Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-11, 15:27
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Έλεγχος αυτοκινήτου στην κατηφόρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέψου και αυτό
Κατεβαίνεις με ΝΕΚΡΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ) μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατηφόρα 50 χιλιόμετρα

Γιατί να μην το κάνουμε αυτό; Το κατέβασμα κατηφόρας με νεκρά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 20-07-11 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-11, 15:37
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Γιατί το αμάξι είναι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ !

Έχεις μόνο τα φρένα να το συγκρατήσεις ! Τα φρένα αν είναι παρατεταμένη η κατηφόρα θα ζεσταθούν- θα πυρώσουν και θα αχρηστευτούν !

Αν έχεις μεγάλο όχημα τότε τα πράγματα είναι ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, το βάρος είναι δύσκολο να σταματήσει μόνο με τα φρένα ! Καλύτερα μια 3ή μέσα στο σαζμάν ! ( ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ )

Και μην ξεχνάς και κάτι άλλο ! Στα σύγχρονα Injection άν είσαι χωρίς ταχύτητα καίς ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ απο το αν έχεις ταχύτητα ( πχ 3ή ) και να ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-11, 16:01
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το αμάξι είναι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ !

Έχεις μόνο τα φρένα να το συγκρατήσεις ! Τα φρένα αν είναι παρατεταμένη η κατηφόρα θα ζεσταθούν- θα πυρώσουν και θα αχρηστευτούν !

Αν έχεις μεγάλο όχημα τότε τα πράγματα είναι ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, το βάρος είναι δύσκολο να σταματήσει μόνο με τα φρένα ! Καλύτερα μια 3ή μέσα στο σαζμάν ! ( ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ )

Και μην ξεχνάς και κάτι άλλο ! Στα σύγχρονα Injection άν είσαι χωρίς ταχύτητα καίς ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ απο το αν έχεις ταχύτητα ( πχ 3ή ) και να ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ !
αυτό δέ μου ακούγεται καθόλου λογικό, μιάς και η πεταλούδα είναι κλειστή και δέ φέρνει αέρα περισσότερο απ όσο χρειάζεται για να κρατήσει ρελαντί , άρα δέ φέρνει και βενζίνη!!!!!!! με πιό απλά λόγια απ τη στιγμή που δέν πατάμε γκάζι πώς θα κάψει περισσότερη βενζίνη?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-11, 16:07
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
οι διαφορες ειναι μηδαμινες στην κατηφορα ειτε κατεβαινουμε με νεκρα ειτε με ταχυτητα χωρις γκαζι.


Με νεκρα απλα το αμαξι στελνει βενζινη για να κραταει ρελαντι

Με ταχυτητα εφοσον οι στροφες ειναι πανω απο απο καποιο οριο και ο εγκεφαλος βλεπει οτι δεν παταμε καθολου γκαζι (αισθητηρας θεσης πεταλοδας στα παλαι, ηλεκτρονικο γκαζι στα καινουρια) τοτε πολυ απλα δεν στελνει καυσιμο να καει.

Οποτε θεωρητικα στ ρελαντι καιει περισσοτερο. Ομως μιλαμε οτι αν πηγαινεις με νεκρα και 60χλμ ωρα η καταναλωση ειναι στιγμιαια 0.1 λ/100 η και λιγοτερο (τσεκαρισμενο) δηλαδη σιγα τα ωα.

Επισης το οτι το αμαξι ειναι δεμενο ισχυει λιγο αλλα οκ, αν πλησιαζει στροφη κατεβαζεις ταχυτητα και κοβεις και λιγο με φρενο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-11, 16:15
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Αυτό που λέει ο Dimzan ισχύει αλλά για να μην κουράζουμε τα φρένα.... Στην κατανάλωση δεν μετράει είναι μηδαμινές οι διαφορές......

Αλλά καλό είναι να έχεις μέσα ταχύτητα σε μια κατηφόρα για να "φρενάρει" το αμάξι απο το μοτέρ και να το βοηθάς με τα φρένα....

Έκανα σήμερα μια έρευνα αγοράς και δεν βρήκαμε βαλβίδα βεντιλατέρ να ταιριάζει στο ψυγείο γιατί λένε οτι αυτό το μοντέλο βγαίνει με μηχανικό βεντιλατέρ.....

Καμιά ηλεκτρονική βαλβίδα θα δουλέψει? Ρυθμιζόμενη εννοώ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 19-07-11 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-11, 18:11
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το αμάξι είναι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ !

Έχεις μόνο τα φρένα να το συγκρατήσεις ! Τα φρένα αν είναι παρατεταμένη η κατηφόρα θα ζεσταθούν- θα πυρώσουν και θα αχρηστευτούν !

Αν έχεις μεγάλο όχημα τότε τα πράγματα είναι ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, το βάρος είναι δύσκολο να σταματήσει μόνο με τα φρένα ! Καλύτερα μια 3ή μέσα στο σαζμάν ! ( ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ )

Και μην ξεχνάς και κάτι άλλο ! Στα σύγχρονα Injection άν είσαι χωρίς ταχύτητα καίς ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ απο το αν έχεις ταχύτητα ( πχ 3ή ) και να ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ !
Αυτό με το ανεξέλεγκτο ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω, ή κανείς δεν μου έδωσε σοβαρή απάντηση.

ΑΝ ΔΕΝ χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να πατάς φρένο, δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις ταχύτητα μέσα.
Πάντως σε κατηφόρες εθνικής παρατεταμένες προσωπικά όταν είμαι με έκτη πρέπει να πατάω γκάζι για να έχω σταθερή ταχύτητα (η μία τρανταχτή είναι στις Ράχες και η δεύτερη στο ρεύμα από Κοζάνη προς θεσσαλονίκη από τα διόδια της Καστανιάς και μετά, μέχρι την είσοδο της Βέροιας μόνο σε 2 - 3 ανηφορίτσες βάζω ταχύτητα, όλο το βγάζω με νεκρά και έπιασα και μέγιστη γύρω στα 160km/h. Αν είχα ταχύτητα 1000% θα έκαιγα παραπάνω, γιατί το έχω μετρήσει και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-11, 19:18
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
ειναι λογικο να μην μπορεις να καταλαβεις το ανεξελεγκτο μιας και εισαι μικρος
ακομα οταν θα μεγαλωσεις , τοτε ποια θα καταλαβεις προς το παρον....γλειφιτζουρι!



περα απο την πλακα, δοκιμασε να φρεναρεις σε μια στροφη εντονα χωρις ταχυτητα μεσα, και κανε το ιδιο ακριβως με ταχυτητα, θα καταλαβεις αμεσα την διαφορα στην ισοροποια του αυτοκινητου μην με ρωτησεις τεχν. θεματος λεπτομερειες για το πως και το γιατι συμβαινει αυτο δεν γνωριζω να απαντησω και δεν θυμαμαι κιολας οταν το ειχα διαβασει αρκετα χρονια πριν σε τεχνικο αρθρο των 4Τ κατι εχει να κανει με την "φορτιση" των κινητηριων τροχων λογο της αδρανιας του μοτερ οταν δεν παταμε γκαζι ισως να λεω και μ@##ιες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-11, 20:42
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ίσως φταίει ότι έχω το DSC και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι πιο ελέγξιμο ένα αμάξι σε κατηφόρα με ταχύτητα από το ίδιο με νεκρά.

Πάντως σε καμπές με 160+ χλμ είτε με νεκρά είτε χωρίς δεν έχω παρατηρήσει ΚΑΜΙΑ διαφορά (αν παρατηρούσα δε νομίζω να μπορούσα να την περιγράψω)

Είμαι μακαρονάς τι να κάνουμε;

ΥΓ:προτείνω όποιος το δει αν θέλει και μπορεί να το κάνει ένα split, είναι ωραίο θέμα για συζήτηση.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-07-11, 22:25
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με το ανεξέλεγκτο ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω, ή κανείς δεν μου έδωσε σοβαρή απάντηση.

ΑΝ ΔΕΝ χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να πατάς φρένο, δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις ταχύτητα μέσα.
Πάντως σε κατηφόρες εθνικής παρατεταμένες προσωπικά όταν είμαι με έκτη πρέπει να πατάω γκάζι για να έχω σταθερή ταχύτητα (η μία τρανταχτή είναι στις Ράχες και η δεύτερη στο ρεύμα από Κοζάνη προς θεσσαλονίκη από τα διόδια της Καστανιάς και μετά, μέχρι την είσοδο της Βέροιας μόνο σε 2 - 3 ανηφορίτσες βάζω ταχύτητα, όλο το βγάζω με νεκρά και έπιασα και μέγιστη γύρω στα 160km/h. Αν είχα ταχύτητα 1000% θα έκαιγα παραπάνω, γιατί το έχω μετρήσει και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο.
Κατα την κίνηση του αυτοκινήτου μπορεί να γίνονται 2 πράγματα !
Να μεταφέρεται δύναμη απο το μοτέρ στους τροχούς και το ανάποδο !
Το ανάποδο το εκμεταλλευόμαστε για να φρενάρουμε το όχημα ΧΩΡΙΣ να πατάμε το φρένο !

(Δεν είναι της ώρας να εξηγώ γιατί γίνεται αυτό ! )

Αν ΔΕΝ έχεις ταχύτητα το όχημα είναι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ , δεν υπάρχει αυτό το πάρε δώσε ενέργειας με το μοτέρ !

Άν ποτέ οδηγήσεις Φορτηγό , νταλίκα ή κάτι μεγάλο ,και πάς να κατέβεις κατηφόρα με Νεκρά ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ , και το χειρότερο να μην σκοτώσεις και άλλους !

Πραγματικά θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ να οδηγείς ΧΩΡΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-07-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την κίνηση του αυτοκινήτου μπορεί να γίνονται 2 πράγματα !
Να μεταφέρεται δύναμη απο το μοτέρ στους τροχούς και το ανάποδο !
Το ανάποδο το εκμεταλλευόμαστε για να φρενάρουμε το όχημα ΧΩΡΙΣ να πατάμε το φρένο !

(Δεν είναι της ώρας να εξηγώ γιατί γίνεται αυτό ! )

Αν ΔΕΝ έχεις ταχύτητα το όχημα είναι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ , δεν υπάρχει αυτό το πάρε δώσε ενέργειας με το μοτέρ !

Άν ποτέ οδηγήσεις Φορτηγό , νταλίκα ή κάτι μεγάλο ,και πάς να κατέβεις κατηφόρα με Νεκρά ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ , και το χειρότερο να μην σκοτώσεις και άλλους !

Πραγματικά θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ να οδηγείς ΧΩΡΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ !
Επειδή έχω οδηγήσει νταλίκα επικαθύμενο εκεί δεν έχει καμία σχέση με το ΙΧ. Εκεί παίζεις με τόνους (50 τόνους στο χαλαρό)! Πράγματι αν πατήσεις φρένα χωρίς ταχύτητα τσακίστηκες αλλά τα "βαριά" οχήματα είναι εξοπλισμένα με το "κλαπέτο" για αυτή τη δουλειά, κατηφόρες κλπ....

Το ΙΧ τώρα δεν διατρέχει τόσο πολύ κίνδυνο ΠΑΡΑΜΟΝΟ αν πηγαίνεις με όσα.... Αν είσαι με 160+ σε στροφή και πατήσεις ......χωρίς φόβο και πάθος τα φρένα με ή χωρίς ταχύτητα μέσα έχεις φύγει στου χαντάκ! Απλή φυσική είναι, απότομη μετατόπιση βάρους!

Υ.γ. Συμφωνώ να γίνει ένα split, το θέμα αποκτά ενδιαφέρον!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 19-07-11 στις 22:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.