Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-13, 20:35
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
LGP? Ονειρο η Εφιαλτης?

ειχα εχθες μια συζητηση με ενα γνωστο μου εχει ενα ε36 16ρι στα χαρτια με 2λιτρο μοτερ αλλα το αμαξι ειναι κυριολεκτικα στη πεννα και μου λεει εβαλε σε ενα γειτονα του αεριο και γλυτωσε γιατι θα το πουλουσε ε καθε βολτα ενα 10ρικο δεν πηγαινε αλλα και ο γειτονας του εκανε και ενα μι6 ε60/63 βε 10 και τωρα το χαιρετε και παη στη δουλεια και σιγα - σιγα ηρθε η συζητηση για να κανω το δικο μου που θελλω περιπου 15-17L στα 100 και ερχοταν γυρω στα 6-7ευρω στα 100 και 250 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ με 20 ευρω (Συμπεριλαμβανομενου 0,83λεπτα του αεριου αν παω και στην esso gas εδω που εχω γνωστους μπορει να φουλαρω και φθηνωτερα ) Ως Τωρα Βαζω την Shell VPower 97
oktanium) που βαζω παντα στο αυτ. αλλα ΚΑΙ στο μοτοσκουτερ
και στο 1/3τον απο την Αρχικη καταναλωση παμε σχεδον στα 6-7 ευρω ΤΡΕΛΛΑ τρελαθηκα πηδουσα ,,,,,,
μα καλα του λεω ειναι 5.600 κυβικα ειναι 12 κιλινδροι θα'χω οπως εσυ 20 ευρω στα 250 χλμ?????
ΝΑΙ μου λεει ισα ισα που το αμαξι σου επιδη ειναι μεγαλο δεν θα ζωριζετε και θα κανη πολυ πιο λιγη καταναλωση απο το δικο μου,
και,,,, μου ειπε και για ενα γειτονα του που μενει σινδο επισης και εχει ενα μι6 (ε60/63) βε 10 και 507 αλογα το'κανε και σωθηκε εχει να λεει παη στη δουλεια του με το αμαξι που το'βλεπε πριν στη,,,,,χαση και στη φεξη παη τωρα καθε μερα δουλεια που ειναι στη περαια (ενα μερος πολυ εξω απο την πολη προς χαλκιδικη) ναι εχει 20 ευρω στα 250χλμ.
Ναι μου λεει θα μπορης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να χαιρεσε το αμαξι σου για πλακα να πηγαινεις Οπου Γουσταρεις συνεχεια και Θα'σαι και Πρωτη Μουρη με αυτο.
Φιλοι συμφ/τες εχθες τη Νυχτα ο Υπνος μου ηταν ΓΕΜΑΤΟΣ Χρυσα Ονειρα Αποταμιευσης (απο τις Βεζινες) αλλα η δουλεια μου ειναι ακριβως στο περασμα εξω απο την μια απο τις 2 Γενικες Αντ/ες BMW Βορειου ελλαδος αδαμιδης α.ε. (η αλλη ειναι ο τρικαλιωτης α.ε. προς αεροδρομιο μερια) και,,,,,,λεω Πριν απο τετια σοβαρη Αποφαση Ας Παω να παρω και την Γνωμη του Απολυτα Ειδικου.
Παω Ζητησα Περιμενα Ηρθε και με ακουσε του ειπα για την χθεσινη Συζητηση με τον γνωστο μου τα Αποτελεσματα με το αεριο στο συνεργειο του γειτονα του και παρακαλεσα να μου πει τη γνωμη του ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Μολις του ειπα για το αυτ. μου με ρωτησε με τι πινακιδες κυκλοφορει και ποσα χλμ. του εχω κανει καθως και με ποσα το πηρα
Μου Απαντα με το εξης Ερωτημα :
Αυτος ο Τεχνιτης που λες που περναει το Αεριο Ρωτα τον , μπορει να σου δωση μια Εγγυηση εαν ο Κινητηρας σου Αχρηστευτη σε,,,,,, 5 χρονια σου βαζω αν συμπερανω απο οσα χιλιομετρα εχεις κανη ,,,,,,,,εισαι στα 5-με 6 χιλ. χλμ. το χρονο Περιπου.
Εκει Παγωσα μα,,,,,,,λεω πως,
εκει σιγογελαει και συνεχιζη λεει : Φιλε μου! εχεις ενα απο τα Σπανιοτερα BMW Αυτ/τα Σημερα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρης μοτερ εστω και μεταχ/νο Μπλοκ αν εισαι τυχερος που δεν πιστευω γιατι θα σου Αχρηστευτουν Εγγυημενα και το πανω μερος ( Κεφαλες- βαλβιδες- εκκεντροφοροι)
σε e-bay και παντου τα διαθεσιμα ειναι κανας δισκος πλατω τακακια κατι Αναλωσιμο ,αλλα για καινουργιο μπλοκ η μοτερ να σκεφτης να στο φερουν η και εσυ να το κατεβασης απο γερμ. εισαι πανω απο 50ρικο οποτε ΤΙ θα κανης θα αγορασης ενα αλλο αυτοκινητο 850CSI να το περασης στο δικο σου? ειναι αυτο λογικο και δυνατον απο οικονομικη πλευρα ?
Ο φιλος εκανε αεριο το δικο του γιατι ενα 2λιτρο τετιο μοτερ αυριο μεθαυριο αν του καη απο στροφαλους μπιελες κουζινετα ΟΛΑ με κανα 200ρι αντε 300ρι θα βαλη αλλο εσυ ομως ΤΙ θα κανης?
Εκει εσβησα να στειλω ο ιδιος το γλυκο μου στο Θανατο καλυτερα,,,,, να μη ζουσα κι εγω
εκει του λεω γι'αυτον με το μι6 , και μου λεει ΠΑΛΙ σε μι6 υπαρχουν μοτερια Πληθωρα οσα θες ( σ'αυτο ειχε δικιο γιατι Προπερση κοντα στο βαρδαρι σ'ενα ///Μ Ανταλακτικα ειχαν ενα τρομπετο μοτερ- σασμαν χωρις διαφ. βε 10 507αλ. τους ειχα ρωτηση απο Περειεργεια,,,,,,και μου λενε ,,,ντουκο το δινουμε απο 2 σε 1μιση χιλιαρικο ολο οπως ειναι)
μου λεει ο φιλος Καταλαβετο καλα τη στιγμη που βαζεις στο αυτ. σου Αεριο του ΑΡΧΙΖΗΣ Φθορα και Ημερα Ληξης,,,,, δεν εχω το Χρονο να σου Αναλυσω με ολες τις λεπτομερειες αλλα π.χ. αν του εβαζες βεζινη π.χ. 91 οκτανια ακαταλιλη παλι ειχε πιθανοτητες να ζηση γιατι στο μπλοκ ολα θα ηταν ενταξη μονο στις Βαλβιδες και στο χωρο εισαγωγης - εξαγωγης θα καιγοταν σιγα-σιγα αλλα με το αεριο οι χωροι των κιλινδρων γινονται παροδικα οβαλ που με το ματι ΔΕΝ φενετε εκει παλι Παροδικα Παραποιητε η σωστη Νορμαλ λειτουργεια του κατασκευαστη και στα αλλα μερη εσωτερικα που κατευθηνουν τα εμβολα Αχρηστευετε γιατι ΔΕΝ ειναι το Καυσιμο που το δημιουργησε παντως μου λεει Αν σου ειναι Προβλημα λογω Καυσιμων να το χρησιμοποιης παρε κατι αλλο σαν οικονομικο οχημα για συνεχη κινηση και Αν Θες Να το Κρατησης στο μελλον ΞΕΧΝΑ το αεριο.
Φιλοι Συμφ/τες Θα Παρακαλουσα την Γνωμη σας Πανω σ'αυτο το ερωτημα γιατι Αρχηκα Χαρηκα με το Αεριο που μ'αυτην την Καταναλωση μου φανηκε ΤΟ Ονειρο αλλα,,,,,,,,,,,,να ομως που σ αυτο το Ονειρο Κρυβωταν στη Συνεχεια ο Χειροτερος Εφιαλτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M8CSI : 24-10-13 στις 20:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-13, 21:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ενα κάρο αμπελοφιλοσοφίες..
Με 16.000,00 σου φέρνω αύριο το πρωί ολόκληρο μοτέρ.. και βάζω και 1600 στην τσέπη μου.
Και να σου πώ και κάτι?
Να σου δώσει το μαστόρι της BMW εγγύηση οτι δε θα σκάσει το μοτέρ σου σε 5 χρόνια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-13, 00:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
μα καλα του λεω ειναι 5.600 κυβικα ειναι 12 κιλινδροι θα'χω οπως εσυ 20 ευρω στα 250 χλμ?????
ΝΑΙ μου λεει ισα ισα που το αμαξι σου επιδη ειναι μεγαλο δεν θα ζωριζετε και θα κανη πολυ πιο λιγη καταναλωση απο το δικο μου,
Σταμάτησα να διαβάζω εδώ. Είναι και εδώ που τα λέμε και μεγάλο το κείμενο κι ο τρόπος που γράφεις αρκετά κουραστικός, αλλά μετά από μία τέτοια μπαρουφάρα, ανακατεύτηκα και έχω να πάω να ξεράσω.

Δεν "σπάνε μπιέλες, καίγονται κουζινέτα" κτλ από εγκατάσταση υγραερίου. Δεν έχει καμία διαφορά από την βενζίνη, εφόσον δεν υπάρχει χημική ασυμβατότητα με τα υλικά κατασκευής του κινητήρα δεν υπάρχει κανένα άλλο αίτιο που θα μπορούσε να προκαλέσει φθορά/ζημιά. Φυσικά όταν μιλάμε για μία τουλάχιστον μέτρια εγκατάσταση. Οι 12-κύλινδροι της BMW δεν είναι στις λίστες με τα "κόκκινα" μοτέρ, που έχουν θέματα συμβατότητας. Από την άλλη, θα έφτυνες αίμα για να βρεις εγκέφαλο να το οδηγήσει, το 99% είναι ως 8 κυλίνδρους.

Α, το αυτοκίνητο το ίδιο θα καίει σε λ/100χλμ ή λίγο παραπάνω. Και να θέλεις να του κόψεις εσύ τον ψεκασμό από τον εγκέφαλο του υγραερίου, θα σε γράψει εκεί που δεν παίρνει μελάνι και θα διορθώσει αμέσως από τον αισθητήρα οξυγόνου στο μίγμα που είναι προγραμματισμένο να κάνει. Απλά το καύσιμο είναι φτηνότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-13, 12:37
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Μην πειραξεις το αμαξι σου για κανενα λογο.
Ακομα και να μην εμφανιστει ποτε προβλημα, ειναι κριμα να αλλοιωσεις εναν τετοιο κινητηρα.
1000 φορες να δωσεις τα λεφτα του υγραεριου και κανα 1000αρικο ακομα και να παρεις ενα μικρο 1200αρι να κανεις τη δουλεια σου καθημερινα παρα αυτο που σκεφτεσαι.

Το csi σου εχει υποστει αρκετα.
Μην ρισκαρεις και πανω απ'ολα μην το μαιμουδευεις αλλο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-13, 13:23
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πειραξεις το αμαξι σου για κανενα λογο.
Ακομα και να μην εμφανιστει ποτε προβλημα, ειναι κριμα να αλλοιωσεις εναν τετοιο κινητηρα.
1000 φορες να δωσεις τα λεφτα του υγραεριου και κανα 1000αρικο ακομα και να παρεις ενα μικρο 1200αρι να κανεις τη δουλεια σου καθημερινα παρα αυτο που σκεφτεσαι.

Το csi σου εχει υποστει αρκετα.
Μην ρισκαρεις και πανω απ'ολα μην το μαιμουδευεις αλλο.
Τωρα κατι του ειπες. ειανι σαν τα 316 με 20αρες και σηματακι μ3 αλλα στην υπερβολη
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-13, 13:49
NNIKOLOG Ο χρήστης NNIKOLOG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2012
Μηνύματα: 102
NNIKOLOG will become famous soon enough
Mπλοκ S70 B56 πανω απο 50 αρικο ??
τρομπετο S85 με 1μισο χιλιαρικο ??

Για εξηγειστε μου καποιος βρε παιδια .

λοιπον η αποψη μου ειναι οτι για 5,000 - 6,000 χλμ ετησιως δεν ασχολουμαστε καν με υγραερια κτλ .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-13, 14:11
NNIKOLOG Ο χρήστης NNIKOLOG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2012
Μηνύματα: 102
NNIKOLOG will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
θελλω περιπου 15-17L στα 100 και ερχοταν γυρω στα 6-7ευρω στα 100 και 250 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ με 20 ευρω ευρω στα 250χλμ.
λοιπον δεν βγαζει νοημα.
Θες λες 17 L τα 100 χλμ. Δηλαδη η 27euro βενζινη η 14euro υγραεριο και για να κανεις 250 χλμ θα θες 35euro υγραεριο και κανα 70αρι euro βενζινη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-13, 17:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NNIKOLOG Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπλοκ S70 B56 πανω απο 50 αρικο ??
τρομπετο S85 με 1μισο χιλιαρικο ??

Για εξηγειστε μου καποιος βρε παιδια .

λοιπον η αποψη μου ειναι οτι για 5,000 - 6,000 χλμ ετησιως δεν ασχολουμαστε καν με υγραερια κτλ .
δεκαέξι χιλιάδες, και δεν μιλάω για τροπέτο.. μιλάω για μοτέρ απο το εργοστάσιο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-13, 17:31
NNIKOLOG Ο χρήστης NNIKOLOG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2012
Μηνύματα: 102
NNIKOLOG will become famous soon enough
Δεν με καταλαβες, ζηταω εξηγησεις** στα λεγομενα του 850CSI δηλαδη :
ποιος ειναι αυτος που θελει 50 για το μοτερ του csi και ποιος ειναι αυτος που πουλαει s85 με 1500 euro . .
εσυ καλα τα λες

** εννοω κουβεντα να γινετε, δεν ειμαι κανας ανακριτης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-13, 20:00
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πειραξεις το αμαξι σου για κανενα λογο.
Ακομα και να μην εμφανιστει ποτε προβλημα, ειναι κριμα να αλλοιωσεις εναν τετοιο κινητηρα.
1000 φορες να δωσεις τα λεφτα του υγραεριου και κανα 1000αρικο ακομα και να παρεις ενα μικρο 1200αρι να κανεις τη δουλεια σου καθημερινα παρα αυτο που σκεφτεσαι.

Το csi σου εχει υποστει αρκετα.
Μην ρισκαρεις και πανω απ'ολα μην το μαιμουδευεις αλλο.
δεν ξερω τι εννοεις εχει Υποστει αρκετα αλλα μολις το πηρα τα 6.5 χιλιαρικα εφυγαν για πλακα σε σερβις ολες οι φλαντζες επρεπε να αλλαχτουν και αλλαχτηκαν σε μοτερ - σασμαν (εκτος των κεφαλων ητανΟ.Κ.) το σασμαν ηθελε η κεντρικη τσιμουχα αλλαγη εχανε ενα ειδικο δαχτυλιδι στο σασμαν επρεπε να αλλαχτη αλλαχτηκε διοτι ο λεβιες δεν λειτουργουσε σωστα μου ειπαν εγω δεν το καταλαβαινα (μηπως ξαναχα τετιο αυτ. ποτε να ξερω?) οταν εγινε τοτε ειδα τι διαφορα , Βαση μοτερ η μεγαλη η Κατω η Στρογγυλη αλλαχτηκε ειχε σχισμες και τρεχανε τα λαδια της (Ακομη και η βαση του η μεγαλη εχει λαδι μεσα) 4τραδα δισκοι - τακακια καινουργια τα Μανησια Original , Προγραμμα Βελτειωσης Chip Tuning 700 euro και για ελευθερας απο καταλυτες εξατμιση για να δωση αποτελεσμα εγινε κι αυτο 425PS στις Νορμαλ 5.300 σ.α.λ. + στην τιμη μεσα και η Απομακρυνση του Περιοριστη Κοφτη Ταχυτητας στα 250χ.α.ω. Ζαντολαστιχα Παραγγελια 5.000ευρω που οι Πισω ειχαν βγη για 2 Αμαξια στο Κοσμο Porsche GTR Carrera και Merc. XLR600 / F1 Mc Laren BBS Le Mans 11ρες σε Πλατος πισω σε πλατος για μπορεση να παρη λαστιχο 315/25/19 με δεκαρες μπροστα σε πλατος δηλδ. αν σου βαλω Xenon, Στερεοφωνικο Πηγη /////ALPINE ( Το Μανησιο Hi Fi Stero System που εχει βαλει η ///Μ ΔΕΝ το πειραζω) Ψυγεια καινουργια Bordcomputer καινουργιο με Instalation Βαψιματα και πολλα αλλα που αν στα βαλω ΟΛΑ με τις Αποδειξης που τις Κρατω οχι φαφλατολογιες στο αυτ. εχω δωσει παραπανω απο οτι το αγορασα φιλε μου οχι ελλαδα φυσικα αλλα στη βιεννη τοτε που μπορουσα και εβγαζα ενα χιλιαρικο τη βδομαδα καθαρο οποτε δεν πθιστευω να εχει Υποστη τιποτα αλλα Πεταει στα συνεφα γιατι Αμφιβαλω αν Υπαρχουν αλλα 850 που να εχουν αυτα που εχει σε Τοp αυτ.
Να Φανταστης το αυτ, εμεινε μεσα στην BMW Winter Simmering Wien , 2,μιση μηνες γιατι ενω εφτιαχναν κατι εβλεπαν και αλλο και τα ανταλαχτικα του καναν κανα 4 μερες να ρθουν απο τα Κεντρικα στο Munchen π.χ. η Μια η φλαντζα του καρτερ η Μεγαλη εκανε 170 ευρω (εχει και μικρη διοτι το αυτ. εχει 2 καπακια καρτερ ενα μεγαλο και στο μεγαλο ενα μικρο) εκει που καναν αυτα ειδαν οτι η λαστιχιενιοι συνδετηρες απο τις 2 πολλαπλες ειχαν ραγισματα μου παιρναν στο κινητο και τους Υπεδειχνα " Αλλαξτε τα ΟΛΑ καινουργια" 4 ελαστικα κομματια 1 ανα 3 κιλινδρους 180 ευρω ο ενας!
και χιλια δυο αλλα
χμμ εδω να δεις τι,,,,,εχει Υποστει φιλε μου,,,,,,, εχει γινη οχι για μια αλλα για 2 ζωες επιπλεον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M8CSI : 25-10-13 στις 20:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.