Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-04, 12:55
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Τρίξιμο Συμπλέκτη

Για χαρά, έχω μια 316ti Compact με μόλις 13.000χλμ και τελευταία ακούγεται ένα τρίξιμο όποτε πατάω το πεντάλ του συμπλέκτη. Στην αντιπρωσοποία μου είπαν ότι έχει στεγνώσει εσωτερικά στο σαζμάν κάποιο εξάρτημα και για να σταματήσει ο θόρυβος πρέπει να κατέβει ολόκληρο κάτω, αλλά απ'την άλλη μου είπαν επίσης ότι δεν αξίζει να το κατεβάσουμαι γιατή δεν είναι τίποτα το σοβαρο και δεν θα μου διμιουργήσει μελλοντικά προβλήματα, κι ότι και να το φτιάξουμαι σε κάνα μήνα πάλι τα ίδια θα κάνει! Μήπως ξέρει κανείς τι πέζει μ'αυτην την περίπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-04, 14:06
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
κι εμενα το εκανε αυτο η μπεμπα μου και στον Αδαμιδη που το πηγα μου ειπαν οτι θα το λαδοσουν (λογικα την ντιζα) και μετα θα ειναι οκ. και ετσι εγινε, αυτο κρατησε κανενα μηνα μετα παλι τα ιδια και ξανα λαδομα. σε λιγο καιρο θα αλλαξω συμπλεκτι απ΄οτι προβλεπω οποτε τωρα που το ξανακανει δεν με απασχολει. παντωσ για να σε καθησθχασω εμενα δεν εχει καποιο προβλημα 72000 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-04, 14:18
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Thumbs up

Ο συπλέκτης της bmw σου (όπως και στις υπόλοιπες εδώ και 20 χρόνια) είναι υδραυλικός και δεν έχει ντίζα. Το τρίξιμο αυτό είναι πιθανότατα από την επαφή του ρουλεμάν πάνω στο εξάρτημα (δεν ξέρω πως το λένε) που το πιέζει, ώστε να πιεστεί και το σύστημα συμπλέκτη-πλατώ. Εκεί συνήθως μπαίνει γραφίτης για να μην τρίζει. Και εμένα τρίζει, γιατί πιθανότατα σε κάποιο σημείο να μην έχει γραφίτη.

Δεν είναι κάτι το επικίνδυνο και είτε θα ανεχτείς τον ενοχλητικό αυτό ήχο, είτε θα πρέπει να πας, να κατεβάσουν για 5 λεπτά το σασμάν και να σου το φτιάξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-04, 14:26
Το avatar του χρήστη Octane
Octane Ο χρήστης Octane δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Μηνύματα: 933
Octane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura about
Εχω + γω το ιδιο αυτοκινητο(compact E46 1.8),το εχω 9 μηνες,33000χλμ + εχω αλλαξει 2 φορες συμπλεκτη + κατι αλλο που δεν ξερω ακριβως πως λεγεται στα ελληνικα!
Μου μυριζε απ'την αρχη,οταν αλλαζα ταχυτητες κοντα στον κοφτη(αλλα ομαλα,οχι αγρια + "ενδιαμεσο" γκαζι) + σε αποτομες ανηφορες με 3,4 ατομα αν σταματουσα δεν ξεκινουσα με τιποτα!(+μυριζε τουλαχιστον μιση ωρα)
Συντομα το αλλαζω γιατι απογοητευτηκα πληρως!!
Τριξιμο παντως δεν ειχα ποτε!
Πιανει τελειως πισω ο συμπλεκτης,ακομα + με τον καινουριο δισκο!Ειναι νορμαλ αυτο?
Επισης μου ειπαν οτι υπαρχει ενα μπλε gel πανω στο δισκο οταν εχει ζεσταθει ή ειναι καταπονημενος!Αληθευει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-04, 14:45
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
the problem

Εχω και 'γω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που αναφέρατε με το τρίξυμο του συμπλέκτη . Είναι απίστευτα εκνευριστικός ήχος και όταν εψαξα για να δω τι είναι τελικά μου είπαν ότι έχει ξεραθεί μια μικρή τσιμούχα στον συμπλέκτη που δεν θα βγάλει κάποιο πρόβλημα.
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-04, 15:05
Το avatar του χρήστη Mitsos
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 103
Mitsos is on a distinguished road
Μαλλον προκειται για συνηθες φαινομενο..το ιδιο εχω και εγω εδω και 6 μηνες σε Ε39 110.000χλμ.Ο συμλεκτης πιανει πολυ ψηλα και στο πατημα κανει τριγμο που ακουγεται ομως απο εξω(με το παραθυρο ανοιχτο) και το αυτοκινητο σε σταση.Με παρηγορησατε παντως!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-04, 15:36
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
ΟΚ σορρυ για την ντιζα μλλον κανενα ρουλεμαν θα ειναι οπως λες. τι εννοεις να κατεβασουν το σασμαν αλεξη? εμενα μεσα σε δυο λεπτα μου το επιστρεψανε το αμαξι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-04, 17:49
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Άν είναι να βάλουν γραφίτη στο ρουλεμάν, θα πρέπει να βγεί στο σασμάν (αλλιώς δεν έχεις επαφή με τα μέσα πράγματα). Τώρα, δεν ξέρω και τι ακριβώς έκαναν σε εσένα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-04, 19:56
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Ρε παιδιά, μπας και πρέπει να πουλήσουμε τις BMW, να πάμε να πα΄ρουμς όλοι Hundai Accident και μετά να ανοίξουμε και forum Hundai ? Θα είναι πολύ πρωτοποριακό ε?
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-04, 11:13
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Το τρίξιμο, όπως το κατάλαβα έγώ τουλάχιστον, δεν προέρχεται από το ρουλεμάν του συμπλέκτη αλλά ούτε από το χώρο του σασμάν γενικότερα!
Η "μαντεψειά" μου θα ήταν οτι τρίζει η πάνω τρόμπα του συμπλέκτη που βρίσκεται ουσιαστικά πίσω από το πετάλ του συμπλέκτη (όχι η μικρή που είναι βιδωμένη στο σασμάν)!
Αυτό που περιγράφεται παραπάνω για το ρουλεμάν του συμπλέκτη κάνει ένα εντελώς διαφορετικό θόρυβο (σαν γουργούρισμα) και παρατηρείται στο ρελαντί και ξεκινάει και σταματάει με τον συμπλέκτη πατημένο ή ελεύθερο εντελώς και χωρίς σχέση στο κιβώτιο.
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.