Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-02-13, 22:41
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέθαμα!

Έβαλες και πίσω μεγαλύτερα φρένα ή μόνο μπροστά; Η ισορροπία φρεναρίσματος διατηρήθηκε ή πήγε περίπατο; (ήρθε δηλαδή περισσότερο bias προς τα εμπρός
Ακριβώς την ίδια μετατροπή έχω κάνει μπροστά,δέν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος,όταν μπήκαν και πίσω τετραπίστονες μεγαλύτεροι δίσκοι,μεγαλύτερη αντλία και μπόμπα αζώτου τότε μπορώ να πώ ότι έφτιαξα αυτό που ήθελα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-02-13, 23:00
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
εαν εχεις και μεγαλο μοτερ , τοτε ναι τα θελεις τα φρενα! αλλα τοσο βαρος εξτρα και να εχεις κανα μοτερ με 100ps , δεν υπαρχει λογος.....

επισης διαδεδομενη μετατροπη ειναι απο RX7 που ειναι και 4Χ100 και 4πιστονη δαγκανα
επισης απο VW Golf/Passat/corrado G60 φρενα οπου και εκει ειναι 4Χ100 και 280mm δισκοπλακα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-13, 00:12
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν εχεις και μεγαλο μοτερ , τοτε ναι τα θελεις τα φρενα! αλλα τοσο βαρος εξτρα και να εχεις κανα μοτερ με 100ps , δεν υπαρχει λογος.....

επισης διαδεδομενη μετατροπη ειναι απο RX7 που ειναι και 4Χ100 και 4πιστονη δαγκανα
επισης απο VW Golf/Passat/corrado G60 φρενα οπου και εκει ειναι 4Χ100 και 280mm δισκοπλακα
Έχω κάνει δοκιμή με 280mm και τετραπίστονη όταν είχα κόλλημα να κάτσει ο δίσκος ακριβώς αλλά δέν...για να δείς σημαντική διαφορά πρέπει να πάς σε μεγάλο δίσκο και πάντα φτιάχνωντας και τα πίσω φρένα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-13, 16:15
Το avatar του χρήστη panose30
panose30 Ο χρήστης panose30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 437
panose30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέθαμα!

Έβαλες και πίσω μεγαλύτερα φρένα ή μόνο μπροστά; Η ισορροπία φρεναρίσματος διατηρήθηκε ή πήγε περίπατο; (ήρθε δηλαδή περισσότερο bias προς τα εμπρός
πισω τα μαμα 325ι με καλυτερα τακακια...οσο για την ισορροπια μπορω να πω ειναι σε καλα επιπεδα..λιγο περισσοτερο μπροστα μεν αλλα μια χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-02-13, 17:01
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Για πες ποια είναι αυτά τα καλύτερα τακάκια, τα θέλω για λίγο περισσότερο φρενάρισμα πίσω, για καθημερινή οδήγηση, όχι σε πίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-02-13, 19:47
Το avatar του χρήστη panose30
panose30 Ο χρήστης panose30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 437
panose30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες ποια είναι αυτά τα καλύτερα τακάκια, τα θέλω για λίγο περισσότερο φρενάρισμα πίσω, για καθημερινή οδήγηση, όχι σε πίστα.
τα ebc green ειναι καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-02-13, 20:45
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panose30 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ebc green ειναι καλα
Συγνώμη αλλά 9 στους 10 που τα δοκίμασαν είπαν ότι είναι επικίνδυνα ακόμα και σε fast road χρήση. Τα μόνα EBC που λένε πολλοί ότι αξίζουν είναι τα κίτρινα, και κάποιοι τα κόκκινα. Αμάξι με κόκκινα που οδήγησα δεν μου άρεσε καθόλου. (γνήσιο Ε30 318iS με κόκκινα μπροστά) Για τα κίτρινα θα έχω εντυπώσεις σε λίγο καιρό καθώς τα έχω και κάθονται.
Βέβαια όσο χάλια και να είναι τα τακάκια στον πίσω άξονα, δύσκολα θα καταλάβει κάποιος. Εγώ στο ΜΙΝΙ τα καταλαβαίνω από το χειρόφρενο, τακάκια που δεν δουλεύουν κρυα καθόλου δεν μπορούν καν να μπλοκάρουν τους πίσω τροχούς, ενώ τα μαμά με το που το αγγίζω μπλοκάρει πίσω για πλάκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 05-02-13 στις 20:47
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-13, 20:55
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά 9 στους 10 που τα δοκίμασαν είπαν ότι είναι επικίνδυνα ακόμα και σε fast road χρήση.
Επικίνδυνα, γιατί; Τί παρουσίαζαν;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμάξι με κόκκινα που οδήγησα δεν μου άρεσε καθόλου. (γνήσιο Ε30 318iS με κόκκινα μπροστά)
Που εντοπίζεις τη δυσαρέσκειά σου; Τί παρουσίαζε;
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο brake bias πίσω. Και επειδή δε γίνεται αλλιώς, ψάχνω γνώμες για τακάκια με μεγαλύτερο συντελεστή τριβής για πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-02-13, 21:03
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παρουσιάζουν brake fade πάρα πολύ εύκολα όταν βρίσκονται στον εμπρός άξονα και έχουν πιο δύσκολο έργο, και μετά από σκληρή χρήση φτάνουν ακόμα και στο σημείο να διαλύεται η πάστα και να ξεκολάει πάνω από την πλάκα. Το έχω δει πάρα πολλές φορές σε forum στα EBC.

Η δυσαρέσκεια μου για τα κόκκινα εντοπίζεται στο ότι για να φρενάρω σχετικά δυνατά έπρεπε να πέσω πάνω στο πεντάλ του φρένου, ήθελαν πολύ δύναμη κρυα για να φρενάρει το αμάξι ικανοποιητικά, τουλάχιστον κρυα που το οδήγησα εγώ.

Αν θες την γνώμη μου, επειδή έχω δοκιμάσει πολλά τακάκια, πίσω ή βάλε μαμά ή ψάξε για τακάκια carbotech. Το έργο τους είναι πολύ πιο εύκολο από τα εμπρός. Όσον αφορά τον συντελεστή τριβής, δεν λέει τίποτα. Αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι είναι η καμπύλη μεταβολής του συντελεστή τριβής σε συνάρτηση με την θερμοκρασία. (αν καμία από αυτές που ανακοινώνουν είναι έστω και λίγο κοντά στην πραγματικότητα)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-07-17, 10:41
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Ξεθάβω το θέμα μετά από χρόνια...

Ερώτηςη:
Με τι δίςκους τα ςυνδίαςες Παναγιώτη τα φρένα??
πάχος και οφςετ ήθελα να μάθω..

Ευχαριςτώ!!!!1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.