Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-11, 21:45
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Τελος εποχης...

Ναι, τελος εποχης για μενα απο προχθες σε οτι εχει να κανει με μπεμβε και αυτοκινητα. Ηταν βεβαια μια ωραια εποχη η τελευταια 5ετια, απο τοτε δηλαδη που αγορασα το 1ο μου μπεμβε και θα τη θυμαμαι παντα με νοσταλγια αλλα νιωθω πως δεν γινεται να συνεχισω αυτη την παραλογη κουρσα αλλαγης αυτοκινητων. Απο τη μια η ξαφνικη βαρεμαρα μου και απο την αλλη, η συμμορια που κυβερνα με τον αδιακοπο πολεμο εναντιον των αυτοκινητων και της ληστρικης αυξησης της βενζινης που δε θα εχει τελος, με εκαναν να χασω τη θεληση να 'θελω' το μπεμβε μου. Αποφασισα λοιπον να αλλαξω ροτα γιατι με 50 χιλιομετρα την ημερα μονο για τη δουλεια δεν αντεχα την 'πολυτελεια' του 525.
Απο τις 7 Μαιου 2006 που πουλησα το κορολλα g6 και πηρα το πρωτο μπεμβε μεχρι και τις
7 Μαιου 2011 που πουλησα την τελευταια, περασαν συνολικα 7 μπεμβε απο τα χερια μου: 2 36αρια, 2 46αρια, 2 34αρια και ενα Ε21...Ολα ηταν εξαιρετα και για ολα μετανοιωσα που τα εδωσα αλλα τα χρηματα που εχασα μονο με τις
ανταλλαγες και τις αγοραπωλησιες, φτανουν τα
17.000 ευρω...Δεν πειραζει, εμπειριες ειν αυτες....Τωρα
θα ασχοληθω με την αποταμιευση..!!
Αγορασα ενα χιουνται αξεντ 1300 για τη δουλεια μου απο
εναν μεσοκοπο κυριο στη γειτονια μου. Ειναι '98 μοντελο
με ολα τα ηλεκτρικα και a/c, μονο με 1000 ευρω.
Δεν ειμαι μονο ευχαριστημενος απο αυτο το αυτοκινητο αλλα
εντυπωσιασμενος κυριολεκτικα, οχι μονο με τη φοβερη οικονομια βενζινης
ή με την ευκολια της οδηγησης του που θυμιζει παιδικο παιχνιδι
αλλα με την αντιληψη οτι ενα φτηνο αμαξι με κατωτερα υλικα και
με χαμηλης ακριβειας αρμωση, δεν τριζει τιποτα και δεν ακουγεται καθολου!!!
Θεωρω ανεπιτρεπτο το γεγονος οτι μετα απο διαδοχικη αλλαγη 7 bmw,
εντυπωσιαζομαι απο ενα χιουνται...
Ντρεπομαι αλλα παραδεχομαι οτι μ'αρεσει αυτη η νεα κατασταση του
φτηνου αμαξιου που σου επιστρεφει χρηματα αντι να σου τρωει....ή
παλι μπορει να μην ισχυει τιποτα απ'ολα αυτα γιατι απλως μπορει να γερασα....

Θα ειμαι εδω χωρις μπεμβε...μπορει ομως καποτε να ξαναγυρισω....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-11, 21:51
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
εδω θα εισαι παλι σε λιγο καιρο...
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-11, 21:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σημασία έχει να ευχαριστιέσαι την οδήγηση στο δρόμο με ότι αυτοκίνητο και να έχεις.

Το θέμα αυτό με το να νιώθεις ότι δουλεύεις και ξοδεύεις για το αυτοκίνητο λες και είναι ζωντανός οργανισμός είναι όντως πολύ ασχημο...

Τα φτηνά υλικά πάντως έχουν εξαιρετική αντοχή στο χρόνο...εξαιρετική. Αλλά δεν χαίρεσαι και πολύ τα πρώτα 2-3 χρόνια.

Μετά όμως χαίρεσαι στα φτηνά (που είναι όπως την πρώτη μέρα) ενώ τα ακριβά ξεφλούδισαν, γδάρθηκαν, έσκασαν, τρίζουν κλπ κλπ...

Δυστυχώς το αυτοκίνητο στην Ελλάδα πολεμήθηκε τα τελευταία 2 χρόνια όσο ποτέ άλλοτε. Γιατί μη ξεχνάμε πως ο περισσότερος κόσμος είχε πάρει ένα καλό οικογενειακό αμαξάκι (π.χ. ένα Citroen C5 2.0, ένα Mazda 6 2.0 κλπ) ή ένα πιο μεγάλου κυβισμού (αφού για πρώτη φορά στην ουσία του δόθηκε η ελευθερία πληρώνοντας κανονικά τις εισφορές στο κράτος).

Και ξαφνικά αβάσταχτα τέλη, απίστευτη τιμή βενζίνης (η ακριβότερη στον κόσμο μάλλον, σίγουρα στο top 3) και το όνειρο έγινε εφιάλτης. Και δε μιλάμε για αυτούς που αγόρασαν χωρίς να έχουν. Μιλάμε για ανθρώπους που μπορούσαν να το πάρουν και να το συντηρήσουν το 2008-9 και την επόμενη όχι.

Η αυτοκίνηση πεθαίνει με γοργούς ρυθμούς πλέον στην Ελλάδα.

Ο Stelmaniac θα είναι εδώ όμως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 13-05-11 στις 22:01
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-11, 22:29
Το avatar του χρήστη OASIS
OASIS Ο χρήστης OASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-03-2011
Μηνύματα: 32
OASIS is on a distinguished road
Έχω και εγώ ένα ΑΤΟΣ πραγματικά σκύλος. Αντιστοιχία χρηματών και ποι'οτητας τέλεια. Ta ηλεκτρικά προβλήματα απουσιαζούν μιας και δεν έχει και πολές ηλεκτρικές ευκολίες. σε αντίθεση με bmw που δίνεις ένα κάρο χρήματα και ξαφνικά να ένας τριγμός και πραγματικά πονοκεφαλίαζεις , να και ένα ηλεκτρικό πρόβλημα και σου την βαράει. Αλλά και να μην τα ισοπεδόνουμε όλα άλλη η αίσθηση της οδήγησης μιας bmw και άλλη ενος χιουνται ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-11, 22:40
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τελος εποχης για μενα απο προχθες σε οτι εχει να κανει με μπεμβε και αυτοκινητα. Ηταν βεβαια μια ωραια εποχη η τελευταια 5ετια, απο τοτε δηλαδη που αγορασα το 1ο μου μπεμβε και θα τη θυμαμαι παντα με νοσταλγια αλλα νιωθω πως δεν γινεται να συνεχισω αυτη την παραλογη κουρσα αλλαγης αυτοκινητων. Απο τη μια η ξαφνικη βαρεμαρα μου και απο την αλλη, η συμμορια που κυβερνα με τον αδιακοπο πολεμο εναντιον των αυτοκινητων και της ληστρικης αυξησης της βενζινης που δε θα εχει τελος, με εκαναν να χασω τη θεληση να 'θελω' το μπεμβε μου. Αποφασισα λοιπον να αλλαξω ροτα γιατι με 50 χιλιομετρα την ημερα μονο για τη δουλεια δεν αντεχα την 'πολυτελεια' του 525.
Απο τις 7 Μαιου 2006 που πουλησα το κορολλα g6 και πηρα το πρωτο μπεμβε μεχρι και τις
7 Μαιου 2011 που πουλησα την τελευταια, περασαν συνολικα 7 μπεμβε απο τα χερια μου: 2 36αρια, 2 46αρια, 2 34αρια και ενα Ε21...Ολα ηταν εξαιρετα και για ολα μετανοιωσα που τα εδωσα αλλα τα χρηματα που εχασα μονο με τις
ανταλλαγες και τις αγοραπωλησιες, φτανουν τα
17.000 ευρω...Δεν πειραζει, εμπειριες ειν αυτες....Τωρα
θα ασχοληθω με την αποταμιευση..!!
Αγορασα ενα χιουνται αξεντ 1300 για τη δουλεια μου απο
εναν μεσοκοπο κυριο στη γειτονια μου. Ειναι '98 μοντελο
με ολα τα ηλεκτρικα και a/c, μονο με 1000 ευρω.
Δεν ειμαι μονο ευχαριστημενος απο αυτο το αυτοκινητο αλλα
εντυπωσιασμενος κυριολεκτικα, οχι μονο με τη φοβερη οικονομια βενζινης
ή με την ευκολια της οδηγησης του που θυμιζει παιδικο παιχνιδι
αλλα με την αντιληψη οτι ενα φτηνο αμαξι με κατωτερα υλικα και
με χαμηλης ακριβειας αρμωση, δεν τριζει τιποτα και δεν ακουγεται καθολου!!!
Θεωρω ανεπιτρεπτο το γεγονος οτι μετα απο διαδοχικη αλλαγη 7 bmw,
εντυπωσιαζομαι απο ενα χιουνται...
Ντρεπομαι αλλα παραδεχομαι οτι μ'αρεσει αυτη η νεα κατασταση του
φτηνου αμαξιου που σου επιστρεφει χρηματα αντι να σου τρωει.
...ή
παλι μπορει να μην ισχυει τιποτα απ'ολα αυτα γιατι απλως μπορει να γερασα....

Θα ειμαι εδω χωρις μπεμβε...μπορει ομως καποτε να ξαναγυρισω....
Πρωτον...κανεις οτι γουσταρεις ΕΣΥ,εισαι ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ της τσεπης σου και του εαυτου σου!

Δευτερον...καταπληκτικο αμαξι το G6 COROLLA που ειχες...

Τριτον....σιγα μην ντραπεις κιολας που προσαρμοζεσαι στις νεες οικονομικες συνθηκες της εποχης μας!!!!!!

Τεταρτον....πρεπει να δεις τι οδηγαω καθε μερα στη δουλεια μου και το σεβομαι και το εκτιμαω παρα πολυ σε πληροφορω γιατι διχως αυτο δεν θα ειχα τις ''πριγκιπισσες'' που με ξεζουμισανε (προσεξες τον παρελθοντα χρονο εεεε???).

Πεμπτον....αν χαθεις απο το φορουμ εισαι απαραδεκτος (δεν θα το κανεις το ξερω,αλλα ετσι ειπα να το γραψω.....)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 13-05-11 στις 22:44
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-11, 22:45
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
εδω εισαι

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-11, 23:16
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων

Δευτερον...καταπληκτικο αμαξι το G6 COROLLA που ειχες...

.....)
Δεν ξερω ρε φιλαρακι αλλα αυτο το πρωτο vvti που ειχε δε μου αρεσε καθολου, ασε που εχουνε προβλημα με το μαφ και αναβε συνεχεια το τσεκ και το πηγαινοφερνα στην αντιπροσωπεια, μπορω να σου πω οτι το προηγουμενο που ειχα το κορολλα το τετραγωνο το xli του '91 μου αρεσε καλυτερα...καθε περσι και καλυτερα...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-11, 23:21
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον...κανεις οτι γουσταρεις ΕΣΥ,εισαι ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ της τσεπης σου και του εαυτου σου!

Δευτερον...καταπληκτικο αμαξι το G6 COROLLA που ειχες...

Τριτον....σιγα μην ντραπεις κιολας που προσαρμοζεσαι στις νεες οικονομικες συνθηκες της εποχης μας!!!!!!

Τεταρτον....πρεπει να δεις τι οδηγαω καθε μερα στη δουλεια μου και το σεβομαι και το εκτιμαω παρα πολυ σε πληροφορω γιατι διχως αυτο δεν θα ειχα τις ''πριγκιπισσες'' που με ξεζουμισανε (προσεξες τον παρελθοντα χρονο εεεε???).

Πεμπτον....αν χαθεις απο το φορουμ εισαι απαραδεκτος (δεν θα το κανεις το ξερω,αλλα ετσι ειπα να το γραψω.....)
+1
εγω να δεις που καθημερινα κυκλοφορω με το μηχανακι γιατι αλλιως τον κλαιγανε !
ειχα το G6 το στρογγυλοφαναρο ! αριστο,του ειχα πιει το αιμα και αυτο τπτ,ουτε λαδι δεν τσιμπαγε !
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-11, 23:25
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OASIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ ένα ΑΤΟΣ πραγματικά σκύλος. Αντιστοιχία χρηματών και ποι'οτητας τέλεια. Ta ηλεκτρικά προβλήματα απουσιαζούν μιας και δεν έχει και πολές ηλεκτρικές ευκολίες. σε αντίθεση με bmw που δίνεις ένα κάρο χρήματα και ξαφνικά να ένας τριγμός και πραγματικά πονοκεφαλίαζεις , να και ένα ηλεκτρικό πρόβλημα και σου την βαράει. Αλλά και να μην τα ισοπεδόνουμε όλα άλλη η αίσθηση της οδήγησης μιας bmw και άλλη ενος χιουνται ...
Μα δεν συνεκρινα χιουνται με μπεμβε(αν ειναι δυνατον)...απλα νιωθω πως δε μας αφηνουν πια να κανουμε ουτε την τρελα μας οι αλητες που θα μας τα κοψουν ολα στο τελος...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-11, 01:08
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
στέλιο κάθε φορά που οδηγώ το susuki jimny 08 μοντελο του πατερα μου,εκπλησομαι ευχαριστα. Αλλα μετα μολις μπω μες στο εργαλειο μου,λεω...δε σ' αλλαζω με τιποτα... Οταν με το καλο τυχει να οδηγησεις μπε εμ βε ξανα, να εισαι σιγουρος οτι θα ερεθεις στα λογια μου...και στο κατω κατω φιλαρα... Δεν ειναι αναγκη να παρεις 25αρι μπε εμ βε... Μια χαρα πανε και τα 18αρια...και τα 16αρια....ειχα χιουνται κουπε του "00 και το ειχα 4 χρονια. Το πουλησα σε ενα φιλο μου. Απιστευτο αμαξι. Αλλα μολις μπαινω μεσα, τρεμει η καρδια μου μη με τρακαρουν και κοπω απο τα ττσιγαροχαρτα που εχει για λαμαρινες....οπως και να χει...καλη αποταμιευση να κανεις και ευχομαι να φτιαξουν ολα και να χτυπησεις το εργαλειο που πραγματικα θα σου κεντρισει το ενδιαφερον!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.