Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-04-12, 16:37
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
στο δικο μου ζ3..που εχει και καποια παραπανω αλογα απο μαμα 1,9...εχω βαλει απλα ενα σετακι 286mm αεριζομενα μαμα , με σωληνακια υψηλης! το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας...εγω προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος..ισως αργοτερα ανεβαινοντας και αλλο να βαλω ενα σετακι πολυπιστονες ...στους ιδιους δισκους..,,σεταροντας και τα πισω φρενα! επισης το να βαλεις ενα υπερβολικα δυνατο φρενο μπροστα...αφηνοντας τα πισω οπως εχει...ειναι αφελες....διοτι το αμαξι χανει το ζυγισμα του και σε φρεναρισμα πανικου...ή ελαφρυ τσιμπημα σε στροφη ....εχεις νοικιασει οικοπεδο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-12, 17:47
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
στο δικο μου ζ3..που εχει και καποια παραπανω αλογα απο μαμα 1,9...εχω βαλει απλα ενα σετακι 286mm αεριζομενα μαμα , με σωληνακια υψηλης! το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας...εγω προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος..ισως αργοτερα ανεβαινοντας και αλλο να βαλω ενα σετακι πολυπιστονες ...στους ιδιους δισκους..,,σεταροντας και τα πισω φρενα! επισης το να βαλεις ενα υπερβολικα δυνατο φρενο μπροστα...αφηνοντας τα πισω οπως εχει...ειναι αφελες....διοτι το αμαξι χανει το ζυγισμα του και σε φρεναρισμα πανικου...ή ελαφρυ τσιμπημα σε στροφη ....εχεις νοικιασει οικοπεδο!
Σωστότατος!!!!
Το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα για την ισορροπία στο φρενάρισμα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-12, 00:26
arci Ο χρήστης arci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 70
arci is on a distinguished road
Υπερβολές!, ίσα ίσα αν έχεις δυνατό φρένο μπροστά μπορείς να εκμεταλλευτείς περισσότερο και το πίσω. αν έχεις δυνατό φρένο πίσω είναι τα οικοπεδάκια που λέτε. άσε που αυτά είναι προ ABS και ηλεκτρονικών κατανεμητών.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-12, 19:08
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arci Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπερβολές!, ίσα ίσα αν έχεις δυνατό φρένο μπροστά μπορείς να εκμεταλλευτείς περισσότερο και το πίσω. αν έχεις δυνατό φρένο πίσω είναι τα οικοπεδάκια που λέτε. άσε που αυτά είναι προ ABS και ηλεκτρονικών κατανεμητών.

πως θα το εκμεταλλευτεις και το πισω ...? επιπλεον για ποιον ηλεκτρονικο κατανεμητη μιλας??
για ζ3 του 99 λεμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-04-12, 11:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά 2 παρατηρήσεις.

Τα εμπρός δεν σηκώνουν μόνα τους το μεγάλο φορτίο. Εξαρτάται από την κατανομή βάρους.
Σε εμπροσθοκίνητα οχήματα με κατανομή 60-40 βλέπουμε ότι ο κατασκευαστής τοποθετεί μεγαλύτερους δίσκους εμπρός.
Στα πισωκίνητα οχήματα σχεδόν πάντα αν δούμε τις επιλογές του κατασκευαστή θα δούμε ομοιομορφία στο μέγεθος των δίσκων εμπρός και πίσω. (έχω ξαναβάλει παραδείγματα Nissan350Z-όλες οι BMW και ειδικά τα Μ).

Δεν είναι χαζή η BMW να βάζει (σε Ε46 το παράδειγμα)
316-320 286mm-279mm
325 300mm-294mm
330 325mm-320mm
Μ3 325mm-328mm (και 345-328 το CSL & competition pack)

Θα έβαζε 260-280 πίσω σε όλα και εμπρός θα έβαζε τα θηρία. (όπως έχει περίπου αντίστοιχα ένα επίσης ταχύτατο Focus ή Megane RS που σχεδιάστηκε και να ...ζορίζει τα φρένα του αλλά έχει άλλη κατανομή βάρους)

H αμερικάνικη Stoptech είχε μια ολόκληρη ανάλυση για το θέμα ''μεγαλύτερα φρένα εμπρός'' και ''ολόκληρο μεγαλύτερο κιτ εμπρός πίσω και αναλογικά με τα μαμά φρένα''.

Σε προσθιοκίνητα πάντως με 60-40, (για να μην πώ τα πιο πολλά είναι 63-37) κάτι κάνεις με τα εμπρός κιτ.


2η παρατήρηση. Το πιο σημαντικό από όλα είναι τα σωληνάκια και τα υγρά. Αν τα αλλάξεις με μαμά φρένα και πιέσεις θα δείς ότι έχει διαφορά (στη διάρκεια, αφού ότι δίσκους και να βάλεις τα υγρά θα βράσουν, τα σωληνάκια θα φουσκώσουν και ...δε θα έχεις δύναμη στο πεντάλ).
Μετά θα βάλεις και μεγαλύτερα φρένα και ΔΕΝ θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά.

Και τελικά καταλήγεις σε αυτό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη διάρκεια των φρένων αρκούν σωληνάκια και δεν πειράζεις τίποτα στην αναλογία και κατανομή πέδησης που έχει μελετήσει ο κατασκευαστής.
(είπαμε έβαλε 300-294 σε 325 Ε46 για κάποιο λόγο αλλιώς θα άφηνε τα 279 μέχρι του 320 2.2 για παράδειγμα)

Εγώ έχω κάνει ''αναβαθμίσεις φρένων'' χωρίς να έχω πρόβλημα με τα μαμά φρένα της BMW και ανακάλυψα τα εξής με την εξής σειρά:

1) σωληνάκια υψηλής πίεσης. Μεγάλη αύξηση της αντοχής σε παρατεταμένη πίεση κατηφορικής διαδρομής...
2) Δίσκοι εμπρός από 330 (325mm) και 279 πίσω. Φαινομενική βελτίωση στο φρένο σε μεγάλη ταχύτητα στην ευθεία...κάτι μου έφταιγε και ειδικά σε φρένα οριακά πάνω ή λίγο πριν τη στροφή.
3) Δίσκοι πίσω από 325 (294mm). Βελτίωση της αίσθησης φρεναρίσματος στα μαμά στάνταρ...


Εγώ πιστεύω αυτό που ειχα διαβάσει στο site της Stoptech. Η τα αναβαθμίζεις με σωστά κιτ εμπρός και πίσω, ή άστα...

Ή αποφασίζεις να βάλεις κάποιο σωστό κιτ εμπρός πίσω (ας είναι και στις μαμά διαστάσεις δίσκων) ή άστα. Δεν έχει νόημα το ''ταψί'' εμπρός παρά μόνο για ψυχολογικούς λόγους ειδικά σε αυτοκίνητα με ουδέτερη κατανομή βάρους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ να προσθέσω, πως αρχικά είχα τους μαμά δίσκους και τοποθέτησα σωληνάκια υψηλής πίεσης της Goodridge. Αυτή η αλλαγή ωφέλησε πάρα πολύ την αντοχή στην πίεση.

Από εκεί και πέρα η διαφορά είναι υπαρκτή, αλλά όχι τεράστια. Επίσης πραγματική διαφορά υπήρξε μόνο και με την τοποθέτηση μεγαλύτερων δίσκων και πίσω καθώς το φρενάρισμα είχε χάσει την ισορροπία του.

Δεν είναι τυχαίο που η BMW (και οι άλλοι κατασκευαστές πισωκίνητων) χρησιμοποιούς δίσκους παρόμοιας διαμέτρου εμπρός-πίσω (και μεγαλύτερους κάποιες φορές πίσω) σε όλα τα μοντέλα.
Εγώ έχω κάνει αυτές τις παρατηρήσεις από προσωπική εμπειρία σε ένα μόνο αυτοκίνητο (318) που έκανα επεμβάσεις στα φρένα.
Επίσης κυρίως είναι παρατηρήσεις από τις επιλογές φρένων από τους κατασκευαστές (που προφανώς έγιναν από γνώση και εκτεταμένες δοκιμές) και άρθρα (π.χ. Stoptech)

Τώρα όποιος τα θεωρεί υπερβολές...βάζει ταψί μπροστά και ευχαριστιέται την εμφάνιση και το φρενάρισμα στην ευθεία.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-04-12, 19:12
Το avatar του χρήστη zografias
zografias Ο χρήστης zografias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-03-2012
Μηνύματα: 173
zografias is on a distinguished road
Λοιπόν.. Σήμερα πήγα στο μάστορα μου και αλλάξαμε φρένα.
Έχω Ζ3 1.8 με τους γελοίους μονούς δίσκους...
Βάλαμε από 325/328 Ε36 (φοράνε τα ίδια νομίζω το 2.5 με το 2.8) δαγκάνες-τακάκια-διπλούς αεριζόμενους δίσκους, χωρίς καμια πατέντα με αντάπτορες κτλ...
Πήγε 200€! Καλή τιμή τη βλέπω...
Σάββατο ξαναπάω να βαφτούν οι δαγκάνες ασημί, να βάλουμε τα σωληνάκια υψηλής + υγρά (δεν ξέρω τιμή ακόμα)...
Πείτε εσείς οι πιο έμπειροι, καλό deal έκανα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-04-12, 19:26
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
καλο deal εκανες..φρενο σοβαρο δεν θα εχεις (εννοω μη φανταστεις οτι ξαφνικα θα φρεναρεις και θα κολλας στο παρμπριζ χαχαχ ομως και μονο που μπηκαν αεριζομενοι ειναι σιγουρα μια ποιοτικη αναβαθμιση) Ομως τα σωληνακια με ΚΑΛΑ υγρα θα κανουν τη διαφορα κυριως σε αισθηση αλλα και σε ουσια οταν ζοριζεις τα φρενα σου..τα σωληνακια αν ειναι goodridge μαζι με τα υγρα (θα προτεινα υγρα ate typ200 και την εργασια θα πανε αλλο κανα 200αρι και τα 6 που χρειαζεσαι (αν σου βαλει μονο μπροστα ειναι πεταμενα λεφτα διοτι ολη η πιεση θα μεταφερεται πισω και θα φουσκωνουν τα πισω σωληνακια οποτε στην ουσια θα χεις κανει μια τρυπα στο νερο) η μπορει να σου παρει και λιγοτερα αν δεν σου χρεωσει εργασια ξανα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-04-12, 20:36
Το avatar του χρήστη zografias
zografias Ο χρήστης zografias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-03-2012
Μηνύματα: 173
zografias is on a distinguished road
Ε καλά, είχα βρει και από 750 τετραπίστονα με 330 δίσκο, αλλά είναι υπερβολικό για 1.8.. Έτσι δεν είναι?
Κατα τ' άλλα, μιας και ήθελαν αλλαγή δίσκοι-τακάκια μπροστά, το είδα ευκαιρία!
Εεεεμ... Μόνο μπροστά σκεφτόμουν! Αφου πίσω παραμένουν μονοί δίσκοι, τι είχα τι έχασα με τα σωληνάκια..?
Εργασία δεν νομίζω να μου ξαναχρεώσει! Υπολόγιζε πάντως γύρω στα 50€ σήμερα μόνο για τα μπροστινά...
Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και πίσω???
(Όχι τίποτα άλλο, αλλά μαζί με πίσω τακάκια, βάσεις πίσω αμορτισέρ και λίγο πάλεμα με το χειρόφρενο φτάσαμε αισίως τα 310€ και ιδρώνω λιγάκι....)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-05-12, 11:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα φρένα που έβαλες (τα εμπρός) έμπαιναν μέχρι και σε Ε36 328, Ε46 320 2.2
Αυτοκίνητα με 60 άλογα επιπλέον και 250κιλά και βάλε επιπλέον.
Τώρα βασικά έχεις ακριβώς τα ίδια φρένα με το Ζ3 2.8i.

Μαζί με τα σωληνάκια υψηλής πίεσης, θα έχεις καλό φρενάρισμα και διάρκεια.

Αν νομίζεις ότι κάτι σου φταίει τότε κάτι άλλο θα είναι και όχι τα φρένα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-05-12, 11:57
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zografias Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν.. Σήμερα πήγα στο μάστορα μου και αλλάξαμε φρένα.
Έχω Ζ3 1.8 με τους γελοίους μονούς δίσκους...
Βάλαμε από 325/328 Ε36 (φοράνε τα ίδια νομίζω το 2.5 με το 2.8) δαγκάνες-τακάκια-διπλούς αεριζόμενους δίσκους, χωρίς καμια πατέντα με αντάπτορες κτλ...
Πήγε 200€! Καλή τιμή τη βλέπω...
Σάββατο ξαναπάω να βαφτούν οι δαγκάνες ασημί, να βάλουμε τα σωληνάκια υψηλής + υγρά (δεν ξέρω τιμή ακόμα)...
Πείτε εσείς οι πιο έμπειροι, καλό deal έκανα?
η απορια μου ειναι η εξης ...! γιατι δεν τις εβαφες εξαρχης και να εβαζες και τα σωληνακια υψηλης???
οσο για τα φρενα και εγω αυτα φοραω στην δικη μου z3 1,9 compressor..και ειμαι ικανοποιημενος! επισης η τιμη που τα πληρωσα ...120 ευρω μεταχειρισμενα με σωληνακια υψηλης και 60 ευρω τοποθετηση -υγρα -εξαερωση..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.