Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-11, 17:09
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
πηγη και ηχεία

καλησπέρα στο φόρουμ. εχω ενα e30 και θέλω να τοποθετήσω μια πηγή και 4 ηχεία..
ερώτηση 1 : τι μέγεθος ηχεία μπορώ να βάλω πίσω ώστε να μήν τρυπήσω τη λαμαρίνα?
ερώτηση 2 : μπροστά 5.5 ιντσες δεν παίρνει? σε βάθος έχω κάποιο περιορισμό?
ερώτηση 3 : σε 5.5αρια σκέφτομαι για focal με τουιτερ πανω στο ηχείο ή το πολύ πολύ ξεχωριστό τουίτερ με παθητικό φίλτρο που έχει η focal. έχει κανένας άποψη για τις μικρές σειρές της focal?
ερώτηση 4: απο πηγές τείνω να διαλέξω pioneer ή alpine αν και για τα alpine τα τελευταία χρόνια πιστεύω οτι έχει αρχίσει και πέδτει η ποιότητα στα μικρομεσαία μοντέλα.. για πείτε απόψεις..
ευχαριστώ
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-11, 19:22
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Για την ερώτηση 1: Βγαινουν κατι βασεις για τα 36αρια, οι οποιες πιάνουν απο το κάτω μερος της εταζέρας (δηλαδη εκει που εχεις πρόσβαση απο το port baggage) και σου επιτρεπουν να βαλεις οβάλ. Για ψαξου να βρεις τετοιες για το 30αρι, ειμαι σιγουρος πως θα βγαινουν! Εγω απο μαγαζι με αξεσουαρ αυτ/των τις ειχα παρει.

Ερωτησεις 2,3,4, εχουμε παιδια εδω που ασχολουνται επαγγελματικά με τον ηχο και πιστεύω καλυτερα να σου απαντησουν αυτοι.. Εγω μια Pioneer εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος, περα απο το γεγονος οτι το συγκεκριμενο μοντελο βγαζει μονο RCA και οι μισοι μου λενε οτι δεν μπαινει 4καναλος ενισχυτης, αλλα ειναι κουσουρι (ΑΝ ειναι τελικα, ολο θελω να ρωτησω εδω και το ξεχναω) του συγκεκριμενου μοντελου.
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-11, 20:36
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
5 1/2 παιρνει μπροστα ή αλλιως 13cm
σε βαθος αν θυμαμαι καλα ειναι περιπου 9cm
το tweeter ειναι καλο να ειναι πανω στο τριγωνο του καθρευτη και οχι πανω στο ηχειο.
εγω φορεσα τα hertz esk130 χωρις να χρειαστει να κοψω κατι μπροστα.
πισω εβαλα τα Hertz hcx690 με μικρη κατασκευη στην εταζιερα χωρις να κοψω λαμαρινα.
απο πηγες alpine 117ri ή αν εχεις τα χρηματα pioneer rs-d7r!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-11, 22:19
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Αρχικά πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις.
Θα βάλεις ενισχυτή?
Πίσω θέλεις στρογγυλά ή οβάλ?
Τα Focal ξέχασέ τα, πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά δηλαδή (χρήμα) για να προτείνουμε ανάλογα τα βαλάντια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-11, 23:40
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
έγω έχω πηγή clarion που εχει κ πορτοκάλι σαν εργοστάσικο φωτισμό + απο ηχεία έχω vibe κ είμαι πολύ ευχαρισμεος
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-11, 00:36
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις.
Θα βάλεις ενισχυτή?
Πίσω θέλεις στρογγυλά ή οβάλ?
Τα Focal ξέχασέ τα, πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά δηλαδή (χρήμα) για να προτείνουμε ανάλογα τα βαλάντια
κοιτα σε πηγή είπα να κινηθώ σε alpine-pionner περίπου στα 200 ευρώ.. κοίταζα την alpine το μοντελο 9880R. Μόνο που με χαλάει οι 2V έξοδοι σε περίπτωση που στο μέλλον αποφασίσω να βάλω ενισχυτή αν και εντάξει δε θα πεθάνω κιόλας. επίσης πρέπει να παίζει πορτοκαλί φωτισμός γιατι δεν θέλω να είναι πανυγήρι το εσωτερικό. Ηθελα να βάλω για αρχή μια πηγή και ένα ζευγάρι 5.5αρια μπροστά τείνω προς focal αν και ψάχνω ακόμα. Πιο αργά σκέφτομαι για ένα ζευγάρι πίσω και ίσως dynamat σε πόρτες για καλύτερη ακουστική μιας και δεν ψάχνω ένταση. αν έψαχνα ένταση και γκαρίδα θα έβαζα κλασσικές λύσεις π.χ. beyma, digital design , emphaser και δυστυχώς μετά θα έψαχνα να βρω τα ρεύματα..

πάντως η αληθεια είναι οτι με ενδιαφέρει αρκετά η ακουστική και η ποιότητα του ήχου παρά οι εξωφρενικές εντάσεις και το ξεφορτισμα των μπαταριων σε χρονο dt.
πάντως αν έχεις να προτείνεις πηγές τις κατηγορίας που προανέφερα περιμένω τεκμηριωμένες απαντήσεις και όσο για ηχεία οταν λέω focal δεν εννοώ τα utopia με τα 3.000 ευρώ αλλα μικρή σειρά poy me crossover το ζευγάρι είναι στα 150 ευρώ.. αν έχεις να προτείνεις κάτι και για ηχεία ευπρόσδεκτος είσαι
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-11, 01:12
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
http://www.caraudio-versand.de/shop....=art&id=116945
Επίσης και αυτή που είπες δεν είναι άσχημη (9880R)

Ποιός μίλησε για beyma, εγώ δεν σε έβρισα! χαχα
Η προενίσχυση σε ότι πηγή θέλεις δεν ξεπερνάει τα 3v μετρημένα στον πάγκο με παλμογράφο!
Μερικές pioneer περνάνε τα 3v αλλά είναι μόνο στο subout και με τρελά παραμορφωμένο σήμα!

Για ηχεία τώρα
Hertz DSK 130
Ground Zero GZTF 130T
Focal 130 A1
Morel Maximo 5
SPL Dynamics EXT-5.2
SPL Dynamics SD-5.2
Digital Designs C5.2
(google it για να μάθεις τιμές, όλα είναι κάτω των 150Ε καινούρια στο κουτί τους απο Ελλάδα)

Όλα 13cm και όλα αυτά πέρασαν απο τα χέρια μου και μπορώ να στα προτείνω με τις καλύτερες κριτικές. Συγκεκριμένα τα Digital Designs και τα Hertz τα είχα πάρει για τον πατέρα μου που είναι αρκετά περίεργος με την μουσική και θέλει να ακούει πολύ καθαρά....

Στο θέμα ενισχυτής τώρα, ακόμα και ένας απο το practiker με 80Ε της σειράς θα κάνει πολύ καλή δουλειά. Ένας απλός ενισχυτής βοηθάει το σύστημά σου να παίξει πολύ πιο καθαρά παρά να αφήσεις την πηγή μόνη της, ενισχυτής δεν σημαίνει μόνο δυνατή μουσική
Σε όλα μου τα αυτοκίνητα είχα έστω έναν δικάναλο μικρό.
Και δεν άδειασε ποτέ μπαταρία ούτε είχα εξωφρενικές εντάσεις, μην κοιτάς που εμένα προσωπικά με πιάνει καμιά φορά και θέλω να ακούγεται η ένταση 2 οικοδομικά τετράγωνα, αυτό είναι άλλη ιστορία.

Για Dynamat συμφωνώ αλλά εφόσον δεν θα βάλεις στην πόρτα ηχεία ποιός ο λόγος? Λίγο Dynamat να βάλεις στην εταζέρα, σάντουιτς δηλαδή εταζέρα με λαμαρίνα αν βάλεις πίσω ηχεία για να αποφύγεις τριγμούς, μπροστά στις μαμά θέσεις (kick bass) θα έλεγα να βάλεις λίγο "ακρυλική βάτα" ή γυαλοβάμβακα κίτρινο/λευκό ώστε να κερδίσεις λίγο πιο "ζεστά" μπάσα

Να ξέρεις πως για να το κάνεις αυτό με Dynamat πρέπει να ξηλώσεις ΌΛΟ το αμάξι και να περάσεις ΠΑΝΤΟΥ την μόνωση για να κάνει πραγματική δουλειά..... Συμφέρει? Μάλλον όχι!
Όπως έλεγε και ο μάστορας που μου έμαθε την δουλειά, αν η πηγή σου είναι μάπα, τα ακριβότερα ηχεία με τους ακριβότερους ενισχυτές να βάλεις θα παίζει μάπα!

Ότι πληροφορία θέλεις πέραν αυτών στην διάθεσή σου, άκουσε και την γνώμη του graphe36 (συνάδελφος) που πιστεύω θα δεί σύντομα το thread!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-11, 01:30
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
κάνοντας μια συγκριση στη πηγη που είπες και σε αυτήν που είπα δεν βρίσκω καμμία διαφορά + οτι η 9880 έχει πορτοκαλί (σε ελληνικά μαγαζιά η 9880 έχει 200 ευρώ και η 9882 210 ευρω. δηλαδή καμμία διαφορά). αν κάνω λαθος κάπου πες μου γιατι δεν ειμαι και παντογνώστης. απο pionner clarion ή κάποια άλλη εταιρία έχεις να προτείνεις κάτι?
για dynamat στην εταζίερα όπως είπες. για όλο το αμάξι αποκλείεται γιατι το ε30 κοστίζει οσο το dynamat :-p. έριξα μια ματιά στα ηχεία που είπες τα digital και είδα οτι είναι στα 89db και προς το παρον για κατάσταση χωρις ενισχυτη τα 91-92db των focal έχουν διαφορά.. θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.. πάντως για ενισχυτή δεν θέλω να πάω ούτε σε κάτι πανακριβο ούτε σε κάτι noname.
θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα ηχεία και ξαναμιλάμε. απλά ψάχνομαι για τα ηχεία διαβάζοντας συχνότητες και db γιατι ο περισσοτερος κόσμος βλέπει μόνο watt κατι το οποίο είναι άχρηστο αν δεν ξέρεις να διαβάζεις τα υπόλοιπα specs
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-11, 01:22
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
παντως θα ήθελα τη γνώμη σου για ένα πακετάκι όπως το φανταζομαι. μια πηγή 9880R. 4 ήχεία focal 130a1 και ενας ενισχυτής rockfor r300 4-καναλος για τα 4 ηχεία. δεν θα ακούγεται σωστά? απο θέμα χαμηλών? η πηγή υποστηρίζει ενεργό υπογουφερ? ενα ενεργό υπογούφερ για γέμισμα χαμηλών αξίζει, κάνει δουλειά?
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-11, 08:20
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
τι το θες το ενεργό? Πάνω σε 4κάναλο μπαίνουν άνετα τά 4ηχεία που θες + ένα sub απλο κ είσαι άρχοντας
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.