Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-02-08, 21:13
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παιδια μην μπερδευόμαστε. Όπως λεει και ο VIC, oι κινητηρες των μινι 1ης γενιας δεν ειναι ιδιοι με κανεναν bmw.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Tritec_engine)

Οσον αφορα τα μινι εβγαιναν σε 3 εκδοσεις: One =1,4 , cooper= 1,6 και cooper s =1,6sc turbo. Τo cooper πραγματι μπορει να αναβαθμιστει σε "s" .
Αλλά αφου δεν εχουν σχεση με τους BMW ας μην επεκταθουμε.
Στα site που ανέφερε ο Babis θα βρεις πολλά (ειμαι και γω γραμμενος ως κατοχος ενος cooper).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-08, 21:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Λοιπόν, επειδή πολλοί μπερδεύονται ούτε το νέο, ούτε το παλιό Mini φοράνε κινητήρες που μπαίνουν σε αυτοκίνητα με το σήμα της BMW. (116-316).

Εχουν άλλη διάμετρο χ διαδρομή τα μοτέρ των Mini με τα μοτέρ των 116 (παλιά και νέα), είναι υποτετράγωνα αντίθετα με τα 1.6 της BMW που είναι υπερτετράγωνα.

Θα ψάξω να τα βρώ ακριβώς τα στοιχεία, να τα ποστάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-08, 22:41
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Dim77 αν βρεις στοιχεία πες,εγω πάντως έχω πληροφορίες οι οποίες δεν είναι αξιοπιστες,κ λένε ότι εχουν διαφορετικους εκκεντροφορους,κ ε εγκεφαλο κατα τα άλλα είναι ίδιοι. κ οι κινιτήρες είναι... N45B16 για το ε81 κ W11B16 αν θυμαμαι καλα για το μίνι.όπως φαίνετε τα 3 τελευταια γραμματα είναι ίδια,απλά έχω την απορία αν έχουν κατι κοινό ώστε να το εκμεταλευτώ για πιθανόν βέλτίωση...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-08, 22:47
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
mini διάμετρος εμβόλου 77.0mm x διαδρομή 85.8mm

BMW 1.6 engine διάμετρος 82.0mm x διαδρομή 75.6mm

Το μοτέρ της συνεργασίας που μπαίνει στα Mini (R56) και στα Peugeot έχει διαστάσεις κυλίνδρων διάμετρο 77.0 mm X διαδρομή 85.8μμ
To αντίστοιχο των σειρών 116-316 έχει διάμετρο 82.0mm Χ διαδρομή 75.6mm .

Όπως καταλαβαίνετε είναι εντελώς διαφορετικά ασχέτως αν είναι και τα 2 περίπου 1.6 λιτρα και με απόδοση περίπου 120 ps.

Τα στοιχεία τα πήρα από επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά των αυτοκινήτων στα site mini & BMW

Edit: Για να μη μπερδευτείτε στο site της BMW τα αναγράφουν με ανάποδη σειρά (πρώτα τη διαδρομή και μετά τη διάμετρο), αλλά είναι εμφανές αν τα διαβάσετε.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg MINIUSA_COM _ Learn _ facts_features_specs _ performance.jpg (80,6 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 116.jpg (134,4 KB, 14 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Dim77 αν βρεις στοιχεία πες,εγω πάντως έχω πληροφορίες οι οποίες δεν είναι αξιοπιστες,κ λένε ότι εχουν διαφορετικους εκκεντροφορους,κ ε εγκεφαλο κατα τα άλλα είναι ίδιοι. κ οι κινιτήρες είναι... N45B16 για το ε81 κ W11B16 αν θυμαμαι καλα για το μίνι.όπως φαίνετε τα 3 τελευταια γραμματα είναι ίδια,απλά έχω την απορία αν έχουν κατι κοινό ώστε να το εκμεταλευτώ για πιθανόν βέλτίωση...
Φιλε μου μην τα μπερδευεις.Αυτα ειναι για να δηλωνουν τον κυβισμο και μονο.
Αμα ηταν ετσι,θα ειχαμε και τα ιδια μοτερ με την Honda,πχ civic με μοτερ b16b
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-08, 02:17
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μην τα μπερδευεις.Αυτα ειναι για να δηλωνουν τον κυβισμο και μονο.
Αμα ηταν ετσι,θα ειχαμε και τα ιδια μοτερ με την Honda,πχ civic με μοτερ b16b
A εσυ μου θες και Β16Β, το καλο!!


Τι ωραια θα'τανε το 316 μου με 170 αλογα ΜΑΜΑ (Β16Β απο το JDM ΕΚ Civic Type R 170 αλογα)
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-08, 11:35
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
δηλαδή το mini s έχει άλλο μοτερ απο το απλό?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή το mini s έχει άλλο μοτερ απο το απλό?
Το ίδο μοτέρ είναι, αλλά με Turbo (και ότι άλλο χρειάζεται για να ανταπεξέλθει στην ιπποδύναμη)...οπότε έχει και άλλο κωδικό.

Γενικά, το μοτέρ του ΜΙΝΙ μπορεί αν είναι σχεδιασμός BMW (και κατασκευή PSA), αλλά δεν είναι BMW. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι το ΜΙΝΙ είναι μπροστοκίνητο και έχει τον κινητήρα εγκάρσια τοποθετημένο και όχι κατά τον διαμήκη άξονα.

Τέλος, δεν πιστεύω ότι το Turbo του Cooper S μπορεί να μπεί στην 116i...είναι πολλές οι διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-08, 12:11
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε λογικά στα αντίστοιχα ελληνικά forum για το πανέμορφο MINI θα βρεις ότι πληροφορία θέλεις! Δεν ρίχνεις μια ματιά εκεί καλύτερα? clubmini.gr , minifans.gr κλπ.
Thanx Μπαμπη.
Παιδια ξερει κανεις τις διαφορες του μοτερ με τα 163 και αυτου με τα 170?
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-02-08, 14:17
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
fanis απλά μου φάνηκε παράξενο που μου είπανε οτι στο 116ι αν βάλεις τουρμπο σπάει κ είπα τον άν είναι έστω παρόμοια τα μοτερ στο ένα να σπάει κ στο άλλο οχι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.