Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-01-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Panoz_335i
Panoz_335i Ο χρήστης Panoz_335i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 462
Panoz_335i will become famous soon enoughPanoz_335i will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ το forum!

Πριν 4 μίνες ο αδερφός μου αγόρασε ένα corsa 1.2 μοντέλο 2004 με 18000χλμ από την αντιπροσωπεία ρωτάμε, για τα service και μας λένε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών κάθε 30000χλμ ή στο χρόνο οποίο συμπληρωθεί πρώτο. Προχθές ρίξαμε μια μάτια στη στάθμη των λαδιών, έκπληκτοι διαπιστώσαμε ότι ο δείκτης δεν ‘πιάνει’ λάδι! Το μοτέρ δε χάνει αν έχανε θα το βλέπαμε το να καίει λάδι δε θέλω να το πιστέψω! Ανοίγω το manual και τι διαβάζω? Ο κατασκευαστής δικαιολογεί απώλεια λαδιού 600ml ανά 1000 χλμ!! Και αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ καινούριο αυτοκίνητο και θα είμαι αναγκασμένος να συμπληρώνω λάδι ανά τόσο τακτά χρονικά διαστήματα? Αυτοί είναι οι κινητήρες νέας γενιάς?
Αυτό που με εξόργισε είναι ότι λένε αλλαγή ανά 30000χλμ δε μας είπαν όμως αν θα έχει μείνει μέσα λάδι για να αλλάξουμε επίσης τι λάδια είναι αυτά που αντέχουν 30000χλμ? Εκτός και αν βασίζονται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης θα συμπληρώνει συχνά όποτε το Κάρτερ θα έχει πάντα μια ποσότητα ‘φρέσκου’ λαδιού. Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι τώρα έχει 24000χλμ και συμπληρώσαμε περίπου 1lt. το αμάξι σπανίως δουλεύει πέραν των 6000rpm
Το θέμα το θέτω κυρίως για τη μηχανολογική του εκδοχή για να ακουστούν απόψεις για τα λάδια των 30000χλμ.
Εχω ακριβως το ιδιο μοντελο με το δικο σου . Δεν υπαρχει τετοιο θεμα...εχεις απωλεια απο καπου και δεν το εχεις παρει χαμπαρι.

Επισης τα λαδια δεν τα αλλαζω ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 10,000 χιλιομετρα και στο BMW ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 5500-6000 χιλιομετρα.
Ας λενε τα βιβλιαρακια οτι θελουν.
__________________

ΒΜW Freak -E92 335i -Space Grey
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-07, 09:59
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ αυτό νομίζω είναι και το καλύτερο! Θα μας λυθούν όλες οι απορίες.
Α επίσης αφου ο κινητήρας φτάσει στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, τα 5 λεπτά που μεσολαβουν (που λένε οι κατασκευαστες στα βιβλία) για να μετρήσουμε, χρησιμεύουν για να επανέλθει όλη η ποσότητα του λαδιού στο κάρτερ (αλλά η θερμοκρασία τους δε προλαβαίνει να πέσει πολύ)
Θα το κάνω και εγώ και έτσι θα μας λυθούν οι απορίες. (Για να ξέρουμε)
Λοιπον Dim77 εκανα το πειραμα αλλα δυστηχως το εκανα μονο με το BMW, το corsa δεν το πετυχα καθολου χθες ηταν ολη μερα στο δρομο. Το αποτελεσμα ηταν οπως το περιμενα η ποσοτητα του λαδιου που μετρησα με κρυο μοτερ ηταν ελαχιστα περισσοτερη απο αυτη του ζεστου. Λεγοντας ελαχιστα περισσοτερη εννοω περιπου 2,5mm αποσταση στο δεικτη πως μεταφραζεται σε ποσοτητα λαδιου δεν ειμαι συγουρος υπολογιζω κοντα στα 150ml.Τεσπα αποτι ειδα οι αποψεις διηστανται για τα λαδια των 30000χλμ αλλοι λενε οτι διαηετουν τη τεχνολογια να αντεξουν τοσο αλλοι οχι (το διαβασα σε αλλο post) οσο για το corsa μαλλον πρεπει να το παρακολουθησω στενα για να πω με συγουρια τι ακριβως συμβαινει
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Οκ φίλε μου! Θα το δοκιμασω και εγώ και θα σου πώ. Πάντως να έχει κάψει τόσο πολύ λάδι Corsa 1.2 σε τόσο λίγα χλμ...Πρόσεξε το μην είναι τίποτα ελατωματικό.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-07, 10:54
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ φίλε μου! Θα το δοκιμασω και εγώ και θα σου πώ. Πάντως να έχει κάψει τόσο πολύ λάδι Corsa 1.2 σε τόσο λίγα χλμ...Πρόσεξε το μην είναι τίποτα ελατωματικό.
Θα το κανω φυλο και φτερο φιλε !!!
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-07, 20:59
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.

καμμια εταιρεια δε ρισκαρει τη φημη της -και τις πωλησεις φυσικα-δηλωνωντας ανακριβειες..ποσο μαλλον μια φιρμα οπως η BMW....και συμπτωματικα την Τεταρτη ημουν στο κεντρο ερευνων λιπανσης και καυσιμων της ΔΕΗ...και φυσικα τιιιι ρωτησα τον υπευθυνο μετρησεων; (1 ωρα ελεγε...)
ναι...
καλα μαντεψατε...
η απαντηση;
"συνθετικο λαδι που σχεδιαζεται και εγκρινει ο κατασκευαστης για χ χιλιομετρα ειναι για χ χιλιομετρα!...αλλαγες σε μικρο χρονο "δουλεματος" απλα ειναι σπαταλη...τιποτα λιγωτερο τιποτα περισσοτερο..." μαλιστα ειχε και μια γνωστη μαρκα λαδιων που του ειχαν φερει για αναλυση και τυποποιηση,προκειμενου να εισαχθει στην Ελλαδα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-07, 21:16
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
@nassosbmw1: Σεβαστή η γνώμη σου και πιθανόν να είναι έτσι...αλλά επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη. Επίσης, άλλο 20.000χλμ στον αυτοκινητόδρομο και άλλο στην πολη (όπου ο κινητήρας δουλεύει 3πλες ώρες!). Το πιο σωστό θα ήταν να μετράμε όχι χιλιόμετρα, άλλά ώρες λειτουργία του κινητήρα, όπως στα πλοία και στα αεροσκάφη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-07, 22:27
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
@nassosbmw1: Σεβαστή η γνώμη σου και πιθανόν να είναι έτσι...αλλά επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη. Επίσης, άλλο 20.000χλμ στον αυτοκινητόδρομο και άλλο στην πολη (όπου ο κινητήρας δουλεύει 3πλες ώρες!). Το πιο σωστό θα ήταν να μετράμε όχι χιλιόμετρα, άλλά ώρες λειτουργία του κινητήρα, όπως στα πλοία και στα αεροσκάφη.
Aδερφε δε τρεχει τιποτα.. και γω ειμαι ψωρας με το αυτοκινητο αλλα μερικα πραγματα ειναι κακως παρεξηγημενα...και δε μου αρεσει που το καθε συνεργειο βγαζει ασχετο τον κατασκευαστη!κι εχουν περασει μια τετοια νοοτροπια που τελικα περισσοτερο ψυχολογικοι ειναι οι λογοι που αλλαζουμε συχνα λαδια παρα πρακτικοι και αναγκαιοι...εχω τοσες αλλες ασχολιες που σιγα μη κατσω να ασχοληθω και με τα λαδια...ε,οχι!οποτε λεει το μυνημα! το γραφει το βιβλιαρακι,το επιβεβαιωσε κι ο Σπανος και τελος!
οσο για τις ωρες λειτουργιας...
με αυτες ξερεις βγαινουν τα συμπερασματα,πχ το ποσο αντεχει η οχι ενα λαδι...οπως καταλαβαινεις,παραπλησια νουμερα ειναι στο θεμα της συντηρησης και δεν εχει καμμια διαφορα ο αυτοκινητοδρομος η η πολη...αλλωστε αυτο κανει το λαδακι: λιπαινει σε ΟΛΕΣ τις συνθηκες...ειτε σε πολη ειτε σε ανοιχτο δρομο ειτε ρελαντι η σε πολικο ψυχος η καυσωνα...αλλωστε κατασκευαστες ειναι...λες να μην ξερουν τι λενε;δεν εχουν προβλεψει τι χρηση κανει ενας παππους η ενα ανηψακι που θα παρει το αμαξι μια βδομαδα και θα το σκισει;δε νομιζω....

υγ1 εδω δε χαλαγε το εσκορτ που εχανε λαδια και γυρναγε βδομαδες με το 1/3...και ορυκτελαιο μαλιστα.!..68000 κμ και πουληθηκε κι ακομα κυκλοφοραει κανονικα...
υγ2 το φιεστα αγοραστηκε για 2 λογους: μικρο και μεγαλα διαστηματα σερβις...εχει 165000 κμ και εχουν αλλαχτει τα λαδια του ...11 φορες!.....εξακολουθει να εχει ευκολα την τελικη του,να μην καιει λαδια και να παιρνει μπροστα με την 1η...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 27-01-07 στις 00:31
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-07, 22:39
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Περιέργο Νάσο...και εγώ στο Σπανό πάω και λένε άλλα για τα λάδια (βέβαια συνεργείο είναι..τί άλλο θα πούν!?!?)

Συμφωνώ ότι σε πολλά θέματα μας δουλέυουν στην Ελλάδα και ένα είναι και αυτό. Προσωπικά, επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα στο στα 8 -10.000χλμ κλείνω χρόνο οπότε με πιάνει το χρονικό όριο και αλλάζω.

Για την πόλη και τον αυτοκινητόδρομο το είπα από πλευράς χρονο λειτουργίας, όχι σκησίματος. Για να κάνεις 20.000χλμ στην πόλη ο κινητήρας σου θα έχει δουλέψει 3-4 φορές πιο πολλές ώρες...άρα τα λάδια στα ίδια χλμ. έχουν υποστεί πολύ μεγαλύτερη ζημιά.

Νάσαι καλά να τα πούμε και με καφέ καμια φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-07, 22:59
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιέργο Νάσο...και εγώ στο Σπανό πάω και λένε άλλα για τα λάδια (βέβαια συνεργείο είναι..τί άλλο θα πούν!?!?)

Συμφωνώ ότι σε πολλά θέματα μας δουλέυουν στην Ελλάδα και ένα είναι και αυτό. Προσωπικά, επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα στο στα 8 -10.000χλμ κλείνω χρόνο οπότε με πιάνει το χρονικό όριο και αλλάζω.

Για την πόλη και τον αυτοκινητόδρομο το είπα από πλευράς χρονο λειτουργίας, όχι σκησίματος. Για να κάνεις 20.000χλμ στην πόλη ο κινητήρας σου θα έχει δουλέψει 3-4 φορές πιο πολλές ώρες...άρα τα λάδια στα ίδια χλμ. έχουν υποστεί πολύ μεγαλύτερη ζημιά.

Νάσαι καλά να τα πούμε και με καφέ καμια φορά.
καφες εννοειται θα παιξει να ανταλλαζουμε αποψεις...ο πωλητης μαλιστα που μου εκανε ολα τα χαρτια ανεφερε αρχικα για τα διαστηματα σερβις...
σε δευτερη επισκεψη (αλλος πωλητης) μου ειπε τα ιδια...εκτος αν ισχυει μονο για τα μοντελα που δεν εχουν τον κλασικο δεικτη λαδιου...
Οσο για τα λαδια εχω ρωτησει πολλους "λαδαδες"...επαγγελματιες και μη...απο χημικο μηχανικο που δουλευει στην Castrol,κι αυτος τα ιδια..(τι διαολο δεν θελουν να πουλανε λαδια ; ) μεχρι προσφατα στη ΔΕΗ στο τμημα ερευνας καυσιμων και λιπαντικων...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-07, 00:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aδερφε δε τρεχει τιποτα.. και γω ειμαι ψωρας με το αυτοκινητο αλλα μερικα πραγματα ειναι κακως παρεξηγημενα...και δ μου αρεσει που το καθε συνεργειο βγαζει ασχετο τον κατασκευαστη!κι εχουν περασει μια τετοια νοοτροπια που τελικα περισσοτερο ψυχολογικοι ειναι οι λογοι που αλλαζουμε συχνα λαδια παρα πρακτικοι και αναγκαιοι...εχω τοσες αλλες ασχολιες που σιγα μη κατσω να ασχοληθω και με τα λαδια...ε,οχι!οποτε λεει το μυνημα! το γραφει το βιβλιαρακι,το επιβεβαιωσε κι ο Σπανος και τελος!
οσο για τις ωρες λειτουργιας...
με αυτες ξερεις βγαινουν τα συμπερασματα,πχ το ποσο αντεχει η οχι ενα λαδι...οπως καταλαβαινεις,παραπλησια νουμερα ειναι στο θεμα της συντηρησης και δεν εχει καμμια διαφορα ο αυτοκινητοδρομος η η πολη...αλλωστε αυτο κανει το λαδακι: λιπαινει σε ΟΛΕΣ τις συνθηκες...ειτε σε πολη ειτε σε ανοιχτο δρομο ειτε ρελαντι η σε πολικο ψυχος η καυσωνα...αλλωστε κατασκευαστες ειναι...λες να μην ξερουν τι λενε;δεν εχουν προβλεψει τι χρηση κανει ενας παππους η ενα ανηψακι που θα παρει το αμαξι μια βδομαδα και θα το σκισει;δε νομιζω....

υγ1 εδω δε χαλαγε το εσκορτ που εχανε λαδια και γυρναγε βδομαδες με το 1/3...και ορυκτελαιο μαλιστα.!..68000 κμ και πουληθηκε κι ακομα κυκλοφοραει κανονικα...
υγ2 το φιεστα αγοραστηκε για 2 λογους: μικρο και μεγαλα διαστηματα σερβις...εχει 165000 κμ και εχουν αλλαχτει τα λαδια του ...11 φορες!.....εξακολουθει να εχει ευκολα την τελικη του,να μην καιει λαδια και να παιρνει μπροστα με την 1η...
Συμφωνώ!
Καλό κάνει να αλλάζεις λαδια κάθε 6-7000χλμ(ούτε κακό φυσικά) αντι για 10-20000 που λέει ο κατασκευαστής...αλλά δε χρειάζεται, ούτε κερδίζει σε μακροζωία ο κινητήρας.

Αν κάποιος αλλάζει λάδια καθε 7000 χλμ αντί για 10000 ή 20000(π.χ) αλλά αλλάζει τον αδόξαστο στο μοτέρ κάθε μέρα και συνέχεια....

Η σύντομη αλλαγή λαδιών είναι ψυχολογική και εμφυτευμένη στον Ελληνα που κραταγε το αυτοκίνητο του 20-30 χρόνια και έκανε 1,000,000 χλμ και προσπαθούσε να αντέξει όσο γίνεται περισσότερο.
Φυσικά τα συνεργεία δεν έχουν κανένα πρόβλημα να διαιωνίζουν αυτή τη κατάσταση.(είναι το καλύτερο τους, 50-80 ευρώ για 5 λεπτά δουλειά, από τον ''μικρό'' του συνεργείου μάλιστα, χωρίς κόπο, χωρίς προβλήματα)
Όμως και τα σημερινά μοτέρ είναι πολύ καλύτερα κατασκευασμένα με διαφορετικές μεθόδους (καλύτερη λείανση, honing στους κυλίνδρους από κατασκευή-και δε πολυχρειάζονται στρώσιμο- καλύτερα υλικά) και τα λάδια είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλύτερα από παλιότερα.
Θα ρίσκαραν οι εταιρείες τη φήμη (και τα χρήματα τους με τις μεγάλες εγγυήσεις) και να λένε αλλαγές κάθε 30000χλμ?
Μόνο στην Ελλάδα τα λένε αυτά στα συνεργεία.
(πήγαινε στη Γερμανία και πές τους θέλω να αλλάξω λάδια στα 7000 σε σειρά 1..Θα σε διώξουν ευγενικά)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.