Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-08, 13:34
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
smg hydraulic pump

Καλημέρα απο Κύπρο,
Προσφατα εγινα κατοχος Μ3 Ε46 smg. To αμάξι το αγορασα απο Αγγλία με 80000 χλμ σε αρκετα καλή κατάσταση. Μία μερα πριν το φορτώσω για να το φέρω Κυπρο, μου αναψε το λαμπάκι του κιβοτίου και άρχισε να κατεβάζει ταχύτητες και να κανει οτι θα μείνει στο δρόμο. Το πηρα σε εξουσιοδοτημενο συνεργιο ΒΜW στο Λονδίνο, του κανουνε και μια διαγνωση και βρισκουν οτι το προβλημα ειναι στην τροπα του smg. Μου λένε οτι ειναι σηνηθησμένο πρόβλημα και οτι σε δύο μερες θα το αλλάξουν και θα είναι ok. Δεν προλαμβαίνα ομως γιατι το καράβι θα έφευγε και έτσι αναγκαστηκα να στείλω το αμάξι στην Κύπρο με πρόβλημα και αγορασα το εξαρτημα ( hydraulic pump και ένα πορτοκαλί relay ) και ήρθα και εγω αεροπορικός.
Αλλαζουμε την τρόπα και το relay μου κάνουν και προσπαθουν να μου κάνουν και ένα επαναπρογραμματισμο του smg o οποίος επαναπρογραματισμός ΔΕΝ πετιχαίνει και μας βγαζει οτι η hydraulic pump εχει low pressure.
Τσαντιζομαι, ξεκινάω το αμάξι και με αναμένα τα λαμπάκια του smg και του chec engine φεύγω. Το παράξενο δεν ειναι οτι πηρε μπρος αλλα οτι παει και καλα εδω και δύο μέρες.
Τα λαμπάκια ανάβουν ομως και μαζι τους ανάβουν και τα δικά μου.
Σκεφτομαι να το πάρω στην αντιπροσωπία να το επανα προγραμματισουν αλλα αφου δεν εχει πουληθεί ποτέ σε ολοκληρη την Κυπρο Ε46 smg απο την αντιπροσωπια πως ειναι δυνατον να γνωριζουν οι "μάστορες" εκει τι να κάνουν?
Μηπως ρε παιδια ξερει κανεις απο εσας τι είδος διαγνωστικού μπρεί να κάνει τον προγραματισμο και ποια είναι η διαδικασία που ακολουθήται σε αυτή την περιπτωση?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-08, 14:22
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Καλώς ήρθες και καλορίζικο το εργαλείο!!
Συμβαίνουν αυτά με τα μτχ! Μην πτοείσαι όμως, όλα θα γιάνουν!

Χωρίς να ξέρω πολλά απο smg, στην αντιπροσωπία θα γίνει ο προγραμματισμός σωστά!!!!!

Σου μιλάω εκ πείρας στο θέμα προγραμματισμού!!

Κι ας μην το έχουν ξανακάνει, απλά θα συνδέσουν την φύσα και θα τρέξουν το πρόγραμμα!
Οπότε σφαίρα για bmw!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill987 : 04-09-08 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-08, 16:14
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Μακαρι φιλε να ειναι απλο αν και δεν το φοβάμαι λιγο. Υπαρχει καποια διαδικασια για τον προγραμματισμο νομίζω.
Ευχαριστώ πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-08, 16:21
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι φιλε να ειναι απλο αν και δεν το φοβάμαι λιγο. Υπαρχει καποια διαδικασια για τον προγραμματισμο νομίζω.
Ευχαριστώ πάντως.
Φίλε η διαδικασία είναι περίπου ίδια για τα πάντα!

Βρέθηκα μπροστά σε προγραμματισμό ολόκληρου του εγκεφάλου!

Αυτοί λογικά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-08, 17:05
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
οκ. Με επεισες...
Αυριο μάλλον παει στην αντιπρωσοπια. Εχω βαλει και μέσο να με δεχθουν χωρις ραντεβου.
Θα τα ξαναπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-08, 17:12
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Πες μας αποτελέσματα του προγραμματισμού!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-08, 21:21
BILL_M3 Ο χρήστης BILL_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 66
BILL_M3 is on a distinguished road
Φιλε μου δες αν ασφαλιζει σωστά το καπό σου γιατι υπάρχει μια ασφάλεια οταν κουμπωνει το καπό και έχει σχέση με το smg, μπορει να χρειαζεται αντικατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-08, 12:14
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Λοιπόν παιδιά, εδώ και μία εβδομάδα το είχα στην αντιπρωσοπία.
Αφου περάσαν 4 ημέρες αποφασισαν να ασχοληθουν και με το αμάξι μου. Ξεκινησαν να κάνουν το adaptation, ακουγόταν η hydraulic pump οτι ενεργοποιηταν και καπου στην μέση της διαδικασίας εβγαζε λάθος και δεν γινόταν αποδεχτος ο προγραμματισμος. Αυτο εγινε 5-6 φορές.
Οι πιθανοι λογοι? Αρκετοι. Απο το relay που το αλλαξα και απο εκει πρόβλημα στο κιβοτιο ( κατα τα λεγαμενα τους ), μεχρι την μπαταρία, και απο την μπαταρια στην καινούργια hydraulic pump οτι μπορεί να είναι ελατωματική. Μου είπαν οτι θα ξανα ασχοληθουν ξανα απο δευτέρα γιατι δεν ειχαν χρόνο και επρεπε να εξηπηρετήσουν και άλλους πελατες.
Η ειρωνία ειναι οτι στον δρόμο απο την ημερα που αλλαξα την τροπα του smg παει μια χαρα. Αλλα το λαμπάκι ακομα ανάβει και τα ματια μου ετοιμα τα βγούν καθε φορα που το βλέπω.
Αρχισα να απελπίζομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-08, 12:23
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Λίγο υπομονή φίλε και όλα θα γίνουν!!

Τόσο περίμενες για να το πάρεις, περίμενε λίγο ακόμα και όλα οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-08, 22:34
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Αυριο πρωι ξαναπάω στην αντιπρωσοπια. Μου ειπαν οτι μπορει να έχει πρόβλημα το smg control unit ( το κομπιουτερ του κιβοτίου) και δεν δέχετε τα νέα δεδομένα.
Για να δουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.