Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-10-13, 20:49
Το avatar του χρήστη JimmysBMW
JimmysBMW Ο χρήστης JimmysBMW δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-05-2013
Μηνύματα: 42
JimmysBMW is on a distinguished road
Και πιο λάδι μου προτείνετε?? Και γνωρίζεται κανεναν μηχανήκο που να μπωρει να μου κανει καλι δουλειά? Αν γνωρίζετε κανεναν στιν Αττική στείλτε μου μηνημα..
__________________
oldschool
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-13, 02:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Οτιδήποτε έχει έγκριση LL98.

Δεν είναι δα και επιστήμη η αλλαγή ωστηρίων για να χρειάζεται καλό μηχανικό. Ψευτοκάπακο ανοίγεις και τα αλλάζεις. Αν δεν μπορεί να κάνει αυτό σωστά, δεν μιλάμε για μηχανικό, ούτε καν για αυτοδίδακτο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-13, 08:15
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JimmysBMW Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πιο λάδι μου προτείνετε?? Και γνωρίζεται κανεναν μηχανήκο που να μπωρει να μου κανει καλι δουλειά? Αν γνωρίζετε κανεναν στιν Αττική στείλτε μου μηνημα..
εγω θυμαμαι ειχα πληρωσει γυρω στα 450ε εργασια με καινουργια ωστηρια γνησια σε m52 μονο vanos.
λαδακι αυστηρα 5-40...
υ.γ. εχεις π.μ. με συνεργειο να ρωτησεις...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-13, 09:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JimmysBMW Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αμάξι έχει γύρο στα 197, 000..
Πολλά έχει.. φυσιολογική φθορά είναι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-13, 15:30
BmwE34 Ο χρήστης BmwE34 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Μηνύματα: 98
BmwE34 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα 10W40, λάθος είναι για αυτόν τον κινητήρα. Ο Μ50 φοράει μόνο LL98 λιπαντικά, τα οποία είναι συνήθως 5W40. Βγαίνουν και 0W40/5W30, αλλά ούτε ένα 10W40.

Απλά είτε τα 10W40 έκαναν την ζημιά με τον καιρό, ή το 15W50 που σου έβαλε ο άλλος δεν ήταν άξιο να περάσει από τον ψεκαστήρα των εκκεντροφόρων.

Βέβαια, κοντά 200.000χλμ δεν το λες και λίγα.
Καλησπέρα...! τι έγινε εδώ ρε παιδιά..αυτό με τα λάδια πρώτη φορά το ακούω για το M50! έχω στα 92000ΚΜ(πραγματικά ΚΜ αγορασμένο απο τον πατέρα μου..που το κληρονόμισα το 2005 με 23000ΚΜ) M50B20 Vanos και άρχισε να ακούγεται και εμένα κάτι σαν το παραπάνω Μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά αρχίζει να με ανησυχεί το γεγονός αυτό. Μονίμως κάθε 7000ΚΜ άλλαζα λάδια με το BMW 10/40! Ο μηχανικός που το παρακολουθεί συνεχώς λέει ε δεν είναι τίποτα έτσι κάνουν αυτά...πώς μπορώ να μάθω ακριβώς αν είναι από θέμα Vanos ή από ωστήρια ο συγκεκριμένος θόρυβος;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-13, 17:43
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BmwE34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...! τι έγινε εδώ ρε παιδιά..αυτό με τα λάδια πρώτη φορά το ακούω για το M50! έχω στα 92000ΚΜ(πραγματικά ΚΜ αγορασμένο απο τον πατέρα μου..που το κληρονόμισα το 2005 με 23000ΚΜ) M50B20 Vanos και άρχισε να ακούγεται και εμένα κάτι σαν το παραπάνω Μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά αρχίζει να με ανησυχεί το γεγονός αυτό. Μονίμως κάθε 7000ΚΜ άλλαζα λάδια με το BMW 10/40! Ο μηχανικός που το παρακολουθεί συνεχώς λέει ε δεν είναι τίποτα έτσι κάνουν αυτά...πώς μπορώ να μάθω ακριβώς αν είναι από θέμα Vanos ή από ωστήρια ο συγκεκριμένος θόρυβος;
1. Να αλλάξεις μηχανικό. Θόρυβος που δεν τον έκανε πάντα, προφανώς δεν έχει διάγνωση "έτσι κάνουν αυτά".

2. Ο ήχος των ωστηρίων είναι πολύ συγκεκριμένος. Ένα "τακ-τακ-τακ", ελαφρώς σαν κινητήρα ντίζελ, ο οποίος αυξάνεται αναλόγως τις στροφές.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-13, 20:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αυτά με το βάνος είναι ευαίσθητα στο καλό λάδι και στη σωστή πίεση του..
Μεγάλη ιστορία..
Αλλά έχω ακούσει που στα 100.000 άλλαζαν ποτηράκια και φλογέρες ή αντλία..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-10-13, 20:59
BmwE34 Ο χρήστης BmwE34 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Μηνύματα: 98
BmwE34 is on a distinguished road
Δεν έχω λόγια....πήγα πήρα γνώμη απο άλλο μηχανικό και όντως τα ωστηρια άρχισαν να ακούγονται!και το βανος έκανε ένα περίεργο θόρυβο όταν το αφήσαμε να ανεβάσει θερμοκρασία...κρίμα γιατί το πρόσεχα πάρα πολύ!και με στεναχωρεί το γεγονός αυτό γιατί το μόνο που ζήτησε το αμάξι ήταν καινούργιο κοντέρ λόγω φυσικής φθοράς όπως όλα απο οτι ξερω! Μια ερώτηση πριν κάνω κίνηση...αν βάλω τα λάδια που προτείνει θα αλλάξει κάτι η να το παω κατευθείαν γισ επισκευή; το βανος το φοβάμαι πολύ γιατί πρέπει να είναι ειδικός επάνω σε αυτό αποτι διάβασα. Ειχα διαβάσει για ενα κιτ επιδιόρθωσης για το βανος κόστος 60-80...το θέμα ειναι ο μηχανικός αποτι κατάλαβα να είναι γνώστης...δεν θέλω να σας κουράσω άλλο...Ελπίζω να βγάλω άκρη!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-13, 21:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BmwE34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω λόγια....πήγα πήρα γνώμη απο άλλο μηχανικό και όντως τα ωστηρια άρχισαν να ακούγονται!και το βανος έκανε ένα περίεργο θόρυβο όταν το αφήσαμε να ανεβάσει θερμοκρασία...κρίμα γιατί το πρόσεχα πάρα πολύ!και με στεναχωρεί το γεγονός αυτό γιατί το μόνο που ζήτησε το αμάξι ήταν καινούργιο κοντέρ λόγω φυσικής φθοράς όπως όλα απο οτι ξερω! Μια ερώτηση πριν κάνω κίνηση...αν βάλω τα λάδια που προτείνει θα αλλάξει κάτι η να το παω κατευθείαν γισ επισκευή; το βανος το φοβάμαι πολύ γιατί πρέπει να είναι ειδικός επάνω σε αυτό αποτι διάβασα. Ειχα διαβάσει για ενα κιτ επιδιόρθωσης για το βανος κόστος 60-80...το θέμα ειναι ο μηχανικός αποτι κατάλαβα να είναι γνώστης...δεν θέλω να σας κουράσω άλλο...Ελπίζω να βγάλω άκρη!
Δύσκολο να αλλάξει κάτι τώρα. Το σωστό λάδι προλαμβάνει την φθορά, δεν επισκευάζει αυτή που έκανε το προηγούμενο. Βέβαια, στην επόμενη αλλαγή σου, βάλε το σωστό και θα δεις.

Βέβαια, δεν πάει να πει πως το αυτοκίνητο τώρα είναι για πέταμα και πρέπει να το πετάξεις στην θάλασσα. Κι έτσι να το αφήσεις κάποιο καιρό, δεν θα κοπεί στα δύο. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι, αφού το ακούς. Για να φτάσει να δημιουργήσει πρόβλημα το ωστήριο, ήτοι να μην μπορείς να στροφάρεις, πρέπει να πάει η φθορά σύννεφο. Όταν μπορείς, παίρνεις ένα σετ ωστήρια με 200€, παίρνεις και το κιτ του VANOS, βρίσκεις ένα μηχανικό που δουλεύει BMW και το φτιάχνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-13, 11:12
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Φίλε BmwE34, δεν είναι κάτι δύσκολο (αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και μπορείς να ακολουθήσεις γραπτές οδηγίες) να αλλάξεις λαστιχάκια VANOS και να χρονίσεις πάλι το μοτέρ.
Εγώ για παράδειγμα άλλαξα μόνος μου VANOS seals το 2011*. Παράγγειλα από Beisan το κιτ για το μοτέρ μας (κόστος 32 ευρώ), τύπωσα τις οδηγίες που έχει το site της Beisan systems, έφτιαξα από ένα κομμάτι σίδερο το εργαλείο για κλείδωμα των εκκεντροφόρων και όλα πήγαν καλά.

Επίσης, σχετικά με το θόρυβο των ωστηρίων:
Με τα προηγούμενα μου λάδια BMW 10-40 (13 ευρώ το λίτρο) δεν ακουγόταν τίποτα. Αυτή τη φορά είχα καβούρια στις τσέπες και έβαλα φτηνά 10-40 και ακούγονται λίγο όταν είναι κρύο, οπότε στην επόμενη αλλαγή θα βάλω πάλι τα ακριβά BMW (δε θυμάμαι τύπο).

*το αν πέτυχε η εγχείρηση, μπορεί να το επιβεβαιώσει μέλος που έχει δει το αμάξι, εν δράση.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.