Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-10-13, 23:07
raketa Ο χρήστης raketa δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-04-2013
Μηνύματα: 3
raketa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω πως οι μετρήσεις σου είναι λίγο αισιόδοξες...Εδώ το 316 με μεικτή χρήση καίει παραπάνω.Ακόμα και στο ταξίδι καίει παραπάνω.Είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο με διπλάσια σχεδόν ιπποδύναμη χωρίς να είναι υβριδικό να καίει λιγότερο?
Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-13, 23:25
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μάλιστα...δλδ 7,1 λτ/100 μέσα στην πόλη...οπότε, τι εννοείς "πόλη-Αττική"...;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-13, 01:12
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raketa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νουμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.
Ξέχνα τα νούμερα αυτά μέσα στην πόλη... δε παίζουν για κανένα λόγο εκτός αν κοιτάς το obc από κανά Corsa 1,3 diesel!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-13, 03:32
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Παιδια δουλευα φουλ 2 μερες τωρα και δεν ειδα τις απαντησεις..
Aρχικα να πω οτι ειμαι 23 χρονων οδηγαω ενα renault megane coupe 1.6 του 2001 ενω υπαρχουν ακομα ενα σμαρτ 1.000 κυβικα και ενα 2.0 τζιπ στην οικογενεια.. Επισης καβαλαω ενα Beverly 300 new του 2011 οποτε σκεφτηκα να κανω το βημα σε ροουντστερ (το σκεφτομαι εδω και 2-3 χρονια) μιας και πλεον οι τιμες στα αυτοκινητα εχουν κατρακυλησει στον πατο... η αληθεια ειναι οτι εχω 10.000 ευρα στην ακρη αλλα ειμαι εδω και 2 μηνες σε δουλεια 11ωρη 6/7 μερες τη βδομαδα με απολαβες στο 1000 ευρω περιπου με συμβαση επ αοριστου αρα ψιλοσιγουρη!! Επισης εχω και τη γονικη παροχη-βοηθεια σε περιπτωση που στραβωσει κατι, αλλα δεν το υπολογιζω καν αυτο γιατι θελω να τη κανω μονος μου την αγορα, παντως υπαρχει.. Εδω βεβαια μπαινω στο τρυπακι του οτι το αυτοκινητο μου (ρενο) πλεον το χρησημοποιει και ο πατερας μου για να πηγαινει στη δουλεια για να μην παιρνει το τζιπ διοτι το σμαρτ το οδηγει η μανα αφου δεν τα παει και πολυ καλα με τις ταχυτητες και τους συμπλεκτες... Το ρενο εννοειται οτι θα το πουλησω για την αγορα του ροουντστερ και νομιζω οτι ο τζοβανος-πατερας θα εξακολουθει να το παιρνει (τα χιλιομετρα της δουλειας του ειναι στην αττικη οδο οχι φαναρια και 1τη 2ρα 1τη 2ρα αλλαγες)...

Επειδη λοιπον τα βασικα μου δρομολογια τα καλυπτω με το μπεβερλακι μια χαρα με 3λιτρα/100 σκεφτηκα να παρω κατι μουρατο και καλο..! να το παιρνω ρε αδερφε 1-2 φορες τη βδομαδα και να γουσταρω βολτα.. δεν ειμαι τοσο της ευθειας οσο της στροφης.. (τα εχουμε περασει τα λιμανακια πολλες φορες με το ρενο το οποιο ειναι χαμηλομενο με κονι κιτρινα ελλατηρια) αλλα ωριμασαμε πλεον.. Δεν θα κρυψω οτι θελω Ζ4 ομως δεν ξερω αν αξιζει πραγματικα.. επισης και το σ2000 της χοντα μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν ειναι νομιζω του χαρακτηρα μου... ειναι για πιο ψαγμενους στο χωρο νομιζω... οποτε ο ανταγωνιστης καθαρα και μονο λογο κυβικων ειναι το μερκ.. (τα μαζντα δεν ξερω γιατι αλλα δεν τα παω)

Νομιζω οτι μπορω να καλυψω το Ζ4 αλλα ειναι ενα μηνιατικο παραπανω το χρονο... και εδω λοιπον σας ρωταω... αξιζει να εχεις μερκ και 1 ταξιδια το χρονο η σπρωχνεις τα λεφτα στο Ζ4 και εχεις Ζ4..

Απο ζ4 κατι ξερω αλλα απο σλκ τιποτα ουτε ποτε εκανε φεις λιφτ ουτε ποιο ειναι καλο.. εχω ακουσει οτι του 2008 και μετα αξιζουν...

Οσο για την αγορα... Ενα καλο Ζ4 συν το χαρτ τοπ παει κοντα στα 13.000
Ενα σλκ παει κοντα στα 15.000...
Ο πατερας παντως γουσταρει σλκ.. (φοβαμαι ομως να του αφησω τον κομπρεσορα θα το ανατιναξει)

Κλεινωντας γιατι μαλλον τον Ιανουαριο θα προβω στην αγορα καποιου ροουντστερ και εχω ξεκινησει απο τωρα να το ψαχνω με ενδιαφερει...
1. Μουρη
2. Στριψιμο
3.Αξιοπιστια ( να μην χαλαει )

απο κει και περα δεν με απασχολουν και πολυ τα παρακατω..
-καταναλωση αν εχει 1-1,5 λιτρο οκ δεν εχω θεμα... παραπανω ομως (σ2000 ας πουμε που καιει 16λ/100 μετραει)
-συντηρηση φανταζομαι μικρες οι διαφορες...
επιταχυνση οκ 150 -180 αλογα δεν σκαβουν αλλα ειναι κομπλε για αυτο που θελω...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-13, 04:08
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3018257/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2862897/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4249382/

Η λετε να παω εδω να τελειωνω!!! χαχαχα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4242431/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roadsterakias : 23-10-13 στις 04:21
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-13, 16:40
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raketa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.
Και σβηστο να το'χες περισσοτερο θα'καιγε.
Στην πολη καιει χαλαρα πανω απο 10 και στο ταξιδι με λογικες ταχυτητες γυρω στο 7-7,5.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-13, 18:15
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Κατα την γνωμη μου με μισθο 1000 το μηνα ειναι μεγαλο ανοιγμα. Βρες κανενα περιποιημενο Ζ3. Μια χαρα θα κανεις και με αυτο την μουρη σου.

Ειναι κριμα να εχεις Ζ4 το οποια στα λεφτα που εισαι θα σου στερησει πολλα αναλογα του χαρακτηρα ενος τετοιου αυτοκινητου οπως ταξιδια, βολτες κτλ.

Κανε οτι κανεις μονος σου μην υπολογιζεις γονεις ακομα και αν θα σε στηριξουν η γλυκα ειναι να ξερεις οτι το αμαξι που εχεις ειναι με την αξια ΣΟΥ

Υπολογισε επισης οτι θα θες αρκετα σε βενζηνες για να χαρεις ενα τετοιο αυτοκινητο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 23-10-13 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-13, 19:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Φίλε συγγνώμη..
Αλλά δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει..
Υποθέτω είσαι άγαμος.
Εχεις τεκμήριο 3000. και για τη χρήση του αυτοκινήτου θα έχεις 10600.
Σύνολο πηγαίνεις 13600 ευρώ. Βγάζεις 12.000 το χρόνο..
Αρα πληρώνεις με 40% τα υπόλοιπα άρα 600 ευρώ με το καλημέρα..
Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση, διότι μπορεί να σου βάλει προκαταβολή μέχρι και 75%
αφού για το υπόλοιπο του ποσού έχεις φορολογία ελεύθερου επαγγελματία..
Μετά, τον πρώτο χρόνο, αντιμετωπίζεις και το τεκμήριο αγοράς..
Εστω ότι δίνεις τιμολόγιο 5.000, πηγαίνεις στα 18600 την πρώτη χρονιά..
Απο 12000 μέχρι τα 18600 πάς με 40% φόρο..
Δηλαδή με το καλημέρα.. 2650 ευρώ εφορία..
Στην καλύτερη περίπτωση, διότι η προκαταβολή φόρου μπορεί να είναι μέχρι και 75% επάνω.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ???????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-13, 19:23
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Φιλε μου αυτη τη στιγμη εχω το renault στο ονομα του πατερα μου.. Φευγωντας λοιπον το renault το z4 θα παει 50% κυριοτητα στον Πατερα μου και 50% κυριοτητα σε μενα.. Οποτε δεν θα εχω προβλημα... Νομιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-13, 19:41
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Μην μπερδευεσαι απο τις τιμες αγορας.

Εγραψα 12-15Κ τουλαχιστο μισθο το χρονο και το εννοω.

Το οτι θα παρεις αμαξι 40-50 χιλιαδων ευρω δεν αλλαζει στη συντηρηση επειδη τωρα θα το παρεις 10-12Κ

Με το καλημερα να ξερεις πως εχεις:

1800____ 2000______2200 κυβικα
300€_____660€______660€ τελη κυκλοφοριας
0€_______440€______530€ εκτακτη (μονιμη!) εισφορα λογω κυβικων
500€_____600€______650€ ασφαλιση ανα χρονο ενδεικτικες τιμες
500€_____500€______500€ τυπικα σερβις και λαστιχα ανα χρονο
2000€___2000€_____2000€ κοστος βενζινης για 12.000χλμ με καταναλωση 10λ/100χλμ και τιμη 1.65 το λιτρο

Η σουμα δικη σου για καθε αμαξι, και με δεδομενο πως το κοστος ασφαλειας, το κοστος των σερβις, και των καυσιμων μπορει να ξεφυγει κανα χιλιαρικο προς τα πανω.

Τα τεκμηρια δεν τα επιασα, αν εχεις και κανα σπιτι στο ονομα σου ξερεις τι γινεται. με προλαβε ο rapid σε αυτο το θεμα, ρωτα τον λογιστη σου

Αν απο τα 12Κ μπορεις να δινεις τα 3-4-5 για το αμαξι μαγκια σου και καμαρι σου και με το καλο να το χαρεις οποιο κι αν παρεις. Θεωρω ομως πως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ δεδομενου οτι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει στη δουλεια, τι σου ξημερωνει με την φορολογια (τελη-εισφορα-ασφαλειες-βενζινη), και μην ξεχνας πως τα premium αυτοκινητα βγαζουν premium ζημιες (φιλος με slk πληρωσε 350€ για ηλεκτρολογικη ζημια απο το πουθενα).

Για το στριψιμο και την αξιοπιστια συμφωνω. BMW και MERC σε θεμα αξιοπιστιας ειναι μη σου κατσει, δε βγαζουν χοντρες μηχανολογικες ζημιες αλλα κατι χαζοηλεκτρικα αμα βγαλουν κοστιζουν 100-500 καθε φορα. Δεν παρακολουθω τα merc για να εχω αποψη αν τα lsk ειναι καλυτερα απο τα Z4.


Επισης, ισως σου φανει λιγο ασχημο, δε μου αρεσει ποτε η λογικη του να παρω ενα αυτοκινητο με πρωτο παραγοντα τη μοστρα. Η καλυτερη βιτρινα του εαυτου μας ειναι ο χαρακτηρας μας και το λεγειν μας. Μην περιμενεις να παρεις Ζ4 και να τρεχουν τα γκομενακια απο πισω, ή να σου πουν ολοι "ΠΩΩ πηρες Ζ4?" αρα και να σε σεβονται περισσοτερο.
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 23-10-13 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.