Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > BMW Links

BMW Links Εδώ δημοσιεύουμε links (συνδέσμους) από ιστοσελίδες που αφορούν αποκλειστικά BMW!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1461  
Παλιά 04-01-18, 19:59
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε να που αυτοακυρωνεσαι. Ιδια λεφτα εχει κοστισει σε συντηρηση (και αρα στη κατοχη του) το πρωην Μ5 του Λεφου, με ενα γνησιο αλλα κοτετσι? Προφανως και οχι. Αλλα το τεκμηριο ιδιο.
Πως αυτοακυρώνομαι? Αυτο που αναφέρω αποδεικνύει απόλυτα οτι πολύς κόσμος αγοράζει αυτοκίνητα που δεν μπορεί να συντηρήσει...και αυτοί που εχουν αδήλωτα και συντηρημένα αναγκάζονται να ζουν με τους γονείς τους όπως μας ανέφερε οτι κανει ο BladeGT παραπανω (δεν το λέω επικριτικά,αναφορά στα λόγια του κανω).

Τι σου κανει λογικό λοιπόν απο αυτα που δείχνουν τα γεγονότα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 04-01-18 στις 20:10
Απάντηση με παράθεση
  #1462  
Παλιά 04-01-18, 20:10
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
(ας προστεθει στο παραπανω γιατι περασα ο χρονος για edit)

Βασικα, πιαστε οποιοδηποτε Jeep Cherokee και αντιστοιχης χρονολογιας 997 (3700cc το πρωτο, 3600cc το δευτερο) και νομιζω οτι εληξε το θεμα...Για να μην πουμε για κανα Grand Cherokee 4.7lt με πχ αντιστοιχες 997...19100ευρω τεκμηριο το Grand Cherokee kai 12500 η 997 turbo..

@fanatic

στο εξηγησα στην ιδια προταση που το εγραψα. το γεγονος οτι την ιδια στιγμη υπαρχουν καποια λιγα Μ3 βιτρινας, και πολλα κοτετσια (ή αντιστοιχα το Μ5 του λεφου και πολλα αλλα ρημαδια) αποδεικνυει οτι το ιδιο ακριβως αυτοκινητο, μπορει να εχει κοστισει ανα ετος στο κατοχο πολυ διαφορετικα χρηματα. Και για αυτο το λογο δεν μπορεις να χρησιμοποιεις την κατοχη αυτου του οχηματος οχι ως αποδειξη, αλλα ουτε καν σαν ενδειξη του ποσα βγαζει.

Αν μεταξυ αυτου που γραφω εδω, του παραδειγματος του δικου μου Mondeo vs SLK, και των παραπανω με τα Jeep και τις Porsche ακομα δεν δεχεσαι οτι τα κυβικα δεν λενε τιποτα, νομιζω την εξαντλησαμε τη κουβεντα.

ΥΓ Συνεχιζεις να αυτοακυρωνεσαι. Μπορει εγω να βγαζω 10 χιλιαρικα και να τα ριχνω ολα στο Μ5 Ε39 με τα 20κ τεκμηριο ΕΠΕΙΔΗ επιλεγω να μενω με τους γονεις μου (τσαμπα), ενω καποιος αλλος με Μ3 Ε46 και 10 χιλιαρικα τεκμηριο, να δηλωνει μονο τα 10 υποχρεωτικα αλλα να βγαζει 20 και να εχει αλλο ενα καρο εξοδα και να πηγαινει καθε βραδυ στα μπουζουκια, με τα μαυρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 04-01-18 στις 20:24
Απάντηση με παράθεση
  #1463  
Παλιά 04-01-18, 20:22
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
(ας προστεθει στο παραπανω γιατι περασα ο χρονος για edit)

Βασικα, πιαστε οποιοδηποτε Jeep Cherokee και αντιστοιχης χρονολογιας 997 (3700cc το πρωτο, 3600cc το δευτερο) και νομιζω οτι εληξε το θεμα...Για να μην πουμε για κανα Grand Cherokee 4.7lt με πχ αντιστοιχες 997...

@fanatic

στο εξηγησα στην ιδια προταση που το εγραψα. το γεγονος οτι την ιδια στιγμη υπαρχουν καποια λιγα Μ3 βιτρινας, και πολλα κοτετσια (ή αντιστοιχα το Μ5 του λεφου και πολλα αλλα ρημαδια) αποδεικνυει οτι το ιδιο ακριβως αυτοκινητο, μπορει να εχει κοστισει ανα ετος στο κατοχο πολυ διαφορετικα χρηματα. Και για αυτο το λογο δεν μπορεις να χρησιμοποιεις την κατοχη αυτου του οχηματος οχι ως αποδειξη, αλλα ουτε καν σαν ενδειξη του ποσα βγαζει.

Αν μεταξυ αυτου που γραφω εδω, του παραδειγματος του δικου μου Mondeo vs SLK, και των παραπανω με τα Jeep και τις Porsche ακομα δεν δεχεσαι οτι τα κυβικα δεν λενε τιποτα, νομιζω την εξαντλησαμε τη κουβεντα.
Τα κυβικά μόνα τους δεν λενε τα πάντα και σίγουρα θα έπρεπε και η αξία του αυτοκινήτου να παίζει σημαντικό ρόλο στο τεκμήριο. Σε αυτο θα συμφωνήσω. Το γεγονός όμως οτι θεωρείς οτι ακόμα και το Cherokee που δείχνεις ειναι λογικό να ειναι στην κατοχή κάποιου που βγάζει 700-800 ευρώ το μήνα δείχνει την θεμελιώδη διαφορά στον τρόπο σκέψης μας.
Απάντηση με παράθεση
  #1464  
Παλιά 04-01-18, 20:28
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει εγω να βγαζω 10 χιλιαρικα και να τα ριχνω ολα στο Μ5 Ε39 με τα 20κ τεκμηριο ΕΠΕΙΔΗ επιλεγω να μενω με τους γονεις μου (τσαμπα)
Petrolhead ειμαι και εγώ αλλα αυτή την λογική δεν παίζει να την ασπαστώ. Τέτοιες λογικές ειναι ίδιες με τα χαζά διακοποδάνεια και τις 100 πιστωτικές. Live within your means που λενε και οι Άγγλοι...
Απάντηση με παράθεση
  #1465  
Παλιά 04-01-18, 20:53
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Μα αυτο ειναι το πιο τρανο παραδειγμα του live within your means: βγαζω οντως τοσα, εργαζομενος, δεν φοροδιαφευγω, κ επιλεγω να τα ριχνω στο αμαξι ωστε να ειναι βιτρινας, ακομα και αν αυτο σημαινει πχ να μενω τσαμπα με τους δικους μου ή να μη παω ποτε διακοπες. Καμμια σχεση με δανεικο ή μαυρο χρημα.

(δεν μιλαω για μενα)
Απάντηση με παράθεση
  #1466  
Παλιά 04-01-18, 21:03
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Οκ. Για εσένα αυτό μπορεί να είναι λογικό για εμένα όχι. Για εμένα means δεν σημαίνει να χρειάζεται να ζεις με γονείς για να συντηρείς αμαξι και είμαι σίγουρος ότι και η έκφραση δεν προοριζόταν για κάποιον που ζει με γονείς για να μπορεί να ξοδεύει όλα του τα λεφτά σε αυτοκίνητα, κινητά και ρούχα.

Τεσπα.Αρκετα το αναλύσαμε. Ας πάρει ο καθένας ότι θέλει και όπως θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 04-01-18 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #1467  
Παλιά 04-01-18, 21:43
DimGk Ο χρήστης DimGk δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Μηνύματα: 6
DimGk is on a distinguished road
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4420924/
Εγω το ζαχαρονω αγρια θελω να πω
Απάντηση με παράθεση
  #1468  
Παλιά 04-01-18, 22:35
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, bladeGT, αλλά είσαι εντελώς λάθος.

Ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω. ''Δεν πληρώνω γιατί είναι άδικο. Αλλά θέλω να έχω....''
Ειλικρινά απορώ πως τα γράφετε και δημόσια....
Το δημοσιο δεν με πολυαπασχολει καθως ο κακος που θελει να δημιουργησει προβλημα θα βρει τον τροπο!

Ξερουμε πολυ καλα οτι 8/10 bmw ειναι "περιεργα"

Προσωπικα εχοντας φαει πολλες κλησεις, εχοντας βαρεθει να πληρωνω μηχανικους κ προβληματικα αμαξια στο παρελθον εμαθα πως οταν θες ενα λιγο δυνατο αμαξι καπου θα τα πληρωσεις, σε φορο? σε μηχανικο? σε κατι τελος παντων....

Ομως βγαζω ναι μεν εναν μισθο πιο καλο για την εποχη κ ηθελα να εχω ενα αμαξι που ειχα στο νου μου και να το τελειωσω οσο πιο γρηγορα μπορω γιατι θελω να προχωρησω πιο γρηγορα σε καποια αλλα πραγματα στη ζωη μου,

Μεσα σε 2 χρονια πηρα το αμαξι,το φτιαχνω, πηρα μηχανη την φτιαχνω, κ αφιερωσα σε 2 οχηματα μεγαλο ποσοστο απο χρημα + χρονο.

Το concept μου ειναι να τελειωσω το αμαξι και να το δηλωσω και επειτα να προχωρησω σε αλλα πραγματα να αφιερωνω τους πορους μου.

Δεν ειπα οτι ειναι σωστο να εχεις αδηλωτο απλα δεν μου αρεσε λιγο η επιθεση κ ο τροπος του Φανατικ. Ειναι κ ο γραπτος λογος που σε κανει λιγο να τα περνεις αλλιως καποια πραγματα απο οτι μπορει να τα λεει καποιος πραγματικα.
Αλλα ναι θεωρω αδικο το συστημα να μην μπορει να εχει ενα παλιο αμαξι καποιος που μπορει να βγαζει 2000-3000-4000 απλα επειδη λεει 3200 κυβικα.
Βλεπε π.χ i8 Που ηταν 1.6 δηλωμενο αλλα με αγορα 150.000 (αν δεν κανω λαθος!) που σημαινει αν καποιος το χαριζε στον ανθρωπο που βγαζει 1000 το μηνα μπορουσε να το εχει στη κατοχη του, αλλα ενα Ε36 3.0 του 95 θα τον εχωνε η εφορια στα προστιμα.

Φανατικ ναι τεκμηριο 10.000 αν δηλωσεις μονο το αμαξι, αλλα αν βαλεις τεκμηριο διαβιωσης, τεκμηριο για τη κατοχη του οχηματος, τεκμηριο για αγορες κ αλλα πραγματα που ισως εχεις στη κατοχη σου στο τελος θα δωσεις ενα καλο ποσο σε φορους/τελη.
Απάντηση με παράθεση
  #1469  
Παλιά 05-01-18, 00:03
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BladeGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ναι θεωρω αδικο το συστημα να μην μπορει να εχει ενα παλιο αμαξι καποιος που μπορει να βγαζει 2000-3000-4000 απλα επειδη λεει 3200 κυβικα.
.
Κάποιος που βγάζει τόσα μπορεί. Εκτός εάν δεν τα δηλώνει ή έχει 5 σπίτια.
Απάντηση με παράθεση
  #1470  
Παλιά 05-01-18, 14:29
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
@BladeGT
Διαβάζω τα post σου και απορώ... Μάλλον αυτό που (κάνεις ότι) δεν καταλαβαίνεις είναι ότι στην πραγματικότητα κυκλοφορείς ανασφάλιστος, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ... και επίσης είναι πολύ λογικό η ασφάλεια να μην καλύψει ένα όχημα με 230+ άλογα, όταν είναι ασφαλισμένο για 100-120. Αυτά και σταματώ εδώ.

@Kacey
Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, να πληρώνεις το παράλογο (το συζητάμε) σύστημα των τεκμηρίων, ή να πληρώνεις ΧΧΧΧ€ παραπάνω ασφάλεια το χρόνο (Βρετανία). Επίσης θα μπορούσαμε να πληρώνουμε τη βενζίνη ακόμα ακριβότερα και να μην πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας όπως αν θυμάμαι έτσι αυξήθηκε ο ΕΦΚ στα καύσιμα... Τέλος πάντων, για να μην μακρυγορούμε και είμαστε κ off topic, το τεκμήριο για τα αυτοκίνητα 10+ ετίας είναι χαμηλό και προσεγγίζει το κόστος χρήσης του, οπότε ας μην είμαστε παράλογοι. Κάθε εξωλογιστικός υπολογισμός του εισοδήματος, όπως τα τεκμήρια, είναι ντε φάκτο άδικος όμως είναι ένας τρόπος να υπολογίσεις το μαύρο χρήμα και δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.