήματα τελευταίας γενιάς προκαλούν έως και 30% μικρότερη επιβάρυνση στο περιβάλλον!
Για όποιον δύσπιστο δεν έχει παρά να ανατρέξει στα αντίστοιχα μηνιαία μηχανολογικά έντυπα του βιομηχανικού επιμελητηρίου να πάρει τις απαντήσεις του.
__________________
Πάτα γκάζι να προλάβεις την ζωή! Πρόσεξε όμως μην την προσπεράσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-05, 23:58
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonio
Και μιας και πέσαμε όλοι οι μηχανολόγοι, σας λέω και εγώ από επίσημες έρευνες που έχουμε κάνει στο Πολυτεχνείο Πάτρας (που είναι πολύ ευαισθητοποιημένο σε θέματα όπως αυτοκίνητο και περιβάλλον) τα πετρελαιοκίνητα οχήματα τελευταίας γενιάς προκαλούν έως και 30% μικρότερη επιβάρυνση στο περιβάλλον!
Για όποιον δύσπιστο δεν έχει παρά να ανατρέξει στα αντίστοιχα μηνιαία μηχανολογικά έντυπα του βιομηχανικού επιμελητηρίου να πάρει τις απαντήσεις του.
Ρε παιδια 30% επιβαρυνση στο περιβαλλον ως προς τι? Εμας μας ενδιαφερει να εχει μικρη επιβαρυνση στον τομεα που αντιμετωπιζουμε προβλημα. Η Ελλαδα δεν εχει βαρια βιομηχανια που να δημιουργει προβλημα με τα αερια του θερμοκηπιου οποτε η μολυνση απο τους βενζινοκινητηρες δεν μας ενοχλει τοσο σε αντιθεση με τα diesel....
__________________
Ε34 525i
________
Δημήτρης

I'll be watching you!

http://www.wow-europe.com/en/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-03-05, 01:14
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Black5
Ρε παιδια 30% επιβαρυνση στο περιβαλλον ως προς τι? Εμας μας ενδιαφερει να εχει μικρη επιβαρυνση στον τομεα που αντιμετωπιζουμε προβλημα. Η Ελλαδα δεν εχει βαρια βιομηχανια που να δημιουργει προβλημα με τα αερια του θερμοκηπιου οποτε η μολυνση απο τους βενζινοκινητηρες δεν μας ενοχλει τοσο σε αντιθεση με τα diesel....

Μιλάω για μικρότερη κατά 30% επιβάρυνση στο ελλαδικό περιβάλλον και όχι γενικά.
Είναι έρευνα εγκεκριμμένη και αναγνωρισμένη.
Πιστεύω να σε κάλυψα, δεν μιλώ εγώ, μιλά μια ολόκληρη ερευνητική ομάδα απαρτιζόμενη απο φοιτητές, μεταπτυχιακούς και καθηγητές με κύρος.
__________________
Πάτα γκάζι να προλάβεις την ζωή! Πρόσεξε όμως μην την προσπεράσεις!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.