Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-15, 02:57
Το avatar του χρήστη taksidiotis
taksidiotis Ο χρήστης taksidiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-07-2007
Μηνύματα: 130
taksidiotis is on a distinguished road
Προβλημα σχετικα με τελη κυκλοφοριας σε m3 και πρωην κατοχο

καλησπεριζω το forum και περναω αμεσως στο ερωτημα μου.

Πριν λιγα χρονια και συγκεκριμενα τα ετη,08,09.10,ημουν κατοχος μιας m3 e46.
η αγορα της εγινε μεσο γνωστου που ειχε καταστημα αυτοκινητων και η πληρωμη της εγινε με δοσεις,οχι δανειο.

το αυτοκινητο αποπληρωθηκε κανονικα στον ανθρωπο που ειχε την μαντρα,ομως το αυτοκινητο δεν ειχε περασει στο ονομα μου.
Ο ανθρωπος που το ειχε παει για πωληση το ειχε παρει με leasing απο την τραπεζα Κυπρου.
το αυτοκινητο το ειδα,μου αρεσε το πηρα.ουδεποτε ομως περασε στο ονομα μου παρολα τα τηλεφωνηματα μου.επρεπε να τελειωσει το leasing Λογικα,για να γινει μεταβιβαση.

τεσπα,δε με πειραξε τοσο αυτο,αν και φυσικα αν ηξερα οτι μολις το αποπληρωσω δεν θα περνουσε στο ονομα μου δεν θα το επαιρνα,γιατι μετα ηθελα να το πουλησω και δε μπορουσα λογω του οτι ηταν ο κατοχος του στην μεση που φυσικα το ειχε στο ονομα του.φοβερη παγιδα για μενα...κυριως γιατι εχασα κι ενα σωρο χρηματα οταν τελικα το αυτοκινητο πουληθηκε σε φιλο του ανθρωπου που ειχε το αμαξι...αν ηταν στο ονομα μου θα το ειχα δωσει αρκετο καιρο πιο πριν κι ετσι δεν θα εχανα τοσα χρηματα.ομως Ok,υπαρχουν οι εξυπνοι για να κλαιμε μετα οι βλακες.

Περναω ομως στο βασικο μου θεμα.
πριν καμια βδομαδα κι ως δια μαγειας ηρθε σε επικοινωνια με μενα ο κατοχος του αυτοκινητου που το ειχε οταν το πηρα εγω.
Με τα πολλα μου λεει οτι το αυτοκινητο χρωσταει τα τελη του 08,09,10.
Απαντω ε και?και μου λεει οτι το ποσο ειναι 3600 κι οτι εχει χαρτι απο την τραπεζα Κυπρου που να συμπληρωσω οτι εχει κλεισει.
Στην αρχη μιλησα λιγο εντονα και ειπα,οτι εδω δεν μπηκε ποτε το αυτοκινητο που το ειχα πληρωσει στο ονομα μου,θελετε και τελη?
Κι επειτα που να ηξερα εγω για τελη απο την στιγμη που δεν με ειχε ειδοποιησει κανεις.εγω γνωριζα οτι το αυτοκινητο ηταν με leasing και θεωρησα οτι ο κατοχος του μαλλον εχει φροντισει γι αυτο.
Ομως αν καποιος με ειχε ειδοποιησει τοτε,σιγουρα θα ειχα φροντισει για την πληρωμη των τελων.
Τεσπα,με τα πολλα μου ειπε οτι ξερει που ειναι το σπιτι μου,η γυναικα μου που δουλευει και το ενα και το αλλο.και λεω εγω,γιατι θα βαλεις μπραβους να καθαρισουν το θεμα?
τελικα μετα απο 2 μερες συναντηθηκαμε και τα ειπαμε,του ειπα οτι εν μερη δεν εχω ευθυνη γι αυτο που συνεβηκε γιατι ουδεποτε ειχα ενημερωση για τα τελη και το κυριοτερο,ουδεποτε περασε αυτο το αμαξι στο ονομα μου.φανηκε οτι το καταλαβε αυτο και ειπαμε να βρουμε μια λυση.

τα τελη ξερω οτι ειναι 880 ευρω για τον κυβισμο αυτον,ετσι δεν ειναι?ειχε καποια αλλαγη μετα?δηλαδη το 8 το 9 και το 10 δεν ηταν 880 ευρω?η μηπως κανω λαθος?

Απο την αλλη ομως,σκεφτηκα να το παω δικαστικα το θεμα,εγω 3.600 δεν πληρωνω για κανενα λογο,δεν ξερω καν πως ειναι τοσο το ποσο.
Αν πληρωσω κατι θα ειναι τα 880*3.

εσες ποια ειναι η γνωμη σας?
και κυριως ενημερωστε με για την τιμη που ειχαν τα τελη κυκλοφοριας τα ετη αυτα,8,9,10.
στο ιντερνετ βλεπω οτι οντως ηταν 880,αλλα δε ξερω,εχω πελαγωσει.
Ηρθε πολυ αποτομα η ολη ειδηση και πραγματικα δε ξερω τι να πιστεψω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 12177186_10208232617479265_1651633735_o.jpg (195,6 KB, 42 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-15, 10:24
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Η βλακεια επρεπε να τιμωρειται δια νομου και ροπαλου....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-15, 10:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τα τέλη κυκλοφορίας είναι δική σου υποχρέωση, ασχέτως αν υπάρχει παρακράτηση
κυριότητας.
Τα τέλη που καλείσαι να πληρώσεις (και θα τα πληρώσεις ότι και να συμβεί) έχουν την προσαύξηση που προβλέπει ο νόμος.
Στη θέση σου θα τα υπολόγιζα:
880Χ2=1760 αν έτος, για κάθε ένα έτος απο τα 2008-2009-2010, δηλαδή συνολικά 5280 ευρώ.
Τι στιγμή που έκανες μεταβίβαση το 2008 στο όνομα σου, έπρεπε να δηλώσεις στη φορολογική σου δήλωση τους μήνες κατοχής του οχήματος στο φορολογικό εκείνο έτος.
Ειναι υποχρέωση σου να το κάνεις εντός 15 ημερών απο την αγορά.
(Πρέπει να καταθέσεις την άδεια, και το ποσό πληρωμής για την αγορά.)
Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα ερχόταν τα τέλη αυτόματα στο σπίτι σου.
Ταυτόχρονα, εάν δεν ερχόταν τα τέλη μέχρι τις 20 Δεκεμβρίου, είχες υποχρέωση να πάς στην εφορία και να πληρώσεις εκεί το αντίτιμο για τα τέλη και να πάρεις αυτοκολλητάκι και μπλέ τριπλότυπο.
Ενα έχω να πώ..

Τα τέλη είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή.
Δεν έχεις δηλώσει κάν την αγορά, με προφανή για την εφορία λόγο, δεν έχεις δηλώσει προφανώς πουθενά τα έξοδα αγοράς, δεν έχεις υπαχθεί σε έλεγχο τεκμηρίου αγοράς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ για το πρώτο έτος κυκλοφορίας.
(η αγορά να ήταν 20.000 και το τεκμήριο 80.000) έχεις να καλύψεις για το πρώτο έτος 100.000 φορολογημένο εισόδημα.
Εχεις καταστρατηγήσει τον φορολογικό κανονισμό, έχεις καταστρατηγήσει την νομοθεσία
και η εφορία θα σε ξετινάξει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-15, 10:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντω ε και?και μου λεει οτι το ποσο ειναι 3600 κι οτι εχει χαρτι απο την τραπεζα Κυπρου που να συμπληρωσω οτι εχει κλεισει.
Η τράπεζα Κύπρου, και η Κύπρου λίζινγκ, είναι δύο διαφορετικές εταιρίες, με διαφορετικό ΑΦΜ.
Στα Διαβατά στην Θεσσαλονίκη, είναι οι φυλακές οικονομικών εγκλημάτων..
Αν δεν ξεκαθαρίσεις μερικά πράγματα στο μυαλό σου, και αν δεν ωριμάσεις, θα καταλήξεις
πολύ σύντομα να είσαι τρόφιμος εκεί..
Απορώ τι θα πείς στο δικαστήριο όταν είσαι με τις χειροπέδες.
Πραγματικά δεν γλυτώνεις...
Δεν σε σώζει το ίντερνετ.
Πήγαινε σε έναν καλό φοροτεχνικό και σε έναν καλό δικηγόρο.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-15, 12:09
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παντως αμα ειναι να πληρωσεις 3600 και να μην μπλεξεις δικαστικα και με εφοριες που θα σε βιασουν παρα φυσιν,δωστα να τελειωνει το θεμα..Μεχρι στιγμης την εχεις γλυτωσει απο τα νυχια του κρατους παραδοξως και εκανες και τον αρχοντα 3 χρονιες,με ξενο αμαξι!!Τι αλλο θ'ακουσω θεε μου στην Ελλαδα!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-15, 17:16
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Ερωτηση
Μπορει ο κατοχος που το ειχε με ληζιγκ να πει και να αποδειξει αν χρειαστει οτι δεν το πουλησε ποτε σε σενα ή οπουδηποτε αλλου?
Αν ναι και αφου μιλησεις με δικηγορο και γινει καποιο σχετικο συμφωνητικο οτι ουδεμια απαιτηση θα εχει απο σενα για το αυτοκινητο ,τοτε θα πληρωσεις τα τελη (που θα επρεπε κανονικα να εχεις πληρωσει).
Αυτο γιατι διαβασα για ψευτοαπειλες και δεν ξερεις τι ειναι ο καθενας..
Πληρωνεις την χρηση και εχεις υπογεγραμμενο χαρτι για μη απαιτηση ετερων οφειλων..
Καλο ξεμπερδεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-15, 18:05
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Δεν ξέρω τι να πω για την περίπτωση.Είναι απίστευτο το μπλέξιμο.Κανονικά το ποσό που αξιώνει ο κάτοχος του αυτοκινήτου για τέλη θα έπρεπε να είναι 1100ευρώ για κάθε ένα από τα 3 χρόνια συν το διπλάσιο του τιμήματος που δεν πληρώθηκαν και προσαυξήσεις...
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν.Στο leasing,τα τέλη κυκλοφορίας δεν είναι πληρωμένα???Η αυτό εξαρτάται από τη συμφωνία της μίσθωσης?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-15, 18:34
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
@MarinosE46
Είναι ζήτημα συμβολαίου με την Leasing. Συνήθως τα Operating Leasing -οι μακροχρόνες ενοικιάσεις- περιλαμβάνουν στο μίσθωμα τα τέλη, την ασφάλεια, το service και τα λάστιχα. Αν είναι κανονικό Leasing δεν ξέρω τι παίζει...

Για την ιστορία...

Πάντως, για την εφορία το αυτοκίνητο ήταν χρεωμένο σε κάποιον. Το ποιος το οδηγούσε δεν την ενδιαφέρει. Αν ο κάτοχος κάλυπτε τα κριτήρια και πλήρωνε τους φόρους όλα είναι ok. Βέβαια κάτοχος του αυτοκινήτου είναι η Leasing. Σε αυτή την περίπτωση η Leasing δίνει τα στοιχεία του οδηγού που έχει στο αρχείο της -ακόμα και αν το όχημα ανήκει σε εταιρία, είναι χρεωμένο κάπου- στην εφορία για τα περαιτέρω. Έτσι κανονικά αυτός που έχει το αυτοκίνητο, ως μισθωτής της Leasing πληρώνει ότι πρέπει. Έτσι λέει ο νόμος... Βέβαια εδώ τον νόμο τον ξεσκίσανε, οπότε όταν τους πάρουν πρέφα θα τους ξεσκίσει αυτός...

Υπόλογος στην εφορία είναι ο μισθωτής και κανένας άλλος. Θα πρέπει να αποδείξει στην εφορία ότι πούλησε τι? Δεν έχει γίνει καμία νόμιμη πράξη μεταβίβασης, δεν έχει πουληθεί τίποτα, δεν έχει ενημερωθεί η leasing για τίποτα... πήρε μαύρο χρήμα για ένα αυτοκίνητο του οποίου δεν είχε την κυριότητα -άγνωστο αν την απέκτησε ποτέ-... Την εφορία δεν την ενδιαφέρει αν ο οδηγός -και όχι ο κάτοχος- άλλαξε χέρια. Έχει το όνομα που της έδωσε η leasing και σε αυτό θα μείνει ότι και να γίνει... Αν ο μισθωτής μιλήσει στην εφορία για το τι έγινε, τότε η εφορία θα σκίσει με μεγάλη ευχαρίστηση και τους δύο. Και τα αδικήματα είναι ποινικά, όπως λέει ο Rapid...

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΟΜΩΣ: Το τιμολόγιο της Leasing δείχνει ότι η Leasing έχει πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας και χρεώνει τον μισθωτή που το αμέλησε- οπότε η εφορία δεν θα ανακατευτεί γιατί είναι πληρωμένη... Οπότε πληρώνοντας την leasing κλείνει το θέμα εδώ και οριστικά. Αν κάποιος κάνει την λαλακία και μιλήσει στην Leasing, η leasing θα τους σκίσει, γιατί απλά έχουν σκίσει το συμβόλαιο...

Ελλαδάρα ολέ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 27-10-15 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-15, 18:52
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αφου το λεει ξεκαθαρα
ποτε δεν έγινε μεταβιβαση στο ονομα του οποτε να πληρωση τι και σε πιον?

ολα τα χρονια που το ειχε ηταν σε αλλο ονομα που το αλλο ονομα ηταν χρεωμενο στο leasing. Προφανως για να μην το κατασχεσουνε επελεξε να το πουληση χωρις μεταβιβαση
με απατεωνιες, γιαυτο και δεν εγεινε ποτε μεταβιβαση, τα τελη πολη πηθανων να εχουν πληρωθει απο την τραπεζα τα οποια ζηταει πισω τωρα με εναν μικρο τοκο μιας και καπιος πηγε απο εκει για να παρει χαρτη κιριοτητας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-15, 20:58
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Επειδη εχω αυτοκινητο με leasing,μην κανετε υποθεσεις γιατι σιγουρα δεν ξερουμε ολη την ιστορια ακριβως οπως εγινε......Καταρχην αν διαβασετε ξανα την ''καταθεση'' του taksidiotis,θα δειτε οτι γραφει ξεκαθαρα:''
εγω γνωριζα οτι το αυτοκινητο ηταν με leasing και θεωρησα οτι ο κατοχος του μαλλον εχει φροντισει γι αυτο.''
Αρα δεν μας λεει ολη την αληθεια......Με βαση αυτο θα ερωτηθη:Αφου γνωριζατε οτι ειναι με leasing σε ονομα αλλουνου,πως δεχθηκατε να πληρωσετε ενα Α ποσο,για να κυκλοφορειτε μ'ενα αυτοκινητο που ανα πασα στιγμη θα σας το παιρνανε πισω??
Κατα 2ον,το ποσο αυτο το Α δεν δηλωθηκε στην εφορια ως αγορα το ετος 2008,ασχετως αν το τεκμηριο του αυτοκινητου βαραινε αλλον ιδιοκτητη...Μηπως ειναι χρημα αγνωστης προελευσεως κι ως εκ τουτου κυριε taksidiotis,δεν σας ενδιεφερε να δηλωθει η αγορα?Αμα προσεξετε,το αυτοκινητο αλλαξε 3 χερια που ειχαν καποια σχεση μεταξυ τους(φιλος φιλου κτλ)..Τυχαιο?
Δεν το συνεχιζω,γιατι η ιστορια βρωμαει πολυ και δεν πρεπει να παρουμε τον ρολο του κατηγορου ή του δικηγορου εδω μεσα.....Αν επιθυμει ο taksidiotis,καλο ειναι να επικοινωνησει με εναν administrator και να σβηστει το θεμα,μην χρησιμοποιηθει εναντιον του....Και να βρει φυσικα εναν εμπιστο δικηγορο να ξεκαθαρισει την ιστορια για παρτη του,με οσο το δυνατον λιγοτερη εμπλοκη του Δημοσιου.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.