Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-10, 00:49
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρετε ότι για να ελαχιστοποιήσετε την κατανάλωση ΠΡΕΠΕΙ να μην πατάτε γκάζι στην κατηφόρα και να έχετε πάντα ταχύτητα μέσα ???Τότε έχετε 0 στιγμιαία κατανάλωση ενώ χωρίς ταχύτητα , στο ρελαντί ΚΑΙΤΕ καύσιμο !

φίλε Dimpas πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Τελικά πρέπει ή δεν πρέπει να χουμε ταχύτητα στις κατηφόρες. Εσύ λες πρέπει για να μην καίμε άλλος μου λέει το αντίθετο. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Γιατί όποιον και να ρωτήσω λέει την δικιά του εκδοχή. Μήπως παίζει ρόλο το ηλεκτόγκαζο και η ντίζα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-10, 04:25
Το avatar του χρήστη antreas
antreas Ο χρήστης antreas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 114
antreas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafias Εμφάνιση μηνυμάτων
320 η 318?
Εξακύλινδρο η τετρακύλινδρο?

Εγώ με 320 CI (εξακύλινδρο) με τον αυτόματο πιλότο πετυχαίνω μέχρι και 7 σε επαρχιακή διαδρομή με καλούτσικες ευθείες
Χωρίς τον πιλότο ένα 8,5 το πολύ
δηλαδη θες να μας πεις οτι και λιγοτερο με τον πιλοτο?????:jester :
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-10, 07:48
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Dimpas πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Τελικά πρέπει ή δεν πρέπει να χουμε ταχύτητα στις κατηφόρες. Εσύ λες πρέπει για να μην καίμε άλλος μου λέει το αντίθετο. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Γιατί όποιον και να ρωτήσω λέει την δικιά του εκδοχή. Μήπως παίζει ρόλο το ηλεκτόγκαζο και η ντίζα?


Eίναι απαραίτητο να έχουμε ταχύτητα στις κατηφόρες για οικονομία καυσίμου καθώς έτσι ο κινητήρας γυρίζει με την κινητική ενέργεια του αυτοκινήτου.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, περιστρέφεται το σύστημα μετάδοσης κίνησης και κατά συνέπεια και το μοτέρ χωρίς να ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους)

Όταν έχουμε "νεκρά" στην κατηφόρα, τότε ο κινητήρας καταναλώνει καύσιμο καθώς πρέπει να διατηρήσει το ρελαντί.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, δεν περιστρέφεται το μοτέρ αφού έχουμε απεμπλέξει το κιβώτιο ταχυτήτων. Για να λειτουργήσει ο κιντήρας και να μην σβήσει, ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους και διατηρεί ρελαντί)


Μία εξαίρεση : αν η ταχύτητα που έχουμε στην κατηφόρα (χλμ/ώρα) είναι μικρή και η σχέση που έχουμε επιλέξει είναι μεγάλη (πχ 6η) και οι στροφές που αντιστοιχούν είναι λιγότερες ή κοντά στο ρελαντί, τότε ψεκάζεται καύσιμο για να μη σβήσει ο κινητήρας - σπάνια περίπτωση και λεπτομέρεια που απλά αναφέρω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 19-06-10 στις 07:53
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-10, 08:03
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι απαραίτητο να έχουμε ταχύτητα στις κατηφόρες για οικονομία καυσίμου καθώς έτσι ο κινητήρας γυρίζει με την κινητική ενέργεια του αυτοκινήτου.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, περιστρέφεται το σύστημα μετάδοσης κίνησης και κατά συνέπεια και το μοτέρ χωρίς να ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους)

Όταν έχουμε "νεκρά" στην κατηφόρα, τότε ο κινητήρας καταναλώνει καύσιμο καθώς πρέπει να διατηρήσει το ρελαντί.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, δεν περιστρέφεται το μοτέρ αφού έχουμε απεμπλέξει το κιβώτιο ταχυτήτων. Για να λειτουργήσει ο κιντήρας και να μην σβήσει, ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους και διατηρεί ρελαντί)


Μία εξαίρεση : αν η ταχύτητα που έχουμε στην κατηφόρα (χλμ/ώρα) είναι μικρή και η σχέση που έχουμε επιλέξει είναι μεγάλη (πχ 6η) και οι στροφές που αντιστοιχούν είναι λιγότερες ή κοντά στο ρελαντί, τότε ψεκάζεται καύσιμο για να μη σβήσει ο κινητήρας - σπάνια περίπτωση και λεπτομέρεια που απλά αναφέρω

Έτσι είναι ακριβώς !

Αυτά ισχύουν για τα Injection μοτέρ ! Για τα Carburated είναι αλλιώς !
ΑΛΛΑ σε κατηφόρα ΠΑΝΤΑ ταχύτητα , μα ΠΑΝΤΑ ! Αλλιώς ένα βαρύ όχημα μπορεί να γίνει ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-10, 09:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία εξαίρεση : αν η ταχύτητα που έχουμε στην κατηφόρα (χλμ/ώρα) είναι μικρή και η σχέση που έχουμε επιλέξει είναι μεγάλη (πχ 6η) και οι στροφές που αντιστοιχούν είναι λιγότερες ή κοντά στο ρελαντί, τότε ψεκάζεται καύσιμο για να μη σβήσει ο κινητήρας - σπάνια περίπτωση και λεπτομέρεια που απλά αναφέρω
Να σου πώ ακομα μια, που δεν είναι σπάνια και μου σπάει τα νέυρα???
Στο Ε46, απο τη στιγμή που θα αφήσεις το γκάζι, μέχρι να κόψει το κάυσιμο,
περνάνε μέχρι και 6 δευτερόλεπτα..
Ειδικά εάν επιταχύνεις δυνατά, και αφήσεις απότομα το γκάζι, το πρώτο δευτερόλεπτο
το όχημα απλά δεν κόβει.. Αν πατήσεις το συμπλέκτη εκείνη τη στιγμή που
μόλις έχεις αφήσει το γκάζι, θα δείς οτι το στροφόμετρο θα κρατήσει ψηλά, και μετά το δευτερόλεπτο θα πάρει την καριούσα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-10, 09:47
Το avatar του χρήστη alf
alf Ο χρήστης alf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-04-2010
Μηνύματα: 75
alf is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M_enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
για Ν42Β18 μεσα στην πολη(μετρια προς αρκετη κινηση) με προσπαθεια για μικρη καταναλωση τα 11L/100km ειναι καλα??
Νομίζω είναι κάπως πολλά. Το δικό μου (ίδιος κινητηρας) με ψιλοχαλαρή οδηγηση (ούτε σκισημο, ούτε εντελώς χαλαρά), στην Αθήνα σε κάθε είδους κίνηση, δεν καίει πάνω απο 9,2/100Km.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-10, 21:05
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Ν42Β20 7,5lt/100 (εθνική) μέχρι 9,4 (πόλη) - 8,4 μικτή με χαλαρή οδήγηση.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-10, 22:44
ΣΤΑΘΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΘΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Μηνύματα: 24
ΣΤΑΘΗΣ is on a distinguished road
φιλε μου και γω με την σειρα μου θα σου πω πως μεση καταναλωση το εχω καταφερει ως τωρα να ειναι 8.5/100 χιλιομετρα. Απο κει και περα ομως τεινω να συμφωνησω με αρκετους απο τους συμφορουμιτες οτι ισως ειναι παρα πολυ η καταναλωση.Μηπως λεω μηπως φταει το ποδι σου?ειναι βαρυ?η δικια μου ειναι ε46 με τα 118 αλογα...καλη τυχη
__________________
BMW ROCKS
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-10, 23:49
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Συμφωνώ και γω με τους παραπάνω Βαυαρούς πάνω κάτω και γω στα ίδια επίπεδα βρίσκομαι (7.5lt/100km στην Εθνική και 10.5lt/100km στην Αθήνα)..!Απλά επισημαίνω και μία ακόμη παράμετρο που είναι τα ζαντολάστιχα... Όταν αγόρασα τη μπέμπα μου (318ci 2000cc 143HP) με τις μαμά 16' ζάντες έχω δει σε ταξίδι με χαλαρή οδήγηση και 7lt/100km (Αθήνα - Πήλιο - Αθήνα)! Από τότε που έβαλα τις 17' κάτω από 7.5lt/100km έχω ξεχάσει πως είναι ο δείκτης... Αν είχα βάλει 18' (ευτυχώς που δεν έβαλα...) νομίζω ότι οι τιμές αυτές θα ήταν λίγο ακόμη παραπάνω.... Το ίδιο ισχύει και μέσα στην Αθήνα... Οι 17' ζάντες μου ανέβασαν περίπου 0.4-0.5lt/100km την κατανάλωση από τις 16΄! Όλες οι τιμές είμαι μετρημένες με το board computer.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-06-10, 03:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι απαραίτητο να έχουμε ταχύτητα στις κατηφόρες για οικονομία καυσίμου καθώς έτσι ο κινητήρας γυρίζει με την κινητική ενέργεια του αυτοκινήτου.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, περιστρέφεται το σύστημα μετάδοσης κίνησης και κατά συνέπεια και το μοτέρ χωρίς να ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους)

Όταν έχουμε "νεκρά" στην κατηφόρα, τότε ο κινητήρας καταναλώνει καύσιμο καθώς πρέπει να διατηρήσει το ρελαντί.
(Πιο απλά : με την περιστροφή των τροχών, δεν περιστρέφεται το μοτέρ αφού έχουμε απεμπλέξει το κιβώτιο ταχυτήτων. Για να λειτουργήσει ο κιντήρας και να μην σβήσει, ψεκάζεται καύσιμο στους κυλίνδρους και διατηρεί ρελαντί)


Μία εξαίρεση : αν η ταχύτητα που έχουμε στην κατηφόρα (χλμ/ώρα) είναι μικρή και η σχέση που έχουμε επιλέξει είναι μεγάλη (πχ 6η) και οι στροφές που αντιστοιχούν είναι λιγότερες ή κοντά στο ρελαντί, τότε ψεκάζεται καύσιμο για να μη σβήσει ο κινητήρας - σπάνια περίπτωση και λεπτομέρεια που απλά αναφέρω
Περίπου έτσι : Έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι η κατανάλωση είναι λιγότερη όταν το αυτοκίνητο έχει "κουμπωμένη" κάποια ταχύτητα, αλλά πάντα ψεκάζει ο κινητήρας όσο λειτουργεί σε οποιαδήποτε περίπτωση. Απλώς ψεκάζει λιγότερο ακόμα και από την διατήρηση του ρελαντί, στο οποίο πρέπει να ψεκάζει αρκετά ώστε να νικήσει την αδράνεια της μάζας όλων των κινούμενων μερών του κινητήρα. Αλλά πάντα ψεκάζει, είναι αδύνατον ΜΕΚ να λειτουργήσει και να περιστρέφεται με 0 καύσιμο.

Και απλή εξήγηση των παραπάνω : εάν δεν ψέκαζε καθόλου θα ήταν σαν να ήταν σβηστός. Πήγαινε σε μία κατηφόρα με 4η, άστο να πηγαίνει "ρολαριστό" και σβήσε την μηχανή αν σου βαστάει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα προκαλέσεις ζημιά στο αυτοκίνητο, αν δεν σκοτωθείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.