Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-08-07, 20:45
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demis_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και μια φώτο από το νέο μπάξιμο στην μπέμπα
Καλορίζικο το νέο τιμόνι Ντέμη, είναι ΣΟΥΠΕΡΑ και καμία σχέση με το αρχαιολογικό τετράκτινο (μα έλεος, είναι δυνατόν να βάζουν ακόμα τέτοια τιμόνια BMW/Mercedes/Audi; Στοκ από το '70 έχουν; ).

Επειδή έχω δει ότι έχεις πηγή Kenwood, pm me αν θέλεις πληροφορίες για το πώς να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού αν το βρίσκεις χρήσιμο, αυτό το αντικείμενο το έχω εξαντλήσει
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-08-07, 21:40
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Έχεις PM, ψήνεσαι να βάλεις αυτό ?

__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-08-07, 22:24
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Ναι αυτό είναι! Το'χω ήδη παραγγείλει και το περιμένω αυτές τις ημέρες, μαζί με τα 3-4 ανταπτοροκαλώδια που χρειάζεται 1) για να συνδεθεί στη θέση του εργοστασιακού και 2) για να συνεργάζεται με τα εργοστασιακά χειριστήρια στο τιμόνι. Από βδομάδα ελπίζω να'ναι πλήρως έτοιμος και να'χουμε και φωτογραφία στο garage
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-08-07, 22:57
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Περιμένουμε εξελίξεις για το νέο σου μπαξιμο μαζί με φώτος! Thanx για τις πληροφορίες μέσω PM, ένα τέτοιο interface χρειάζομαι για τα χειριστήρια, τώρα που άρχισα τα μπαξίματα στην μπέμπα...άστα, δεν με βλέπω να τελειώνω ποτέ!
Εδώ όταν είχα το CRX πριν το Civic VTI, το οποίο κάνει τώρα παρέα στη μπεμπα μου, είχα πάει διακοπες Los Angeles και αντί για ψώνια, κουβάλαγα ο τρελλός μπροστινό προφυλακτήρα στο αεροδρόμιο, Erebuni ήταν μάλλον ! Άσε που μου τον έχασαν στο Ελληνικό και πήγα να τρελλαθώ, στα απολεσθέντα είχα κατασκηνώσει ! Τελικά τον βρήκαν μετα απο κατι ώρες! Χαχαχα.

Να και περασμένα μεγαλεία ! Το crx-άκι μου, γι αυτόν τον προφυλακτήρα σου μιλάω. Αχχχχ, περασμένες αγάπεςςςςςς !
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg CRX02.jpg (164,8 KB, 30 εμφανίσεις)
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 27-08-07 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-08-07, 08:06
Το avatar του χρήστη daglas
daglas Ο χρήστης daglas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Μηνύματα: 591
daglas is on a distinguished road
καλημερα ! εχω το τριακτινο τιμονι (φωτο στο γκαραζ ) & πηγη panasonic ,λογω του οτι επονται αλλα μπαξιματα λοιπον εχω ακουσει οτι γινεται να μπαξω χειριστηρια στο τιμονι ,τα οποια εκτος της ομορφιας πρεπει να ειναι & χρησιμα.συνδυαζονται με ολες τις πηγες η" μονο με συγκεκριμενες ?
__________________

Ελεύθερος δεν είναι όποιος κάνει ότι θέλει, αλλά όποιος ξέρει τι θέλει.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-08-07, 11:50
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daglas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα ! εχω το τριακτινο τιμονι (φωτο στο γκαραζ ) & πηγη panasonic ,λογω του οτι επονται αλλα μπαξιματα λοιπον εχω ακουσει οτι γινεται να μπαξω χειριστηρια στο τιμονι ,τα οποια εκτος της ομορφιας πρεπει να ειναι & χρησιμα.συνδυαζονται με ολες τις πηγες η" μονο με συγκεκριμενες ?
1. Για την εγκατάσταση των χειριστηρίων δεν γνωρίζω προσωπικά, ισχύουν όσα έχουν γράψει τα παιδιά παραπάνω (υποθέτω ότι υπάρχουν χειριστήρια για το τιμόνι σου ως retrofit kit και ότι μπορεί να τα βάλει η QS ή κάποιος άλλος).

2. Η συνεργασία των εργοστασιακών χειριστηρίων γίνεται πράγματι με συγκεκριμένες πηγές γιατί κάθε μάρκα πηγής έχει διαφορετικά καλώδια και πρωτόκολλα, αλλά πρακτικά βρίσκεις για όλες τις γνωστές μάρκες (υπάρχει για Panasonic).

- Πρώτον ελέγχεις ότι η ίδια η πηγή υποστηρίζει ενσύρματο τηλεχειρισμό/συνεργασία με τιμόνι, που είναι η μόνη προϋπόθεση που χρειάζεται να πληροί.

- Μετά, βρίσκεις τον κατάλληλο αντάπτορα για να συνδέσεις πηγή και τιμόνι. Υπάρχουν αντάπτορες που είναι ειδικοί-ειδικοί (δηλ. από τη μία συνδέονται σε BMW και από την άλλη σε Pioneer πχ) και υπάρχουν ανάπτορες που είναι γενικοί (από τη μία BMW) και συνδέονται με όποια πηγή έχουμε αλλάζοντας απλώς το καλώδιο στο άλλο άκρο τους. Οι δεύτεροι είναι συμφερότεροι γιατί αν αλλάξεις μάρκα πηγής, χρειάζεται απλώς το αντίστοιχο καλώδιο με ~6€, ενώ σε άλλη περίπτωση θα πετούσες ολόκληρο τον αντάπτορα και θα ήθελες νέο (~50€).

Δες εδώ ενδεικτικά τον αντάπτορα για το όχημά σου, και το καλώδιο που τον συμπληρώνει για πηγή Panasonic.

http://caraudiosecurity.com/shop/pro...s_id/6974.html (εδώ θέλει ψάξιμο για να είσαι σίγουρος ποιο είναι το μοντέλο σου, αν έχει 17 ή 40pins κλπ).
http://caraudiosecurity.com/shop/pro...s_id/6756.html

Δεν έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα, απλώς το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα γιατί έχει μεγάλη ποικιλία σε ανάπτορες.
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-08-07, 12:08
Το avatar του χρήστη daglas
daglas Ο χρήστης daglas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Μηνύματα: 591
daglas is on a distinguished road
thanks eliashan, επισης να ρωτησω, δεν ισχυει μονο οτι λειτουργει μονο για το volume αλλα & για ολες τις λειτουργιες της πηγης (ενναλαγη σταθμων) κ.α.
__________________

Ελεύθερος δεν είναι όποιος κάνει ότι θέλει, αλλά όποιος ξέρει τι θέλει.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-08-07, 12:09
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daglas Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks eliashan, επισης να ρωτησω, δεν ισχυει μονο οτι λειτουργει μονο για το volume αλλα & για ολες τις λειτουργιες της πηγης (ενναλαγη σταθμων) κ.α.
Ισχύει για ό,τι έχεις το τιμόνι. Συνήθως volume up/down, station next/previous και source.
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.