Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 06-11-14, 17:50
paris320ci Ο χρήστης paris320ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 701
paris320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
E όχι ρε αγόρι..
Δεν έχεις αλλάζει πλαστικό κλειδαριών?
Δεν έχεις αλλάξει ταπετσαρία στο κάθισμα σου?
Δεν έχεις αλλάξει λεβιέ?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κινητήρα?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κιβωτίου?
Δεν έχεις αλλάξει μπρατσάκια ζυγαριών μπροστά???
Δεν έχεις αλλάξει μπαταρίες στο καντράν?
Καλά έχω αλλάξει και το engine-to-chassis ground, εκείνο το shock absorber του κινητήρα-chassis και τις μπαταρίες στο καντράν - ξέχασα!, μικροπράματα. Δεν ξερω τι ειναι το μπρατσάκι ζυγαριών. Τα άλλα όχι. Το λάστιχο στο Ε30 είναι απίστευτα πιο ανθεκτικό σε σχέση με το Ε46 που σαπίζει με το χρόνο.
__________________
http://www.argyrides.eu/e46.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε46 απλο 318 καμπριο φεισλιφτ το οποιο εφτασε 70 χιλιαδες ευρω(γελουσαμε μαζι του καποτε), τωρσ σαπιζει σε γκαραζ αφου τα 7 χιλιρικα που ζηταει ο ιδιοκτητης δεν του τα δινει κανεις και δεν ειναι ο μοναδικος.
Συμπερασμα: Δεν μας ενδιαφέρει ποσα εδωσε ο καθενας για το αμαξι του. Δε θα τα πληρωσουμε εμεις.
Κάποιος που εβαλε 5+ χιλιαρικα σε ενα Ε30 περιμενει τον μεσοκοπο να πραγματοποιησει το παιδικο του ονειρο και μετα να τριβει τα χερια του.
Ενα χιουνται του 2014 ειναι σοβαρο αυτοκινητο. Το Ε30 ειναι χρυσοποικιλτος κουβας και το γνωριζετε ολοι. Μην δωσεις τοσα λεφτα για το ''ονειρο'' σου...
Μια τεραστια παιδικη χαρα το φορουμ....
ποιος σου ειπε να τα πληρωσεις εσυ?τοσο θελει να το πουλησει τοσο το πουλαει...δεν αναγκαζει κανεναν που δεν θελει να το παρει......σε αλλον αρεσει να καπνιζει σε αλλον να τα πινει σε ποτα..σε αλλον να στα γηπεδα....αλλου του αρεσουν οι μηχανες αλλου τα σκαφη και το ψαρεμα....τι παει να πει?
το ωραιο και τα γουστα και τα χομπυ ειναι υποκειμενικα....
αν το παμε ετσι και μονο που σου ζηταει να αλλαξει αμαξι ενω εχει ειναι εγκλημα οταν αλλοι πεινανε και δεν εχουν να φανε...οταν με τα ιδια λεφτα που ο αλλος γυαλιζει το αμαξι του μπορει να γινει αναδοχος παιδιου....ειμαστε ολοι λαθος αν ειναι να το δουμε ετσι(που ετσι ειναι με αυτοι τη λογικη ναι ειμαστε)
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-11-14, 21:25
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Στέλνει ο άνθρωπος ένα μήνυμα για ένα Ε30 που τον ενδιαφέρει και ακούει (ή μάλλον διαβάζει) ότι άσχετο υπάρχει.Αν ήθελε Ασσο του 2004,θα έπαιρνε άσσο.Αν ήθελε Ηyundai i10 ή κάποιο άλλο σύγχρονο σούπερ μίνι,θα έπαιρνε αυτό.
Το όνειρό του είναι να πάρει ένα ''ρημάδι'' 30ετίας επειδή του άρεσε όταν ηταν έφηβος...Και ρωτάω τώρα,είναι κακό και λάθος να θέλει να πραγματοποιήσει κάποιος το εφηβικό του όνειρο με όποιους συμβιβασμούς ή παραχωρήσεις μπορεί να προκύψουν???
Βοηθήστε τον άνθρωπο οι γνώστες του ε30 και ας μη γινόμαστε το γούστο του καθενός.Δεν είναι κανένα ανήλικο,προφανώς έχει ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά.Χωρίς παρεξήγηση...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-11-14, 21:38
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλνει ο άνθρωπος ένα μήνυμα για ένα Ε30 που τον ενδιαφέρει και ακούει (ή μάλλον διαβάζει) ότι άσχετο υπάρχει.Αν ήθελε Ασσο του 2004,θα έπαιρνε άσσο.Αν ήθελε Ηyundai i10 ή κάποιο άλλο σύγχρονο σούπερ μίνι,θα έπαιρνε αυτό.
Το όνειρό του είναι να πάρει ένα ''ρημάδι'' 30ετίας επειδή του άρεσε όταν ηταν έφηβος...Και ρωτάω τώρα,είναι κακό και λάθος να θέλει να πραγματοποιήσει κάποιος το εφηβικό του όνειρο με όποιους συμβιβασμούς ή παραχωρήσεις μπορεί να προκύψουν???
Βοηθήστε τον άνθρωπο οι γνώστες του ε30 και ας μη γινόμαστε το γούστο του καθενός.Δεν είναι κανένα ανήλικο,προφανώς έχει ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά.Χωρίς παρεξήγηση...
Εγω δεν κρινω το Ε30 σαν αυτοκινητο.
Λεω γενικα οτι ειναι παραλογο να ζητα καποιος 4-5 χιλιαρικα για ενα 1600αρι 25ετιας.
Δηλαδη ο φιλος αν ειχε καημο κανα fiat tipo και το'δινε καποιος 5 χιλιαρικα δεν θα'πρεπε να του πουμε οτι το ποσο αυτο ειναι παραλογο για το συγκεκριμενο αμαξι?
Απο εκει και περα ο καθενας με τον παρα του ο,τι θελει κανει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-11-14, 22:53
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου DriverM... Είναι εντελώς παράλογη η τιμή που ζητάει ο τύπος και κάποιοι εντελώς παράλογοι που θεωρούν πώς η τιμή αυτή πρέπει να παραμένει αχολίαστη... Η τιμή είναι εκτός τόπου και χρόνου και περιμένει τον κατάλληλο που "τυφλωμένος" από το γυαλισμένο χρώμα και την καλή κατάσταση - για την οποία προκαταβολικά δεν ξέρουμε τίποτα- θα δώσει ένα αστρονομικό ποσό για ένα 316 (316... όχι Μ3) 25ετίας.

Επί της ουσίας κατά τη γνώμη μου η χρήση ως καθημερινού αυτοκινήτου ενός οχήματος 25ετίας είναι εξαιρετικά δύσκολη... τουλάχιστον είναι για εμένα η συμβίωση μου με το Ε46 15ετίας που έχω. Έχω πολλάκις μπει στον πειρασμό να "μπάξω" χρήμα προκειμένου να γυρίσω το χρόνο πίσω, όμως τελικά η λογική υπερτερεί... και η λογική λέει ότι ένα όχημα με τόσα χρόνια και χιλιόμετρα στην πλάτη του, δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι όπως ένα καινούριο. Προσοχή, δεν μιλάω για οχήματα που μπορεί να μένουν στο γκαράζ, ή να βγαίνουν για ένα ΣΚ βόλτα. Μιλάω για τις δικές μου συνθήκες των 20-30Κ το χρόνο... Μπορεί στα 10Κ να είχα άλλη γνώμη... αν και νομίζω ότι η καθημερινότητα είναι πάντα καθημερινότητα!

ΥΓ: Σήμερα το συνεργείο αποφάνθηκε ότι το γκάπα γκούπα στις αλλαγές δεν είναι σινεμπλόκ διαφορικού -ούτε φυσικά μεσαία τριβή που είχε αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα- αλλά έχει κοπεί το σασί στην γέφυρα, με αποτέλεσμα το μισό πίσω σύστημα να είναι στον αέρα... Αυτά για να μην λέμε λόγια & συμβουλές του αέρα όταν συζητάμε για αυτοκίνητα που λίγο πολύ κλείνουν (ή έχουν κλείσει) τον κύκλο τους...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 06-11-14 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-11-14, 23:02
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Να μην παρεξηγούμαστε.Αλλα θέμα η τιμή και άλλο οι συμβουλές του τύπου πάρε άσσο ή κάποιο σούπερ μίνι...
Οσο για το σασί σου φίλε tsalin μάλλον είχε κοπεί παλαιότερα το σινεμπλοκ του διαφορικού,το άφησες και έγινε ζημιά στο σασί...Θες ράψιμο και ένα κιτ ενίσχυσης με 8 λαμαρίνες που ράβεται στο σασί...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-11-14, 23:10
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Πληροφοριακα και μονο αν καποιος αποφασιζε σημερα να φερει ενα οποιοδηποτε Ε30 στην κατασταση που φαινεται να ειναι αυτο και με τα πραγματα που εχει πανω, τα 5κ θα τα ξεπερνουσε ευκολα. Αντιστοιχα ενα Ε21 και αντιστοιχα ενα 2002. Χωρις να βαζουμε μεσα το κοπο και το τρεξιμο που θελει που για μερικους εχει την χαρη του αλλοι ομως δεν εχουν το χρονο και την διαθεση. Ενα αυτοκινητο επειδη ειναι παλιο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη χανει ολη την αξια του. Και μπορει το συγκεκριμενο να εχει μοτερ 1600 (που σιγουρα μπηκε λιγο πριν μπει για πουλημα) δεν ειναι ομως "της σειρας". Εχει σπανιo m-tech 2, σπανιες ζαντες, σπανιο τιμονι και καθισματα κουτα.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο που το προσεχει ο ιδιοκτητης του δεν παλιωνει ποτε. Τα παντα φτιαχνονται, ανταλλακτικα δοξα το θεο η BMW εχει απειρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 06-11-14 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-11-14, 23:11
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
οταν ενα ε30 εχει ιντζεκτιον και ειναι περιποιημενο κανει 1000 ευρω
(οταν εχει πραγματα που δεν ηταν δεδομενα για την εποχη του...30 χρονων ειναι)
οταν εχα εχει αιρκοντισιον ανεβαινει η τιμη του
ανεβαινει οταν εχει υδραυλικο και ηλεκτρικα παραθυρα και κεντρικο κλειδωμα
ανεβαινει οταν εχει πενα σαλονι
ανεβαινει αν ειναι πολυ καλα βαμενο και γυαλιζει
ομοιως ανεβαινει οταν ειναι διπορτο
ανεβαινει παλι οταν εχει ηλιοροφη
ανεβαινει οταν εχει ωραιες ζαντες και καλα λαστιχα
ανεβαινει οταν εχει ενα σπανιο λουκ που στοιχιζει 1000 ευρω με το βαψιμο μινιμουμ
ανεβαινει οταν εχει μπρος πισω μεγαλα δισκοφρενα
οποιος πιστευει οτι δεν ανεβαινει σημαινει οτι δεν του αρεσουν ουτε τα θελει ουτε τον συγκινουν αυτα οποτε μπορει να παρει το πρωτο με τα 1000 και ισως πιο κατω ευρω....
για οποιον ομως τα θελει και ξερει οτι θα του στοιχισουν χρονο χρημα μαστορους και θελει να τα εχει εχει 2 επιλογες...ή το παιρνει ετοιμο ή το φτιαχνει....για τους υπολοιπους ειναι πεταμενα λαεφτα ναι
οπως και για μενα ειναι πεταμενα λεφτα καινουρια αυτοκινητα που μετα απο 10 χρονια εχεις χασει το 1/3 της αξιας τους..τα λεφτα σου δλδ
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 06-11-14 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-11-14, 23:19
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Είχα για ΠΟΛΛΑ χρόνια (14) αμάξι 30 ετών για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ! Και όταν λέμε καθημερινό λέμε κάθε μέρα με όλες τις συνθήκες παντού και πάντα !
ΔΕΝ το πέταξα το έδωσα σε φίλο για συντήρηση και αγόρασα ένα ΜΤΧ με 8000 Audi A3 1.6 FSI ( με όλα τα εξτρά ) και η καθημερινότητα έγινε ποιο εύκολη !Όχι όμως και ποιο ΟΜΟΡΦΗ...
Δεν είναι εύκολο αν δεν ξέρεις να μαστορεύεις αν δεν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις την άνεση που σου παρέχει ένα καινούργιο...

Τα λεφτά δεν θα τα σχολιάσω...αλλά θα προτείνω αφού θα είναι ΔΕΥΤΕΡΟ αμάξι να πάρεις ένα ΦΤΗΝΟ αρχικό καλό σασί και να το φτιάξεις ΕΣΥ όπως θέλεις και να δώσεις ΟΣΑ λεφτά θέλεις !
Αλλιώς θα κυκλοφορείς με κάτι που απλά το ... αγόρασες και δεν το έφτιαξες !
Στην ουσία δεν θα έχει κάτι απο εσένα μέσα του !

Εγώ , όταν ήμουν στο παλιάμαξο που έχει ήδη κλείσει 30 χρόνια ήμουν ποιο ....μοναδικός ( αυταπάτη αλλά έτσι ένιωθα ) από ότι τώρα στο Audi...
Και πραγματικά , το συναίσθημα να σε σταματάνε στον δρόμο,να σε ρωτάνε , να σου λένε Μπράβο κτλ Παππούδες να σου λένε είχα και εγώ κάποτε τέτοιο, πιτσιρικάδες να σε ρωτάνε αν το πουλάς κτλ ....

ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΕΣΗ !

( Όλα αυτά είναι στον συναισθηματικό κόσμο, στην λογική τώρα το ίδιο τρακάρισμα-μετωπική στο παλιό θα ήμουν στην καλύτερη στο νοσοκομείο με πολλαπλά και στο καινούργιο με φίλους για καφέ ! )
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-11-14, 23:25
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακα και μονο αν καποιος αποφασιζε σημερα να φερει ενα οποιοδηποτε Ε30 στην κατασταση που φαινεται να ειναι αυτο και με τα πραγματα που εχει πανω, τα 5κ θα τα ξεπερνουσε ευκολα. Αντιστοιχα ενα Ε21 και αντιστοιχα ενα 2002. Χωρις να βαζουμε μεσα το κοπο και το τρεξιμο που θελει που για μερικους εχει την χαρη του αλλοι ομως δεν εχουν το χρονο και την διαθεση. Ενα αυτοκινητο επειδη ειναι παλιο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη χανει ολη την αξια του. Και μπορει το συγκεκριμενο να εχει μοτερ 1600 (που σιγουρα μπηκε λιγο πριν μπει για πουλημα) δεν ειναι ομως "της σειρας". Εχει σπανιo m-tech 2, σπανιες ζαντες, σπανιο τιμονι και καθισματα κουτα.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο που το προσεχει ο ιδιοκτητης του δεν παλιωνει ποτε. Τα παντα φτιαχνονται, ανταλλακτικα δοξα το θεο η BMW εχει απειρα.
H ταπεινή μου γνώμη είναι ότι σε motorsport forum επικρατεί η απόλυτη λογική...Ο ενθουσιασμός έχει πάει περίπατο...Τα 5800 ίσως να είναι πολλά.Αλλά μιλάμε για ένα θρύλο και ας μην είναι Μ3,δίπορτο (που μέχρι πριν3-4 χρόνια τα ζητούσαν 4 χιλιάρικα και βάλε).
Με την ίδια λογική και το supra του Lil ένα ρημάδι εικοσαετίας είναι.Το πλήρωσε όμως 4000 λίρες αν δεν κάνω λάθος και σε όλο το forum πέφτουν τα σαγόνια όταν ανεβάζει φωτογραφίες και όχι άδικα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.