Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-11-07, 10:52
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Πολύ ωραίο thread! Ο Στράτος για ερασιτέχνης τα λέει πολύ σωστά. Αν είχα το χρόνο θα έφτιαχνα κάτι ανάλογο εδώ και καιρό.

Τεσπά να συμπληρώσω τα δικά μου σχόλια επί του θέματος:

1) Πριν καν διανοηθείτε να βάλετε ή να σας βάλουν αλοιφαδόρο πάνω στο αυτοκίνητο, βεβαιωθείτε ότι έχετε περαστεί όλο το αυτοκίνητο με clay bar ή πλαστελίνη. Η πλαστελίνη είναι επιτακτική και πρέπει να γίνεται τουλάχιστον μία φορά το χρόνο ΠΡΙΝ το κέρωμα. Η παραπάνω διαδικασία είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα και θέλει προσοχή αλλά μπορεί να γίνει και από ερασιτέχνη με τις κατάλληλες οδηγίες και χημικά ενώ αφαιρεί κάθε είδους κατάλοιπο στη βαφή, αφήνοντας τους πόρους του βερνικιού ελεύθερους και καθαρούς για να κάτσουν καλά πάνω οι στρώσεις κεριού. Μη μπείτε καν στο κόπο να κερώσετε αυτοκίνητο το οποίο η επιφάνεια του όταν το χαϊδεύετε -καθαρό εννοείτε- είναι έστω και λίγο άγρια (ή έχει 'μπιμπικάκια'). Δυστυχώς διάφοροι 'πονηροί' αλλά και καρα-άσχετοι του χώρου μας, θα σας πουν με τη μία (είτε για να σας πάρουν περισσότερα χρήματα είτε για να σας χαλάσουν άθελά τους το αυτοκίνητο επειδή είναι κουλο-Μαρίες) ότι χρειάζεται γυάλισμα, θα πιάσουν τον αλοιφαδόρο και θα το κάνουν πουτ@ν@. Είναι δυστυχώς αυτοί οι περιστασιακοί που χαλάνε την αγορά και τα κάνουν όλα: 'Θα στο κάνω γω κούκλα φίλε μου και επειδή σε συμπάθησα θα σου πάρω μόνο 100 ευρώ για γυάλισμα & κέρωμα'. Προσοχή λοιπόν!

2) Στο πλύσιμο να ξεπλένετε το σφουγγάρι ΚΑΘΕ φορά με καθαρό νερό ΠΡΙΝ το βουτήξετε πάλι στο κουβά. Πλένετε πάντα ένα κομμάτι τη φορά (πχ. μισή πόρτα από πάνω προς τα κάτω), ξεπλύντε το και μετά πάρτε καθαρή σαπουνάδα από το κουβά για να πλύνετε το επόμενο κομμάτι. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα σφουγγάρι με 'κλειστούς' πόρους και όχι γάντια με μαλλί προβάτου για τον εξής απλό λόγο: Αν μπει κάποια βρωμιά μέσα στο μαλλί, το πιο πιθανό είναι ότι θα μπλεχτεί και θα χαθεί με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά στο επόμενο κομμάτι που θα πλύνουμε. Ένα μαλακό σφουγγάρι με κλειστούς πόρους αντίθετα, ότι κάτσει θα κάτσει στην επιφάνειά του και είναι πολύ εύκολο να το αφαιρέσουμε στο ξέπλυμα.

3) Στο στέγνωμα τα πανιά μικροϊνων είναι πολύ αποτελεσματικά, όπως και τα συνθετικά (ποτέ γνήσια) δέρματα.

4) Και το πιο σημαντικό απ όλα. Πως αφαιρούμε δύσκολα κατάλοιπα δηλ κουτσουλιές ή ρετσίνια:

Το κυριότερο είναι ότι κανένα από τα παραπάνω δεν θέλει βιασύνη. Γι αυτό αν πρέπει να πάτε να κάνετε την 'ανάγκη σας', ξεμπερδέψτε πρώτα με αυτό (γρήγορα όμως), γιατί η κουτσουλιά είναι όξυνη και δεν κάνει να μένει πάνω πολύ ώρα. Στη συνέχεια εφοδιαστείτε με υπομονή και ποοοολύ νερό. Για να κάνετε και λίγο οικονομία όμως μιας που το νεράκι μας είναι πολύτιμο αγαθό, θα σας πρότεινα πάντα στο πορτ-μπαγκάζ να έχετε ένα από αυτά τα επαγγελματικά ψεκαστίρια με τις αντλίες που έχουν συνεχόμενη ροή με λίγη σπατάλη (νερού). Ρίχτε λοιπόν κατευθείαν πάνω στη κουτσουλιά νερό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΙΨΕΤΕ μέχρι να αρχίσει να μαλακώνει. Αυτό μπορεί να πάρει από 1 εώς και 15 λεπτά, γι αυτό όπως είπα πιο πάνω θέλει υπομονή! Θυμηθείτε πάλι ΔΕΝ ΤΡΙΒΟΥΜΕ!!! Περιμένουμε λοιπόν μέχρι η κουτσουλιά να μαλακώσει και να αρχίσει σιγά σιγά να φεύγει μόνη της. Αν το αυτοκίνητο είναι κερωμένο σωστά, η ζημιά θα είναι από ανύπαρκτη μέχρι αμελητέα. Αν δεν έχει καθόλου κερί και ταυτόχρονα τρίψετε, αντί να τη μαλακώσετε όπως είπα παραπάνω, η ζημιά μπορεί να είναι και ανεπανόρθωτη. Το ρετσίνι αντίθετα δεν θέλει νερό, υπάρχουν όμως καθαριστικά στο εμπόριο που το λιώνουν αμέσως (εφόσον βέβαια είναι ακόμα φρέσκο), αφαιρούν όμως το κερί του αυτοκινήτου. Το νερό δεν θα κάνει απολύτως τίποτα.

Αυτά από μένα και προσοχή στα υδατοδιάλυτά σας χρώματα, είναι απίστευτα ευαίσθητα!

Α και για όσους θυμούνται......το ξύδι κάνει καλό (αστειέυομαι βέβαια)
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 10-11-07 στις 11:11
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-07, 20:08
DionisisK Ο χρήστης DionisisK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Μηνύματα: 45
DionisisK is on a distinguished road
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση μιας και είμαι λίγο άσχετος.
Έχω ένα Ε46 του 2000 από Γερμανία και το χρώμα του αν και δεν είναι μεταλικό(μπλε) έχει θαμπώσει.
Κατά καιρούς το έχω γυαλίσει με κεριά καρναούμπα ή κάπως έτσι αγορασμενα από το πράκτικερ αλλά ενώ στην αρχή βλέπεις διαφορά μετά από λίγο καιρό θαμπώνει και πάλι.
Πριν μερικές μέρες πήγα σε ένα πλυντήριο που γυαλίζει κιόλας και μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα και το μόνο που μπορέι να κάνει για να γυαλίσει το χρώμα είναι να το περάσει με ξύδι.
Ακούω τις γνώμες σας σαν ποιο επαίοντες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-07, 21:25
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Διονύση ψαξε με το search 'η διαβασε στα θεματα της περιποιησης και θα βρεις πολυ αναλυτικα το θεμα αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-07, 09:45
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DionisisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση μιας και είμαι λίγο άσχετος.
Έχω ένα Ε46 του 2000 από Γερμανία και το χρώμα του αν και δεν είναι μεταλικό(μπλε) έχει θαμπώσει.
Κατά καιρούς το έχω γυαλίσει με κεριά καρναούμπα ή κάπως έτσι αγορασμενα από το πράκτικερ αλλά ενώ στην αρχή βλέπεις διαφορά μετά από λίγο καιρό θαμπώνει και πάλι.
Πριν μερικές μέρες πήγα σε ένα πλυντήριο που γυαλίζει κιόλας και μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα και το μόνο που μπορέι να κάνει για να γυαλίσει το χρώμα είναι να το περάσει με ξύδι.
Ακούω τις γνώμες σας σαν ποιο επαίοντες.
Το κερί carnauba είναι φυσικό προϊόν και σιγά σιγά με τη χρήση εξατμίζεται. Γενικά δεν επισκευάζει τις ατέλειες του χρώματος, απλά τις καλύπτει. Οπότε είναι λογικό με τον καιρό να επιστρέφεις στην ίδια κατάσταση.

Διάβασε παραπάνω για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις. Θέλει τρελή προσοχή το πλύσιμο του αυτοκινήτου και οι κουτσουλιές. Εκεί γίνονται όλες οι ζημιές!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-07, 13:31
DionisisK Ο χρήστης DionisisK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Μηνύματα: 45
DionisisK is on a distinguished road
Τελικά με το ξύδι τι παίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-07, 09:39
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DionisisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά με το ξύδι τι παίζει?
Εγώ ξέρω ότι το ξύδι κάνει πολύ καλή δουλειά.......στις σαλάτες.

Δεν θα το δοκίμαζα με τίποτα!! Όπως και διάφορα περίεργα που ακούγονται κατά καιρούς. Καλύτερα είναι να τα βλέπουμε στους Mythbusters!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-07, 10:04
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Για να σταματήσει μια και καλή αυτή η ιστορία με το ξύδι.

ΞΥΔΙ, οξικό οξύ.

Το υγρό οξικό οξύ είναι ένα πολικός διαλύτης παρόμοιος με την αιθανόλη.
Μπορεί να διαλύσει τόσο πολικές ενώσεις, όπως ανόργανα άλατα, όσο και άπολες ενώσεις όπως έλαια και χημικά στοιχεία όπως το θείο και το ιώδιο.
Είναι διαβρωτικό και έχει χαρακτηριστική οσμή.

Το οξικό οξύ είναι εύφλεκτο και διαβρωτικό υγρό, γι' αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή τόσο στη χρήση του όσο και στο υλικό των δεξαμενών μέσα στο οποίο θα αποθηκευτεί.

Τα αποτελέσματα της ένωσής του με μεταλλικά και οργανικά στοιχεία ειναι παρόμοια της ακετόνης (ΑΣΕΤΟΝ για όσους δεν κατάλαβαν) και το βενζοϊκό δενατόνιο.

Αν εσείς τώρα βλέπετε διαφορά στο χρώμα μετά τη χρήση ξυδιού.... σίγουρα θα είναι πιό ασημί λαμαρινέ το αποτέλεσμα νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-07, 10:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε Σταμάτη, αυτά που έγραψες είναι σωστά (ευφλεκτο, διαβρωτικό κλπ.)
Το οξικό οξύ είναι ισχυρό αλλά στη καθαρή μορφή του. (glacial acetic acid)
Το έχω χρησιμοποιήσει σε εργαστήρια και θέλει ΠΟΛΥ προσοχή (καίει τα πάντα και καταστρέφει το δέρμα αμέσως).
Στο εδώδιμο ξύδι η περιεκτικότητα είναι 5%.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο ισχυρό.

Παρόλα αυτά δε νομίζω ότι έχει κάποια ουσιαστική χρησιμότητα στο πλύσιμο του αυτοκινήτου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-07, 10:26
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Σταμάτη, αυτά που έγραψες είναι σωστά (ευφλεκτο, διαβρωτικό κλπ.)
Το οξικό οξύ είναι ισχυρό αλλά στη καθαρή μορφή του. (glacial acetic acid)
Το έχω χρησιμοποιήσει σε εργαστήρια και θέλει ΠΟΛΥ προσοχή (καίει τα πάντα και καταστρέφει το δέρμα αμέσως).
Στο εδώδιμο ξύδι η περιεκτικότητα είναι 5%.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο ισχυρό.

Παρόλα αυτά δε νομίζω ότι έχει κάποια ουσιαστική χρησιμότητα στο πλύσιμο του αυτοκινήτου.

Σαν πιό σχετικός ξέρεις καλύτερα, αλλά και πάλι, έστω και με 5% δεν το ρισκάρω.
Θα έβαζες έστω και 5% ασετόν στο χρώμα σου? (που όπως λέει έχει το ίδιο αποτέλεσμα?)

δε βαριέσαι, για τα λεφτά που κάνει ενα πλυστικό δεν το αλλάζω με ξίδι.
Αλλοι πάλι πασαλείβουν το αμάξι με καθαριστικό για ζάντες και λένε - Κοίτα πως λάμπει.... τι να πεις και τι να κάνεις....

Γούστα, είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-11-07, 10:49
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ναι Σταμάτη έτσι είναι, όπως έγραψα δε προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα σαμπουάν αυτοκινήτου στο καθάρισμα, τί είναι το αυτοκίνητο να του ρίξεις και ξύδι, ταψί για να καθαρίσεις τα λίπη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.