Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-06-08, 22:28
Makis_E12 Ο χρήστης Makis_E12 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Μηνύματα: 7
Makis_E12 is on a distinguished road
Χαιρετώ για ακόμη μια φορά όλους εσάς και σας ευχαριστώ για τις προτεινόμενες λύσεις σας. Όπως έχω επισημάνει και πιο πάνω, σύμφωνα με την δική μου εκτίμηση το πρόβλημα εντοπίζεται εσωτερικά της καμπίνας. Τώρα αν είναι κολάρο, ή κάποιο δαχτυλίδι που ανέφερε και ο Νίκος_Ε34, ή το ψυγείο του καλοριφέρ στην καμπίνα, δεν μπορώ να πω με ακρίβεια. Απλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να μην ταλαιπωρούμαι με τέτοια ζέστη κιόλας, θα λύσω το ταμπλό απο την μέση και πάνω για να ελέγξω που ακριβώς βρίσκετε το πρόβλημα ή την κεντρική κονσόλα? Αυτό δεν το έχω βρει ακόμη. Βασίλη (Ε12_520), έχουμε τα ίδια ακριβώς αυτοκίνητα και με το ίδιο πρόβλημα στο Ε34. Τι να πω? Αν μέναμε πιο κοντά, θα κανονίζαμε μια συνάντηση, την μία ημέρα να φτιάχναμε το δικό σου και την άλλη το δικό μου. Ελπίζω να πάρω άδεια σύντομα και να το ανοίξω, γιατί εκτός του ότι θέλω να το φτιάξω και να μην έχω εκκρεμότητες στο αμάξι, με έχει φάει και η περιέργεια τι ακριβώς είναι. BILL007, από μια έρευνα που έχω κάνει γενικά περι του θέματος καλοριφέρ, εσωτερικά της καμπίνας, δεξιά και αριστερά του ψυγείου του καλοριφέρ, υπάρχουν 2 μικροί αισθητήρες που διαβάζουν θερμοκρασία καμπίνας και αυτοί δίνουν εντολή στις ηλεκτροβαλβίδες που βρίσκονται στο χώρο του κινητήρα, για την ποσότητα του νερού που θα εισέλθει στο ψυγείο της καμπίνας. Μήπως ο αισθητήρας αυτός (ο αριστερός) που αντιστοιχεί για την πλευρά του οδηγού όπου και έχεις το πρόβλημα, δεν διαβάζει σωστή θερμοκρασία καμπίνας και δίνει λάθος εντολή στην ηλεκτροβαλβίδα? Εύχομαι σε όλους καλή αποκατάσταση του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε, και όποιος το λύσει πρώτος, ας μας πει τι ακριβώς συνάντησε...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-08, 17:13
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
μακουλινο αν ημουν κοντα θα ερχομουν να βοηθησω ρε φιλαρα αλλα η γαμ@!#$@# η ξενιτια σε καθε περιπτωση ειναι το ψυγειο του καλοριφερ μεσα στο κουπε γιαυτο θολωνουν τζαμια...μπαινουν διο μαρκουτσια σε αυτο το ψυγειακι. για στεγανοποιηση εχουν κατι τσιμουχακια σε σχημα Ο .απλως σου ειπα να αλλαξεις και αυτα...εγω θα το αλλαζα το ψυγειακι εχει δεν εχει προβλημα διοτι το ρημαδι το ταμπλω ειναι μανικι να κατεβει και να ανεβει...θες 2 ατομα οπωσδηποτε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-07-08, 10:16
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Στο E34 του πατέρα μου κάνα-δυό βδομάδες πρίν, σταμάτησε να δουλεύει το μοτέρ που στέλνει αέρα στην καμπίνα. Έλυσε ο άνθρωπος το ταμπλό και βρήκε ένα μοτεράκι από τη μεριά του συνοδηγού, στην κεντρική κονσόλα στο ύψος που βρίσκεται το ντουλαπάκι. Το χτύπησε λίγο και πήρε μπρός... αλλά τελικά σταμάτησε εντελώς την προηγούμενη εβδομάδα. Στα μεταχειρισμένα πιστεύετε θα βρεί μοτεράκι και με τι κόστος;

Άσχετο: Πάσχουν όλα τα BMW στο θέμα του βεντιλατέρ της καμπίνας ή είναι η ιδέα μου; Και το E36 που είχε ο αδερφός μου με μηχανικό A/C και το δικό μου με το κλίμα, και το E34 του πατέρα μου είχαν προβλήματα. Και το παλιό E28 του πατέρα μου, χωρίς air condition όταν βάζεις καλοριφέρ κάνει έναν περίεργο θόρυβο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-08, 08:52
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Latest news: 60€ το μοτεράκι σύν την εργασία του ηλεκτρολόγου για το E34. Πάλι καλά δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-08, 19:14
Makis_E12 Ο χρήστης Makis_E12 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Μηνύματα: 7
Makis_E12 is on a distinguished road
Αγαπητοί φίλοι μου,
επανέρχομαι στο θέμα και την ερώτηση που έχω κάνει εδώ και αρκετό καιρό, αλλά αυτή την φορά με λύση του προβλήματος. Για να βγει η σερπαντίνα του καλοριφέρ σε Ε34, με τύπο καλοριφέρ SIEMENS (διότι το βγάζει με BEHR & VALEO) δεν χρειάζετε να <<ξυλώσουμε>> ούτε ταμπλό, ούτε κεντρική κονσόλα. Ξεκινάμε από το τιμόνι, μετά τα πλαστικά καλλύματα κάτω απο το τιμόνι. Έπειτα, βγάζουμε τον σύνδεσμο των αεραγωγών, που οδηγεί τον αέρα από το καλοριφέρ στους αγωγούς για τους πίσω επιβάτες, και στο πλάι διακρίνουμε ενα πλαστικό καπάκι στο σχήμα της σερπαντίνας (ορθογώνιο παραλληλόγραμμο) το οποίο πιάνει με 2 βιδάκια. Μόλις βγάλουμε αυτο το καπάκι, φαίνεται ξεκάθαρα η σερπαντίνα. Ξεβιδώνουμε και τις σωλήνες που έρχονται απο τον χώρο του κινητήρα, οι οποίοι εάν είναι πλαστικοί πιάνουν πάνω στην σερπαντίνα με 3 βίδες περιμετρικά, εάν είναι μεταλλικοί πιάνουν με μία βίδα στο κέντρο. Επίσης, προς τον χώρο του κινητήρα, οι σωλήνες, στηρίζονται με ένα πλαστικό που <<αγκαλιάζει>> τις σωλήνες και με 2 βίδες, τις πιάνει σε ένα λαμάκι πάνω απο αυτές για καλύτερη σταθερότητα. Έχοντας αποσυνδέσει και τις σωλήνες, η σερπαντίνα βγαίνει συρταρωτή. Μέχρι εδώ όλα καλά, μόνο που όταν πήγα και ρώτησα πόσο έχει, μου είπαν 380 Ευρώ. Αν έχει να προτείνει κάποιος που θα βρω πιο φθηνή σερπαντίνα θα του ήμουν υπόχρεος. Η αντίστροφη διαδικασία για την συναρμολόγηση, εννοείται, εξαέρωση στο κύκλωμα του νέρου, κτλ.
Σημείωση: Για τα Ο-ring, που σίγουρα τα αλλάζουμε αν φτάσουμε ως εκεί, αν τα πάρουμε απο BMW καλώς, αν τα αναζητήσουμε στο εμπόριο, καλό είναι να διευκρινήσουμε στον πωλητή οτι θα τοποθετηθούν σε καλοριφέρ ώστε να αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες.
Αυτά τα ολίγα εν περιλήψη, για οποιαδήποτε απορία-διευκρίνηση πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω, αλλά αν γνωρίζει κάποιος, ας μου πει που μπορώ να αγοράσω σερπαντίνα φθηνότερα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και για όσους έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα, εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση, γιατί ο χειμώνας πλησιάζει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.