Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-01-13, 13:22
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό στο κάνει με το αέριο; με την βενζίνη; ή και στα δύο κάυσιμα;;
Μόνο στο αέριο από την στιγμή που το πήρα. Να φανταστείς κατά την παραλαβή με το που το έφερε από το κτέο ο τεχνικός στη μανούβρα του έσβησε. Όταν το ρώτησα σχετικά μου είπε ότι δεν έχει το έχει μάθει ακόμα! Πάντος τους παραδέχομαι είναι όλοι ετοιμόλογοι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-13, 13:37
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχα ... Γιατί όπου πάω ακούω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ίδιο ? Από όλους ! Και πάντα υπάρχει πρόβλημα!!! Μην πιστεύεις !

Η διαφορά 15% είναι λογικότατη που ανέφερες .
Τα 5-6 λίτρα βετζίνης ανα ντεπόζιτο γκαζιού είναι απαράδεκτα για μένα , εκτός αν ¨ΟΛΕΣ σου οι μετακινήσεις τώρα το χειμώνα είναι με παγωμένη μηχανή και για το πολύ 5-10 χιλιόμετρα έκαστη .

Εγώ με 5-10 χμ τωρα το χειμώνα ανά άναμα ( γιατί συνήθως για τόσο το κινώ ) τρώω 10 ευρώ βετζίνα στα 3 γεμίσματα , δηλαδή στα 150 ευρώ .
Αντιστοίχως το καλοκαίρι , 10 ευρώ το δίμηνο !
Νομίζω τα 6 της βενζίνης είναι φυσικολογικά αφού έχω πρόβλημα στην αρχή με τα ρεταρίσματα και τα σβησίματα στις μανούβρες. Βέβαια σωστή μέτρηση θα είναι όταν διορθωθούν τα προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-13, 14:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο στο αέριο από την στιγμή που το πήρα. Να φανταστείς κατά την παραλαβή με το που το έφερε από το κτέο ο τεχνικός στη μανούβρα του έσβησε. Όταν το ρώτησα σχετικά μου είπε ότι δεν έχει το έχει μάθει ακόμα! Πάντος τους παραδέχομαι είναι όλοι ετοιμόλογοι.
Χμ, και το έχεις κάνει προγραμματισμούς και δεν έστρωσε ε;;
1) Κάποιο σωληνάκι απο μπέκ μέχρι πολλαπλή εισαγωγής είναι ελαφρώς διπλωμένο
(λογικά το 1 που σου κάνει το πρόβλημα)
2) Σου έχουν κάνει μικρές τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής
3) Ταυτόχρονα τα 2 επάνω
Δεν έχει κάτι άλλο να δείς.
Για να έχεις εικόνα, όταν στο βάλουν στο κομπιούτερ, πρέπει να δεις τους χρόνους ψεκασμού
των μπέκ αερίου.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-13, 14:44
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, και το έχεις κάνει προγραμματισμούς και δεν έστρωσε ε;;
1) Κάποιο σωληνάκι απο μπέκ μέχρι πολλαπλή εισαγωγής είναι ελαφρώς διπλωμένο
(λογικά το 1 που σου κάνει το πρόβλημα)
2) Σου έχουν κάνει μικρές τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής
3) Ταυτόχρονα τα 2 επάνω
Δεν έχει κάτι άλλο να δείς.
Για να έχεις εικόνα, όταν στο βάλουν στο κομπιούτερ, πρέπει να δεις τους χρόνους ψεκασμού
των μπέκ αερίου.
Όχι ακόμα μετά την τοποθέτηση δεν έχω πάει.
Η πρώτη επίσκεψη λόγω διαθεσιμότητας τους θα γίνει την Παρασκευή. Φαντάζομαι αυτό θα στρώσει με ρύθμιση. Το ρετάρισμα όμως αντέ να το βρουν και να το διορθώσουν. Ελπίζω να τους το κάνει όταν το πάω γιατί μέχρι τώρα μόνο το πρωί το κάνει στην πρώτη εκκίνηση.
Με παραξενεύει όμως που το κάνει μόνο κρύο. Αν ήταν πρόβλημα γενικότερο κακής εγκατάστασης δεν θα το έκανε και σε άλλες στιγμές. Μου φαίνεται όμως ποιό λογικό στο άσχετο τεχνικά μυαλό μου να είναι κάποιο βραχυκλυκλωμα και όταν ζεσταίνεται ίσως και λόγω θερμοκρασίας να δουλεύει καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-13, 14:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ακόμα μετά την τοποθέτηση δεν έχω πάει.
Η πρώτη επίσκεψη λόγω διαθεσιμότητας τους θα γίνει την Παρασκευή. Φαντάζομαι αυτό θα στρώσει με ρύθμιση. Το ρετάρισμα όμως αντέ να το βρουν και να το διορθώσουν. Ελπίζω να τους το κάνει όταν το πάω γιατί μέχρι τώρα μόνο το πρωί το κάνει στην πρώτη εκκίνηση.
Με παραξενεύει όμως που το κάνει μόνο κρύο. Αν ήταν πρόβλημα γενικότερο κακής εγκατάστασης δεν θα το έκανε και σε άλλες στιγμές. Μου φαίνεται όμως ποιό λογικό στο άσχετο τεχνικά μυαλό μου να είναι κάποιο βραχυκλυκλωμα και όταν ζεσταίνεται ίσως και λόγω θερμοκρασίας να δουλεύει καλά.
Οχι, δεν είναι βραχυκύκλωμα.
Σου έχουν βάλει αλλαγή απο βενζίνη σε αέριο στους 40 κελσίου, και κατά την εξάτμιση
του υγραερίου η θερμοκρασία στον πνευμονα πεφτει τόσο που γίνεται παγοποίηση..
Και έχεις φραγή αερίου, ρετάρισμα, καυσαέρια, λαμπάκι να αναβοσβήνει και μονιμο λαμπάκι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-13, 15:17
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν είναι βραχυκύκλωμα.
Σου έχουν βάλει αλλαγή απο βενζίνη σε αέριο στους 40 κελσίου, και κατά την εξάτμιση
του υγραερίου η θερμοκρασία στον πνευμονα πεφτει τόσο που γίνεται παγοποίηση..
Και έχεις φραγή αερίου, ρετάρισμα, καυσαέρια, λαμπάκι να αναβοσβήνει και μονιμο λαμπάκι..
Λογικό το ακούω για το αέριο αλλά το μπεκ της βενζίνης γιατί να μην έχει παλμό από την στιγμή που μέχρι την φύσα δίνει ρεύμα και ξαφνικά μετά απο manual αλλαγές να επανέρχεται μόνο του.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-13, 21:45
panos Ο χρήστης panos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 49
panos is on a distinguished road
Από περιέργεια, το κιτ υγραερίου που τοποθέτησες ποιας εταιρείας είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-13, 23:14
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από περιέργεια, το κιτ υγραερίου που τοποθέτησες ποιας εταιρείας είναι?
NGIS - North Italy Gaz System
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-01-13, 09:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό το ακούω για το αέριο αλλά το μπεκ της βενζίνης γιατί να μην έχει παλμό από την στιγμή που μέχρι την φύσα δίνει ρεύμα και ξαφνικά μετά απο manual αλλαγές να επανέρχεται μόνο του.
Γιατί έχει μπλεχτεί ο εγκέφαλος του LPG, σου έχει περάσει καυσαέρια στο σύστημα,
και ο εγκέφαλος του κινητήρα προσπαθεί να τα μειώσει.
Φτάνει σε τιμές που είναι εκτός adaptation, ανάβει μόνιμα το λαμπάκι, και αν δεν
σβήσεις τη μηχανή τελείως, δεν πρόκειται να διαβάσει τις προρυθμισμένες τιμές.
Ομως μετά, το λαμπάκι του κινητήρα σβήνει, γιατί δεν έχεις βλάβη.
Το συνεχές χειροκίνητο παίξιμο lpg-gas όταν ρετάρει όμως το αυτοκίνητο, προκαλεί την
ένδειξη που βλέπεις στο διαγνωστικό, εσύ προκαλείς την βλάβη που μένει στον εγκέφαλο.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-01-13, 23:42
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έχει μπλεχτεί ο εγκέφαλος του LPG, σου έχει περάσει καυσαέρια στο σύστημα,
και ο εγκέφαλος του κινητήρα προσπαθεί να τα μειώσει.
Φτάνει σε τιμές που είναι εκτός adaptation, ανάβει μόνιμα το λαμπάκι, και αν δεν
σβήσεις τη μηχανή τελείως, δεν πρόκειται να διαβάσει τις προρυθμισμένες τιμές.
Ομως μετά, το λαμπάκι του κινητήρα σβήνει, γιατί δεν έχεις βλάβη.
Το συνεχές χειροκίνητο παίξιμο lpg-gas όταν ρετάρει όμως το αυτοκίνητο, προκαλεί την
ένδειξη που βλέπεις στο διαγνωστικό, εσύ προκαλείς την βλάβη που μένει στον εγκέφαλο.
Τελικά από χτες άκουσα την συμβουλή σου και τα προβλήματα του ρεταρίσματος σταμάτησαν. Χτες το πρωί ξεκίνησα με ρετάρισμα και στα δύο καύσιμα. Σταμάτησα έσβησα και ξαναάνοιξα και στην 2η φορά έστρωσε. Δεν το ξαναπήραξα ούτε έκανα χειροκίνητη αλλαγή σε γκάζι, πήγα δουλειά και το απόγευμα δεν μου έκανα κάτι. Να σημειώσω εδώ ότι δεν είχα και σβήσιμο αφού γενικά βρίσκομαι εκτός Αθήνας και οι μισές διαδρομές είναι Εθνική ενώ οι υπόλοιπες χωρίς μποτιλιαρίσματα.

Σήμερα και το πρωί και το απόγευμα όλα οκ ενώ μου έσβησε και το λαμπάκι του μοτέρ.
Παναγιώτη Ευχαριστώ .. η συμβουλή σου έκανε καλή δουλειά. Αύριο έχω ραντεβού για την 1η ρύθμιση μετά την εγκατάσταση και ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα.

Μήπως τελικά η ρωγμή στην εισαγωγή αέρα και οι λάθος δικές μου προσπάθειες να σταματήσω το ρετάρισμα ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα και δεν φταίει η εγκατάσταση εκτός της καλύτερης ρύθμισης. Απότι διαβάζω δύσκολα να την πετύχουν οι περισσότεροι εγκαταστάτες με την πρώτη ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.