Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-04-14, 16:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Συμφωνώ απόλυτα με τον συνονόματο ότι δεν είναι τα ίδια αλλά και ότι με τα χρήματα που δίνεις αγοράζεις κάτι πολύ καλό.

Βέβαια τα πίσω αμορτισέρ είναι στο 90% των αυτοκινήτων τα ίδια.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-04-14, 16:22
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Δηλαδη πιστευετε οτι η BMW παιρνει τα αμορτισερ απο την Sachs, τα ανοιγει, τα πειραζει και μετα τα βαζει στο οχημα?? Η οτι κανει ειδικη παραγγελια συμφωνα με καποιες δικες της προδιαγραφες?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-04-14, 16:32
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Πιστεύω η Sachs για τη BMW δίνει αμορτισέρ που έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Και πιθανόν καλύτερα υλικά, καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

Μέλος από εδώ μέσα με Ε46, με εργοστασιακή Μ-Πακ ανάρτηση, άλλαξε τα γνήσια αμορτισέρ του με Advantage εμπορίου και είπε ότι ο πίσω άξονας έγινε λίγο χοροπηδηχτός (όπως και ο δικός μου και το έχω αναφέρει και εγώ). Αν ήταν τα ίδια με τα εργοστασιακά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.
Το ίδιο μου είπε και ο Μαρακάκης. Άλλο τα εργοστασιακά αμορτισέρ και άλλο του εμπορίου.

Σίγουρα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανταλλακτικά ποιότητας αντίστοιχης των γνήσιων μπορείς να βρεις και στο εμπόριο, αλλά σε κάποια λίγα πιστεύω όχι. Εξάλλου φαίνεται και από την τιμή τους. Πχ σε φίλτρα, λάδια, ιμάντες κλπ οι τιμές εμπορίου μάρκας ΟΕ (πχ Mahle-Knecht, Lemforder) είναι χαμηλότερη κατά ένα ποσοστό 20%-50% πχ.

Τα γνήσια αμορτισέρ όμως στη BMW κάνουν ~800€ και στο εμπόριο τα Sachs κάνουν ~260€. Η διαφορά είναι τραγική...και δεν νομίζω ότι είναι για το σφραγιδάκι ΒMW και μόνο.

Άποψή μου...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 02-04-14 στις 16:44
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-04-14, 17:05
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω η Sachs για τη BMW δίνει αμορτισέρ που έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Και πιθανόν καλύτερα υλικά, καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

Μέλος από εδώ μέσα με Ε46, με εργοστασιακή Μ-Πακ ανάρτηση, άλλαξε τα γνήσια αμορτισέρ του με Advantage εμπορίου και είπε ότι ο πίσω άξονας έγινε λίγο χοροπηδηχτός (όπως και ο δικός μου και το έχω αναφέρει και εγώ). Αν ήταν τα ίδια με τα εργοστασιακά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.
Το ίδιο μου είπε και ο Μαρακάκης. Άλλο τα εργοστασιακά αμορτισέρ και άλλο του εμπορίου.

Σίγουρα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανταλλακτικά ποιότητας αντίστοιχης των γνήσιων μπορείς να βρεις και στο εμπόριο, αλλά σε κάποια λίγα πιστεύω όχι. Εξάλλου φαίνεται και από την τιμή τους. Πχ σε φίλτρα, λάδια, ιμάντες κλπ οι τιμές εμπορίου μάρκας ΟΕ (πχ Mahle-Knecht, Lemforder) είναι χαμηλότερη κατά ένα ποσοστό 20%-50% πχ.

Τα γνήσια αμορτισέρ όμως στη BMW κάνουν ~800€ και στο εμπόριο τα Sachs κάνουν ~260€. Η διαφορά είναι τραγική...και δεν νομίζω ότι είναι για το σφραγιδάκι ΒMW και μόνο.

Άποψή μου...


1. το μέλος μπορεί να σύγκρινε με τα διαλυμένα δικά του με τα νέα. Αν είχαν διαλύσει, λογικό είναι να μην δούλευαν καθόλου.

2. μήπως το αυτοκίνητο του μέλους είχε και διαφορετικά ελατήρια πίσω από τα εργοστασιακά και επίσης αλλαγμένες και αντιστρεπτικές? (λέω εγώ τώρα........ ....... ..... .....)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-04-14, 17:09
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Όχι από ό,τι είπε. Εργοστασιακά ελατήρια και αντιστρεπτικές. Τα ελατήρια τα είχα δει και σε φωτό.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-04-14, 17:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Για συγκεκριμένα έτη μετά την παραγωγή ενός αυτοκινήτου,
κανένας μα κανένας μα κανένας κατασκευαστής δεν μπορεί να πουλήσει το ίδιο
ακριβώς ανταλλακτικό με αυτό που πουλάει το εργοστάσιο..
Για συγκεκριμένα δε ανταλλακτικά, ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορέσεις να βρείς εκτός
εργοστασίου αυτό που θές..
Οποιος έχει την ψευδαίσθηση οτι τα σινεμπλοκ της λεμφόρντε ας πουμε, είναι ίδια
και απαράλλαχτα με αυτά της λεμφόρντε που πουλάει η μπεεμβέ, έχει μόνο ψευδαίσθηση.
(μιλάω για τα πρώτα χρόνια, όχι για μετά που επιτρέπεται...)
Και να ξέρετε.. Η BMW δεν πουλάει ανταλλακτικά διαλογής.. Ο κυρ Κώστας όμως πουλάει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-04-14, 20:54
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη πιστευετε οτι η BMW παιρνει τα αμορτισερ απο την Sachs, τα ανοιγει, τα πειραζει και μετα τα βαζει στο οχημα?? Η οτι κανει ειδικη παραγγελια συμφωνα με καποιες δικες της προδιαγραφες?

ενοειτε το δευτερο και σε ολα τα ανταλακτικα του αυτοκινητου μεχρι να βγη στην παραγωγη

αλιως δεν θα ροτουσαμε κανενα αν θα βαζαμε bmw αμορτισερ η sachs

εδω ειδα μια φορα τα μισελεν που διαλεγει η πορσε και επαθα λιγο για την διαδικασια μονο
που την διαβασα

ασε μετα η bmw (και η καθε μια ) κανει εξελιξει στο ιδιο ανταλακτικο ενω η sachs θα πουληση οπως εβγενε στην αρχη αλλα μετα απο 5 χρονια που το ανταλακτικο εχει φαει 3 γενιες εξελιξη και ας μας φαινεται το ιδιο

ειναι ώμος μετα το αυτοκολητακι της bmw τα πρωτης διαλογης ανταλακτικα που μπορουνε να μπουνε στο αμάξι χωρις να εχουμε πολλες πολλες τυψεις
ενοω εταιριες που πουλανε τα ανταλακτικα στην καθε μαρκα να ψωνιζουμαι και εμεις
απο τους ιδιους προμηθευτές
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-14, 13:06
116impack wmn Ο χρήστης 116impack wmn δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2014
Μηνύματα: 5
116impack wmn is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
bilstein μαυρο και σπορ ποιο ειναι; εκτος κι αν βγαινει ως "σπορ" νοωντας την μ-πακ αναρτηση... σε κιτρινο χρωμα ειναι το σπορ ή το σπριντ (ακομα πιο σκληρα και κοντυτερα για χαμηλωμα)
παντως ατομα απο εδω με που δοκιμασαν τα μπιλσταϊν μαυρα δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο χρονικη αποδοση τους.
δες καλυτερα σε sachs/ boge. αν εχεις μ-πακ κοιταξε στο σαιτ της ZF ο κωδικος θα πρεπει να τελειωνει σε 07-08 αριστερο-δεξι (τα SE τελειωνουν σε 05-06) οτι κανεις ενημερωσε κ εμας απο εντυπωσεις.

ΥΓ: συγγνωμη που θα το πω αυτο, δεν εχω ιχνος ειρωνειας αλλα πως ενας μαστορας βαπτιζει σπασμενο ενα αμορτισερ;;; εχουν ξερασει λαδια εξω; και ταυτοχρονα ο οδηγος τους δεν εχει διαπιστωσει δραματικη πτωση αποδοσης αυτων ή μαλλον πληρη ανικανοτητα αποσβεσης;
πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θεωρειται ενα αμορτισερ σπασμενο.αλλα το πηγα σε τρια διαφορετικα το ενα αντιπροσωπειας κ τα αλλα δυο οχι κ ολοι μου ειπαν οτι θελουν αλλαγμα κ μου ειπαν για τα ιδια αμορτισερ..τι να πω..δεν μου αφηνουν κ περιθωρια να ρωτησω πολλα,ηδη με κοιτανε κ λενε απο μεσα τουσ γιατι δεν εστειλε καποιον αντρα να τα καταλαβει..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-04-14, 13:12
116impack wmn Ο χρήστης 116impack wmn δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2014
Μηνύματα: 5
116impack wmn is on a distinguished road
Λοιπον αποφασισα,εχω παραγγειλει ηδη τα αμορτισερ απο τη bmw..ενταξει ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και αν γινει καμια στραβη να εχω κ την εγγυηση μου και να μπορω να απευθυνθω καπου..νομιζω εκανα το καλυτερο αν και θα δειξει γιατι θα τα εχω σε 2 εβδομαδες γιατι δεν τα ειχαν..θα σας ενημερωσω μολις τα βαλω.ευχαριστω
ΥΓ:θα σας χρειαστω και για δισκο πλατο απ οτι μου ειπαν.αλλα μαλλον σε αλλο φορουμ!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-04-14, 14:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θεωρειται ενα αμορτισερ σπασμενο.αλλα το πηγα σε τρια διαφορετικα το ενα αντιπροσωπειας κ τα αλλα δυο οχι κ ολοι μου ειπαν οτι θελουν αλλαγμα κ μου ειπαν για τα ιδια αμορτισερ..τι να πω..δεν μου αφηνουν κ περιθωρια να ρωτησω πολλα,ηδη με κοιτανε κ λενε απο μεσα τουσ γιατι δεν εστειλε καποιον αντρα να τα καταλαβει..
Σκασμένο σου είπαν.. σπασμένο άκουσες.. και έχουμε να λέμε έκτοτε...
Ολα καλά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.