Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-08, 18:15
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
A π ο ρ ί α - Ε γ κ α τ ά σ τ α σ η ! !

Φίλοι μου!! Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που για μένα είναι γρίφος γιατί λύση σίγουρα υπάρχει αλλά δεν την γνωρίζω. Μπαίνω στο θέμα....
Αφορά ηλεκτρολογική εγκατάσταση - μετατροπή. Το αυτοκίνητο μου έχει τους εξής διακόπτες τιμονιού:
Αριστερός: κίνηση πάνω κάτω = λειτουργια μεσαία μεγάλα φωτα, κίνηση πίσω = συνιάλο
Δεξιός: κίνηση πανω κάτω = φλας, κωλοδάχτυλο = πρώτη σκάλα υαλοκαθαρηστήρων

Θέλω να τοποθετήσω τους διακόπτες από το Ε21 που αυ΄τοί λειτουργούν ως εξής:

Αριστερος:κινηση πάνω κάτω = φλας, κίνηση μπρος = μεγάλα μεσαία φώτα, κίνηση πίσω συνιάλο
Δεξιός: κίνηση προς επανω = διακοπτόμενη λειτουργία υαλοκαθαρηστήρων, συνεχης και δευτερη σκαλα.

Το αυτοκίνητο μου έχει την κλασσική καλωδίωση των 02 χρονολογίας 71 - 73!! και φυσικά είναι μονοφάναρο.
Έχει κανει καποιος εδώ μέσα τη μετατροπή αυτή? Τη βλεπω σε πολλές φώτο και είμαι σιγουρος ότι γίνεται.
Θέλω τη βοήθεια σας στην τοποθέτηση κυρίως του αριστερού διακόπτη!!

Υ.Γ1: Σε ηλεκτρολόγο έχω πάει!! Μου είπε ότι δεν γίνεται. Δυστυχώς δεν πείθομαι από άτομα που ξέρουν λιγότερα από μένα!!
Υ.Γ2: Παρακαλώ την βοήθεια σας!! Το msn μου για όποιον θέλει να βοηθήσει είναι s_goudis@hotmail.com
Ε Υ Χ Α Ρ Σ Τ Ω ! ! ! ! !
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-08, 18:31
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s_goudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου!! Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που για μένα είναι γρίφος γιατί λύση σίγουρα υπάρχει αλλά δεν την γνωρίζω. Μπαίνω στο θέμα....
Αφορά ηλεκτρολογική εγκατάσταση - μετατροπή. Το αυτοκίνητο μου έχει τους εξής διακόπτες τιμονιού:
Αριστερός: κίνηση πάνω κάτω = λειτουργια μεσαία μεγάλα φωτα, κίνηση πίσω = συνιάλο
Δεξιός: κίνηση πανω κάτω = φλας, κωλοδάχτυλο = πρώτη σκάλα υαλοκαθαρηστήρων

Θέλω να τοποθετήσω τους διακόπτες από το Ε21 που αυ΄τοί λειτουργούν ως εξής:

Αριστερος:κινηση πάνω κάτω = φλας, κίνηση μπρος = μεγάλα μεσαία φώτα, κίνηση πίσω συνιάλο
Δεξιός: κίνηση προς επανω = διακοπτόμενη λειτουργία υαλοκαθαρηστήρων, συνεχης και δευτερη σκαλα.

Το αυτοκίνητο μου έχει την κλασσική καλωδίωση των 02 χρονολογίας 71 - 73!! και φυσικά είναι μονοφάναρο.
Έχει κανει καποιος εδώ μέσα τη μετατροπή αυτή? Τη βλεπω σε πολλές φώτο και είμαι σιγουρος ότι γίνεται.
Θέλω τη βοήθεια σας στην τοποθέτηση κυρίως του αριστερού διακόπτη!!

Υ.Γ1: Σε ηλεκτρολόγο έχω πάει!! Μου είπε ότι δεν γίνεται. Δυστυχώς δεν πείθομαι από άτομα που ξέρουν λιγότερα από μένα!!
Υ.Γ2: Παρακαλώ την βοήθεια σας!! Το msn μου για όποιον θέλει να βοηθήσει είναι s_goudis@hotmail.com
Ε Υ Χ Α Ρ Σ Τ Ω ! ! ! ! !
Όλα γίνονται....αλλά πιο ειδικός στις συγκεκριμένες κυρίες απ' ότι ξέρω
είναι ο Γιάννης.

Κάνε λίγο υπομονή να δει το tread και θα λάβεις απάντηση!

υ.γ. Και φυσικά και πολλοί άλλοι ...απλά λέω τον Γιάννη διότι τον έχω παρακολουθήσει
σε αρκετά σχετικά θέματα.

Φιλικά,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-08, 18:36
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
To είδα και το συζητάμε από το μσν. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Στέφανε!
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-08, 18:40
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
To είδα και το συζητάμε από το μσν. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Στέφανε!
Να σαι καλά Γιάννη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
μπορει να ακουστει χαζο αλλα μ ρθε..
μηπως θα χρειαστεις και τον μηχανισμο απο τους υαλοκαθαριστηρες της ε21 για να κανει διακοπτόμενη και συνεχης λειτουργία???

αν ειναι ακυρο πειτε μου να το σβησω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-08, 18:44
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lil_Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να ακουστει χαζο αλλα μ ρθε..
μηπως θα χρειαστεις και τον μηχανισμο απο τους υαλοκαθαριστηρες της ε21 για να κανει διακοπτόμενη και συνεχης λειτουργία???

αν ειναι ακυρο πειτε μου να το σβησω
Αυτό γίνετε με ένα ρελεδάκι το οποίο ΦΥΣΙΚΑ έχω!! να σαι καλά πάντως για το ενδιαφέρον σου.....
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-08, 18:44
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Tίποτα δεν είναι άκυρο Μάνο,
η δικιά μου ένσταση ειναι στους διακόπτες από Ε21 . Θα μπορουσε ανετα να βαλει απο 2002 μετα από το 73 , που εχουν τις ίδιες λειτουργίες , σταυρωνοντας τα φισακια στα δυο πολυφισα , οπότε θα αποφύγει το πολυ παίδεμα.
Βεβαια πρεπει να κατεβασει και τα φισάκια για τη δευτερη σκαλα τους καθαριστηρες από το ταμπλω στον διακόπτη. Εκεί θέλει υπομονή!
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-08, 23:30
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
φίλε δεν ξέρω ακριβώς τα φισακια πως είναι, το πιο λογικό είναι να μην γίνει plug-n-play, αλλά πολύ εύκολα κόβοντας τα καλώδια και συνδέοντας τα ανάλογα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tίποτα δεν είναι άκυρο Μάνο,
η δικιά μου ένσταση ειναι στους διακόπτες από Ε21 . Θα μπορουσε ανετα να βαλει απο 2002 μετα από το 73 , που εχουν τις ίδιες λειτουργίες , σταυρωνοντας τα φισακια στα δυο πολυφισα , οπότε θα αποφύγει το πολυ παίδεμα.
Βεβαια πρεπει να κατεβασει και τα φισάκια για τη δευτερη σκαλα τους καθαριστηρες από το ταμπλω στον διακόπτη. Εκεί θέλει υπομονή!
ψηφίζω την άποψη του Γιάννη μιας και το γνωρίζει το θέμα και δεν θα χρειαστεί κόψε-ράψε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-08, 23:37
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Δεν χρειάζεται να κόψεις καλώδια, είναι δωρον άδωρον. Το δύσκολο στο όλο εγχείρημα είναι να βρείς ποιό φις κάνει τι...εκεί είναι το θέμα, και μετά να τα τοποθετήσεις σωστά στο πολύφισο του διακόπτη ώστε να δουλεύει .
Λογικά την ίδια πλεξούδα είχανε από 71-77, οπότε θέμα πλεξούδας δεν υπάρχει.
Από ότι μου είπε ο Στεργιος οι διακόπτες του Ε21 έχουνε και το φίς για το φλασέρ ενσωματομένο, οπότε και το ρελέ πάει εκεί, αντί για την κολώνα που πάει στα 2-2.
Έχει αρκετά θεματάκια να λύσει.

Στεργιο ελπίζω αυτό να βοηθήσει (αν και μάλλον θα το έχεις δεί)
http://www.e21bmw.net/tech/eurowiring/index.php
για 2002 δεν ψάχνω...το εχεις σίγουρα.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannis2002 : 01-09-08 στις 23:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-08, 00:07
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Επειδή οι μεγάλες ιδέες το βράδυ έρχονται...ξεβίδωσε την ασφαλειοθήκη αφου εντοπίσεις ποιες ασφάλειες σ ενδιαφέρουν, γδύσε και το κάτω μερος του ταμπλώ να βρεις την μεταλλικη πλάκα που πάνω της είναι τα πολυφισα που κουμπώνουν οι διακόπτες, και ετσι θα βρεις ποιό είναι τί. Το θέμα είναι το πώς θα πρέπει να μπουνε τα φις εκεί (?).
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.