Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-08-07, 21:18
Το avatar του χρήστη NOS
NOS Ο χρήστης NOS δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Μηνύματα: 86
NOS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθόλου ψυχολογικό, το 15-50 είναι εντελώς λάθος. Φυσικό είναι να το νιώθεις πιο "μαλακό"
Σε ΟΚ μοτέρ (μόνο σε αυτό το μοτέρ φυσικά, δεν γνωρίζω για άλλα), 5-30 είναι ότι καλύτερο όπως προειπώθηκε
λες ε?!!!μηπως να δοκιμασω και εγω 5-30 την επομενη φορα?εσενα δεν τσιμπαει καθολου?καθε ποτε τα αλλαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-07, 21:35
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Ναι λέω και όχι μόνο εγώ, αλλά και όσοι σχολίασαν σε αυτό και σε άλλα παρόμοια threads. Βασικά αν πάτε για αλλαγή λαδιών σε εξουσιοδοτημένο που δεν κάνει "τα δικά του" τι λάδια νομίζετε θα βάλουν σε Μ43? 5-30. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τα λάδια που βάζετε μερικοί, πως σας ήρθαν? Διαβάστε βρε το βιβλιαράκι ή ρωτήστε, είναι πολύ σημαντικό το θέμα για να βάζουμε ότι να' ναι.

Εγώ βάζω 5-30 που τα παίρνω από BMW, καίει απ' όσο μπορώ να υπολογίσω ελάχιστα (ίσως και λιγότερα από 150ml στα 6.000χλμ που τα αλλάζω). Έχω 135.000χλμ, ανεβασμένη συμπίεση και κόφτη στις 6850.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-07, 23:13
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Οτι λαδι και να βαλεις εφοσον ειναι καλης ποιοτητας και οχι κανενα ρωσικο , το εχεις το αμαξι για νορμαλ και οχι εξεζητημενη χρηση, δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα εφοσον τα αλλαζεις συχνα κατω απο 10000χιλιομετρα .Ψαξε ενα επωνυμο με νορμαλ ιξωδες και τελειωσες.Για την ιστορια εγω βαζω μονο motul competition 15-50 απο τοτε που υπαρχει το τουτου μου.Για τουρμπο 1.6 Μ43 , με 160000χιλιομετρα μοτερ , χωρις ψυγειο λαδιου, καλοκαιρι με 35-48 βαθμους κελσιου και 1.4 bar πιεση, κοφτη 7300 ξεροκεφαλιαζω και δεν ακουω κανενα!!!
Φιλικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-07, 01:01
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Βρε παιδια?

Βρε παιδακια μου γλυκα?

Μαμα λαδακι μαμα...και μπαμπα...

Χαζος ειναι ο Γερμανος που προτεινει μια συγκεκρημενη μαρκα και τυπο λαδιου για το καθε μοτερ του?

Μαμακα παντα! τιποτα αλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-07, 02:10
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια?
Βρε παιδακια μου γλυκα?
Καλά το πας...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαμα λαδακι μαμα...και μπαμπα...
Χαζος ειναι ο Γερμανος που προτεινει μια συγκεκρημενη μαρκα και τυπο λαδιου για το καθε μοτερ του?
...και καλά το λήγεις
Το 15-50 είναι απλά ΛΑΘΟΣ λάδι. Τώρα, κάντε ότι θέλετε, εγώ και πολλοί άλλοι τα είπαμε, βάλτε ότι θέλετε. Μια φορά το 15-50 είναι λάθος.

Δεν θα σας υποχρεώσω εγώ να βάλετε συγκεκριμένο λάδι, αλλά είναι πολύ σημαντικό θέμα για να ξεφεύγετε από τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Πριν από μια ώρα είχα μια συζήτηση για έναν Μ43 που το τσίμπαγε και ο ιδιοκτήτης του συμπλήρωνε 20(!)-50. Ήταν μάλιστα πολύ ευτυχισμένος που το "έλυσε" το θέμα και το μοτέρ "ξύριζε" και δεν έκαιγε σταγόνα. Πέρασαν 10.000χλμ και μας έλεγε πως έκανε όταν κόλλησε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-07, 07:34
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
Post

για τηνιστορια και μονο οταν πηγενα στον σπανο μου εβαζε 15-50 valnoline!!! και μου ελεγε οτι αυτο ειναι ο μηχανικος! (318i M43)
μετα απο λιγο ψαξιμο που εκανα τωρα πια βαζω 10-40 και απο τοτε ειναι ολα πιο ομαλα στο αμαξι. Ακομα το ψαχνω στην μαρκα εχω βαλει :
-aral blutronic (δεν ειμαι συγουρος για την ονομασια)
-agip (στο μαυρο κουτι)
-motul
τωρα απο βδομαδα (λογο χιλιομετρων) θα παω για αλλαγη , για τα castrol 10w-40 Magnatec και σε συνδιασμο με ενα motorkote.
αν ξερετε κατι καλο σε 10-40 να προτινεται , ακομα το ψαχνω.
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-08-07, 08:28
Το avatar του χρήστη fmaik
fmaik Ο χρήστης fmaik δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-12-2006
Μηνύματα: 63
fmaik is on a distinguished road
Τα castrol 10w-40 καλά είναι αλλά έκανα πόσα τηλέφωνα για να τα βρω εδώ στη Θεσσαλονίκη. Δυσεύρετα πολύ! Τελικά τα βρήκα σε super market και αυτά όχι σε τετράκιλη συσκευασία αλλά σε 4 μονόκιλα... Anyway το μοτέρ είναι Μ40 σωστά ? (μοντέλο Ε36, 316i του '92) Τα 5w-30 δεν ενδείκνυνται για πιο καινούριας τεχνολογίας μοτερ? Ρωτάω γιατί 5w-30 βάζω στο focus του 2006...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-07, 08:42
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι λέω και όχι μόνο εγώ, αλλά και όσοι σχολίασαν σε αυτό και σε άλλα παρόμοια threads. Βασικά αν πάτε για αλλαγή λαδιών σε εξουσιοδοτημένο που δεν κάνει "τα δικά του" τι λάδια νομίζετε θα βάλουν σε Μ43? 5-30. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τα λάδια που βάζετε μερικοί, πως σας ήρθαν? Διαβάστε βρε το βιβλιαράκι ή ρωτήστε, είναι πολύ σημαντικό το θέμα για να βάζουμε ότι να' ναι.

Εγώ βάζω 5-30 που τα παίρνω από BMW, καίει απ' όσο μπορώ να υπολογίσω ελάχιστα (ίσως και λιγότερα από 150ml στα 6.000χλμ που τα αλλάζω). Έχω 135.000χλμ, ανεβασμένη συμπίεση και κόφτη στις 6850.
Ασε το βιβλιαρακι (χωρις ειρωνεια) γιατι τα ιδια εκανε και ο solid και εφυγε νυχτα απο το λιμανι!
Το μυαλο λιγο να δουλευει και να εχουμε προσωπικη αποψη.Πως ενα Μ43 με 200000 χιλιομετρα μπορει να δουλευει το ιδιο σε συνθηκες σαχαρας με εξωτερικη θερμοκρασια 45 βαθμους (φετινο παραδειγμα στην ελλαδα) καλοκαιρι,, με ενα Μ43 στη φιλανδια με καλοκαιρι 25 βαθμους????Διαφορετικες απαιτησεις σε ιξωδες λαδιου! Εδω η ιδια η BMW ειχε εφοδιασει ή οχι επιπλεον μπεκ ψεκασμου βενζινης για το κρυο ξεκινημα αναλογα με τη χωρα που προοριζετο.Βαλε κλιματιστικο σε m43 κατεβα απο θεσσαλονικη με 150 χιλιομετρα με εξωτερικη 47 βαθμους και το λαδι θα τα δει ολα.Αυτο δεν σημαινει σωνει και καλα οτι θα παθει τιποτε το μοτερ ανα βαλεις 5-40 προς θεου αλλα δεν μπορει ο καθεις με βεβαιοτητα να σχιζει τα ρουχα του για το 15-50. Ημαρτον!!!! .Ποιος απο εσας ή ποιος απο τους ιδιους μηχανικους της bmw ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ????? ΚΑΝΕΝΑΣ!!!! Εδω σπασανε ορισμενα Μ3 Ε46 απο λαθος λιπανση και υπολογισμο μεταλων που τα ειχαν υπολογισει οι ιδιοι. Σε μαγαζι που εφτιαχνα το ιχ μου ηρθε 318ις με καμενο μοτερ (χτυπημενος στροφαλος και μπιελες) .Πως??? Ειχε κανει 20000 χιλιομετρα με ιδια λαδια (ετσι λεει το βιβλιαρακι της bmw-λαδια 5-40 καθε 20000!!!) και κατεβηκε απο Αγγλια το παλικαρι που ηταν φοιτητης με τερμα γκαζι.Με το που μπηκε αθηνα ηρθε η express και τον πηρε. Αντε γεια!!!!
Και σε τελικη αναλυση ποιος απο μας ειναι νορμαλ στο μοτερ για να βαζει νορμαλ λαδια -ξυδια !! Μεσα στο φορουμ τουλαχιστον ελαχιστοι!!
Χαιρεται
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-08-07, 14:02
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ενα Μ43 με 200000 χιλιομετρα μπορει να δουλευει το ιδιο σε συνθηκες σαχαρας με εξωτερικη θερμοκρασια 45 βαθμους (φετινο παραδειγμα στην ελλαδα) καλοκαιρι,, με ενα Μ43 στη φιλανδια με καλοκαιρι 25 βαθμους????Διαφορετικες απαιτησεις σε ιξωδες λαδιου!
Τα περισσοτερα καλα τα λες αλλα αυτο ειναι τελειως λαθος. Και στις δυο περιπτωσεις τα λαδια θα δουλεψουν στους 70-80 βαθμους που ειναι η θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ. Αμα ανεβαζει θερμοκρασια δεν ειναι θεμα του ιξωδες αλλα του συστηματος ψυξης. Απλα ο Φιλανδος θα παρει πιο ψιλο λαδι στην κρυα κλαση του (πχ 0W40) γιατι τον χειμωνα παγωνουν πιο δυσκολα.

Βαζοντας χοντρυτερα λαδια σε αυτοκινητα με υδραυλικο συστημα βαλβιδων πολυ απλα δεν αφηνεις τα ωστηρια και τον εκκεντροφορο να λιπανονται σωστα. Ειδικα σε μοτερ σαν τα Μ4Χ που δεν ζεσταινονται πολυ. 15W50 δεν ειναι λαδι για αυτα τα αυτοκινητα. Οχι οτι πιστευω οτι θα παει στο ακρο αμεσως (σπασμενο μοτερ) αλλα μακροχρονια θα την ακουσει. Και μετα θα φωναζουμε ολοι μαζι οτι τα Μ40 βαρανε ωστηρια.

Για εμενα σε Μ40 του '89 δινει 5W30. 0W30 του ειχα βαλει και δεν ειχα ουτε προβλημα απο θερμοκρασιες ουτε εκαψε σταγονα. Η πιεση του μονο δεν μου αρεσε, εχω συνηθησει σε μεγαλυτερες.

Το μονο χοντρο λαδι που εβαλα και δεν χτυπουσε το υδραυλικο του σαν κλακετες ειναι αυτο που φοραω τωρα, Castrol Edge 10W60. Αλλα το εβαλα πριν 5-6 μερες, δεν μπορω να πω ακομα πολλα. Ολα τα αλλα χοντρα λαδια που δοκιμασα (πχ Motul 300V 15W50, Aral 20W50, Valvoline 10W60) επειδη δεν εφταναν τα λαδια με σωστη πιεση και ταχυτητα στο καπακι ακουγονταν το υδραυλικο, με αλλα περισσοτερο (valvoline) με αλλα λιγοτερο (motul).

Λογω 'μονταρισματων' αλλαζω λαδια καθε 3-4 εβδομαδες για να δω ποια θα του ταιριαξουν πιο πολυ και ετσι εχω καταντησει απο την αρχη του χρονου να εχω φορεσει τα περισσοτερα λαδια που υπαρχουν...εκτος απο suspension evaluator θα με βγαλουν και lubrication expert σε λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-07, 20:40
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Redline 10/40. Τα έχω εδω και 2000 χιλιόμετρα και είναι απλά καταπληκτικά....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.