Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-09-09, 15:38
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.
H γωνία camber και αν είναι που επηρεάζει και καθορίζει το πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, υποστροφικά, υπερστροφικά ή ουδέτερα.. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όπου αυξάνεις αρνητική camber, κερδίζεις πρόσφυση. Για παράδειγμα, αν αυξήσεις camber εμπρός, θα έχει καλύτερη πρόσφυση σε συνθήκες πίεσης ο εμπρός άξονας, και αν θεωρήσουμε ότι πίσω η γεωμετρία παραμένει σταθερή, το αποτέλεσμα θα είναι πιο υπερστροφική συμπεριφορά.

Επειδή το thread είναι για συγκεκριμένο θέμα όμως, θα έλεγα Αλέξη ότι η ισοροπία δεν μου φαίνεται πολύ σωστή, τουλάχιστον με βάση αυτά που ξέρω. Κατά την γνώμη μου, μπροστά θέλεις παραπάνω camber, ειδικά με τα McPherson, που αλλάζουν την camber ελάχιστα κατά την συμπίεση. Για πίσω -1.5 στατικό, ακούγεται μια χαρά, αν σκεφτείς ότι η διάταξη της ανάρτησης πίσω, μεταβάλλει αρκετά την camber, και κατά την συμπίεση της, αποκτά και άλλο αρνητικό camber.

Εγώ θα πρότεινα -2.5 εμπρός και όπως είσαι πίσω, αλλά μην με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά, μια και δεν έχω καμία εμπειρία με στήσιμο Ε46/Ε46 Μ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-09, 15:49
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να ανοίξεις πάνω από -1.5 εμπρός είναι αδύνατο άν δεν σπάσεις τις 'ασφάλειες' των εμπρός top mounts.
Εχει αφαιρεσει κανεις τις ασφαλειες αυτες; Ζητησα απο καποιον να μου το κανει και δεν δεχτηκε...Στην Αμερικη παντως στα Ζ4 Μ το κανουν χωρις ενδοιασμο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-09, 15:55
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Από την στιγμή που το top mount, σφίγγει στον θόλο με 3 παξιμάδια, δεν βλέπω κάποιο ρίσκο. Θα αναφέρω και ένα παράδειγμα, τα μη Μ Ε36, με τα μη Μ Ε46, φοράνε τα ίδια top mount, ίδιο part number. Και μέσα στην συσκευασία τους, υπάρχει ένα πορτοκαλί έγγραφο που λέει ότι για χρήση σε Ε36 η ασφάλεια πρέπει να αφαιρεθεί.

Και άλλη μια ερώτηση. Τα after market, ρυθμιζόμενα top mount, έχουν ασφάλεια;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-09, 16:22
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Εχει παίξει κάποιος άλλος με τις γωνίες του Μ3 του? Εντύπώσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-09, 16:31
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
H γωνία camber και αν είναι που επηρεάζει και καθορίζει το πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, υποστροφικά, υπερστροφικά ή ουδέτερα.. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όπου αυξάνεις αρνητική camber, κερδίζεις πρόσφυση. Για παράδειγμα, αν αυξήσεις camber εμπρός, θα έχει καλύτερη πρόσφυση σε συνθήκες πίεσης ο εμπρός άξονας, και αν θεωρήσουμε ότι πίσω η γεωμετρία παραμένει σταθερή, το αποτέλεσμα θα είναι πιο υπερστροφική συμπεριφορά.
Σαφως και η γωνια καμπερ επηρεαζει τη συμπεριφορα του αυτοκινητου αλλα πιστευω εμμεσα.
Αμεσα την επηραζει η ρυθμιση της αναρτησης /αντιστρεπτικες..
Βεβαια ολα ειναι συνδιασμος και η λεπτομέρεια κανει τη διαφορα!

Εγω οταν μειωσα την εμπρος καμπερ 2 μοιρες δεν ειδα μεγαλη διαφορα (υπαρχει βεβαια) στην συμπεριφορα.
Τη διαφορα την παρατηρησα στο φαγωμα των ελαστικων που ηταν ομοιομορφη σε ολο το πλατος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-09, 16:36
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Εσυ Αλεξ τι σκεφτεσαι να κανεις?

Παντως τα cup θελουν αρνητικη καμπερ μεχρι και -3 μοιρες...το γραφουν και οι ιδιοι στη michelin..θα να ανεβασω το αρχειο το βραδυ..

Εγω χαλασα δυο σετ cup πολυ γρηγορα γιατι δεν ειχα τις καταλληλες ρυθμισεις καμπερ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-09, 16:38
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Η αντιστρεπτική κάνει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση που αποκομίζεις, μέσω των μειωμένων κλίσεων... Εχει και λίγο εως και πολύ placebo effect δηλαδή... Η camber όμως, επηρεάζει στην ουσία, γιατί αυξάνει άμμεσα την πρόσφυση, οι αντιστρεπτικές και τα ελατήρια πολλές φορές κάνουν το αντίθετο. Έχω ρυθμιζόμενα top mounts, και αντιστρεπτικές, οπότε πιστεύω ότι μπορώ να ξεχωρίσω ποιό επηρεάζει πιο άμμεσα... ή έμμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-09, 16:50
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντιστρεπτική κάνει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση που αποκομίζεις, μέσω των μειωμένων κλίσεων... Εχει και λίγο εως και πολύ placebo effect δηλαδή... Η camber όμως, επηρεάζει στην ουσία, γιατί αυξάνει άμμεσα την πρόσφυση, οι αντιστρεπτικές και τα ελατήρια πολλές φορές κάνουν το αντίθετο. Έχω ρυθμιζόμενα top mounts, και αντιστρεπτικές, οπότε πιστεύω ότι μπορώ να ξεχωρίσω ποιό επηρεάζει πιο άμμεσα... ή έμμεσα.
Ωραια Νικο..γραψε λαθος!

Να το θέσω διαφορετικα....
Η γωνια καμπερ επηρεάζει αμεσα τη πρόσφυση αλλα για μενα ειναι λεπτομέρεια αν δεν εχεις πρωτα μια καλη αναρτηση με τις σωστες ρυθμισεις..

Αυτα που κερδιζεις απο την αναρτηση δεν τα κερδιζεις προσθετοντας ή αφαιρωντας καμπερ/καστερ/ toe .

Eλπιζω να εγινα κατανοητος!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Eίσαι απόλυτα κατανοητός, απλά έχουμε λίγο διαφορετικές απόψεις. Αν κάνουμε γενική κουβέντα εξάλλου δεν βγαίνει άκρη. Μια Μ3 ας πούμε έχει μια αξιοπρεπη ανάρτηση από το εργοστάσιο, και μια απλή επέμβαση στην γεωμετρία, θα αποδώσει, αλλά σε μια 316i E36 ας πούμε, δεν μπορείς να πας να δώσεις camber, και να μην έχεις καν πίσω αντιστρεπτική. Παράδειγμα αυτό.

Απλά επειδή εδω μιλάμε για Ε46 Μ3/Ε46 Μ3 CSL, και ο alexk που άνοιξε το θέμα έχει CSL, δεν μπορείς να του πεις "βάλε πρώτα μια καλή ανάρτηση" ή να του πεις "βάλε αντιστρεπτικές", με 31mm κτήνος εμπρός αντιστρεπτική, και ήδη πολύ μελετημένη, και αν θες και χαμηλή ανάρτηση, η γεωμετρία θα είναι σίγουρα κάτι που θα έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, από μια απλή αλλαγή στο hardware, που μπορεί να μην έχει και το αποτέλεσμα που θέλει στο τέλος, και θα έχει δώσει και έναν σκασμό λεφτά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-09-09, 17:09
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Νικο δεν εχω εξειδικευμενες γνωσεις πανω στη γεωμετρια και οτι γραφω ειναι απο δικες μου εμπειριες κυριως σε πιστες..Και επειδη θελω να μαθω περισσοτερα...ειμαι ολος αυτια απο ολους!

Επειδη σπανια θα πιεσω το Μ3 στο δρομο αλλα στη πιστα του αλλαζω τα φωτα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μαμα αναρτηση Μ3 ή CSL ειναι λιγη και αναζητας κατι πολυ παραπανω..
Τωρα για δρομο ειναι υπεραρκετες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.