Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-09, 18:28
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Exclamation Αντικατάσταση βεντιλατέρ υδραργύρου

Αγαπητοί φίλοι, αύριο το πρωί πάω για αντικατάσταση του πονεμένου μου βεντιλατέρ που παρέδωσε πνεύμα προχτές το βράδυ, έπειτα από ένα κέρασμα τσαγιού που έκανα σε ένα merc κάμπριο στην ανάβαση μπογιατίου. Φυσικά και δεν χάλασε από την τσίτα αλλά από φυσιολογική φθορά (έπρεπε να το είχα αλλάξει εδώ και πολύ καιρό).
Η ερώτησή μου είναι η εξής, επισκευάζεται το συγκεκριμένο βεντιλατέρ ή πρέπει να αντικατασταθεί όλο? Ο μηχανικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να αντικατασταθεί όλο το σύστημα καλύτερα, αλλά αν θέλω υπάρχει και η λύση της επισκευής.
Έχει κάνει κάποιος φίλος κάτι ανάλογο? αν ναι είχε επιτυχία και τελικά αξίζει η διαφορά κόστους που έχει από το καινούριο? (δεν ξέρω καν πόσο κάνει το καινούριο ούτε η επισκευή)
Σας ευχαριστώ και αναμένω τα φώτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-09, 18:47
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι, αύριο το πρωί πάω για αντικατάσταση του πονεμένου μου βεντιλατέρ που παρέδωσε πνεύμα προχτές το βράδυ, έπειτα από ένα κέρασμα τσαγιού που έκανα σε ένα merc κάμπριο στην ανάβαση μπογιατίου. Φυσικά και δεν χάλασε από την τσίτα αλλά από φυσιολογική φθορά (έπρεπε να το είχα αλλάξει εδώ και πολύ καιρό).
Η ερώτησή μου είναι η εξής, επισκευάζεται το συγκεκριμένο βεντιλατέρ ή πρέπει να αντικατασταθεί όλο? Ο μηχανικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να αντικατασταθεί όλο το σύστημα καλύτερα, αλλά αν θέλω υπάρχει και η λύση της επισκευής.
Έχει κάνει κάποιος φίλος κάτι ανάλογο? αν ναι είχε επιτυχία και τελικά αξίζει η διαφορά κόστους που έχει από το καινούριο? (δεν ξέρω καν πόσο κάνει το καινούριο ούτε η επισκευή)
Σας ευχαριστώ και αναμένω τα φώτα σας!
Στεφανε ο υδραργυρος δεν επισκευαζετε το μονο που μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε ο μηχανικος σου να στραβοσεις λιγο τη λαμα που εχει απο τη μερια της φτερωτης που μετα απο αυτο θα ακους τη φτερωτη να γυριζει + οτι θα χαλασει η αντλια σου ποιο γρηγορα.
Το καλητερο ειναι να το αλλαξεις το κοστος του ειναι γυρω στα 50-60 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-09, 18:49
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Στέφανε υπάρχει το ίδιο ακριβώς (original) σε aftermarket εμπόρους, σε πολύ χαμηλότερη τιμή, απλά δεν θα έχει πάνω το στίκερ της BMW. Νομίζω Valeo ή Bosch είναι. Ψάξε το... Πάντως μην πάρεις αγνώστου ταυτότητος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 12-07-09 στις 18:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-09, 18:54
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στεφανε ο υδραργυρος δεν επισκευαζετε το μονο που μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε ο μηχανικος σου να στραβοσεις λιγο τη λαμα που εχει απο τη μερια της φτερωτης που μετα απο αυτο θα ακους τη φτερωτη να γυριζει + οτι θα χαλασει η αντλια σου ποιο γρηγορα.
Το καλητερο ειναι να το αλλαξεις το κοστος του ειναι γυρω στα 50-60 ευρω.
Κώστα αν είναι τόσο λίγο το κόστος φυσικά και δεν αξίζει να το συζητάω για επισκευή. Είχα την εντύπωση ότι κόστιζε 300 ευρώ και πάνω, δεν ξέρω που το είχα διαβάσει-ακούσει, ελπίζω να κάνω λάθος. Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-09, 18:56
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
εννοεις την φανα οτι εχει χαλασει?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...or/fan_shroud/

αν λες αυτο σε 330 πριν λιγο καιρο το πληρωσα κοντα στα 350€

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shido : 12-07-09 στις 18:58
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-09, 19:02
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε υπάρχει το ίδιο ακριβώς (original) σε aftermarket εμπόρους, σε πολύ χαμηλότερη τιμή, απλά δεν θα έχει πάνω το στίκερ της BMW. Νομίζω Valeo ή Bosch είναι. Ψάξε το... Πάντως μην πάρεις αγνώστου ταυτότητος
Νίκο αν γνωρίζεις κάποιο μαγαζί στείλε μου στοιχεία με p.m. Δυστυχώς ο μηχανικός μου ότι πράγματα αγοράζει τα παίρνει από Κο@λο@ρη και μας βαράει στο κεφάλι.

off topic: Από προχτές το βράδυ που είδα το θηρίο σου ... έχω μπει στη μπρίζα και γω για Ε60
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-09, 19:14
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις την φανα οτι εχει χαλασει?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...or/fan_shroud/

αν λες αυτο σε 330 πριν λιγο καιρο το πληρωσα κοντα στα 350€
Ακούγετε θόρυβος από το βεντιλατέρ, και έχει και λίγα μπόσικα η φτερωτή όταν την τσέκαρα με το χέρι, δεν ξέρω αν πάει όλο μαζί με την φτερωτή που δείχνει το σχέδιο.

Τα συμπτώματα που μου έκανε είναι θόρυβος και ανέβασμα θερμοκρασίας όταν είμαι σε μποτιλιάρισμα.

350 πλήρωσες μαζί με τα μαστορικά ή μόνο το εξάρτημα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-09, 19:17
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Μονο το εξαρτημα ,το ανεβασμα το κανει επειδη προφανως τα παιξε η φανα και ειτε δεν ανεβαζει στροφες
η δεν αφηνει τον θερμοστατη να δουλευει σωστα.
Ακριβως τα ιδια ειχα και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-09, 19:19
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο το εξαρτημα ,το ανεβασμα το κανει επειδη προφανως τα παιξε η φανα και ειτε δεν ανεβαζει στροφες
η δεν αφηνει τον θερμοστατη να δουλευει σωστα.
Ακριβως τα ιδια ειχα και εγω.
οκ, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-09, 19:55
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Στεφανε σε εχω για πολυ Large ατομο οποτε μην κοιτας το να το φτιαξεις..Αλλαξε το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.