Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-02-11, 19:10
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ο ασσος δεν εχει ρεζερβα αλlα δεν εχει π.χ. τον χωρο που θα ηταν η ρεζερβα αν υπηρχε; συγγνωμη που το ρωταω αλλα π.χ. στην ε90 , που δεν εχει ρεζερβα, ο χωρος αυτος υπαρχει! μονο που τωρα χρησιμοποιειται ως αποθηκευτικο ντουλαπι και μαλιστα με εχει βολεψει παρα πολυ!

εγω παντως εχω αρχισει πολυ εντονα να σκεφτομαι την τοποθετηση υγραεριου στο αμαξι μου.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-11, 20:30
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Kαταλαβαίνω τις ενστάσεις περί κοψιμάτων κλπ, αλλά τα 60 περίπου κιλά που έχει η δεξαμενή υγραρερίου γεμάτη είναι πραγματικά αστείο ποσό σε σχέση με την οικονομία που προσφέρει το σύστημα αυτό.
Επίσης, όσον αφορά στην ασφάλεια, έχω ακούσει πως είναι πρακτικά αδύνατο να προκληθεί οποιοδήποτε ατύχημα, αν η δεξαμενή τοποθετηθεί σωστά από σοβαρό μάστορα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-11, 23:19
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Η λιανική τιμή του LPG δεν είναι σταθερή, πέρσι τέτοια εποχή ήταν στο 0.57/lt και τώρα στο 0.75/lt (βέβαια η βενζίνη το ίδιο διάστημα πέταξε από το 1e/lt στο 1.6e/lt).
Δεν ξέρω αν η αύξηση της τιμής είναι αποτέλεσμα ανόδου της τιμής του LPG αυτού καθαυτού ή της φορολογίας πάνω σε αυτό, πάντως αυξήσεις στην τιμή διάθεσης του γίνονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ.
Διαφορά τιμής υπάρχει σε σχέση με την βενζίνη απλά αυξομειώνεται η ψαλίδα.
Στα τέλη του 2009 το LPG ήταν κάτι περισσότερο από το 1/2 της βενζίνης, έφτασε στα τέλη του 2010 στο 1/3 και τώρα με την αύξηση της τιμής του ξαναπήρε πορεία για το 1/2.
Από την άλλη όλη αυτή η αναταραχή στη Μέση Ανατολή δημιουργεί προυποθέσεις νέου ράλλυ της τιμής του πετρελαίου και της βενζίνης, οπότε πάλι η ψαλίδα στην τιμή με το LPG θα ανοίξει.
Το θεμα είναι ότι με τόση αστάθεια στις τιμές είναι δύσκολο να υπολογίσεις σε πόσα χλμ θα κάνεις την απόσβεση των χρημάτων που απαιτούνται για την εγκατάσταση του συστήματος. Και το κόστος είναι αρκετά σεβαστό ποσό.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι η τιμή του πετρελαίου θα ανέβει και βραχυπρόθεσμα (αναταραχή στη Μ. Ανατολή) και μεσοπρόθεσμα (αναγκαία συνθήκη για τη στήριξη του USD από την κατάρρευση από την οποία απειλείται) αλλά και μακροπρόθεμα (έχουμε περάσει την εποχή του peak-oil, άρα αναγκαστικά αφού τα παγκόσμια κοιτάσματα θα φθίνουν, η τιμή θα ανέβαίνει).
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 26-02-11 στις 23:21
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-11, 02:35
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λιανική τιμή του LPG δεν είναι σταθερή, πέρσι τέτοια εποχή ήταν στο 0.57/lt και τώρα στο 0.75/lt (βέβαια η βενζίνη το ίδιο διάστημα πέταξε από το 1e/lt στο 1.6e/lt).
Δεν ξέρω αν η αύξηση της τιμής είναι αποτέλεσμα ανόδου της τιμής του LPG αυτού καθαυτού ή της φορολογίας πάνω σε αυτό, πάντως αυξήσεις στην τιμή διάθεσης του γίνονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ.
Διαφορά τιμής υπάρχει σε σχέση με την βενζίνη απλά αυξομειώνεται η ψαλίδα.
Στα τέλη του 2009 το LPG ήταν κάτι περισσότερο από το 1/2 της βενζίνης, έφτασε στα τέλη του 2010 στο 1/3 και τώρα με την αύξηση της τιμής του ξαναπήρε πορεία για το 1/2.
Από την άλλη όλη αυτή η αναταραχή στη Μέση Ανατολή δημιουργεί προυποθέσεις νέου ράλλυ της τιμής του πετρελαίου και της βενζίνης, οπότε πάλι η ψαλίδα στην τιμή με το LPG θα ανοίξει.
Το θεμα είναι ότι με τόση αστάθεια στις τιμές είναι δύσκολο να υπολογίσεις σε πόσα χλμ θα κάνεις την απόσβεση των χρημάτων που απαιτούνται για την εγκατάσταση του συστήματος. Και το κόστος είναι αρκετά σεβαστό ποσό.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι η τιμή του πετρελαίου θα ανέβει και βραχυπρόθεσμα (αναταραχή στη Μ. Ανατολή) και μεσοπρόθεσμα (αναγκαία συνθήκη για τη στήριξη του USD από την κατάρρευση από την οποία απειλείται) αλλά και μακροπρόθεμα (έχουμε περάσει την εποχή του peak-oil, άρα αναγκαστικά αφού τα παγκόσμια κοιτάσματα θα φθίνουν, η τιμή θα ανέβαίνει).
C U out there

fairy οικονομολογος εισαι??
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-11, 11:48
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
fairy οικονομολογος εισαι??
Δεν ξέρω αν είναι αλλά αυτά που λέει είναι απόλυτα λογικά, και στηρίζονται σε πραγματικά γεγονότα και τιμές.

Χώρια που εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα το μόνο για το οποίο μπορείς να είσαι σίγουρος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο από αυτό που σε διαβεβαιώνουν .
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-11, 12:16
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Βρε παιδιά μην τρελαίνεστε και μην μπερδεύεστε με ειδικούς και πολυπεραμετρικούς παράγοντες της αγοράς και του εμπορίου, ευτυχώς για την Ελληνική αγορά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.
Ειδικά με το πετρέλαιο...
Ανεβαίνει έξω ανεβαίνει δικαιολογημένα και εδώ...
Φθηναίνει έξω, εδώ παραμένει στάσιμο...
Ξανανεβαίνει έξω ξανανεβαίνει φυσικά και εδώ...
Οπότε... Ό,τι και να γίνεται στην διεθνή αγορά με το πετρέλαιο, στην Ελλάδα πάντα θα ανεβαίνει..
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-11, 12:33
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Είχα σκεφτεί πριν μερικά χρόνια που ήρθα Ελλάδα να βάλω αέριο.. Γιατί και απόσβεση θα το έκανα βάσει λογικής.. Τελικά εγκατέλειψα την ιδέα λόγω χώρου κυρίως.. Κυριολεκτικά το πορτμπαγκάζ μένει μισό και δεν χωράει τίποτα εκτός από μια βαλίτσα..

Βέβαια το πρόβλημα μου ήταν επίσης η αβεβαιότητα της τιμής.. Το άεριο πριν 2-3 χρόνια ήταν στο 0,5 και τώρα στο 0,75 και ανεβαίνει..

Υποτίθεται υπάρχει σύμβαση-συμφωνία-διακανονισμός ότι η τιμή του αερίου θα είναι πάντα στο μισό της αμόλυβδης.. Αυτή είναι η γνωστή καραμέλα που λένε όλοι οι εγκαταστάτες για να σε πείσουν..

ΚΑΝΕΝΑΣ όμως δεν μου έχει δείξει αυτό το έγγραφο το οποίο από την στιγμή που είναι ευρωπαική συμφωνία θα έπρεπε να το βρίσκεις πανεύκολα στα site της ΕΕ... Οπότε εγώ το θεωρώ ραδιοαρβύλα μέχρι να το δω και να λέει ξεκάθαρα κάποια πράματα.. Επίσης να μην είναι απλή πρόταση αλλά κάτι δεσμευτικό για την κάθε κυβέρνηση στην μπανανία..

ΥΓ. Θυμηθείτε τον πάταγο πριν 5-10 χρόνια με το άεριο στα σπίτια.. Στην αρχή πάμφθηνο και πλέον πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-11, 20:21
sakis2007 Ο χρήστης sakis2007 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Μηνύματα: 19
sakis2007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιαδιά καλημέρα.Έχει βάλει κανένας υγραεριοκίνηση στον Άσο του?Αν ναι δώστε εντυπώσεις.
εχω βαλει εγω στον ασσο με τα 115 και ειμαι απολυτα ικανοπιοιμενος εχω κανει μεχρι τωρα 60000 με lpg ολα ειναι ο.κ αν θελετε μπορω να σου δωσο τηλ για περισοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-11, 20:37
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Σάκη ένα pm αν μπορείς σε εμένα για να το έχουμε στα υπόψη...
Από ενδείξεις στο ταμπλό για σμάλματα τίποτα?
Από service τί χρειάζεται στν πράξη?
Βενζίνη πλέον περίπου κάθε πόσο χρησιμοποιείς?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefterishatzi : 27-02-11 στις 20:40
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-11, 22:13
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
εγω παντως παντως εχω παραγγειλει για τον ασσο μου το συστημα της viale lpi lp7(120i) 2005 μοντελο 150ps
ειναι υγρου ψεκασμου και πετυχαινεις εως 2% αυξηση ισχυος με 15% αυξηση καταναλωσης
θα τοποθετεθει μοκεταρισμενη φιαλη 60λιτρων πισω
θα μου δωθει γραπτη εγγυηση 2 χρονων για το συστημα και 1 χρονο για τον κινητηρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.