Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-09, 23:45
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Thumbs up M3 E46 SMG II

Σήμερα βρήκα κάτι ενδιαφέροντα βίντεο για πράγματα που κάνει το SMG II.
Μερικά τα ήξερα, άλλα όχι.
Ξέρω ότι 'σκληροπυρηνικοί' λένε το SMG φλώρικο, αλλά είναι μια άποψη και αυτή. Δεν νομίζω ότι νορμάλ οδηγός (ούτε καν οδηγός αγώνων) μπορεί να κάνει αυτά που κάνει το SMG II.

Ξεκινάμε

- Το γνωστό launch control.
Ιδανεική εκκίνηση. Ρυθμίζει το πατινάρισμα, την εκκίνηση, αλλαγές + το διαφορικό


- Το hill start
Μπορείς να ξεκινήσεις σε ανηφόρες πιο εύκολα.


- Το hill control
Καταλαβαίνει ότι είσαι σε ανηφόρα ή κατηφόρα και κάνει τις αλλαγές πιο γρήγορα


- Το slip recognition
Καταλαβαίνει ότι μπλοκάρει τους πίσω τροχούς οπότε πρακτικά πατινάρει (για να μην αποσταθεροποιείται το πίσω μέρος). Ένα slipper clutch με ίδιο αποτέλεσμα από slipper που έχουν και τα μηχανάκια


Έχει και άλλα φυσικά, αλλά τα παραπάνω είναι πολύ ενδιαφέροντα και τώρα κατανόησα γιατί συμπεριφερόταν διαφορετικά το CSL σε διάφορες συνθήκες.
Προσωπικά, λατρεύω το SMG στο CSL μου.

Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-09, 23:57
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
συγχαρητηρια, πολυ καλο και ουσιατικο θεμα.
δε νομιζω να ειπε κανεις "φλωρικο" το smg... ισα-ισα, "γκεϊκο" λενε το dkg επειδη ειναι πολυ ομαλο δεν εχει την αγριαδα του smg...
πραγματικα δεν υπαρχει υποκαταστατο του smg μιας και τα τελευταια μοτερ Μ εχουν "χτιστει" γυρω απο αυτο και αποδιδουν το μαξιμουμ με αυτο.
οσο για τα χειροκινητα, γουστα ειναι αυτα, αλλα στην πραξη δεν μπορουν να πλησιασουν καν, σε κανεναν τομεα...
κι εγω λατρευω το smg μου και δεν θα το αλλαζα με τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-09, 02:35
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Μπορει να μην εχω αυτοκινητο με smg,αλλα επειδη εχω οδηγησει γι'αυτο με τον προλαλησαντα!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-09, 11:09
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
ας μην ειμαστε τεχνοφοβικοι.το ολο συστημα ειναι φανταστικο.αν μπορουσα να αγορασω Μ3 δεν θα συζητουσα κατι λιγοτερο.θα με παει καποιος μια βολτα με ενα Μ3???θελω-θελω-θελω!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-09, 12:09
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ωραίο!

Εγώ προσωπικά δεν ήξερα ότι έχει τόσες λειτουργίες!

Λες ότι έχει και άλλες, υπάρχουν τπτ άλλα κατατοπιστικά βίντεο;

Σαφώς με το χειροκίνητο δε πετυχαίνεις ούτε τα μισά, δλδ επαναληψημότητα στην ταχύτητα αλλαγής. Επίσης και αυτό που λέει ο Στάθης είναι ΠΟΛΥ σημαντικό, ότι δλδ τα ///Μ είναι φτιαγμένα γύρω από το SMG οπότε μάλλον οι σκληροπυρηνικοί έπρεπε να το εξυμνούν αντί να το κράζουν, η τεχνολογία πάει προς τα εμπρός.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-09, 12:42
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
φυσικά μαζί με όλα τα παραπάνω είναι και η απίστευτη αίσθηση στα κατεβάσματα όπου ανάλογα με το φάσμα των στροφών το αυτοκίνητο μαρσάρει είτε αργά και αδύναμα, είτε γρήγορα και δυνατά.
κατα τη δική μου γνώμη όταν έψαχνα για m3 οδήγησα και χειροκίνητα και smg, η αλήθεια είναι πως στο πρώτο smg που ανέβηκα απέκλεισα τη πιθανότητα πως θα έπαιρνα αυτο το αυτοκίνητο χειροκίνητο.
για την ακρίβεια ένα χειροκίνητο δεν έχει να προσφέρει τπτ παραπάνω απο ένα smg παρά μόνο ένα μεγάλο μείον.
φυσικά όλα αυτά που γράφω δεν θα ήθελα να αχρηστεψουν το επίσεις πολύ καλό manual που έχουν μερικοί , άλλα τι να κανουμε το σαζμάν είναι αλλού και προσωπικά εγώ δε θα έπαιρνα τπτ άλλο.

υγ καμιά ιδέα για το thread μου περι παραθύρου κανείς; http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=19040
παρακαλώ γράψτε στο αρχικό thread που άνοιξα και 1000 sorry για το of topic

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 17-04-09 στις 12:49 Αιτία: προσθήκη link
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-09, 13:30
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
To smg ειναι αλλου!!!
Ιδιαιτερα στα κατεβασματα ειναι απιστευτο (δε χρειαζεται να μαθεις μύτη-τακούνι ποτε)...

Προσωπικα σπανια χρησιμοποιώ την αυτοματη επιλογη..Παιζω παντα με τα paddles!

Eχω βεβαια ενα προβλημα, το launch control δε λειτουργει σωστα...Ανεβαζει στις 5.000 σ.α.λ. και οχι στις 2.500 με 3.000 που ειναι ιδανικο. Καμια λυση παιδες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-09, 15:38
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω βεβαια ενα προβλημα, το launch control δε λειτουργει σωστα...Ανεβαζει στις 5.000 σ.α.λ. και οχι στις 2.500 με 3.000 που ειναι ιδανικο. Καμια λυση παιδες?
νομίζω πως όλα παίζουν μεταξύ 4.5 και 5 χιλ στροφες φίλε μου .
τουλάχιστο το δικό μου 2-3 φορές που έχω κάνει απο εκεί ξεκινάει.
το λογικό είναι επίσεις να ξεκινάει απο εκεί , γιατί εκινίσεις με 2 χιλ στροφές είναι λίγο χλωμό να πεταχτεί το ίδιο δυνατά το αμάξι .
τώρα τι να σου πώ μπορεί και να έχω άδικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 19-04-09 στις 00:41 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-09, 16:15
Το avatar του χρήστη Sokin M3
Sokin M3 Ο χρήστης Sokin M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-04-2008
Μηνύματα: 473
Sokin M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει και άλλα φυσικά, αλλά τα παραπάνω είναι πολύ ενδιαφέροντα και τώρα κατανόησα γιατί συμπεριφερόταν διαφορετικά το CSL σε διάφορες συνθήκες.
Προσωπικά, λατρεύω το SMG στο CSL μου.
εγω γενικα λατρευω το Μ3 μου και φυσικα το smg.......τωρα θελω να το δω και με το φυσητηρι τι θα κανει......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-09, 17:11
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω πως όλα παίζουν μεταξύ 4.5 και 5 χιλ στροφες φίλε μου .
τουλάχιστο το δικό μου 2-3 φορές που έχω κάνει απο εκεί ξεκινάει.
το λογικό είναι επίσεις να ξεκινάει απο εκεί , γιατί εκινίσεις με 2 χιλ στροφές είναι λίγο χλωμό να πεταχτεί το ίδιο δυνατά το αμάξι .
τώρα τι να σου πώ μπορεί και να έχω άδικο.
To απλο Μ ξεκινα στις 2.500 και το csl στις 3.500!
Στο δικο μου ξεκινα στις 5.000 και μετα απο δυο με τρεις εκκινησεις φτιαχνει και ξεκινα κανονικα στις 2.500.
Δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να ξεκιναει με 5.000, ακομα και με καλη ασφαλτο χαζοσπιναρει...και χανεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 19-04-09 στις 00:42 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.