Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-07-11, 17:17
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Σήμερα λοιπόν πήρα σβάρνα τα συνεργεία και τους ‘’μαστόρους a/c’’ αφού τους έλεγα το story της διαρροής από συμπιεστή και ίσως εβαπορέτας (το ψυγείο του a/c που βρίσκετε μέσα στο ταμπλό) ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ….. και οι 3 μάστορες (υπάρχει και τέταρτος που τον αφήνω για το τέλος) για τον συμπιεστή είπαν καινούργιο …….. εύκολο χρήμα , γρήγορη δουλειά χωρίς παίδεμα και τελειώσαμε ….. και για να μην παρεξηγηθώ , γιατί μπορεί να γυρίσει κάποιος και να πει ‘’ αφού δεν φτιάχνετε ρε φίλε , τι ζόρι τραβάς , που σου φαίνετε το περίεργο για καινούργιο που σου λένε ‘’ μου την σπάει που δεν θελαν να ακούσουν τίποτα για τον συμπιεστή , λες και ήταν η πρώην γυναίκα τους που τους έχει στα δικαστήρια !!!!!!!!!

Για την εβαπορέτα οι 2 στους 3 πάλι τα ίδια …… ξέρετε με την πρώην γυναίκα να μην τα γράφω πάλι …… ο ένας ο οποίος είναι γνωστός του κουμπάρου μου είπε πως κάτι μπορεί να κάνει με αυτό.

Σε ερώτηση περί κόστους για το κάθε ένα κανένας δεν είπε τίποτα παρά μόνο έλα να το δω και μετά θα σου πω (αναλόγως με το ποσό που μου ζητάει η πρώην)

Και φτάνω στον τέταρτο και καλύτερο της ‘’παρέας – μαστόρων’’ είναι αντιπρόσωπος car service μιας από τις παραπάνω μάρκες συμπιεστών που αναφέραμε (δεν ξέρω αν κάνει να το γράψω , μην θεωρηθεί διαφήμιση ) ο οποίος μου είπε πως μέχρι ένα σημείο ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ , ΑΛΛΑ πρώτα θα δει αν η βλάβη που έχω μπορεί να γίνει , θα μου πει το κόστος και μετά εγώ θα αποφασίσω αν θα προχωρήσουμε ή όχι η επισκευή παρέχει και ΕΓΓΥΗΣΗ , λέγοντας όχι δεν πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!! Ήταν πολύ λογικός ο κύριος και συνεργάσιμος γιατί στις μέρες μας δεν πας σε τέτοιου είδους λύσεις , 1000 ευρώ δεν έχει σήμερα όλο το αυτοκίνητο !!!!!

Δεν είναι ότι αυτό ήθελαν να ακούσουν τα αυτάκια μου και χάρηκα απλά γίνεται αυτό που λέω και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου και ότι κάποιος θα κάτσει να ασχοληθεί βρέθηκε ένας επαγγελματίας και όχι Ελληναράς που έχει προβλήματα με την πρώην …….. (καλά έχω κωλύσει λέμε εεεεεε…… ) !

Στο φινάλε – φινάλε και η BMW αυτό που μου δίνει για το δικό μου μοντέλο είναι ανακατασκευασμένος ορίστε : http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...er_compressor/

Συγκεκριμένα έκανε και ένα σχόλιο για τους άλλους είπε ‘’ Οι άλλοι που πήγες είχαν κόσμο; ‘’ και εγώ του είπα ‘’ Μόνο ο ένας είχε ένα αμάξι μέσα ‘’ και μου λέει χαμογελώντας ‘’ Γιαυτό σου λένε για καινούργιο με την πρώτη ‘’

Ένα είναι το θέμα τώρα ο συμπιεστής μου να είναι η συγκεκριμένη μάρκα είναι 50-50!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-07-11, 17:19
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά, ο συμπιεστής έχει αισθητήρα και χωρίς φρέον δεν κομπλάρει.

Όχι, δεν μπαίνουν όλοι. Οι βάσεις δεν μπαίνουν από κινητήρα σε κινητήρα, ούτε οι ιμάντες είναι ίδιοι και σε ίδιες θέσεις. Αφού φοράς Μ10 φοράς και άλλον συμπιεστή από τον δικό μου, σχεδόν σίγουρα φοράς Bosch ή Hella. Πρέπει να πάρεις τον ίδιο ακριβώς συμπιεστή αλλιώς θα μπλέξεις. Βέβαια είσαι τυχερός στην ατυχία σου γιατί αυτός που φοράω εγώ (Seiko) είναι μακράν και ο ακριβότερος.

Τόσο περίπου έχει εδώ σε οποιονδήποτε πουλά ανταλλακτικά A/C.
Αυτό ήθελα να πω δεν κομπλάρει!

Εννοώ πως όλοι οι συμπιεστές μπαίνουν αλλά η βάση είναι μία που κουμπώνει στον κινητήρα και σε αυτή την βάση που είναι κατάλληλη για τον κινητήρα μπορεί να μπει συμπιεστής που βγήκε για Ε30 , είμαι λάθος;

Μαγαζιά ή εμπόρους ; Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δει ούτε ένα και κανένας δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο . Τα παίρνουν από εκεί και μας χρεώνουν χιλιάρικα;

Sorry που είμαι τόσο καχύποπτος αλλά τους έχει φοβηθεί το μάτι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-07-11, 17:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ πως όλοι οι συμπιεστές μπαίνουν αλλά η βάση είναι μία που κουμπώνει στον κινητήρα και σε αυτή την βάση που είναι κατάλληλη για τον κινητήρα μπορεί να μπει συμπιεστής που βγήκε για Ε30 , είμαι λάθος;

Μαγαζιά ή εμπόρους ; Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δει ούτε ένα και κανένας δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο . Τα παίρνουν από εκεί και μας χρεώνουν χιλιάρικα;
Όχι, δεν ισχύει αυτό. Οι συμπιεστές είναι διαφορετικοί, το ίδιο και οι βάσεις. Μία βάση π.χ. για Μ10 κινητήρα δεν μπαίνει σε Μ40 κινητήρα ή και να πατήσει κάπως με πατέντα η τροχαλία δεν θα είναι στο σωστό σημείο. Ο κομπρέσσορας του Μ10 δεν μπαίνει στην βάση του Μ40 και αντίστροφα. Γενικώς δηλαδή δεν ταιριάζουν όλα με όλα. Μερικοί κομπρέσσορες και βάσεις ταιριάζουν, ναι.

Έμποροι. Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 13-07-11 στις 17:30
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-07-11, 17:28
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Exclamation

Παντως εγω εχω βαλει κομπρεσσερ απο Ε36 Μ3 στο 318i cabrio της μητερας μου & το A/C δουλευει αψογα και ασταματητα γιατι η οροφη (μαυρο χρωμα + μαυρο δερμα) κανει το αυτοκινητο να βραζει. Τα κομπρεσσερ παντως δεν ειναι ακριβα. Αλλαξε το να τελιωνεις με αυτη την ιστορια. Βαπορετα καινουργια εχει απο 140 usd. Στα συνεργεια βαλε βγαλε συνεχεια θα σου φυγουν πιο πολλα.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-07-11, 17:42
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν ισχύει αυτό. Οι συμπιεστές είναι διαφορετικοί, το ίδιο και οι βάσεις. Μία βάση π.χ. για Μ10 κινητήρα δεν μπαίνει σε Μ40 κινητήρα ή και να πατήσει κάπως με πατέντα η τροχαλία δεν θα είναι στο σωστό σημείο. Ο κομπρέσσορας του Μ10 δεν μπαίνει στην βάση του Μ40 και αντίστροφα. Γενικώς δηλαδή δεν ταιριάζουν όλα με όλα. Μερικοί κομπρέσσορες και βάσεις ταιριάζουν, ναι.

Έμποροι. Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω ιδέα τι παίζει.
Ωραία στις βάσεις συμφωνούμε αλλά λες ότι μετά πάνω στην οποιαδήποτε βάση δεν κουμπώνει ο οποιοσδήποτε συμπιεστής! ΟΚ διευκρινίστηκε κι αυτό!

Έχεις κάτι έστω και από Αθήνα να το έχω σαν δεύτερη λύση , η καλύτερη ίσως βλέποντας το κόστος της επισκευής (και αφού λες πως δεν θα κρατήσει) σε σχέση με τον καινούριο που δεν θα έχω πρόβλημα ξανά!

Σε έχω πρήξει εεεε ….. μου φαίνετε πως μου αξίζει .....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-07-11, 17:50
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εγω εχω βαλει κομπρεσσερ απο Ε36 Μ3 στο 318i cabrio της μητερας μου & το A/C δουλευει αψογα και ασταματητα γιατι η οροφη (μαυρο χρωμα + μαυρο δερμα) κανει το αυτοκινητο να βραζει. Τα κομπρεσσερ παντως δεν ειναι ακριβα. Αλλαξε το να τελιωνεις με αυτη την ιστορια. Βαπορετα καινουργια εχει απο 140 usd. Στα συνεργεια βαλε βγαλε συνεχεια θα σου φυγουν πιο πολλα.
Καλά εγώ δεν είμαι για τέτοιες πατέντες ο μηχανικός δηλαδή δεν θα ασχοληθεί να κάνει τέτοιο πράγμα!
Τι εννοείς δεν είναι ακριβά τα 1000 που μου λένε λίγα είναι;
Για την βαπορέτα 399 ευρώ!
Άρα μπορώ να δώσω όλο το αμάξι και να μου μείνουν καινούργια αυτά τα δύο! Σωστός ;
Ξέρεις κάτι; Δώστε και σώστε τον άμοιρο ….. ο χρόνος τελειώνει!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-07-11, 19:22
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough

το thread μ θυμισε το βιντεο αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-07-11, 22:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία στις βάσεις συμφωνούμε αλλά λες ότι μετά πάνω στην οποιαδήποτε βάση δεν κουμπώνει ο οποιοσδήποτε συμπιεστής! ΟΚ διευκρινίστηκε κι αυτό!

Έχεις κάτι έστω και από Αθήνα να το έχω σαν δεύτερη λύση , η καλύτερη ίσως βλέποντας το κόστος της επισκευής (και αφού λες πως δεν θα κρατήσει) σε σχέση με τον καινούριο που δεν θα έχω πρόβλημα ξανά!

Σε έχω πρήξει εεεε ….. μου φαίνετε πως μου αξίζει .....
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αλλά είναι πάρα πολλοί στην Αθήνα που ασχολούνται. Μόνο στο Google να χτυπήσεις "κλιματισμοί αυτοκινήτων" θα πάρεις 200 αποτελέσματα.

Η επισκευή αν γίνει σωστά θα κρατήσει 20 χρόνια. Το "αν γίνει σωστά" είναι που με προβληματίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-07-11, 23:21
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά εγώ δεν είμαι για τέτοιες πατέντες ο μηχανικός δηλαδή δεν θα ασχοληθεί να κάνει τέτοιο πράγμα!
Τι εννοείς δεν είναι ακριβά τα 1000 που μου λένε λίγα είναι;
Για την βαπορέτα 399 ευρώ!
Άρα μπορώ να δώσω όλο το αμάξι και να μου μείνουν καινούργια αυτά τα δύο! Σωστός ;
Ξέρεις κάτι; Δώστε και σώστε τον άμοιρο ….. ο χρόνος τελειώνει!
καλησπερα αμοιρε....ενα a/c ειπες να βαλεις κ σου κατσε το χειροτερο σεναριο.
λοιπον...αμα σε ενδιαφερει μπορω να κανω μια προσπαθεια να βρω ενα χαμενο κορμι το οποιο σε κινητηρα Μ10 ειχε βαλει κομπρεσορα απο ε36 η απο ε46 δεν θυμαμαι καλα.αυτος ειχε βαλει κ αλλους ανταπτορες στις σωληνωσεις για να βιδωνουν στο κομπρεσορα κ χωρις κατι αλλο ιδιαιτερο δουλευε αψογα.αν τον βρω μπορω να μαθω πως ακριβως εβαλε οτι εβαλε κ ενα σχετικο κοστος,γιατι ηδη σου εχουν φυγει πολλαααα φραγκα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-07-11, 09:21
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά εγώ δεν είμαι για τέτοιες πατέντες ο μηχανικός δηλαδή δεν θα ασχοληθεί να κάνει τέτοιο πράγμα!
Τι εννοείς δεν είναι ακριβά τα 1000 που μου λένε λίγα είναι;
Για την βαπορέτα 399 ευρώ!
Άρα μπορώ να δώσω όλο το αμάξι και να μου μείνουν καινούργια αυτά τα δύο! Σωστός ;
Ξέρεις κάτι; Δώστε και σώστε τον άμοιρο ….. ο χρόνος τελειώνει!

Κοιτα εδω, http://cgi.ebay.co.uk/OEM-BMW-E30-31...item2558115f7c

Και η δικια μου η βαπορετα απο αυτον ειναι. Το Α/C η μητερα μου το δουλευει ασταματητα το καλοκαιρι χωρις το παραμικρο προβλημα τα τελευταια 4 χρονια. Δεν χρειαζεται να μοιραζεις λεφτα στον καθε παπατζη. Και στο ξαναλεω με τα βαλε βγαλε και τα γεμισματα με φρεον το ποσο σε συνολο ΘΑ ΕΚΤΟΞΕΥΤΕΙ..

Ακου και δεν θα χασεις αυτα απο εμενα.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.