Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-05, 09:48
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Σε καταλαβαίνω..........

Είναι πολύ λογικό όταν σε περνάει ο υπάλληλος να του δίνεις μια μπουρούχα. Τι θα πει ο κόσμος.............
Ο "υπάλληλος" με περνάει μόνο στα όνειρά του....Γι'αυτό και γω τον φροντίζω και του παρέχω αυτοκίνητο με χαμηλή κατανάλωση!..Τουλάχιστον να είναι σε ένα τομέα ευχαριστημένος!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-05, 09:56
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos
Φιλε santo ωραιος Τοσα αλογα (380 αν δεν κανω λαθος) που τα εβγαλες, σε πιστα ή στο δρομο?Επισης υποθετω οτι δουλευε συνεχεια ο κινητηρας στον κοφτη πως λοιπον εσπασε ?
Για να καταλάβεις γιατί έκαιγε τόσο όσο το είχα περίπου 2,5 μήνες άλλαξα 2 φορές πίσω λάστιχα (275-35-18)... Εδώ και μία φωτογραφία που είναι σε ανεκτή κατάσταση Μ5 φωτογραφίες
Και ναι αυτή η κατανάλωση είναι στο δρόμο. Απλα να σου πώ ότι είχε τόσο δύναμή και ήταν αρκετά βαρύ που μπορείς να ακολουθήσεις τις ροδιές από το σπίτι μου μέχρι τον προορισμό κάθε φορά που έβγαινα βόλτα!!!
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-03-05, 14:42
konstantinos Ο χρήστης konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Μηνύματα: 463
konstantinos is on a distinguished road
Φυσιολογικο ειναι να αλλαζεις συνεχεια λαστιχα,σημαινει οτι δεν εβρισκε προσφυση.Εχω γνωρισει εναν που εχει Μ5 μετατροπη 525 e34 στο δεδουση.Ο ατιμος το προσεχει και το εχει κουκλα.Καθε οποτε πηγαινω να πλυνω το αυτοκινητο μου και το εχει εκει(ειναι ιδιοκτητης χωρου σταθμευσης και ανεφοδιασμου αυτοκινητων) το χαζευω.Πανεμορφο.Εχει κατι ζαντες....του στοιχισαν οι γνησιες Μ 3000 ευρω αν δεν κανω λαθος γιατι οι απομιμηση που ειχε συνεχεια του στραβωναν.Κατεβαινει συνεχεια μου λεει την αρχη της βουλιαγμενης με αναποδα,δεν εχει ABS και παρολα τα πανισχυρα φρενα δεν μπλοκαρουν οι τροχοι,τρεχει με ανεση τα 280.Μια μερα το ειχε ξεκλειδωτο και σε λειτουργια,τι ηχος ηταν αυτος ακομη και στο ρελαντι.Μπηκα μεσα και εμεινα.Ολα Μ μεσα,το on board computer εδινε τις πληροφοριες.Αυτο το αυτοκινητο σου φωναζει,πηγαινε με με το πλαι και χρησιμοποιησε με στα κοκκινα.Τρομερο αυτοκινητο.Πεταει κωλο ακομη και με τριτη....Τι και αν εχει τοση καταναλωση.Η εκκριση αδρεναλινης εχει αξια ουσιαστικη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstantinos : 11-03-05 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-03-05, 14:53
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Talking Κατανάλωση!

Μετά από 10-ετές αναλυτικό αρχείο γεμισμάτων-χιλιομέτρων στο αυτοκίνητό μου (Ε30 1,8 Μ40 κατ) έχω τα εξής αποτελέσματα:

1) Μέση κατανάλωση: 9,8 lt / 100 km
2) Ελάχιστη κατανάλωση: 7,5 lt / 100 km (εθνική - ταξίδι)

3) Μέγιστη κατανάλωση: 16,6 lt / 100 km (πόλη και με κ@....λες στο δεξί πόδι)
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-04-05, 07:35
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
SOS!!!!

Παιδιά το τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα κατανάλωσης με το αμάξι μου (316 Ε36 Coupe 1997).
ενώ η κατανάλωση μου κυμαινόταν περίπου γύρω στα 10 lit /100 Km τώρα κυμαίνεται ξαφνικά γύρω στα..........20+ lit / 100 Km με τους ίδιους ρυθμούς οδήγησης!!!!!
το ποσό αυτό πιστεύω οτι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ακόμα και με ρυθμούς τσίτας και μέσα στην πόλη ακόμα!
έφατσα σε σημείο να ελέγξω το αμάξι για πιθανές διαρροές καυσίμου. δεν υοπάρχει οπτικά τουλάχιστον κάτι και ούτε μυρωδιά βενζίνης άκαυστης δεν υπάρχει.
υπάρχουν κάποια πιθανά σημεία που μπορώ να ελέγξω όσον αφορά το θέμα κατανάλωσης; (διαρροή, βαλβίδες, αντλίες ....)
το τελευταίο service έγινε στον Κουλούρη και αλλάχτηκαν τα πάντα! (μπουζί, φίλτρα αέρος, βενζίνης, λαδιού,....)
πιστεύετε οτι μια μέτρηση καυσαερίων θα έδειχνε κάτι;;;;;;;;;;

ευχαριστώ εκ των προτέρω για τις συμβουλές σας.


( ενδεικτικά: με 20 Ευρώ βενζίνη βγάζω 100-110 περίπου χιλιόμετρα μέσα στην πόλη)
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-04-05, 11:16
Το avatar του χρήστη Minas DASC
Minas DASC Ο χρήστης Minas DASC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2004
Μηνύματα: 329
Minas DASC is on a distinguished road
Μηπως εχει χαλασει ο "λ"?
__________________
www.downingatlanta.com
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-04-05, 16:44
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Αν είχε χαλάσει ο λ τότε το αμάκσι δεν θα κράταγε ρελαντί σταθερό, θα έκανε σκασίματα και πολύ πιθανό να μην ανέβαζε και στροφές.
απόσο ξέρω αυτά είναι τα συμπτώματα του λ.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-04-05, 21:15
E36 Ο χρήστης E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-10-2004
Μηνύματα: 46
E36 is on a distinguished road
ΕΓΩ ΑΛΑΞΑ ΕΣΘΗΤΙΡΑ λ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΧΑΛΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΚΟΛΙΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΛΙΜΕΝΟΣ Ο ΑΙΣΘΗΤΙΡΑΣ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΛΑΞΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-04-05, 21:30
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Ρε παιδιά τι είναι ο "λ"; Πώς καταλαβαίνεις όταν θέλει αλλαγή; Πόσο κοστίζει η αντικατάστασή του;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-04-05, 09:13
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Είσαι απλά ευτυχισμένος άνθρωπος!!!!

330i steptronic

Πόλη 18 με 20 lt/100km
Εθνική 12 με 15 lt/100km

Κατάρα στο αυτόματο και το βάρος..........

Κλαίω όπως λέει και ο διευθυντής!!!!
Για να σε φτιαξω ακομα πιο πολυ εχω παει και εχω γυρισει Αλεποχωρι απο τον παλιο με 7,8 lt/100 . Βεβαια βαζω παντα shell racing οποτε ισως παιζει και αυτο καποιο ρολο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.