Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-11-10, 10:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
κυριακο,

Δεν έχει σχέση το χοντρομπούκαλο (monotube) με το αναγκαστικό χαμήλωμα.

Για το Ε46 θα σου πώ που ξέρω και την έχω πατήσει (εν μέρει) και πιθανώς ισχύει και στα άλλα μοντέλα.

Υπάρχουν bilstein κίτρινα 2 ειδών (B6 και B8 σπορ και σπριντ αντίστοιχα)
Τα B6 είναι ίδια με το μαμά αμορτισέρ στο μήκος και τα Β8 πιο κοντά (για χαμήλωμα).

Υπάρχουν χοντρα και λεπτά και B6 και B8.

Στο Ε46 όμως (που έχω ψάξει) στον κατάλογο εκτός από τα χοντρα και λεπτά Β6 και χοντρα και λεπτά Β8 για χαμήλωμα ανω των 3cm, έχει και χοντρά και λεπτα Β8 για m-technics ΜΟΝΟ.

άρα...6 διαφορετικά (για Ε46 πάντα).

Εσύ τι θέλεις, χοντρά με κανονικό καλάμι? (Β6 monotube)
Λεπτα με κανονικό καλάμι (Β6 twin tube)
Χοντρά με καλάμι για mpack (τα B8 sprint mono tube for m-technics)
Χοντρά με καλάμι για πολύ χαμήλωμα? (B8 sprint mono tube).
Λεπτά με κοντό καλάμι? (B8 sprint twin tube για χαμήλωμα ή m-pack)?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-10, 10:46
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τα χοντρομπουκαλα γενικά φημίζονται για αναγκαστικό χαμήλωμα αρα το καλάμι τους θα ήταν πιο κοντό λογικά και αυτό έμενα για δικούς μου λόγους με ενδιαφέρει.
Δεν ξέρω αν αυτο ισχύει και στα Sport χοντρομπουκαλα
Τελικά δεν θα πάρω απάντηση στην ερώτηση μου αν δεν τηλεφωνήσω στον αντιπρόσωπο..
Χοντρομπούκαλα υπάρχουν και σε sport και σε sprint (κοντο-κάλαμα).
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την γκάμα των προιόντων της Bilstein.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 12-11-10 στις 10:49
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-10, 10:47
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριάκο,
δεν είναι ολα τα Β6 ίδια.. Αλλο μήκος έχουν για ε36 και άλλο για vwpolo..
Αλλο υποθέτω για ε36 απλό, και άλλο για ε36 κάμπριο..
Δες στον κατάλογο ποιός ακριβώς τύπος είναι για εσένα, όπως σωστά λέει και ο .
ΟΧι Παναγιώτη δεν λέει σωστά ο ferytail γιατί αν ανοίξω τον κατάλογο η πληροφορία που θα πάρω είναι ότι το τάδε και τάδε αμορτισέρ της bilstein ταιριάζει στο cabrio.Δεν κατάλαβε πιθανόν την απορία μου που δεν ήταν επίπεδου συμβατότητας με το αμάξι μου άλλα κάτι πιο πάνω.
Αυτό το έχω κάνει Ίδη άλλα έμενα δεν με καλύπτει o κατάλογος στην ερώτηση μου που είναι πολύ συγκεκριμένη και έχει να κάνει με κατασκευαστικά στοιχεία του αμορτισέρ δηλαδή με το μήκος του καλαμιού και την διαδρομή του ανάλογα πιο ελατήριο θα του βάλεις επάνω και το ελατήριο που θα βαλεις επάνω έχει άμεση σχέση με το μήκος του καλαμιού.Σωστά?
Τι να κάνω τώρα να πάω σε καταστημα που τα έχει διαθέσιμα και αν κρατάω μαζί μου το γνήσιο για να συγκρίνω τα μηκοι?
Ε αυτό θα γίνει τελικά
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-10, 10:53
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριακο,

Δεν έχει σχέση το χοντρομπούκαλο (monotube) με το αναγκαστικό χαμήλωμα.

Για το Ε46 θα σου πώ που ξέρω και την έχω πατήσει (εν μέρει) και πιθανώς ισχύει και στα άλλα μοντέλα.

Υπάρχουν bilstein κίτρινα 2 ειδών (B6 και B8 σπορ και σπριντ αντίστοιχα)
Τα B6 είναι ίδια με το μαμά αμορτισέρ στο μήκος και τα Β8 πιο κοντά (για χαμήλωμα).

Υπάρχουν χοντρα και λεπτά και B6 και B8.

Στο Ε46 όμως (που έχω ψάξει) στον κατάλογο εκτός από τα χοντρα και λεπτά Β6 και χοντρα και λεπτά Β8 για χαμήλωμα ανω των 3cm, έχει και χοντρά και λεπτα Β8 για m-technics ΜΟΝΟ.

άρα...6 διαφορετικά (για Ε46 πάντα).

Εσύ τι θέλεις, χοντρά με κανονικό καλάμι? (Β6 monotube)
Λεπτα με κανονικό καλάμι (Β6 twin tube)
Χοντρά με καλάμι για mpack (τα B8 sprint mono tube for m-technics)
Χοντρά με καλάμι για πολύ χαμήλωμα? (B8 sprint mono tube).
Λεπτά με κοντό καλάμι? (B8 sprint twin tube για χαμήλωμα ή m-pack)?
Τέλειωσε αυτή ήταν η απορία μου.
Oτι τελικά ΟΛΑ τα b6 της Bilstein έχουν το ιδο καλάμι με τα γνήσια.
Παιδια προσέξτε μην τα πάρω και όταν τα ανοίξω από την συσκευασία έχουν αλλο καλάμι.
Θα φάμε τα καλάμια μας.

Ευχαριστώ και για τις περαιτέρω εξηγήσεις για τα monotybe κλπ.
Αν σου είναι εύκολο κανε μια σύγκριση τους κωδικούς που έδωσα να μου πεις αν τελικά αυτά θα έχουν κοντύτερο καλάμι η οχι?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-10, 10:56
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Δηλ. το μαγαζί θα ανοιξει τη σφραγισμένη συσκευασία για να συγκρίνεις εσύ το μήκος του καλαμιού με το εργοστασιακό σου, επειδή θέλεις να ελέγξεις για το ΑΝ η Bilstein έχει ακολουθήσει το δικό σου σκεπτικό σχετικά με το πως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι κατασκευασμένο το αμορτισέρ της;
Κυριάκο, ελπίζω ο έμπορος να έχει μεγάλη υπομονή...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-10, 10:59
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Β6 έχουν 2 μοντέλα .
Αυτά που είναι με λεπτό και αυτά που είναι με χοντρό καλάμι.
Σε αυτά που είναι με λεπτό καλάμι ξέρω ότι έχουν 1.5cm μικρότερο μήκος καλαμιού από τα μαμά οπότε σε παίρνει να βάλεις τα μαμά ελατήρια η να κάνεις μέχρι 1.5cm χαμήλωμα χωρίς να τα καταπονήσεις ιδιαίτερα
Τα άλλα όμως με χοντρό καλάμι δεν γνωρίζω το μήκος καλαμιού οπότε επειδή θέλω να τα φορέσω με τα μαμά ελατήρια ρωτάω για το μήκος τους έτσι ώστε αν τυχόν είναι περισσότερο από 1.5cm κοντύτερα τότε φορώντας πάνω τους τα μαμα ελατήρια τα κρατάς προφωρτισμενα και δεν είναι σωστό.
Διόρθωση της παραπάνω φράσης μου:
τα B6 sprot έχουν 2 τύπους αμορτισέρ βάση καταλόγου όπου η διάφορα τους είναι στο λεπτό και χοντρό καλάμι.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-10, 11:05
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ. το μαγαζί θα ανοιξει τη σφραγισμένη συσκευασία για να συγκρίνεις εσύ το μήκος του καλαμιού με το εργοστασιακό σου, επειδή θέλεις να ελέγξεις για το ΑΝ η Bilstein έχει ακολουθήσει το δικό σου σκεπτικό σχετικά με το πως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι κατασκευασμένο το αμορτισέρ της;
Κυριάκο, ελπίζω ο έμπορος να έχει μεγάλη υπομονή...
C U out there
ΚΡΑΤΆΜΕ ΜΗΝ ΤHN ΑΝΟΊΞΩ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ...ΚΡΑΤΕΜΕ

Σιγα την ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ συσκευασία που έχουν τα Bilstein ..xaaxaaaax
To δικό μου σκεπτικό <συμπτωματικά> συμβαδίζει με το σκεπτικό του κατασκευαστή του αυτοκίνητο μου οπότε αφήστε να το έχω.Αρκετές πατάτες εχουμε διαβάσει μέσα εδώ οταν το παραβλέψαμε.Μερικες ειναι και δικες μου πατατες.

ΥΓοι έμποροι που συναναστρέφομαι έχουν υπομονή και σε λίγο για να μην κλείσουν θα αποκτήσουν και οι υπόλοιποι
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 12-11-10 στις 11:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-10, 11:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μα.. τα καλάμια μου μέσα...
τα B6 και τα Β8 είναι άλλη σειρά αμορτισέρ, δεν είναι??
Ολα τα B6 gia to e36 cabrio έχουν το ίδιο μήκος ( έτσι δεν είναι????)
Αλλά όλα τα Β6, δεν έχουν το ίδιο μήκος, μιας και έχει άλλες διαστάσεις για
μερσεντές, για vw για όπελ.. (έτσι δεν είναι???)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-10, 11:49
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα.. τα καλάμια μου μέσα...
τα B6 και τα Β8 είναι άλλη σειρά αμορτισέρ, δεν είναι??
Ολα τα B6 gia to e36 cabrio έχουν το ίδιο μήκος ( έτσι δεν είναι????)
Αλλά όλα τα Β6, δεν έχουν το ίδιο μήκος, μιας και έχει άλλες διαστάσεις για
μερσεντές, για vw για όπελ.. (έτσι δεν είναι???)
Ναι είναι άλλη σειρά και λοιπόν?
Βέβαια και έχουν όλα τα Β6 της bilstein το ιδιο μήκος για το e36 cabrio άλλα η ερώτηση μου ήταν αν αυτό το μήκος είναι ιδιο με το μήκος του καλαμιού του εργοστασιακού αμορτισέρ.

Λοιπόν επίσημη απάντηση του κατασκευαστή ειναι ότι τα αμορτισέρ με τον παραπάνω κωδικό ταιριάζουν με τα ελατήρια ΟΧΙ χαμηλωματος.
Υπαρχή και ένα μικρο περιθώριο χαμηλωματος γύρω στο 1.5cm.
Αρα χωρίς να τα έχω δει ακόμα από κοντά μάλλον και αυτά θα έχουν κοντύτερο καλάμι κατά 1-1.5cm όπως έχουν και τα διπλοοσωλυνια b6 sprot(τα άπλα)
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-10, 11:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα sport & sprint θεωρητικά είναι άλλη σειρά, στην πράξη έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά λειτουργίας με μόνη διαφορά στο μήκος τους, ότι τα σπριντ είναι για χαμηλωμένα και τα σπορ για νορμάλ ύψος ανάρτησης.

Αυτό που πήγα να γράψω και με εμπόδισε η διακοπή ρεύματος που είχα εδώ, είναι ότι εγώ με mpack Ε46 πήρα τα σπορ χοντροκάλαμα και ΔΕΝ έμπαιναν.

Μου είπε ο αναρτησάς ότι αν στα βάλω με πατέντα, θα σηκωθεί μπροστά το αμάξι. Έπρεπε να πάρω τα B8 sprint για m-technics (όχι τα σκέτα Β8 sprint).

Τελικά πήρα μετά τα Β6 σπορτ με λεπτό καλάμι και έμπαιναν...αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό τελικά.

σημειωτέων , ότι τότε παίρναμε από τον (γνωστό και έμπειρο) αναρτησά, τις 2 Bilstein εδώ και ΔΕΝ ήξεραν τι να κάνουμε (όταν δεν έμπαιναν τα χοντρά B6), τελικά μετά από διάφορες συσκέψεις πήραμε αυτά (λεπτα σπορτ).


Παρότι θεωρητικά τα sport με το νορμάλ υψος (ανάρτησης) θα έπρεπε να εφαρμόζουν σε M-pack (1.5cm κάτω), τελικώς ΔΕΝ εφαρμόζουν σωστά (τα χοντροκάλαμα τουλάχιστον και τα λεπτοκάλαμα εφαρμόζουν, αλλά έχω έναν ενδοιασμό για το αν δουλεύουν 100% σωστά τελικά).

Δουλευαν σωστά, αλλά τώρα είναι πάλι ωρα αλλαγής και δεν πρόκειται να ξαναβάλω Bilstein γιατί ποτέ δεν ξεκαθαρίστηκε τι μπαίνει και τι όχι στο αυτοκίνητο με συγκεκριμένο VIN. (ούτε και μετά από email μου στη Bilstein Γερμανίας).

Για το Ε36 μπορεί να μην ισχύουν τα προβλήματα που αντιμετώπισα εγώ με το Ε46.

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου. Εγώ πάντως μετά από αυτά Bilstein θα έπαιρνα μόνο PSS, αλλιώς δε το ξαναρισκάρω. Καλύτερα τα μαμά M-pack.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.