Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-02-11, 20:08
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
με δεδομενο την κατασταση που επικρατει σε τελη -ασφαλειες-τεκμηρια..και εφοσον θελεις οπωσδηποτε αλογα...η ενδεδειγμενη λυση ειναι η υπερτροφοδοτηση! εγω επελεξα τον δρομο του κομπρεσσορα σε μ43 1,9 (χειροποιητο απο μενα)...και πιστεψε με ειναι ακομα καλυτερη λυση απο το τουρμπο...ειναι πιο γραμμικο...χωρις θερμικα φορτια..και με λιγοτερη διαδικασια...εφοσον υπαρχει προηγουμενο δεδομενο!αυτην την στιγμη δουλευει χωρις προγραμμα, αν εχεις υπομονη,..κανα 2μιση μηνες...που θα εχω τελειωσει με ολες μου τις αλλες υποχρεωσεις( γαμο-σπιτι)....θα μπει για το τελικο ρυθμισμα...και δεσμευομαι να το κανω παρουσιαση στο φορουμ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-11, 21:07
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
+ 1000000000 λέμε για αυτό το thread.... ρε γειτοναααααα????????? το πήρες απόφαση? καλά εεεε...μές στο μυαλό μου είσαι ρε παιδί μου....φίλε ειμαι μαζί σου 100%...προχ'ωρα...ο Μ43 είναι σκύλος λέμε....εχω κάνει κ εγώ συζ'ητηση με ένα φιλαράκι. αυτόν που μου έφτιαξε την εξάτμηση στο αμάξι...αυτός ο φούρναρης έχει τουρμπλισει ένα άουντι Α3 1.6 ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ....είναι παν έυκολοι... Εγώ μαζί με το φίλο Sotis 318IS ετοιμάζουμε Μ43 απο 36άρι για τη γρία Ε21...ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΡΜΠΙΣΤΕΙ....μέχρι τότε έχουμε αρκετό καιρό βέβαια...αντώνη έχεις βγάλει κοστολόγιο ?
Με καινούρια πραγματα ιντερκούλερ, τουρμπίνα, πολλαπλή εξαγωγής + πρόγραμμα υπολογίζω κανα 2500 χιλιάρικα... πολλαπλή όμως που θα βρείς? ειναι πολύ σημαντικό να βρείς έτοιμη κ να μή πειραματιστείς...μη ξεχάσεις να φτιάξεις παρουσίαση....όπως κ ο paganis βέβαια....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-11, 22:03
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλά Ζαχαρία,όταν έρθεις θα ξαναπάμε βολτούλα!



Πράγματι το τούρμπο είναι μια λύση για περισσότερη ιπποδύναμη.Ο Μ43 παρότι αδικημένος από την μαμά BMW (μόνο στο θέμα της απόδοσης κατά τα άλλα είναι τέρας αξιοπιστίας) ενδείκνυται για τουρμποκαταστάσεις.

Πρέπει πάντως να ξέρεις οτι οι Μ43 στο Ε36 και στο Ε46 έχουν αρκετες διαφορές.Ακόμα και οπτικά μπορείς να καταλάβεις κάποιες.Πρώτα απο όλα η εισαγωγή στο Ε46 είναι πλαστική ενω στο Ε36 ειναι αλουμινένια,επίσης το μοτερ εχει διαφορά και στα σωθικά του,όπως λεπτότερες μπιέλες σε σχέση με τον προκάτοχο και διάφορα άλλα...Θέλω να καταλήξω οτι ο Μ43 στο ε36 είναι ακόμα ποιο ανθεκτικός στα τουρπίσματα.Με μαμά μοτερ στο Ε46 μπορείς να παίξεις απροβλημάτιστα με ένα light τουρμπο στην περίπτωση σου δηλαδή εκει κοντά στα 180 άλογα...Αν θες να δουλέψεις μεγαλύτερες πιέσεις πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα...
Τώρα το κόστος για όλα αυτά σίγουρα δεν είναι μικρο σίγουρα φτάνει το κόστος μιας μετατροπής σε 6κύλινδρο και ανάλογα που θες να φτάσεις το ξεπερνά κατα πολύ (μιλάω για καταστάσεις ανάλογες με αυτές του φίλου Πάνου).Βέβαια πρέπει να πούμε οτι γλυτώνεις από άλλου,τέλη,ασφάλιστρα,δηλώματα,ναι ακόμα και σε βενζίνες (όσο και αν ακούγεται περίεργο αυτό)
Κανονιστε να βρεθουμε στο κοπη τη πιτα.. Εγω θα ειμαι εκει.. 17/2
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-11, 22:05
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
ρεεεεεεεε...αμα δέν ισιώσω τις ζάντες μου δέ με βλέπω να έρχομαι...χοροπηδάει σαν τρελό..κ θέλει όλη την ώρα διορθώσεις....
σόρρυ για το όφφ τόπικ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-11, 23:48
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
To κοστος μεχρι στιγμης μαζι με την εργασια του μαστορα μου
ειναι στα 3500 ευρω.
Τα εχουμε βαλει ολα μεσα στην τιμη αυτη εκτος απο φρενα και ενισχυμενο
δισκο πλατο που θελω να βαλω αργοτερα για λογους αντοχης και αξιοπιστιας.

Αν σκεφτουμε οτι ενα καλο μοτερ Μ54 (απο εμπιστο εμπορο που να μην
εχει "οργωσει" ολες τις χωρες της ευρωπης )παει ας πουμε στα 4000 και με την
εργασια του μηχανικου καταληγουμε στα 4700 περιπου + δηλωμα + ασφαλειες+καταναλωση+ τελη τοτε ευχαριστω αλλα
δεν θα παρω γιατι εφ ενως εμπιστο μοτερακι τετοιο εδω και 2 χρονια που ψαχνω δεν εχω βρει πουθενα
αφ ετερου δεν θελω να μπλεξω με εναν κουβα διχως πατο μονο και μονο για ατμοσφαιρικα αλογα !

Αρα παμε για σαλιγκαρο και "βεβηλωση" .........χεχεχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///M_Spartan : 09-02-11 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-11, 23:51
Το avatar του χρήστη parouskas
parouskas Ο χρήστης parouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Μηνύματα: 276
parouskas is an unknown quantity at this point
για μενα δν αξιζει καθολου!μν μπλεξεις με τετοια πραγματα!!μαμα και παλι μαμα οτι κανεις.αλλιως ετοιμασου να στα φανε τα μαστορια!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-11, 23:58
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parouskas Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα δν αξιζει καθολου!μν μπλεξεις με τετοια πραγματα!!μαμα και παλι μαμα οτι κανεις.αλλιως ετοιμασου να στα φανε τα μαστορια!
Φιλε μου οπως γραφω και πιο πανω υστερα απο αρκετη και ωριμη σκεψη
κατεληξα στην αποφαση αυτη.
Σεβαστη η αποψη σου αλλα θα θελα να μου την τεκμηριωσεις καπως
αν μπορεις.

Προσπαθησες να κανεις καποια τετοια μετατροπη και δεν σου βγηκε ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-11, 00:06
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
καλα το σκευτεσαι αντωνη...καποια στιγμη ισως το παρω αποφαση και εγω και το τουρμπισω.αλλο με κολλαει εμενα αυτη τη στιγμη...ο λογος για το λινκ στην υπογραφη μου...παντως ειναι η καλυτερη και πιο συμφερουσα λυση..
ΥΓ..τα πραγματα να τα παρεις απ εξω. Θα γλιτωσεις αρκετα χρηματα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThaNOS E46coupe : 10-02-11 στις 00:09
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-11, 00:28
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα το σκευτεσαι αντωνη...καποια στιγμη ισως το παρω αποφαση και εγω και το τουρμπισω.αλλο με κολλαει εμενα αυτη τη στιγμη...ο λογος για το λινκ στην υπογραφη μου...παντως ειναι η καλυτερη και πιο συμφερουσα λυση..
ΥΓ..τα πραγματα να τα παρεις απ εξω. Θα γλιτωσεις αρκετα χρηματα....
Aπο εξωτερικο θα ερθουν τα πραγματα Θανο.
Αν δεν ειχαμε και το ριμαδι το τελωνειο
να μας φοραει τα "καπελα" του θα ηταν πιο κατω το κοστολογιο σιγουρα !

Εσυ εχεις αλλα τωρα οπως βλεπω αλλα και παλι ρε φιλε πιανουν τοπο
τα λεφτα σου και δεν τα ριχνεις στον ......δρομο οπως εγω χεχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///M_Spartan : 10-02-11 στις 00:30
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-11, 00:28
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parouskas Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα δν αξιζει καθολου!μν μπλεξεις με τετοια πραγματα!!μαμα και παλι μαμα οτι κανεις.αλλιως ετοιμασου να στα φανε τα μαστορια!
φιλε.απ οτι ειδα στο προφυλ σου σχεδον ολες οι απαντησεις σου ειναι γενικες κ αοριστες.μαλιστα σε ενα θεμα λες οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις το μ3 προφυλσκτηρα απ τον απλο.(σε ενα αλλο δεν ξερεις αν θα βαψεις το αμαξι σου η αν θα το πουλησεις για να παρεις 36αρι η Ζ3).δε σε βλεπω κ πολυ κατασταλαγμενο κ γενικα πολυ γνωστη του θεματος "αυτοκινητο".πως λοιπον μπορεις να εχεις αποψη για ενα τοσο λεπτο μηχανολογικο θεμα? Εισαι μηχανολογος? Μη το παρεις στρβα αλλα λιγο βαρυτητα στις απαντησεις μας δε βλαπτει.οταν λεμε κατι πρεπει να το τεκμηριωνουμε. Ο φιλος Αντωνης εθεσε ενα θεμα και ολοι που ξερουν η εχουν ακουσει, του λενε να προχωρισει..γιατι πρσπαθεις να του κοψεις τα φτερα? ..συγνωμη για το υφακι μου αλλα κ το δικο σου δε μου αρεσει....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.