Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-08, 22:08
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Arrow ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΓΙΑ Ε46

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...s/nixweiss.gif
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς σχετικά με την τοποθέτηση συναγερμού στο Ε46.
Σε έναν τύποπου πήγα ( καλός και επώνυμος στην Θεσσαλονίκη) μου είπε να βάλω MED (ιταλικός). Είναι λέει πολύ καλός συναγερμός και απόλυτα συμβατός με το αυτοκίνητό μου.Το ίδιο μου είπαν και σε μια αντιπροσωπία στην Θεσσαλονίκη.

Έκανα το λάθος όμως και ρώτησα και κάπου αλλού, οπότε μπερδεύτηκα . Ο 2ος που πήγα μου πρότεινε HORNET με αμφίδρομη επικοινωνία αλλά θα έχω ξεχωριστό τηλεςχειριστήριο σε αντίθεση με τον ΜΕΔ που θα λειτουργεί με το κλειδί μου.

Δεν ξέρω τι να κάνω; Από την μια ο ένας μου λεεί ειναι καλύτερος ο ιταλικός και από την άλλη μου λένε να βάλω τον αμερικάνικο HORNET που δουθλεύει εξλίσου καλά και είναι και καλύτερος.
Επηρεάζει το αυτοκίνητό μου μια επιλογή με αμφίδρομη επικοινωνία ή είναι καλύτερα να τοποθετήσω έναν απλό συναγερμό στο κλειδί του αυτοκινήτου μου;
Για ένα CAN BUS αυτοκίνητο, ποια είναι η καλύτερη επιλογή συναγερμού;

Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα;
Σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-08, 22:13
Το avatar του χρήστη eddy_e46
eddy_e46 Ο χρήστης eddy_e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-04-2006
Μηνύματα: 267
eddy_e46 is an unknown quantity at this point
Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1.
Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίοι συναγερμοί απλά είναι κάνουν εύκολη τη ζωή του συναγερματζή.
Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο, έβαλα Clifford. Με διαφορά οι καλύτεροι συναγερμοί. Απλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Κι αν θες κορυφαία τοποθέτηση και σεβασμό στο αυτοκίνητο σου, στείλε πμ να σου πω που να πας στη Σαλονίκη.
__________________
Οι απόψεις είναι σαν τις απολήξεις του ορθού. Ο καθένας έχει από μία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eddy_e46 : 01-05-08 στις 22:16
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-08, 23:23
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Τα Ε46 ΕΙΝΑΙ can bus (ειναι το ασπρο κοκκινο κιτρινο καλωδιο που υπαρχει σχεδον παντου μεσα στο αυτοκινητο) τουλαχιστο απο το 2001 και μετα.για συναγερμο φιλε μου μηπως εννοεισ ΜΕΤΑ κα οχι MED?????? εγω εβαλα παντως συναγερμο σαν αυτον που ανεφερεσ με can bus και ειναι μια χαρα.Αν ο συναγερμοσ ειναι ΜΕΤΑ οπωσ ειπα πιο πανω (για τουσ ΜΕD δεν ξερω να σου πω )ειναι παρα πολυ καλοι συναγερμοι και πολυ αξιοπιστοι.
ΥΓ το κυριοτερο με τουσ can bus συναγερμουσ ειναι οτι δεν πειραζεισ τιποτα απο καλωδια κλπ του αυτοκινητου απλα συνδεεισ ενα καλωδιο (can bus) και μια φυσα και τελοσ.η επιλογη δικη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-08, 08:11
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
med ειναι και οχι meta. αλλα εχω ακουστα και για τους meta. και εγω λεω οτιτο αμαξι ειναι can bus. πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μην επεμβαινουμε και πολυ με καλωδια , αλλα από την αλλη μου λενε οτι ειναι καλυτεροι οι συναγερμοι με τηλεχειριστηριο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-08, 08:12
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
[QUOTE=eddy_e46;192294]Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1...............................

αν μπορεις προτεινε μου στη Θεσσαλονικη καποιον τεχνικο "τσακαλι"
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-08, 11:07
Το avatar του χρήστη stamos ci
stamos ci Ο χρήστης stamos ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 203
stamos ci is an unknown quantity at this point
ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD
__________________
ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ Μ3!!!!!!ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΛΟΥΚ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stamos ci : 04-05-08 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-08, 07:23
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamos ci Εμφάνιση μηνυμάτων
ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD
Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-08, 16:11
Το avatar του χρήστη stamos ci
stamos ci Ο χρήστης stamos ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 203
stamos ci is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω
ειμαι ικανοποιημενος απολυτα βαλτον .ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
__________________
ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ Μ3!!!!!!ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΛΟΥΚ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-08, 00:18
tasospou44 Ο χρήστης tasospou44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-06-2008
Μηνύματα: 314
tasospou44 is an unknown quantity at this point
ποσο πηγε το μαλλι τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-08, 11:52
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΣΤΟΥΣ "ΜΕΤΑ"

εβλα τελικα εναν meta αλλα μπορω να πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του. Για να ακουσω τον συναγερμο οταν χτυπαει πρεπει να ειμαι μπροστα στο αυτοκινητο. ειναι τοσο χαμηλη η σειρηνα του ή εμενα μου φαινεται αυτο? επισης οταν χτυπησει καποιος το αυτοκινητο δεν βαραει ο συναγερμος. δηλαδη αν αρχισουν να μου κλοτσανε το αμαξι δεν θα χτυπαει αλλα θα χτυπησει μονο αν ανοιξουν καπο-πορτα-πορτμπαγκαζ. νομιζω οτι ειναι ενας πολυ φτωχος συναγερμος . το επελεξα μονο και μονο επειδη ο συναγερματζης μου ειπε οτι δουλευει αψογα με το αυτοκινητο μου και θα παρουσιασει προβληματα, και επειδη εμαθα οτι η Bmw γερμανιας τοποθετει το συγκεκριμενο συναγερμο.
παντως σκεφτομαι να τον αλλαξω η ακομα και να τον βγαλω αφου και να χτυπησει δεν προκειται να τον ακουσω. ασε που χτυπαει μονο για 20 δευτερολεπτα και αυτο ηταν ολο. ε!πιστευω οτι οκλεφτης σε 20 δευτερολεπτα θα εχει απενεργοποιησει το συστημα και θα κανει ανενοχλητος την δουλεια του.
δεν ξερω αν οι hornet-clifford ειναι καλυτεροι η συμβατοι με το αυτοκινητο μου, αλλα τουλαχιστον εχουν δυνατη σειρηνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.