Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-12, 16:34
1a2a3a Ο χρήστης 1a2a3a δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Μηνύματα: 2
1a2a3a is on a distinguished road
Σειρά 3 vs σειρά 5

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ, πρώτο post μου και ειλικρινά ελπίζω να μην είναι και τελευταίο.
Δεν είμαι ιδιοκτήτης bmw ακόμα αλλα ευελπιστώ να γίνω σύντομα και γιαυτό ακριβώς τον λόγο ζητάω την βοήθεια των μελών του φόρουμ.
Έχω βρεί λοιπόν 2 bmw του 2007 σε καλή κατάσταση αλλά ειναι διαφορετική σειρά.
Το ενα ειναι σειρα 3 και το αλλο ειναι σειρα 5, τα τεχνικα χαρακτηρηστικα τους οσο τα εψαξα στο νετ ειναι τα εξης:
Σειρα 3(αν και δεν καταφερα να βρω ακριβως το μοντελο του αυτοκινητου και το συγκεκριμενο μου φαινεται μεταγενεστερο καθως εχει 171ps και συμφωνα με τον ιδιοκτητη το δικο του ειναι 150)
Σειρα 5(αυτο ειναι σωστο καθως συμπιπτει η ιπποδυναμη)
Σκεφτομουνα και την λυση της 116 αλλα θελω αυτοκινητο 3 ογκων καθως συντομα θα υπαρξει και 3ο μελος στην οικογενεια και θα χρειαζομαι περισοτερο χωρο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις, ειναι σημαντικο για μενα να μην καταληξω σε Toyota καθως μεχρι τωρα ημουν κατοχος VW golf.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-12, 16:48
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Φίλε, καλωσόρισες καταρχήν.

Το σημαντικό είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο που να είναι σε καλή κατάσταση και να μην έχει φάει γερό τρακάρισμα (ψιλογρατζουνιές και προφυλακτήρες καμιά φορά είναι αναπόφευκτα).

Από εκεί και πέρα ανυποθέσουμε ότι και τα 2 αυτοκίνητα έχουν τον εξοπλισμό που θες και είναι σε παραπλήσια τιμή....

τότε είναι καθαρά προσωπικό θέμα η αγορά αυτοκινήτου.
Προσωπικά -επειδή με τα χρόνια τα αυτοκίνητα μεγάλωσαν σε διαστάσεις, χώρους και βάρος- οι παλιές 3άρες έχουν το μέγεθος/βάρος της σειράς 1, οι παλιές 5άρες έχουν το μέγεθος της σειράς 3 και οι παλιές 7άρες προσεγγίζουν τον όγκο της σειράς 5- προσωπικά λοιπόν θα αγόραζα σειρά 3 (που στην ίδια ιπποδύναμη θα είναι και πιο γρήγορο και λόγω μικρότερου βάρους θα καταναλώνει γενικά λιγότερη βενζίνη).

Και τα 2 όμως σίγουρα είναι πολύ καλά και ασφαλή αυτοκίνητα.

Με το καλό να έρθει το 3ο μέλος της οικογένειας (αλλά νομίζω ότι και η σειρά 3 και η σειρά 5 είναι αρκετά μεγάλα για να το φιλοξενήσουν -> και ας μην ξεχνάμε ότι και εμείς γενικά μεγαλώσαμε σε μικρότερα αυτοκίνητα και είμασταν μια χαρά σε αυτά)

Με το καλό ότι και αν πάρεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-12, 19:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 1a2a3a Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ, πρώτο post μου και ειλικρινά ελπίζω να μην είναι και τελευταίο.
Δεν είμαι ιδιοκτήτης bmw ακόμα αλλα ευελπιστώ να γίνω σύντομα και γιαυτό ακριβώς τον λόγο ζητάω την βοήθεια των μελών του φόρουμ.
Έχω βρεί λοιπόν 2 bmw του 2007 σε καλή κατάσταση αλλά ειναι διαφορετική σειρά.
Το ενα ειναι σειρα 3 και το αλλο ειναι σειρα 5, τα τεχνικα χαρακτηρηστικα τους οσο τα εψαξα στο νετ ειναι τα εξης:
Σειρα 3(αν και δεν καταφερα να βρω ακριβως το μοντελο του αυτοκινητου και το συγκεκριμενο μου φαινεται μεταγενεστερο καθως εχει 171ps και συμφωνα με τον ιδιοκτητη το δικο του ειναι 150)
Σειρα 5(αυτο ειναι σωστο καθως συμπιπτει η ιπποδυναμη)
Σκεφτομουνα και την λυση της 116 αλλα θελω αυτοκινητο 3 ογκων καθως συντομα θα υπαρξει και 3ο μελος στην οικογενεια και θα χρειαζομαι περισοτερο χωρο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις, ειναι σημαντικο για μενα να μην καταληξω σε Toyota καθως μεχρι τωρα ημουν κατοχος VW golf.
Αν αγοράσεις σειρά 3 θα το μετανιώνεις κάθε φορά που θα φορτώνεις πράγματα..
Αν αγοράσεις σειρά 5 θα το μετανιώνεις κάθε φορά που θα πληρώνεις..
Αν αντέχει η τσέπη, κοιτάς μόνο 5..
Αν δεν αντέχει, μόνο 3 με συμβιβασμούς στους χώρους..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-12, 21:56
johnstam Ο χρήστης johnstam δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-06-2011
Μηνύματα: 97
johnstam is on a distinguished road
Να κανω μία ερώτηση έχω δει bmw ε36 με αναδιπλούμενα καθίσματα τετράθυρη άσχετο βέβαια είδα καλα η όχι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnstam Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω μία ερώτηση έχω δει bmw ε36 με αναδιπλούμενα καθίσματα τετράθυρη άσχετο βέβαια είδα καλα η όχι
Ναι,υπαρχει,ηταν θεμα επιλογης στον εξτρα εξοπλισμο και δεν ειχε την κλασικη λαμαρινα πισω που χωριζε το χωρο αποσκευων απ'των επιβατων.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-12, 01:30
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Η Ε90 είναι υπεραρκετή για τριμελή οικογένεια.

Είναι και πιο καλή ποιοτικά στο εσωτερικό απ'την Ε60, πιο ελαφριά που σημαίνει ότι κινείται πιο άνετα και με πιο σπορ οδική συμπεριφορά.

Αν δεν είναι βασική σου προτεραιότητα οι χώροι, νομίζω ότι αξίζει περισσότερο η Ε90 για τους λόγους που ανέφερα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-12, 05:24
1a2a3a Ο χρήστης 1a2a3a δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Μηνύματα: 2
1a2a3a is on a distinguished road
Η 3αρα θα καλύπτει της ανάγκες μας νομίζω απο θεμα χωρων και ειναι λιγο πιο νεανικο.Απο Δευτέρα παει για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο Επί της λεωφόρου κυμης κοντά στο ΟΑΚΑ. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να κοιτάξω ; Ήδη μου είπαν ότι θα δουν και το κλειδί για χιλιόμετρα αν και σύμφωνα με το ΚΤΕΟ το αμάξι έχει 70κ χιλ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-12, 15:24
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αγοράσεις σειρά 3 θα το μετανιώνεις κάθε φορά που θα φορτώνεις πράγματα..
Αν αγοράσεις σειρά 5 θα το μετανιώνεις κάθε φορά που θα πληρώνεις..
Αν αντέχει η τσέπη, κοιτάς μόνο 5..
Αν δεν αντέχει, μόνο 3 με συμβιβασμούς στους χώρους..
συμφωνω με τον κυριο ! ! ! !
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 1a2a3a Εμφάνιση μηνυμάτων
Η 3αρα θα καλύπτει της ανάγκες μας νομίζω απο θεμα χωρων και ειναι λιγο πιο νεανικο.Απο Δευτέρα παει για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο Επί της λεωφόρου κυμης κοντά στο ΟΑΚΑ. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να κοιτάξω ; Ήδη μου είπαν ότι θα δουν και το κλειδί για χιλιόμετρα αν και σύμφωνα με το ΚΤΕΟ το αμάξι έχει 70κ χιλ.
να πουμε καλωριζικο δηλαδη???για μενα αν μπορεις παρε 5ΑΡΑ.αλλο αμαξι!!!το εχω οδηγησει κ εμεινα ενθουσιασμενος απο πολλα πραγματα που πρεπει να εχει ενα αμαξι!!!κ ειδικα αν δεν εισαι ανθρωπος των επιδοσεων,δαγκωτο 5αρα.ασε που ενα τετοιο αμαξι σου μενει εστω κι αν κανεις 4 παιδια.(λεμε τωρα)ενω η 3αρα καλη μεν αλλα εχει ημερομηνια ληξεως για οικογενεια.κ μην πει κανεις οτι το Ε60 δεν φτιαχνεται πανεμορφα?!?!?!?!?!?!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, καλωσόρισες καταρχήν.

Το σημαντικό είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο που να είναι σε καλή κατάσταση και να μην έχει φάει γερό τρακάρισμα (ψιλογρατζουνιές και προφυλακτήρες καμιά φορά είναι αναπόφευκτα).

Από εκεί και πέρα ανυποθέσουμε ότι και τα 2 αυτοκίνητα έχουν τον εξοπλισμό που θες και είναι σε παραπλήσια τιμή....

τότε είναι καθαρά προσωπικό θέμα η αγορά αυτοκινήτου.
Προσωπικά -επειδή με τα χρόνια τα αυτοκίνητα μεγάλωσαν σε διαστάσεις, χώρους και βάρος- οι παλιές 3άρες έχουν το μέγεθος/βάρος της σειράς 1, οι παλιές 5άρες έχουν το μέγεθος της σειράς 3 και οι παλιές 7άρες προσεγγίζουν τον όγκο της σειράς 5- προσωπικά λοιπόν θα αγόραζα σειρά 3 (που στην ίδια ιπποδύναμη θα είναι και πιο γρήγορο και λόγω μικρότερου βάρους θα καταναλώνει γενικά λιγότερη βενζίνη).

Και τα 2 όμως σίγουρα είναι πολύ καλά και ασφαλή αυτοκίνητα.

Με το καλό να έρθει το 3ο μέλος της οικογένειας (αλλά νομίζω ότι και η σειρά 3 και η σειρά 5 είναι αρκετά μεγάλα για να το φιλοξενήσουν -> και ας μην ξεχνάμε ότι και εμείς γενικά μεγαλώσαμε σε μικρότερα αυτοκίνητα και είμασταν μια χαρά σε αυτά)

Με το καλό ότι και αν πάρεις
συμφωνω με την τοποθετηση σου αλλα σαν κατοχος Ε30 απο το μπαμπα με Ε30 εχω την πειρα να λεω οτι το αμαξι δεν κανει για οικογενεια ειδικα αν υπαρχει θεληση για 2 παιδια.εχω μπει κ σε ε36 κ φιλος εχει ε46 κ ο γειτονας μου ε90.καποτε το οικογενειακο μεγαλο πολυτελες αμαξι ητανε ονειρο τωρα ειναι πιο (προσιτο) απο ενα μικρο!!!
πρωσοπικη μου αποψη!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 31-07-12 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-07-12, 17:12
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS M Εμφάνιση μηνυμάτων

συμφωνω με την τοποθετηση σου αλλα σαν κατοχος Ε30 απο το μπαμπα με Ε30 εχω την πειρα να λεω οτι το αμαξι δεν κανει για οικογενεια ειδικα αν υπαρχει θεληση για 2 παιδια.εχω μπει κ σε ε36 κ φιλος εχει ε46 κ ο γειτονας μου ε90.καποτε το οικογενειακο μεγαλο πολυτελες αμαξι ητανε ονειρο τωρα ειναι πιο (προσιτο) απο ενα μικρο!!!
πρωσοπικη μου αποψη!!!


αχχχχ.... και εγώ σε e30 μεγάλωσα... και για μένα θα είναι πάντα το καλύτερο BMW που φτιάχτηκε ποτέ
με πισωκίνητο έμαθα να οδηγώ, με πισωκίνητο έκανα τις πρώτες βόλτες.... μπαίνω σε μπροστοκίνητο και με πιάνει αναγούλα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.